Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline andulka01
Avatar
10705 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 12:51

0zero7 Pánev mám podobnou této, pak velký 5l hrnec Morreti (ale to nevím zda se ještě prodává) a dva rendlíky. Nejsou nepřilnavé, ale výhoda je v rovnoměrném a kvalitním přenosu tepla, jsou báječné na klasické vaření - hluboké smažení, restování, dušení, skvěle se v nich dělá karamel a marmelády. A dobře snáší pobyt v troubě. Měď je na vnějším plášti, vnitřek z několika vrstev hliníku a nerezu.
Ty levnější nemají vždy dobře vyřešený přenos tepla do rukojetí a uší. Ale tím, jak je to nýtované a robustní, vydrží strašně moc.
Nevýhoda je, pokud je někdo puntičkář a chce to mít naleštěné, tak se uleští k smrti. Do myčky nedávat. Na té mědi je všechno vidět, dokonce i sama mění barvu. Já to neřešim, normálně meju dočista, mám to občas začernalé, flekaté.

Kde koupit? Ideálně na nějakém profi shopu (tam budeš na 1/4 ceny Mauvielu), speciálka pro gastro, pohlídat si že je nádobí určené k vaření a ne jen servírování, musí být těžké, dno citelně silné.

Já teda hodně kopu za měď, protože se mi i moc líbí. Ale miluju i litinu, mám ocelovou pánev i klasický Orion smalt, každá se hodí na něco jiného.

Online Karja
Avatar
35871 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 17:42

andulka01 Mam zas dotaz jeden z těch lepších zas:-D. Mám hovězí krk, ale neodblanila jsem ho, neměla jsem na to nervy, už rozkrájenej na kostky, myslíš, že se to při osmahnuti a pomalém pečení trochu ztratí? Nebo to bude uz hodně blbý? Byla to taková tenka blána, bez loje a tuku, ale je to na každým kousku masa Jen jestli to mám nechat na guláš pro nás nebo to můžu naservírovat i příbuzným. Maso je to pěkné, z mladého byka, domácí chov, tak by to snad mohlo projit si říkám! Děkuji! 

Offline andulka01
Avatar
10705 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 18:08

Karja Neboj, ztratí, bude z toho báječná šťáva! Jen to nech hezky pomalu dělat, bude potřebovat dostatek tekutiny a bude to ok.

Online Karja
Avatar
35871 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 18:15

andulka01 Tak super díky moc. Včera jsem asi hodinu porcovala hovězí maso (nemám zadne extra nože) a na tohle fakt nebyl moral. Chtěla jsem kosti na polévku a možná trochu masa. Takže mám 10kilo masa plus kosti na polévku:-D. Právě švagrová dělá vynikající guláš v pomalem hrnci, ale úplně všechno odřezává! To by se mnou seklo! 

Offline andulka01
Avatar
10705 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 18:20

Karja Jako odřezává fakt i ty teninký blány? No tyjo, tak to ale doufám, že jsem tě nenavezla do něčeho, co by pak rodinka nejedla. Já jsem trochu nedbalá kuchařka, krk očistím většinou tak jako zběžně od těch tlustejch blan a šlach. Zatím vždycky dobrý, ale nám občas nějaký hnusík na talíři nevadí. 

Ale tak chtít kosti na polévku a získat k tomu 10 kilo masa není špatný! Ale jestli si správně pamatuju, ty máš nějaký přísun rovnou z chovu, že?

Offline 0zero7
Avatar
10783 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 18:28

Dadoo dava se do toho tvaroh? Ten Se tady blbe shani. 

Offline 0zero7
Avatar
10783 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 18:28

andulka01 dekuju za vycerpavajici info. Porozhlednu se urcite!!

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 18:54

0zero7 ne, nedává. Ideálně uslehana Smetana smichana s mascarpone nebo kysanou smetanou. Ekvivalenty, co máte u vás.

Ale taky jde smíchat tu šlehačku s tvarohem, je-li třeba ho zpracovat. 

Ja ti hodím recept. Do toho krému navrchu dávám skořicí. S ní je to úplný TOP. 

Taky je dobré ty piškoty lehce smocit nějakým likerem.

https://www.labuznik.cz/recept/nepeceny-jablecny-dort/

Online Karja
Avatar
35871 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 20:23

andulka01 Jo, úplně všechno, crca se s tím neuvěřitelně dlouho. Ale myslela jsem to spíš tak, jestli není teda nějaká velká chyba postupu, když to tam nechám, než že by nepozreli gram prorostlý. Jojo, mám přísun z takového rodinného hospodářství, ale samozřejmě jsem to maso zaplatila, není to tak, že bych ke kostem na polévku dostala 10 kilo masa gratis,to bych se jim moc nevyplatila;-) Nějaká chyba v komunikaci. Vždycky to po porážce zavakuujou a člověk dostane 5 či 10kg takového mixu od každého něco, přední, zadní,krk a nějaky lepší kousek. Já to pak dal porcuju, protoze to jsou samozřejmě velké kusy. 

Online RoSa
Avatar
8238 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 20:29

Dadoo tohle děláme už asi 40 let, hrozně jednoduchej a dobrej jablečnej lehkej dort... jen je dobrý tam ještě na ty piškoty nasypat vlašský ořechy - zkuste!

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 20:55

RoSa jj, ořechy sypu obvykle úplně navrch. A do jablek ještě rozinky. A nebo do hotových jablek tuzemský rumíček. Miluju jeho vůní.

Offline 0zero7
Avatar
10783 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 22:08

Dadoo Dik! Schovam si. Akorat by to bylo z italskych piskotu, jsou trosku jine ale Myslim ze by to nevadilo. 

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 22:10

0zero7 já to z nich dělám taky. A je to super! Lepší, než z dětských.

Jen je potřeba si to vychytat tak, aby jablka po poduseni, s pudinkem, nebyla moc řídká, musí zpevnit, ale ne, aby to bylo tuhé jak želé. 

Online Ginger
Avatar
1098 příspěvků moje polička 07. prosince 2021 22:53
Online Karja
Avatar
35871 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 17:43

Suším v troubě Pavlovu. I přes dlouhej čas je na některých místech je vevnitr taková ,,vlhčí,, když do toho pichnu. Nemuze to být nějak zdravotně rizikový když to tak nechám, nebo i tak se to bere že to prošlo teplotou? Ony jsou to bílky z vánočky, které byly chvíli v lednici, jinak bych to asi neřešila tolik;-). 

Offline Kokoska
Avatar
28322 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 18:06

0zero7 Dadoo je dobry do tech jablek pridat rybiz, kdyz je. On zeliruje a lip to tuhne. Jen je potreba vic osladit. Rumicek teda musi bejt taky!

Online Sweet Potato
Avatar
34838 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 19:06

Karja Jestli rizikové, nevím, ale nejlepší určitě.

Online Karja
Avatar
35871 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 19:14

Sweet Potato :-DBude to risk:-D

Offline Gatita
Avatar
7164 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 21:11

andulka01 jak jsi psala o tech nytech... tuhle jsem chvalila sousedce rendlik, vypadal totiz desne huste a mel nytky. A ona rikala, ze ma jeden nejaky profi a jeden z ikea a ze ji prijdou super oba a na pohled identicke. Tak jsem jela v sobotu kolem poledniho do ikea s cilem koupit ten rendlik s cool nytovanim a pernikovou chaloupku, kterou zde nekdo doporucoval. Takze lidi milion, chaloupku nemeli a rendlik jsem koupila omylem nejaky jiny,  bez nytu, zato 2x drazsi. Nejhorsi ale bylo, ze jsem tam koupila svarak a doma zjistila, ze je bez vina

Offline andulka01
Avatar
10705 příspěvků moje polička 09. prosince 2021 21:23

Gatita No rendlík bez nýtů, budiž. Ale svařák bez vína???