Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Online Miru
Avatar
13858 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:22

Garfie 

...tak to naprosto chápu!.

Mezi lidmi - v práci, kdekoliv, prostě mimo místní komunitu(tady to klidně řeknu, protože jsem ode všech místních dost daleko. Nesnesu totiž, aby měl někdo "moji" vůni),

nesděluji, čím voním.

Jednak, ano, je to hodně intimní, soukromé a druhak - nepotřebuju, aby mi někdo vůni "sebral"...

Online Miru
Avatar
13858 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:24

barbucha 

...no, to je takové to vžité, si myslím. Vč toho, že vůně pro jejich trh se "odlehčují"...

Ale právě by mě to taky zajímalo!.

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:44

Garfie 

Nejsou ty bílý svatební kimona poplatný moderní době resp. evropskejm/západním zvyklostem? Myslela jsem, že bílá barva byla (v historii) braná jako smuteční... žlutá vyhrazená jen pro císařskou rodinu... tak bych si byla tipla spíš červenou apod. pro takový příležitosti

Aspoň tak jsem to pochytila z různejch publikací, otec byl - po pobytu v Japonsku - zarytej japanofil (svýho času jsme museli i jíst hůlkama ) a od knih a figurek přes ty dřeváky a prstový ponožky až po ty rolovací kaligrafický plakáty jsme toho měli doma tuny. Včetně toho originál voskovanýho obřího deštníku, se kterým jsem v hippiesáckým období nadělala po Praze spoustu parády

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:54

barbucha Já myslím, že ta smuteční bílá vychází spíš z čínských tradic. V Japonsku je to spíš slavnostní, ve významu propojení s božstvem. Třeba seppuka se páchala v bílém, nebo kněží chodí v bílém. Šintoistická svatba bývá většinou v bílém, budhistická v těch červených kimonech, myslím, že to není žádná moderní úlitba západním šatům. Zvlášť když se ty nevěsty do nich většinou po obřadu stejně převlékají. 

Ovšem s voskovaným slunečníkem bych tě v Praze ráda potkala!

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 12:01

Garfie 

Tak sebevražda v bílým mě nepřekvapuje, to by tak odpovídalo mý původní myšlence

Musím se podívat, jak jsem na to přišla... (jo, slunečník/deštník byl bomba!)

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 12:21

barbucha Ta bílá je smuteční myslím v hodně zemích. Vlastně s černou je to takové jing-jang, je to zajímavé. Myslím, že i u nás ve středověku se smutnilo spíš v bílé? 

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 12:46

Garfie 

Nevím jestli (ve středověku apod.) to bylo všude stejný... například ve Francii byla bílá smuteční ("deuil blanc") vyhrazená jen pro nejvyšší vrstvy, ne-li jen pro královskou rodinu. Prostej lid chodil v černý. Je bída, že nevím jak to chodilo v českým království , tu deuil blanc si pamatuju ze životopisu Marie Stuartovny...

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 12:48

barbucha Já tu bílou mám taky spojenou s Francií, jen jsem tak nějak laicky usoudila, že by to tak mohlo být všude.  

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 12:52

Garfie 

Mohlo. Nakonec ty zvyky i módu přebíraly dvory jeden od druhýho resp. od toho, kdo měl zrovna pozici na udávání tónu!

Ono to asi nebylo moc vidět a portrétů z tý doby nebude tolik, ta Marie Stuartovna tak tehdy musela strávit 40 dní v přísný klauzuře... tak ty vdovy v nejhlubším smutku (nevím jak se oblíkali vdovci - tipla bych si že asi nijak zvláštně, v rámci tehdejšího postavení pohlaví ) moc lidí nemohlo vidět...

Offline Kokoska
Avatar
28315 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 12:56

Myslim, ze Indie ma bilou taky jako smutecni a v Cine se nevesty pry vdavaji hlavne v cervene.

Offline Kokoska
Avatar
28315 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 13:03

barbucha Tady  je neco o svatebnich satech v historii

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 13:13

Kokoska 

No, ačkoliv souhlasím s tou Viktorií a tradicí, kterou v podstatě založila, tak dost pochybuju o tom, že se - právě s ohledem na výše zmíněný zvyky ve Francii - Marie S. nebo Markéta/Margot vdávaly v bílé, to by nemělo žádnou logiku.

Ale to už jsme z Japonska kapku odbočily

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 13:26

Kokoska 

No, jestli ještě můžu... nakoukla jsem v rychlosti do Roberta Merleho, kterej má všechno velmi pečlivě zpracovaný a hodnověrný, i detaily (a v jednom z dílů jeho francouzský ságy popisuje jak svatbu tak následnou Bartolomějskou noc) a píše o fialovejch šatech, vyšívanejch (jak jinak) francouzskýma liliema...

Měly bychom založit vlákno o historii odívání, to mě baví

Offline Kokoska
Avatar
28315 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 13:57

barbucha me taky, ale moc o tom nevim. Ale zaloz, treba se najdou znalkyne.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 13:58

barbucha No to by bylo super vlákno, klidně založ!! (úplně mě láká napsat "věk na to máš", ale nechci upadnout do nemilosti, tak si to odpustím ). Já mám krásnou výpravnou encyklopedii o historii módy, ale sbalila jsem si ji do krabic na stěhování, že nad ní budu trávit dlouhé japonské zimy...takže trčí už tři měsíce někde u Prahy ve skladišti...

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 14:23

Garfie 

Kybalovou? Já ji mám taky! Dokonce už podruhý koupenou (roky sháněnou), protože tu první mi někdo ukrad!

Offline Sweet Potato
Avatar
34835 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 14:30

barbucha Mám všech 7 dílů Dějin odívání a ještě Dějiny módy 20.století.

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 14:41

Sweet Potato 

No super, ty se máš! Jdu založit to vlákno.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 15:14

barbucha Tu nemám, ale chtěla bych! Já mám nějakou soubornou obrazovou encyklopedii, asi soubor autorů, musela bych to někde najít. 

Sweet Potato Závidím, tak doufám, že budeš hojně přispívat! 

Offline Makara
Avatar
2236 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 21:48

Mohla jsem je dat do Radostnyho vlákna, ale když jsou japonsky....