Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 16. srpna 2022 11:53

continuity Jo, je to pravda, to mýdlo mi tam taky chybí! 

Kokoska

Nene, byla tam jen jedna, ale napřed jsem ji ani neviděla, bez brýlí, pod mrakem...

Offline Malvin
Avatar
1033 příspěvků moje polička 16. srpna 2022 13:07

MP Meri právě že je to jen pocit. Nic opodstatněného. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 17. srpna 2022 13:46

Tak jsem si vygooglila "wc s umyvadlem" a ono se to prodává úplně normálně!

A já objevila řešení malickeho wc v bytě. Díky!

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 01:34

Už jsme doma, přivítal nás dům bez elektriky, rozpuštěný mrazák, no radost! Obávali jsme se nejhoršího (=nezaplatili jsme účet), ale nakonec to byly jen vyhozené pojistky. Budu vám to tady sypat postupně, jak jsme cestovali, jako první zastávka na wasabi farmě. Pěstování wasabi je velmi náročné, prakticky nikde jinde na světě (kromě JV Asie) se nepěstuje (jsou výjimky, ale jen minifarmy). Musí se totiž pěstovat v tekoucí ledové vodě (ledovost jsem si osobně ověřila!), Japonci ho pěstují přímo v řece. Nesnese navíc přímé slunce, takže během léta je zkryté. Bylo to moc zajímavé, dali jsme si wasabi nudle a wasabi zmrzlinu a prošli se kolem polí, řeku tu mají rozdělenou do menších toků, celé je to propojené mosty, hezká procházka. 

Voda je tam opravdu neuvěřitelně čistá! 

A na farmě mají i krásný romantický vodní mlýn

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 02:08

Naše další zastávka byl v Matsumoto, kde je atypický černý hrad, už jsem tady nedávno dávala fotku. Před hradem stojí krásná stará vistárie (hrozně mě mrzí, že jsem je nestihla kvetoucí), vyfotila jsem ji pro Janulik03, aby se psychicky připravila na stáří té své!

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 02:12

Něco málo z hradu. Patří k těm, které nestojí na kopci, přesto měl velmi dobrý obranný systém. Po ukončení válečného období v polovině 17. století k němu přistavěli třetí věž, určenou k pozorování Měsíce. :-) Má extrémně(!) strmé schody (nesmělo se na nich bohužel fotit) a taky krásnou terasu s vyhlídkou na město. 

Panorama vnitřku

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 02:25

Kousek od hradu je tradiční čtvrt, nemám odtud moc fotek, protože jsem viděla hezčí :-), ale je tu taky zajímavá ulička "frog street", plná obchůdků, hospod a barů. U vstupu sedí velká žába, která má ochraňovat zdejší podniky. Vtipné přitom je, že původně se žábou nemá nic společného, sloužila kdysi jako hlavní přístup ke svatyni, takže se tudy lidé vraceli po bohoslužbě domů a zároveň nakupovali, což zní podobně jako "žába"-kaeru. Odtud přezdívka uličky. Potkali jsme tu moc milou paní, která nám ukazovala fotku své 103 let staré maminky, jí bylo 80 a vypadala tak na 60! Prý je to proto, že denně pije vodu ze zdejšího pramene. Chtěla jsem si nabrat do velkých petek, ale muž to odmítl tahat...

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 02:34

Kokoska A ještě ta brána, zblízka měla úžasnou atmosféru! 

Offline Janulik03
Avatar
16692 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 03:43

Garfie teda ro bol nádherný výlet. Vaše cylety sú vždy zaujímavé, fascinujúce. Hrozne fascinujúce. 

A tá visteria . Ďakujem.

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 05:54

Garfie Jé, hrad! Lifruj další i s zážity, je to moc zajímavé, hlavně ta wasabi farma.

Online 999
Avatar
17567 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 06:14

Garfie Teda to je všechno tak zajímavé, fakt děkuji za reportážní vstupy :-). A už se těším, jak budu příště v restauraci na sushi frajeřit s tím wasabi :-).

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 06:42

brrr 999 Ta wasabi farma byla dobrej zásah, všimla jsem si jí jen náhodou na mapě a shodou okolností to byla jedna z největších v Japonsku!  A teď už jsem znalec a jen zahlédnu zakrytý potok, volám "jé, wasabi farma!"

Offline moora
Avatar
7536 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 06:53

Garfie to je takova nadhera, diky, ze si das tu praci a sdilis to s nama

wasabi jsem videla prodavat na jare v zahradnictvi, uz nevim, proc jsem ho tam nechala, asi kvuli tem narokum na vodu? A taky bylo, myslim, dost drahy :)

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 07:14

moora já právě hledala, jestli se pěstuje ještě jinde, ale jsou to fakt jen malý a předražený produkce, takže buď ráda, že jsi ho tam nechala!

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 07:15

Garfie moc krasne vsechno, a zajimave! Diky! Ta tradicni architektura mi prijde trochu na jedno brdo, hrad, svatyne, porad ty stejne strechy :)

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 07:18

Kokoska  No ty jo, to jsme si teď přesně říkali s mužem, jak jsme projeli z východu na západ a zase zpátky...že je to Japonsko vlastně dost homogenní, skoro neuvěřitelně na tu velkou plochu. I v Itálii se ti architektura a kuchyně mění podle regionu, ale tady ne. Teda trochu jo, ale asi ne tak, aby to cizinec nějak zaznamenal. A to jsme byli i na Hokkaidu a na Okinawě a já i na Shikoku na na Kjúšů, takže od severu k jihu. 

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 07:43

Garfie v Evrope jsou stavby odlisne i podle obdobi - gotika, renesance, baroko... poznas to na prvni pohled. V Japonsku ty dynastie jely porad stejne, nebo se to taky necim lisi? Asi to budou fakt jen nejake zdobne prvky, ale ten zaklad mi prijde stejny, tedy memu neodbornemu oku.

Offline Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 08:01

Kokoska  Přesně tak, to jsem přesně říkala muži. Tady ty rozdíly taky jsou, i mezi venkovem a městem i v rámci období, ale jsou pro nás fakt zanedbatelný! Hlavně ty stavby tady ani nejsou bůhvíjak starý, tím, že jsou ze dřeva, vystaveny častým zemětřesením, tsunami a ještě nedávno i požárům, tak se vlastně moc nedochovalo, hlavně v té obyčejné zástavbě. Tady se ani nedědí dům z generace na generaci, ale jen pozemek, je normální, že staré se shodí a postaví se nové. Pomíjivá krása, to je velké japonské téma. 

Offline jerry
Avatar
9019 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 09:29

Garfie 

Díky za krásné fotky a poučné čtení - že je pěstování wasabi tak náročné, to jsem tedy netušila.

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 18. srpna 2022 13:41

Kokoska toto presne hundre moj muz, ked ho taham po miestnych pamiatkach...holt pre mna je to hobby, takze rozlisujem mnoho detailov (samozrejme k nejakwmu odbornemu pohladu to ma daleko), on ma problem trafit obdobie, tudiz mu vsetko pride rovnake - proste stareca asi cenne, ale ptast ako uhod.