"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 11:20

Jiná Realita Tak to som nevedela :) 

Offline Tak Betty
Avatar
4976 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 11:35

paktofonika Jiná Realita děkuji, půjdu do těch kapsli.Zdají se mi nejschůdnější pro mě.

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 11:40

Jiná Realita 

Hezkej kluk, ten Helmut! Hele identifikovanej asi byl, když se ví že umřel na následky zranění atd., ne?

Mě doteď mrzí, že jsem pořádně neposlouchala dědu, resp. nekladla doplňující otázky... páč ten měl taky zajímavý zážitky... přežil koncentrák (ani pořádně nevim kterej) a pak pomáhal amíkům repatriovat další přeživší (pročež se domů vrátil asi o půl roku pozdějc, chudák babička ), no už se asi nic novýho nedozvím

Offline SunEclipse
Avatar
3105 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 12:53

barbucha mám něco podobného, můj strejda mi vyprávěl jak se vracel po totálním nasazení..ale teprve až když ležel na konci života v nemocnici, takže jsem to slyšela jen jednou a moc si z toho nepamatuju

Offline Lamicka
Avatar
13347 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 13:27

Jiná Realita diky, ja se do toho moc nepustila, neni cas. Deda byl se pohyboval jako technik u letcu v GB, byl v Africe, zpatky v GB a ucastil se vylodeni (proto bych se zase nekdy rada podivala do Normandie). Vim od mamky priblizne roky, mista, divize, tak me napadlo, ze ty seznamy musi byt k dohledani. Odmital se o tom bavit, nechtel se ani ucastit akci veteranu. Me by jeho pribeh hrozne zajimal. 

Offline tenzie
Avatar
294 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 13:44

Lamicka zkus kontaktovat vojensky historicky archiv. Meli by poradit jak postupovat, udelat resersi apod. Nejaky materialy budou urcite i digitalizovany. Pokud clovek nema jen jmeno, tak by dohledani informaci nemelo byt tezky. Sama mam zkusenosti s jinym archivem, tam jim stacilo jen napsat jmeno, datum narozeni a oni udelali resersi seznamu materialu, kterymi hledaný clovek prochazi. Pak si je slo pujcit do badatelny. Predpokladam, ze tady to bude obdobny.

Edit. A pokud mel postaveni valecneho veterana, tak na MO je primo odbor, ktery se venuje i druhovalecnym veteranum. Maji personalni karty atd., od toho by se slo možná taky odpichnout. 

Offline Lamicka
Avatar
13347 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 13:55

tenzie dekuji tady se opravdu vi vsechno.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 16:13

Jiná Realita mne to přijde jako strašně krásný a dobrodružný zájem.

Dcery takhle pátraly po svém dědovi, otci mého prvního manžela. Byl v jednom z prvních transportu na východ, do Ruska. On byl Žid, maminka exmanzela zase Arijka. Nemohli se vzít. Objevily docela pohnutou rodinnou historii a díky neobvyklé u jménu i zajímavé pribuzenstvo i v Americe. Kam se rodina, sourozenci rozprchli. Ti, kteří přežili.

Zkusila bych ten vojenský historický ústav, nebo určitě budou existovat nějaká zájmová amatérská sdružení, pátrají i po podobných věcech. 

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 16:18

barbucha to mi na tom vždycky zatrne, oni to byli hodně pěkní a sympatičtí mladí lidé, na všech stranách. nemyslím teď nějaké pohlaváry, ale řadové vojáky. 

třeba jsem viděla fotografický materiál mladého němce, který bojoval na východní frontě, jeho fotku jako miminka, mladého kluka, plány být architektem, pak první fotku z armády...a pak fotku, když se vrátil asi po dvou letech na dovolenou. ty oči. jak se změnil. 

prostě ten fotografický materiál takovým divným způsobem trochu miluju, často jsou to silné příběhy beze slov. 

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 18:34

Lamicka Dole zadáš nacionálie dědečka, vyber, kde chceš hledat ( v Tvém případě to poslední "příslušnici čs. jednotek v zahraničí") a vyplivne to základni údaje. Zlom vaz!

http://www.vuapraha.cz/fallensoldierdatabase

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 18:36

Jinak k tomu hledání ve vojenských databázích. Hrozně mě štve, že nejdou dohledat ti vojáci, kteří sloužili až do konce v R-U armádě. (Zjišťovala jsem to a v zásadě pokud nepadli nebo nebyli raněni, tak to není reálne, protože skoro všechny záznamy byly zničeny.)

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 18:38
Reakce na Jiná Realita:

SunEclipse jenže tohle jsou hřbitovy, kam se pohřbívají exhumované ostatky, ne nějaké divoké hřbitovy, kam se pohřbívalo hned po bitvě, kde by to bylo logické. ale pokud se pohřbívá nalezené tělo na základě "psích známek" nebo prostě za dvacet let slučují hřbitovy, tak by mohly být nějaké matriční záznamy apod.? pokud nebyly zničeny bombardováním nebo nevyhořely. určitě je to kombinace různých možností, ale zajímalo by mě to.

​Myslím, že i když je posléze pohřbívali na ty ofiko hřbitovy, tak nikdo třeba z Ruska neprocházel německé matriky, aby doplnil datum narození. Kor za komunistů.

Offline Lamicka
Avatar
13347 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 18:50

brrr dekuji!

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 19:19

brrr tohle byl hřbitov v lucemburku, kde přesouvali hřbitovy z evropy. v rusku je určitě hlavně hrozně moc vůbec neidentifikovaných hrobů, protože tam byla situace pro identifikaci výrazně horší. já zkusím kontaktovat přímo třeba german war grave comission nebo nějakou takovou organizaci, třeba bude mít někdo náladu komunikovat a něco se dozvím.

Offline Aleanor
Avatar
53 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 23:34
Reakce na barbucha:

Jiná Realita 

Hezkej kluk, ten Helmut! Hele identifikovanej asi byl, když se ví že umřel na následky zranění atd., ne?

Mě doteď mrzí, že jsem pořádně neposlouchala dědu, resp. nekladla doplňující otázky... páč ten měl taky zajímavý zážitky... přežil koncentrák (ani pořádně nevim kterej) a pak pomáhal amíkům repatriovat další přeživší (pročež se domů vrátil asi o půl roku pozdějc, chudák babička ), no už se asi nic novýho nedozvím

​Záznamy z koncentráků se dají dohledat zde

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 23:40

brrr Aleanor 

já vím, že  to je asi nevhodné slovo, ale vaše databáze jsou svým způsobem až fascinující. obdivuju lidi, kteří tohle vytvářejí.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 23:54

Aleanor Našla jsem dědečka svých dcer. Děkuju.

Offline brrr
Avatar
10001 příspěvků moje polička 10. listopadu 2019 23:58

Jiná Realita No, já mám teď brigádníka, historika, který se zabývá legionáři, takže jsem teď na téma hledání vojáků trochu informovaná. Taky vím, že když na Vojenský ústav napíšeš, tak Ti pošlou všechno, co k tomu legionáři mají oskenované (za nějaký peníz). Mi tak ten můj klučina slíbil dohledat doklady pradědy (že mi to rovnou vezme, až do archivu pojede), hned to šoupnu otci pod stromek.

A jo, ty databáze jsou fakt super.

Offline coralline
Avatar
2154 příspěvků moje polička 11. listopadu 2019 11:06

Když si změním trvalý bydliště, tak svou banku, pojišťovnu apod. mám informovat hned s nějakým tím potvrzením, který vyfasuju, nebo až s novým OP?

Přijde mi logický až s novým OP, ale na ten můžu čekat měsíc a leckde mají v podmínkách, že změny se mají hlásit do xx dnů. Tak nejsem někde zvědavá na blbý kecy...

Offline Pinot Noir
Avatar
24436 příspěvků moje polička 11. listopadu 2019 11:20

coralline Ty jo, ty jsi poctivec. Tyhle instituce o změnách obvykle informuju, až tam jdu něco vyřizovat - příspěvek, novou kartu atd. Tj. někdy třeba až za několik let