Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Kokoska
Avatar
28410 příspěvků moje polička 26. března 2021 23:48

Když tu bylo moderní bydlení, které ukazovala Garfie, tak ještě pro zajímavost to někdejší, dům samurajů.

Posuvné stěny, na podlaze tatami, domácí oltářík, v patře ochoz kolem domu, na který se dá vyjít skoro z každé místnosti. Zahrada malá, ale využitá do posledního místečka.

Offline Ignis
Avatar
1332 příspěvků moje polička 27. března 2021 07:59

Ta zahrada je krásná. A ta dílna taky. 

Jinak se mi kimona moc líbí, strašně bych si chtěla nějaké zkusit.

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. března 2021 08:40

Kokoska Á Kanazawa, jasně!! To by taky mohlo být, ale tam jsem nikdy nebyla, mám to v plánu tentokrát. Vždycky jsem se tam chtěla podívat, ale ona je hrozně bokem od té hlavní cesty a já vždy mířila dolů nebo na Shikoku. Z Jokohamy bude přece jen dostupnější. 

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. března 2021 08:43

Jinak ty starší domy ještě často vypadají podobně, jako ty samurajské, jen ne tak zdobné pochopitelně. Hlavně na venkově, takové ty zemědělské usedlosti. A tatami s posuvnými stěnami a místem na oltář jsou běžné i v těch moderních bytech, myslím, že jsem nějaký takový dávala i do architektury. Nejkrásnější jsou nakanivy-vnitřní zahrady. Hrozně jsem ji chtěla domů, když jsme uvažovali o stavbě domu, ale projektant z toho byl dost na mrtvici.

Offline Kokoska
Avatar
28410 příspěvků moje polička 27. března 2021 08:44

Garfie tak at to vyjde!

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. března 2021 08:50

Kokoska To vyjde určitě, kousek tam je písečná pláž, po které se dá jezdit autem, různě driftovat a tak, to stačí zmínit před manželem a jsme tam hned jak skončí karanténa!

Online razorblade
Avatar
8201 příspěvků moje polička 27. března 2021 08:51

Garfie a budes mit v Japonsku k dispozici auto? Tim by cestovani vyslo mozna levneji nez vlakem?

Offline Kokoska
Avatar
28410 příspěvků moje polička 27. března 2021 08:51

Garfie proc by nesel postavit dum s atriem? Bylo by to krasny. Mne se strasne libily v Kolumbii stare zemedelske usedlosti, rikaji tomu "finka". Nekde to pouzivaji uz jen jako chalupu na vikendy, nekde k tomu i cast toho hospodarstvi provozujou, jedna rodina napr. pestovala na prodej strelicie, ty kytky se zobakem a oranzovyma kvetama. A uprostred tech domu je dlazdeny dvorek, ktery si predelavaji na odpocinkovou zonu, takze spousta kytek, nejake posezeni.. je to strasne prijemne.

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. března 2021 08:59

Kokoska Asi šlo, ale je to trochu komplikovane. Hlavně ta nakaniva je fakt relativně malinká, má jen ozdobnou funkci. Není to jak ta atria marockého nebo římského typu, jak ty popisuješ.  Hned jsem slyšela "odvodnění, izolace....blabla....", dovedeš si to představit.  Ale my nakonec nestavěli, ten projekt pořád leží v šuplíku a jednou na něj třeba dojde! Mimochodem kousek od Prahy stojí krásný japonský dům, majitel je milovník Japonska a postavil si dům s velkou inspirací. Před lety se dostal do nějakých finančních potíží a musel ho prodat, kamarád realiťák nás vzal na prohlídku. Byl krásný, i když trochu nepraktický a bylo hrozně smutné, jak majitelé fyzicky trpěli, pán u toho ani nebyl, jeho žena říkala, že při každé prohlídce sedne do auta a jezdí po okolí...:-(

razorblade Chtěli bychom si koupit, rsp. vedeme o tom doma debatu. U toho domu, kde budeme bydlet, je parkovací místo (což je jinak problém, v v Tokyu musíš mít potvrzení, že máš kde parkovat, když si chceš koupit auto). Muž asi nebude moct jezdit autem do práce, i když by to bylo rychlejší, ale to by mu musel zaměstnavatel povolit a nedělají to moc rádi. Ta síť veřejné dopravy je super, ale ve čtyřech je určitě levnější auto, navíc se tak dostaneš na odlehlá místa. 

Offline Kokoska
Avatar
28410 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:03

Garfie je smutny muset se vzdat neceho, co clovek vytvoril a miloval.

Offline DruI
Avatar
3306 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:13

Garfie Já kdysi navrhovala dům s takovým malým vnitřním atriem, kde jsme odvodnění a další vyřešili prostě tím, že se to nahoře zastřešilo sklem :o) A úplně tě chápu, já kdybych si navrhovala dům, tak by se mi tam tahle japonská vnitřní zahrádka taky strašně líbila. I když já mám obecně velkou slabost pro jakékoli atriové domy, škoda že se to u nás moc nedá stavět.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:22

DruI vim ze to neni to same, ale.. obrazek Garfie mi hned pripomenul klasicke ceske/moravske chalupy s dvorkem, ze vsech stran uzavrenym obytnymi a hospodarskymi mistnostmi:-) akorat tam misto okrasnych rostlin byl hnojnik no byla jsem kdysi v jednom takovym chudobnym hospodarstvi tesne pred rekonstrukci a ten dvorek nebyl vetsi nez nas obyvak:P

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:23

Kokoska Normálně mě to bolelo za něj. :-( A našla jsem nějaké fotky, jsou teda děsné kvality, ale tak pro představu jsem dvě vybrala. 

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:25

DruI No sklo je řešení, ale to pak není ono.  Hlavně jak to uděláš trochu větší (=praktičtější) už tě láká tam dát sezení, houpačku, něco....

Offline Sweet Potato
Avatar
34882 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:31

Garfie Známí takovouhle "nakanivu" mají, se skleněnou střechou.

Offline DruI
Avatar
3306 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:35

viktorka_od splavu Hele českou klasiku z jedné strany pozemku chalupa, z druhé stodola a mezitím dvorek, mám taky moc ráda :o) A taky je problém to u nás postavit.

Já prostě mám ráda ten vnitřní uzavřený prostor, kam nevidí cizí lidé.

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:37

Sweet Potato No a to už právě není ono, i když teda pořád lepší než nic! Teď jsem si vybavila, že takovou nakanivu měli sousedi Francouzů, co jsme u nich byli na homeexchange. Pozvali nás na večeři a měli jídelní stůl v nakanivě uprostřed domu, strop to nemělo, ale jinak všechny zdi byly prosklené, taky dost zajímavé, velikostně přesně tak na ten jídelní stůl. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:39
Offline Sweet Potato
Avatar
34882 příspěvků moje polička 27. března 2021 09:51

Garfie Tak v našich zeměpisných podmínkách asi kompromis. Oni tam nestolují, je to malé, jsou tam kytky, klece s papoušky a tak. 

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 27. března 2021 10:12

Sweet Potato Ale mají tam asi normální podlahu a na tom květináče? Mně se to líbí, měli jsme to tak v práci a bylo to super. Ale není to úplně ono, tam jde o tom, že opravdu reálně vyjdeš "ven".