"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 15:25

coralline Kedysi som perie mala, ale pri praní s nim bolo stále práce. Otáčať a prehadzovat. Keď svietilo slnko, tak som ho dávala na slnko, aby nesmrdelo. Odkedy mám doma alergika, tak perie domov nesmie a duté vlákno je praktickejšie. Sestra dáva pérové bundy do čistiarne a sú krásne nadýchané. 

Offline continuity
Avatar
33583 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 16:00

paktofonika perie treba vetrať, ale nemá sa davať na slnko. Príliš sa zohreje, vylezie z neho tuk a potom sa lepí dohromady. 

Inak na alergie pomaha dať to do mrazáku. Do bytu perie nepoužívam, mame tu tak teplo, že to je zbytočne, ale spacáky riešim čistiarnou a mrazom a funguje to dobre. 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 16:04

continuity Aha, mne práve prišlo, že to pomáha proti zasmradnutiu. A súvislosť medzi zmrazením a alergiou mi nie je uplne jasná. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34804 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 16:22

paktofonika Vymrazíš roztoče.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 16:26

Sweet Potato no jenze alergie je na ehm pozustatky tech roztocu a ty zmrazenim nezmiznou. stejne jako bakterie a plisne ze zmrazeneho zatuchleho pradla, to je tedy ekl

Offline Sweet Potato
Avatar
34804 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 16:30

viktorka_od splavu Nevím, školy nemám

A hlavně díkybohu ani alergie, peří nemrazím. Ale vím, že se to doporučuje a dělá, i u plyšáků třeba.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 16:40

viktorka_od splavu Nevím, ale při alergii na roztoče doporučovali právě pravidelně mrazit. Třeba ty plyšáky. 

S lůžkovinama nevím, žádné s peřím nemám a ostatní peru a suším v sušičce. Ty děcek jen občas, protože mají protiroztočové povlaky, mnohem dražší než peřinya naštěstí je ty alergie s věkem opouští. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 16:41

Sweet Potato nojo, ja videla v televizi nejake bydlenky doporucovat zamzazovani veci jako desinfekci nicmene je to kravina.vicebunecnou breberku (asi) zabijes, bakterie fakt ne, plisne taky ne a kdyz to neumyjes/nevyperes zustane to spinavy. u veci ktere nejdou prat na 60 a vic ten postup vyprat a zmrazit muze davat smysl alergikovi, nebo dejme tomu drahy spacak co nechces casto prat, musi stacit vyvetrat pac ve spacaku nejake ty polni podminky ocekavas:-) ale to zatuchle pradlo je obvykle plesnive a to fakt nechces ani z mrazaku

Offline Sweet Potato
Avatar
34804 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 16:49

viktorka_od splavu Jako že mrazí místo praní? Tak to mne fakt nenapadlo.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 17:02

Sweet Potato no spodary ne, ale treba lahve na piti:-) nebo ty plysaky apod.

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 17:54

paktofonika Peri pry prave na slunko nesmi, protoze je prirozene "mastne", coz se se slunkě nekamosi. Vetrat jo, ale ne na slunci. 
ahaa, vidim, ze uz vysvetlila continuity ..

Offline andulka01
Avatar
10656 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 18:35

paktofonika Mám velkou peřinu z kachního peří a peru ji normálně v pračce. Akorát potřebuje schnout venku a aspoň trochu v teple. A jasně, ne na přímém slunci. Měla jsem z toho poprvé strach, ale jak schne, krásně se zpátky nadýchne, ani není potřeba ji moc protřepávat.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 18:43

viktorka_od splavu to je opatrenie proti roztočom, pokiaľ viem, mne to odporúčala alergologička, keď boli prdlúsi malí, že čo najmenej plyšiakov a keď už, tak občas vymraziť, lebo tie nejdú vyprať na vysokú teplotu.

Ale videla som kedysi nejaký dokument, ako niekde v Škandinávii získavali premrazením pitnú vodu. Teda oni ju nejako striekali do vzduchu, už si to veľmi nepamätám ...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 19:29

slniecko jojo však to právě píšu, vyprat/vyčistit/vyklepat aby se to zbavilo nečistoty/prachu/kožních šupin... a když to nejde dost agresivně aby to roztoče zabilo, tak ten mrazák asi může být řešení. ale neže to špinavý šoupneš do mražáku a hotofka (tebe z toho nepodezírám teda)

Offline barbucha blogger
Avatar
30563 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 21:00

Moje sušička tvrdí, že umí odstranit roztoče a jiný alergeny, mrazit jsem ještě nezkoušela nic

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 21:02

barbucha tak je to klidně možný že sušička odstraní roztoče (na důkladný horký program určitě), ale  roztoč není alergen. roztoč alergeny produkuje

Offline barbucha blogger
Avatar
30563 příspěvků moje polička 29. zaří 2020 21:03

viktorka_od splavu 

No jo tak prostě všechny breberky, no

Offline Lamicka
Avatar
13340 příspěvků moje polička 30. zaří 2020 09:08

Tak ono se doporucuje vlnene saty nebo kabaty neprat, ale dat pouze vyvetrat a idealne zmrazit. Nenici se tolik vlakna a obleceni vydrzi delsi dobu. Ja to nedelam, potrebuju mit veci vyprane/vycistene, ale driv se to tak delavalo bezne. Treba i to peri, davalo se na v parnu slunce nebo v zime na mraz. 

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 30. zaří 2020 09:20

Tak ono taky narvat duchnu do mrazáku....

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 30. zaří 2020 09:25

Lamicka driv se taky lidi koupali v nedeli