Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Sweet Potato
Avatar
34835 příspěvků moje polička 27. března 2021 10:18

Garfie Podlahu jsem moc nezkoumala, nějaké kameny. 
Aha, ty asi myslíš, jestli je to odizolované a tak, jako interiérová podlaha. To nevím.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 27. března 2021 10:21

Sweet Potato Právě ta fotka, co jsem dávala, je úplně typická. Oni vůbec to propojení vnitřku s venkem v tradičních domech mají moc pěkné. Ty posuvné stěny dávají hrozně možností. No ale pak jsou zvyklí na zimu a my středoevropani trpíme.

Offline Sweet Potato
Avatar
34835 příspěvků moje polička 27. března 2021 10:28

Garfie Fakt nevím, až se tam zas někdy dostanu, kouknu. Ta známá je hodně japanofilka, ale dost praktická, tak to bude nějaký konpromis, tipuju.

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 27. března 2021 11:40

Garfie no mel to pan krasne, to by mi taky rvalo srdce.

Nevim, proc je tak tezke udelat nejaky vnitrni nezastreseny prostor , kde by se voda svedla do kanalizace. Taky by se mi to libilo.

Z tech japonskych zahrad musi jit v zime dost zima a hlavne asi vlhko, kdyz voda nesmi chybet v zadne zahrade. Leda by to byla ta sucha sterkova, ale s vodou je to hezci.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 27. března 2021 11:45

Kokoska Ono to možná až tak těžké nebude, spíš s tím u nás nikdo nemá moc zkušeností a nechce se za to zaručit. :-) A pochopitelně jsou tam samé nevýhody, jak říkáš to vlhko a podobně, do toho sníh, dům musíš víc odizolovat...no ale krásný to je! :-) 

Online DruI
Avatar
3250 příspěvků moje polička 27. března 2021 12:25

Kokoska On to není až tak technický problém ten vnitřní prostor odizolovat, odkanalizovat a tak, ale tak bych odhadla, že když pak klient uvidí rozpočet a uvědomí si, že to fakt nebude bezúdržbové, že z toho vycouvá a půjde cestou menšího odporu, tedy v podstatě toho skleníku uvnitř domu, kde budou na podlaze květináče a shora skleněná stříška.

Offline brrr
Avatar
10020 příspěvků moje polička 27. března 2021 13:38

Ja už pár domů s pidivnitřním atriem viděla i v Čechách, akorát na fotkách teda.

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 27. března 2021 13:57

DruI nojo, je potreba si srovnat priority, jako u vseho. Ale moc se mi to libi.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 07:20

Jenom lehce na téma Velikonoce v Japonsku, pochopitelně tento svátek tam vůbec nedorazil. Včera jsem měla vtipný rozhovor s Japonkou, která tady žije zhruba deset let a vůbec k ní nedolehly žádné naše tradice, nebo zvyky. Vajíčka prý loni kvůli dceři barvily fixami.  No a vzpomněla jsem si na krásnou akci před třemi lety v Londýně, kterou organizoval Červený kříž jako charitu na pomoc následků po velké tsunami v roce 2011. Různí britští umělci zdobili dřevěná vejce, inspirací byly tradiční japonské motivy. 

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 07:40

Garfie nevim, kdybych zila v Japonsku, jestli bych drzela nejake jejich svatky a zvyky. Svatek sakur urcite, kvuli detem asi i ten divci a chlapecky - nevim, jak se to jmenuje, holcicky vystavujou "panenky", ty figurky v cele s cisarem a cisarovnou. A klukum se vyvesujou kapří vlajky, ne? Jinak vlastne o japonskych svatcich nic nevim, zazili a slavili jste tam neco?

Ty posledni tri vajicka bych brala :) To prvni a treti je mi jasne, ale proc ten ptak s tercem, ma to nejaky odkaz k necemu?

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 08:01

Kokoska Tak ono asi záleží, jestli žiješ v japonské rodině (máš teda manžela, tchýni a tak...), jestli tvoje děti jsou napůl japonské, chodí do místní školy-to podle mě ty jejich svátky nabalíš úplně přirozeně, i ty děti to chceš učit. Ale jako cizinec určitě ne, i když některé by se mi líbily. :-) 

Mě spíš překvapilo, že Vánoce se tam slaví (i když po svém), ale o Velikonocích (i když je znají) nemají ani potuchy. Ale fakt je, že ona tady žije sama, bez manžela. My tam neslavili pochopitelně nic (kromě císařových narozenin, které jsou ale ve stejný den jako moje ). Účastnili jsme se spíš různých těch pouličních oslav, třeba o-bon, svátek zemřelých je super zážitek. Vlastně teď, když k nám chodí skoro denně ta Japonka, tak těch svátků slavíme víc, kromě hinamatsuri (ty holčičky) jsme slavili i Setsubun na začátku února a házeli jsme ze dveří pražené sojové boby, abychom odehnali čerty, zametala jsem je ještě týden.

Jinak s těmi londýnskými vejci nevím, ale ona to byla jen volná inspirace a umělci jinak s Japonskem nemají nic společného, takže těžko říct. 

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 08:06

Garfie myslela jsem zila podobne jako vy, ne ze bych byla soucasti japonske rodiny.

Ty Vanoce mi prijdou takove celosvetove,  Velikonoce spis vic krestanske, vic vazane na nabozenstvi. 

Co se dela na svatek zemrelych? Taky je zacatkem listopadu?

Offline 999
Avatar
17580 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 08:15

Garfie Kokoska mě předběhla, ale myslím si to samé. Vánoce jsou o komerci a Velikonoce křesťanské. 

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 09:08

Kokoska 999 No ale třeba muslimské země slaví Sham El Nessim, ve stejnou dobu a Velikonocům je hodně podobný, včetně barvení vajíček. 

Svátek zemřelých se slaví v srpnu a součástí jsou velké pouliční oslavy, kdy chodí průvody tanečníků, jsou tam představení bubeníků, nosí se přenosné svatyně a tak, je to super. Můžeš se na chvíli zapojit do průvodu...a slaví se to od velkých oficiálních až po malé "pouliční" slavnosti...oni vlastně většinu těch svátků směřují ven a mají jich teda daleko víc, než my. Nejznámější je o-bon v Tokushimě na Šikoku, tam se tančí v ulicích nonstop tři dny! Tam bych se jednou chtěla podívat, zatím jsem tam byla jen v muzeu, který se tomu svátku věnuje. Mám určitě i lepší fotky, to je jen o-bon v naší čtvrti :-) Jinak zrovna tohle je i rodinný svátek, jezdí se domů, na hroby, jako u nás...

Offline Kokoska
Avatar
28313 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 10:44

Garfie to mi pripomina to Mexiko, ale tam slavi primo na hrbitovech. Ale mne se libi i ty nase nostalgicke dusicky, kdyz je mlha a vyzdobene hrbitovy se svetylky.

Offline Miru
Avatar
13858 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:03

Garfie 

a co vůně.? Jaké tam, prosím, nosí nejraději parfémy.?, a které naopak neradi.?.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:15

Kokoska No ty mexické bych chtěla zažít moc!!!  V Japonsku je to tak někde na pomezí, nemá to ani takovou "ponurou" atmosféru jako u nás, ani tak "párty" jako v Mexiku. Ale jídlo a pití na hroby nosí běžně, misku s rýží....

Miru  Vůbec nevím, já nejsem přes parfémy! Ale až tam budu, můžu ti vyfotit nějaký obchůdek, je jich tam hafol.

Offline Miru
Avatar
13858 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:17

Garfie 

...nebo se třeba zeptat té Tvojí známé.?. Děkuji!.

Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:19

Miru Můžu, ale myslím, že to taky není ten správný typ. A já bych se jí asi nezeptala, pro mě jsou parfémy strašně intimní věc, já vůbec nedospěla k místní otevřenosti.

Offline barbucha blogger
Avatar
30598 příspěvků moje polička 02. dubna 2021 11:22

Miru Garfie 

Já mam pocit, že Japonci (a Asiati vůbec) dávaj přednost jemnějším vůním... myslím že takovej Shalimar tam asi nebude v top ten Ale jo, bylo by zajímavý zjistit konkrétní preference! Bude to asi hodně novinek, anžto jdou - hlavně mladší generace - po všem, co je aktuálně "in"...