Omfg

15. prosince 2018 14:31
Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 12:43
Reakce na 711990:

Hanka H v cestine to problem neni, ale v originale je nazev Ten little niggers. A to uz teda jako problem vidim....to slovo se proste ted vubec nepouziva a je hodne pejorativni, asi jako kdyby tam bylo cesky cerna huba nebo negr.

​Ano, toto vím. Kniha vyšla r. 1939, později byly vydávána i pod názvem Deset malých indiánů. V novém českém vydání je pozměněn i text říkanky, Černochův ostrov je přejmenován na Vojákův ostrov. Nejsem si jista, jestli toto je vzhledm k naší nekoloniální minulosti třeba.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 12:46
Reakce na dynda:

Hanka H 

Myslím, že i v češtině časem černoch a černoušek nebudou přijatelní a kniha by se stejně musela přejmenovat. Jestli se něco dá narovnat na úrovni slov, proč ne? 

​A běloch bude přijatelný?

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 12:47

Hanka H myslím, že s naší nekoloniální minulostí to nemá nic společného... 

Offline continuity
Avatar
33666 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 12:50
Reakce na dynda:

Hanka H 

Myslím, že i v češtině časem černoch a černoušek nebudou přijatelní a kniha by se stejně musela přejmenovat. Jestli se něco dá narovnat na úrovni slov, proč ne? 

​Chtělo by to teda řešit hned, protože děti se o černé,  nebo negroidní rase učí normálně ve škole. 

Upřímně nikdy nevím, jak mám správně nazvat příslušniky této rasy. 

Řekla bych, že tento problém vznikne, jakoukoliv to jazykově vyřešíme, protože ta konotace je negativní svým obsahem a ne přímo názvem. 

Offline Zuzuli
Avatar
2151 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 13:12

Hanka H tak me na tom webu pohorsuje akorat fakt, ze ho maji psany fontem bez ceske diakritiky. Proboha proc si nekdo na firemni prezentaci vybere neco, co mu tam hazi jiny a jinak veliky pismena. To je tak strasne caste, uz jsme to videla i na eshopu Pandory, od ktere bych cekala nejakou uroven a profesionalni stranky. 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 13:21

Zuzuli Že by jim testosteron zakalil zrak?

Offline andulka01
Avatar
10690 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 13:30

Zuzuli Tohle je tak strašně časté. A bohužel nejen v on-line světě, občas se to někomu podaří i v tištěné formě. Naprosto to nechápu, dyť to bije do oka. A přitom stačí u výběru fontu zadat parametry, nic víc, jenže to by chtělo aspoň minimální vzdělání v oboru a to se teď moc nenosí, no.
S mírným zadostiučiněním si občas prohlížím webovky a letáky, které produkuje moje bývalá kolegyně (s partou vykuků vytunelovali tuhle firmu a založili konkurenční) Chichi

Offline bublifuk
Avatar
příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 13:41

Zuzuli to je zvláštní, já to u sebe tak hrozné nevidím... (pouze -ě- je trochu výraznější)

Hanka H neměla jsem klikat, teď bych to chtěla ochutnat - a sklenička na stopce se mi vyloženě líbí.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 13:58

bublifuk Chybně zvolený font a gramatické chyby v každém případě snižují úroveň webu, působí to neprofesionálně.  

A Samičku by sis raději vychutnala za tepla, nebo ji vystrčila na mráz? Nemůžu si pomoci, ale ten podtext tam je.

Offline Jitka77
Avatar
1134 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 15:20

bublifuk Jestli je to ten likér Poděbradská samička, tak ten jsem jednou pila a nic moc, veškeré bylinky a aromatično vystřílejí prach ve vteřině, kdy se nápoj dotkne jazyka, a zbude jenom notně proslazený líh. Aktivně nedobré pití.

Offline Jitka77
Avatar
1134 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 15:22

Zuzuli On to někdy dělá prohlížeč - je možné, že na jejich straně to vypadalo dobře, když to tam sázeli.

Offline andulka01
Avatar
10690 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 15:39

Zuzuli Chichichi, furt nevím, co na tomhle fontu kdo vidí! Každopádně tady je to úplně prostě debil...

Offline Prosperina
Avatar
714 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 15:55

Hanka H Tak on i ten "novej" název tak úponě novej není, ta detektivka tak vyšla v americké verzi už v roce 1940, zřejmě už i tehdy považoval nakladatel to slovo/téma za citlivější (asi to nevycházelo v samotném srdci Jihu).

Na jednu stranu nejsem moc velkej fanda upravování historie/staršíchknížek ve jménu politické korektnosti. Prostě mi to takové lehce dětinské, jako když malé dítě ve strachu z bubáků strčí hlavu pod peřinu: změníme jméno a voilá, problém rasismu přestane existovat.

Třeba učesaná verze Hucka Finna bez "niggers" by mi vadila hodně (stejně jako mi dost vadilo takový to převyprávění pro děti, který dělal tuším Pleva, a "negři" tam sice byli, ale bylo to celý takový spisovný a ty fakt výživný pasáže vyškrtaný). 

Na druhou stranu u nových děl už by mi tyhle v podstatě hanlivé raisistické výrazy, které by byly brány jako neutrální, asi už docela vadily.

Tady u toho názvu to beru jako lehký hnidopišství, ale z hlediska celkovýho vyznění díla je to asi celkem fuk a nijak zásadně mi to nevadí. (Nicméně teda celkem něžný český "černoušek" a anglický (a zvlášť americký "nigger") jsou asi na té škále "závadnosti" někde jinde, ostatně ani v té Británii, ačkoli tam nějaký čas otroctví taky měli, to téma zdaleka nebylo tak silné a vyhrocené jako v USA.

Offline Torrah
Avatar
2570 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 17:10

Tak já ten název Poděbradská samička přečetla poprvé jako Poděbradská sedmička a celou dobu se divím, čemu se divíte. Až ten šílenej font mi narval do oka slovo Samička a já konečně pochopila. Uf. Už jsem si fakt říkala, že jsem totálně mimo mísu.

Offline Zuzuli
Avatar
2151 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 17:45

andulka01 bublifuk ja mela na vysoke jeden semestr typografii, takze tohle me vzdycky hodne trkne, i kdyz si to jini vubec nevsimnou. Ale vzhledem k tomu, ze uz jsem i dostala dotaznik z banky v comic sans, tak se uz nicemu nedivim

Offline andulka01
Avatar
10690 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 20:09

Zuzuli Comic Sans je bohužel nesmrtelnej Mam grafickou, obor typografie a knižní grafika. V pozdních devadesátých vysloveně bolelo se rozhlédnout po reklamách, billboardech a tak, WordArt ruled. A teď knížky... nemůžu číst knihu, co je blbě vysazená, kde jsou typochyby a korekturně odfláknuté. A je to bohužel dost často. No a tyhle malý grafický práce od debílků pro debílky

Offline dynda
Avatar
7250 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 22:37

andulka01 

Tohle měl tchán. Byl ve svém oboru třída a nesnesl pohled na špatně udělané řemeslo. Vůbec se taky nemohl dívat na nešiky, takže Pat a Mat a Pierre Richard byli na indexu.

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 22:40

dynda na ty tři se taky nemůžu koukat, úplně mě to bolí, a to jsem lempl ve všech myslitelných oborech!

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 25. listopadu 2021 23:32

dynda já pata a mata taky nemůžu, prý to mám už od dětství, podle mamky. Syn je naopak má rádPinot Noir 

Offline dynda
Avatar
7250 příspěvků moje polička 26. listopadu 2021 00:43

Evaeva 

Já je taky nemusím. Jenže já nemusím většinu večerníčků a podobné tvorby.