"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 31. března 2020 20:33

Ginevra Ano, ode dneška, konečně teda. Ale už jsem dostala mejlem žádanku od obvodní,  tak snad to půjde touhle cestou. Jen mne zarazilo, že ačkoliv jsme se spolu bavily o horečce, kašli a blízké osobě v karanténě, jako důvod tam napsala: Kontakt se zdravotnictvím

Offline Ginevra
Avatar
853 příspěvků moje polička 31. března 2020 20:40

Jennyfor 

Držim palce. 

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 31. března 2020 20:47

Ginevra No já bych radši, kdyby se potvrdilo, že jsem to už měla. Za a) bych měla odkroutíno a za b) bych snad byla trochu imunní a nemusela přenést nákazu na tátu, až zas budu kolem něj skákat. 
Ale jestli to byla jen chřipka, tak mě to dalo dost zabrat a pak teda nevím, co se mnou udělá ta korona.

Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 31. března 2020 21:17

Fiction Ano, toho přesně se bojím a jistě právem.

Offline Fiction
Avatar
1488 příspěvků moje polička 31. března 2020 22:19

rozarka A já se přiznám, že bych i byla ráda, kdyby nějaká diskuze o hospodaření s penězi ve zdravotnictví, o etice, marné léčbě a paliaci, po zklidnění situace stran pandemie, začala. Upřímně, i svůj předchozí post, jsem sem dávala s jistými obavami.

Zvlášť obludné mi připadá to sčítání mrtvých a pomalu detailní anamnezy u každého.

Offline continuity
Avatar
33718 příspěvků moje polička 31. března 2020 22:28

Fiction Já s tebou o te etické diskuzi velmi souhlasím. ale zrovna dnes jsem se nějak zatoulala na novinky a pod článkem o tom, jak rozhodují v GB koho pripojí na ventilátor, je docela emocionálni diskuze na téma: každý dědeček i každá babickasi zaslouží, aby se zkusilo všechno. 

Jako novinky jsou peklo, ale mnoho lidí to tak opravdu vnima. Kolikrát i u příbuzných, já to jsem už psala, jak si mi babička na smrtelne posteli s malobunecnim karcinomem plic stežovala, že ji každý vykládá, ze ještě musí bojovat a ona by už chtěla konečně umřít. Tak jsem ji rekla, že ať klidně jde a na nikoho nedbá. 

Naštěstí byli zdravotnici příčetní nebo slovenské zdravotnictví nemá až takové zdroje a na ten ventilátor ji nikdo nenapojil. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 31. března 2020 22:43

continuity no, já jsem tohle zažila u bývalé tchyně a je to hrozný, chápu že člověk má prostě touhu k přežití za každou cenu, ona se fakt do poslední chvilky držela života, a protože tam byly peníze tak to fakt šlo hrozně dlouho a těžce, přitom vyhrát to prostě nešlo...

Fiction  já se bojím že to je neprůchozí, to je tak ožehavý téma že 90 % lidí o tom radši nechce nic vědět. já vím jen okrajově a stačí mi to:-/

Offline Fiction
Avatar
1488 příspěvků moje polička 31. března 2020 22:45

continuity Tak  diskuzi na novinkách si dovedu živě představit . Teď ke mně doputovala informace, že snad ve |Francii je hranice k napojení k ventilátoru 75 let. To mě vyloženě s-r-. Někdo je troska v 70 letech, někdo je čilý fyzicky a duševně i v 80 a má rezervy překonat i vážné onemocnění. Vše je genetika, životní styl a chronická nemocnost, nikoliv rigidní věková hranice.

Offline Fiction
Avatar
1488 příspěvků moje polička 31. března 2020 22:48

viktorka_od splavu Tak je to individuální, pokud chce sám pacient (t.j. je schopen aktuálně o sobě rozhodovat, je při vědomí, má všechny informace,..), tak je vše ke zvážení, já spíš mluvím o situaci, kdy za pacienta rozhoduje rodina nebo např. zaměstnanci důchoďáku.

No a s tou ožehavostí máš pravdu...

Offline continuity
Avatar
33718 příspěvků moje polička 31. března 2020 23:00

viktorka_od splavu tak pokud ona chtěla a držela se zivota zuby nehty je to jiné. 

Já mam dvě zkušenosti, kdy to tak nebylo a je to hodně k diskuzi, často s těma lidma o umírání nikdo nemluví a nikdo se jich hlavně neptá. A k tomu máš pocit, že když mu tu péči nenutis, tak ho posíláš na smrt. 

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 31. března 2020 23:47
Reakce na Fiction:

continuity Tak  diskuzi na novinkách si dovedu živě představit . Teď ke mně doputovala informace, že snad ve |Francii je hranice k napojení k ventilátoru 75 let. To mě vyloženě s-r-. Někdo je troska v 70 letech, někdo je čilý fyzicky a duševně i v 80 a má rezervy překonat i vážné onemocnění. Vše je genetika, životní styl a chronická nemocnost, nikoliv rigidní věková hranice.

​Nejenom ve Francii... je to šílený, šílený! Ale podle jakýho klíče narychlo, v těhle vypjatých situacích vybírat ?

Offline rozarka
Avatar
3979 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 07:56

continuity , viktorka_od splavu ,Fiction O tom taky něco vím. Poznala jsem takové odchazení dvakrát. Někdo i přesto, ze kvalita života byla dlouhodobě nulová, jen přežívání a utrpení,lpěl na každé minutě. Druhy chtěl odejít a nesměl. Rozhodování v jiné hlavě děs. Nejde soudit podle data narození a koneckonců ani podle zdánlivé kondice.

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 10:13
Reakce na Fiction:

vzhledem k budoucí ekonomice. Fakt nevím, hospodaření s penězi ve zdravotnictví  již před covidem šílené, spousta eticky citlivých věcí, drahá a specializovaná péče pro všechny /např. invazivní kardiologie/ , na druhou stranu velice obtížně dostupná biologická léčba i pro perspektivní, nevyřešené otázky stran paliativní péče, upřednostňování  délky života před jeho kvalitou, ...

​Ta diskuse zcela jistě nastane a nikdo z toho nebude mít radost. Nevím jak jinde, ale my jsme na 15% hospodářskýho výsledku srovnatelnýho období a počítám že ostatní na tom budou stejně, ne-li hůř. Takže se bude muset hodně šetřit... jak na zaměstnancích, tak na pacientech. O investicích ani nemluvě. 

Na druhou stranu, zrovna včera jsem zahlídla na HBO dokument o požáru, resp. následcích požáru nějakýho klubu v rumunský Bukurešti. Jak tam odkrejvali tu neschopnost postarat se o popálený, strašlivou zkorumpovanost ředitelů špitálů (úplně vykradenejch, zničenejch), politický čachry se životama těch zmrzačenejch místo lékařský péče... v životě jsem fakt nic tak strašnýho neviděla! To my jsme ještě proti nim úplnej ráj. Doporučuju se podívat...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 11:04

barbucha no jenze my nezijem v Rumunsku

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 11:09
Reakce na Fiction:

continuity Tak  diskuzi na novinkách si dovedu živě představit . Teď ke mně doputovala informace, že snad ve |Francii je hranice k napojení k ventilátoru 75 let. To mě vyloženě s-r-. Někdo je troska v 70 letech, někdo je čilý fyzicky a duševně i v 80 a má rezervy překonat i vážné onemocnění. Vše je genetika, životní styl a chronická nemocnost, nikoliv rigidní věková hranice.

Fiction Nejen ve Francii. V Itálii byla ta hranice dokonce ještě nižší. Moc doufám, že u nás tohle rozhodování nenastane. Podle těch dnešních grafů by jsme museli mít asi tak 45 tisíc nakažených zároveň, aby se akutní lůžka obsadila. Je mi jasné, že vše se může vyvinout úplně jiným směrem, ale moc doufám, že k Itálii nebo Španělsku se nedopracujeme.

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 11:24

barbucha no jenze my nezijem v Rumunsku

​Jen trošku. Zatim.

Ale když si to tak vemeš... jsme v 21. století, my i oni. Jsme v Evropě, my i oni. V Evropský unii rovněž tak. A tu přijde nějaká korona (nebo požár) - hned vidíš, kde jsme.  Je o občany postaráno? Mají dostatek nutnejch zdravotnickejch prostředků? Má vláda jasnou vizi a pevnej plán? Nebo se stará jen o svoje politický pozice?

Tak mi řekni, kdeže to vlastně žijem?

Online dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 11:27

Renusatko 

45 tis., to je hezká statistika, ale proč mám pocit, že při necelých 4 tis. nám to zdravotnictví už v podstatě kolabuje, vojáci nemají volnou kapacitu, aby pomohli v domově se seniory, počty nakažených zdravotníků rostou...?

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 11:34

dynda Já si myslím, že kolaps zdravotnictví to teď není. Je to problém, který je určitě potřeba řešit a myslím, že nám bude stačit mnohem míň lidí, aby byly problémy. Přesto za kolaps považuju až to rozhodování koho zachránit, lidi ležící na zemi po chodbách nemocnice a zdravotníky, kteří už nemají sílu. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34837 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 11:50

dynda Chaos, panika, šlendrián ano, kolaps ne. Nerouhejme se.

Online dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 01. dubna 2020 11:56

Renusatko Sweet Potato 

Dobře, kolaps ne, ale běda, když někoho chytne zub, slepák, infarkt...