Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Torrah
Avatar
2570 příspěvků moje polička 28. října 2022 14:13

Garfie Klášter super, na japonskou zimu bych si asi musela zvykat delší dobu. Já teda nemám ráda vedro, radši chladnější počasí, ale sedět v 16 st. na studené podlaze by asi bylo hodně i na mě.

Je to fakt všechno moc zajímavé, takový náhled do naprosto jiného světa. Máš velké štěstí, že to můžeš vidět vše takhle zblízka a žít tam delší dobu, protože to se hned tak nepoštěstí, myslím.

Offline Kan
Avatar
7076 příspěvků moje polička 28. října 2022 14:21

Garfie Díky. No aspoň se nikdo se snídáním neloudá.  :D

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 29. října 2022 10:00

Torrah Na tu si asi musí zvykat každý! :-) Když jsem tu byla poprvé, tak to byl náraz, však už jsem to tu popisovala mockrát, ráno led v dřezu a podobně, ale zato jsem celou zimu nebyla nemocná, ani rýmu jsem neměla! A to jsem chodila v zimní bundě, když japonské školačky nosily sako a podkolenky. Ale třeba to sezení tak špatné není, pokud jsi schovaná pod tím kotatsu, bývá fakt i horko, nevěřila bych tomu, ale je to tak. 

Kan  To ne, navíc toho je fakt docela málo, i když rýži si asi můžeš přidat. 

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 29. října 2022 10:12

Ještě něco málo z poutník stezek a pak už se vrátím zpátky do civilizace. :-)

Bůžek uprostřed lesa a u něj miska s drobnými mincemi. 

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 29. října 2022 10:15

Mechová studánka

A konečně trocha podzimu

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 29. října 2022 10:48

Garfie studanka bozi. A to barevny listi, nadhera. Co to visi na tech kamenech za zasterky?

Offline Kokoska
Avatar
28398 příspěvků moje polička 29. října 2022 10:53

Garfie nechce se mi do civilizace

Offline Torrah
Avatar
2570 příspěvků moje polička 29. října 2022 11:01

Kokoska ani mně ne :D

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 29. října 2022 14:38

moora To jsou bůžci Džizo, ochránci cestovatelů (proto bývají u poutních cest) a dětí, doprovází mrtvé a nenarozené děti na onen svět. Říká se, že když dítě zemře dřív než rodič, není schopné přejít řeku do posmrtného života. Před démony je chrání tím, že je schovají do svého oblečení, proto ty bryndáčky. 

Mimochodem, hrozně často před těmi džizo sochami bývají hromady nebo věžičky z kamení, taky tam často přidám nějaký kámen. Zemřelé děti prý tráví své dny stavou věží z kamení, aby pomohly získat zásluky pro své rodiče a ti měli pohodlnější posmrtný život. Jenže démoni jim tyto kameny každý den shodí a tak děti musí začínat znovu, laskaví poutníci jim pomáhají ve stavbě, aby dětem ulevili. Právě na poutních stezkách v okolí Kumana jsou takových kamenů před sochami obrovské spousty. 

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 29. října 2022 14:41

A vlastně než opustím poutní cesty, mám tady opravdové poutníky! :-) Dokonce se dá jejich typický obleček půjčit. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 29. října 2022 14:44

Garfie to je hezké s těmi dětmi a bůžky, líbí se mi, jak těm věcem přistupují, celkově co se týká náboženství.

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 29. října 2022 17:45

Garfie dekuju

Offline Lenka22
Avatar
1650 příspěvků moje polička 29. října 2022 18:04
Reakce na Kan:

Garfie  Vrtá mi hlavou, když u té snídaně swdíte na zemi a je tam jen 16°C  nestudí to moc od země? Nebo jsou ty rohože dobrá izolace a chlad necítíš? 

​Já dočítám a vrtá mi hlavou, jak sedí starší lidi? Já bych asi měla problém s kyčlemi, no to bych už asi vůbec nedala.

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 30. října 2022 10:21

Evaeva  Taky se mi to líbí, mají takový praktický přístup zdá se mi. Dnes jsme měli doma párty a byla tady paní, která je prý napůl křesťanka a napůl budhistka, prý pro jistotu, říkala. :-) 

Lenka22 Já myslím, že je to o zvyku, kdybys tak sedávala celý život, vůbec by ti to nepřišlo. Ženské sedí vždy způsobně, ale chlapi jsou občas dost rozvalení v nějaké pohodlnější poloze... a v restauracích občas bývá takové sezení, že stůl je v takové prohlubni, takže jakoby sedíš normálně u stolu, ale obsluha se pohybuje na úrovni sezení, jakobys seděla na podlaze, ale přitom máš podvsebou místo pro nohy, nevím jestli to vysvětluju pochopitelně.

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 30. října 2022 10:23

A když už zmiňuju tu grill párty, co jsme dnes měli, jedni z pozvaných hostů nám přinesli jako dárek brambory, dva různé typy, přišlo mi to strašně srandovní, ale zároveň milé.

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 30. října 2022 10:39

Garfie tak bramborama by me taky nikdo neurazil,mam velkou spotrebu a kdo se s tim ma furt tahat.

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 30. října 2022 11:23

Zarinya No oni přinesli asi pět kousků od kažedého druhu, prostě vzácnost!

Offline Lenka22
Avatar
1650 příspěvků moje polička 30. října 2022 12:56

Garfie a to sezení na zemi je pořád všude běžné? Proč a jak to vlastně vzniklo, jestli je to známo? 

Offline Garfie
Avatar
24026 příspěvků moje polička 30. října 2022 13:08

Lenka22 Je to pořád dost běžné, i když už ne úplně stoprocentně. Myslím, že je to z velké části kulturní zvyk a je to stejné, jakoby se Japonci ptali, proč my sedíme na židli. Ale podle toho, co jsem kdysi četla, Japonci obecně považují sezení na zemi za zdravější. Má to něco společného s prouděním energie a trávením (na to teda vůbec hodně dbají, třeba na veřejných wc, pokud jsou evropského typu, bývají často sklápecí podpěry pro nohy, abys seděla ve skrčené poloze, je to podle Japonců vhodnější pro vyměšování).  A koneckonců je to asi i denní trénink pro tělo a ty zmiňované kyčle.

Offline Lenka22
Avatar
1650 příspěvků moje polička 30. října 2022 14:42

Garfie kromě počasí by bylo sezení na zemi druhá moje noční můra v Japonsku. Bane, ale zdá se mi to fakt náročný.