Koronavirus

28. března 2020 09:01
Offline andulka01
Avatar
10652 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 13:55

Karja Takhle šéf taky vtipkuje. Ale věřím tomu, že kdyby doslo na hromadnou karanténu, neřekne ani popel. Akorát těm co můžou mít ho, práci asi úplně neodpustí. I když je firma v propadu, nikoho nepropustil, naopak shání práci i mimo obor a fakt se snaží. Tak nám fakt držím palce.

Offline Ellen
Avatar
1633 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 14:03

artemisia 

Děkuju.

Jak bych to přiblížila...? Byla to chřipka a nebyla to chřipka... Bolest hlavy, svalů, kloubů, veliká únava, která přetrvávala... horečka jen jednou, kašel skoro vůbec. Vím z doslechu, že někdo kašlal víc, u dalšího trvala déle horečka. Někoho déle bolela hlava. Postupná ztráta čichu, hrozně zvláštní. Pak se zas vrátil...

Podle mě s tím venku můžou courat jen ti, co mají extrémě lehký průběh (a vymeteno v hlavě), protože při tom průběhu, co jsem měla já - nikde venku prostě chodit nechcete.

Online žluťásek
Avatar
7599 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 14:11

stes tak ve chvíli kdy lékaři a sestry s potvrzenou nákazou mají normálně ošetřovat pacienty, nechávat doma lidi kterým vůbec nic není nedává nejmenší smysl

​A to se dělá kde? Mohou pracovat s respirátorem, pokud se setkali s pozitivní osobou, ne pokud jsou oni sami pozitivní. Nebo snad ne??? 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46048 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 14:13
Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 14:35
Reakce na stes:

Cela dnesni doba je o sounalezitosti a zodpovednosti a 10 nebo 14 dni na nemocensky v karantene se snad vydrzet da bez kecu. Bez nadseni jasne.

​Blbé jako je, že ve větším kolektivu a s dětma doma, se ti tohle může stát každý měsíc 2x. Obzvlášť pokud bude čím dál víc případů. A už tak lidi mají kolikrát problém s penězi od jara, takže 5x neschopenku ve dvou měsících na karanténu nechceš.

Offline moora
Avatar
7509 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 15:15

žluťásek i pozitivni, pokud nemaji priznaky onemocneni

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46048 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 15:36

žluťásek je to jak píše moora a k čemu jsou ty respirátory  těžko říct

já se takhle ptám už od jara, buď je ten vir tak nebezpečný a pak by každý nakažený měl být izolován, nebo nebezpečný není a může mezi lidi. jenže od samého začátku se tu uplatňuje dvojí metr. děti nesmí do škol, školek, lidé pracovat ani se bavit, sestry ošetřující ty nejvíc ohrožené k nim chodí s nákazou. a to nejsme v situaci, kdy by byly statisíce nemocných a neměl je kdo ošetřit, pak už by to pochopitelně bylo jedno..

Online Kokoska
Avatar
28237 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 16:12

viktorka_od splavu ja jsem to teda pochopila, ze zdravotnici s nakazou muzou osetrovat ty nakazene?

Offline euridike blogger
Avatar
3489 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 16:40

Kokoska Já to pochopila tak, že bezpříznakoví pozitivní zdravotníci mohou s respirátorem ošetřovat pozitivní pacienty.

Online Kokoska
Avatar
28237 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 16:42

euridike taky tak, napsala jsem to ve zkratce nepresne

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46048 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 17:01
Offline OliveOyl
Avatar
1712 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 17:36

viktorka_od splavu Odkud tu informaci máš? Já našla jenom, že v případě nedostatku zdravotníků budou sloužit ti v karanténě a bez příznaků. Jasně, že někteří můžou bejt pozitivní, ale nikde jsem nenašla, že by měli chodit do práce pozitivně testovaní.

Online Kokoska
Avatar
28237 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 17:43

OliveOyl a jeste k nemocnym bez covidu...

Online continuity
Avatar
33575 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 18:07

viktorka_od splavu problém covidu není jeho závažnost v běžné populaci, potiz je, že že zpusobuje těžké případy, které jsou ale při poskytnutí adekvátní péče z velké části léčitelné. Takže aktuálně umírá kolem jednoho procenta nakažených a s tím nedovedeme celkem nic udělat. 

Ale, pokud se ta epidemie rozjede příliš, tak dojde k přetížení lůžkové péče a teda ti nemocni, kteří by při adekvátní péči přežili, začnou umírat. A případně teda i na jiné nemoci, pokud dojde k omezení péče pro tyto lidi.

Vzhledem k tomu, že i ti bez příznaků infekci šíří, není možné je při řízení epidemie opomenout, přispívají do celkového obrazu značnou měrou, i když se jim osobne nic neděje ( bezpříznakový žák nakazí učitele a klidně i babičku).

Jsou nato různé modely, jak šíření omezí různá opatření, celkem to lze shrnout jako ty karantény, společenský odstup a osobní opatření (3R). to že hygiena přestala stíhat a stahovat ty lidi z oběhu, je hodně špatně a musíme to nějak kompenzovat. Pokud bude odpor proti 3R, tak zbývá jenom ten sociální distanc a ten má velký vliv ekonomický na rozdíl od prvních dvou. 

Ještě můžeme doufat, že my jsme na tom nějak zázračné lépe než zbytek světa, ale nikde, kde to nechali rozjet, to nedopadlo dobře. A ochrana těch rizikových skupin se taky extra nedaří. 

Nebo si můžeme říct, že nám ti mrtví nebudou vadit, to je taky cesta, ale je potřeba to komunikovat. Informace, že za půl roku 500, tak za dalšího půl roku dalších 500, není validní. Takto to urcite nebude. 

Offline Lamicka
Avatar
13337 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 18:09

OliveOyl Kokoska tady v tom clanku je odkaz na mimoradne opatreni mzcr

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kontakt-s-nakazenym-tady-mas-respirator-a-zpatky-do-prace-slysi-zdravotnici-118933

Mame znamou doktorku, pracuje v nemocnici a v pripade, ze bude v karantene se ma ridit "vnitrni" karantenou - tedy dochazet do prace bez pouziti mhd nebo zastavky jinde. Mam prave pocit, ze rikala, ze to plati i v pripade pozitivniho testu pri nedostatku personalu, ale jista si nejsem. 

Online continuity
Avatar
33575 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 18:10

Kokoska OliveOyl opatření, že lékaři v karanténě nebo i bez příznaků by měli sloužit, vnímám jako jedno z těch opatření, které ma zvednout kapacity lůžkové pece. 

Online continuity
Avatar
33575 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 18:15

Lamicka to opatření ale řeší zdravotníky, kteří měli rizikový kontakt, pokud jsou na pracovišti nezbytni ( teda karanténa). Ne ty pozitivně testovani, ti musí normálně do izolace.   

Offline Lamicka
Avatar
13337 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 18:21

continuity ja uz to opravila, ale mam pocit, ze rikala, ze v krizovem planu je, ze by meli chodit i pri pozitivnim testu, kdyby byl nedostatek personalu, ale to se asi jeste nemuselo neresit.

Online continuity
Avatar
33575 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 18:25

Lamicka jo to je možná důležité,že to je v krizovém plánu. 

Nedá se to použít jako argument, proč ve školách nenosit roušky. 

Offline OliveOyl
Avatar
1712 příspěvků moje polička 26. zaří 2020 18:29

Lamicka continuity možná jsem to nepozorně četla, měla jsem dojem, že Viktorka píše o pozitivních zdravotnících a to je rozdíl. Já tohle opatření chápu a ani z toho nemám žádnou velkou obavu. Pokud bude mít zdravotník respirátor a čisté ruce/rukavice, myslím, že riziko je o dost menší než někde v hospodě.