Čeština - chrám i tvrz

18. srpna 2017 08:16
Offline žluťásek
Avatar
7626 příspěvků moje polička 18. srpna 2017 19:36
Reakce na Sweet Potato:

Prážky na praní plýnek přece

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 18. srpna 2017 20:53
Reakce na Garfie:

fakt ne? uplně posledně myslim andulka psala že na bolavé nohy jí hodně pomáhá chůze naboso... čímž zřejmě myslela bez bot, bosky. bez ponožek by si ty nohy mohla leda odřít:D

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33729 příspěvků moje polička 18. srpna 2017 21:36

já to asi taky nerozlišuju takhle ultimátně, klidně bych řekla, že jsem šla někam naboso ve významu bosa. Bosky si myslím bude moravismus, to bych nepoužila nikdy, leda to bosa. 

Online moora
Avatar
7542 příspěvků moje polička 18. srpna 2017 21:43

Bosky u naboso - oboje OK

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 18. srpna 2017 21:57
Reakce na Potrefenáhusa:

pravda, spravne bude asi bosa:-) nj, u me jsou to proste slova s odlisnym vyznamem, bosa v lodickach jit nelze (to byste se asi divili i v cechach:-) a vyznam slova naboso lze ilustrovat sdelenim ze v sandalech se zasadne chodi naboso;-))

Offline Garfie
Avatar
23941 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 00:54

Tak je možné, že jsem to prostě jen nepostřehla, protože to automaticky vnímám jako ty a očekávám to (logicky, haha) i od ostatních. 

Bosa a bosky je totéž a naboso je něco úplně jiného! :-)

Offline coralline
Avatar
2157 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 10:53

Já jsem až teď pochopila, co máte s tím bosky X naboso. Kdyby někdo řekl "naboso v sandálech", tak teda asi pochopím, že je myšleno bez ponožek, ale sama bych to neřekla. Já mezi bosky a naboso moc rozdíl necítím.

Offline Sweet Potato
Avatar
34837 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 10:55
Reakce na coralline:

A jak bys to tedy řekla?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 10:56
Reakce na coralline:

takže žádnou zkratku pro "bez ponožek", bez punčocháčů, prostě bota rovnou na bosé noze nemáš?

když zkusím nějaký příklad tak co třeba takový popis typu: "vyběhl z koupelny polonahý a rovnou naboso skočil do holínek...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33729 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 11:17

Jak jsem chtěla napsat, že bych klidně řekla i že vyběhl naboso ven podobně jako naruby, tak jsem si vzpomněla, že u nás doma se vždycky říkalo poruby, což hrozně dráždilo mýho ex :-D (máš poruby tričko)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 11:26
Reakce na Potrefenáhusa:

nj, ale tohle je trochu jinej případ, protože "poruby" nic neznamená. kdyby někdo říkal "nalíc" a myslel tím naruby, to by bylo podobný.

protože když si přečtu že vyběhl ven naboso, tak to pro mě znamená, že měl boty. a až z dalšího textu pochopím, že je bez bot, poněkud mě to zmate

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33729 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 11:44

naboso, narychlo, naležato, naměkko...já v tom právě cítím i ten způsob, možná proto to nemám tak striktně oddělený

Offline coralline
Avatar
2157 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 11:45
Reakce na Sweet Potato:

Asi "obul si boty na holý nohy" nebo polopaticky "bez ponožek".

viktorka_od splavu Vyběhl ven naboso pro mě znamená i bez bot.

Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 11:47

Myslím, že je normální vlastností jazyka, že význam slova je zpřesňován kontextem a závisí na něm. (Naboso znám i ve významu bez podprsenky. )

Offline Sweet Potato
Avatar
34837 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 12:07
Reakce na zelene.oko:

Já si dovolím poznamenat, že o významu slova naboso má jasno i akademický slovník. U podprsenky to slyším poprvé, moc se mi to líbí, jako přenesené použití je to zcela logické. Tím nechci říct, že to všichni okamžitě musíte přesta používat ve smyslu přes bot, ale...

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 12:25
Reakce na zelene.oko:

u nás se říká "naostro" ve smyslu častěji teda dole bez, ale i podprsenky se to může týkat:-)

zpřesnit význam slova kontextem je v pořádku, v pořádku se mi nezdá používat slovo v jiném významu a pak to kontextem vyjasňovat, jak píše SP. ale tak samozřejmě to přežiju:-)

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 12:27

Já osobně rozlišuju naboso a bosý. Naboso pro mě znamená v botech bez ponožek. Ale vím, že je to často užíváno ve smyslu bosý. Člověk to pozná z kontextu, no..

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 12:30
Reakce na Potrefenáhusa:

taky v tom cítím způsob: narychlo si obul boty naboso, tam je právě ten prvek činnosti docela zřejmý, protože aktivně učinil něco ne úplně běžného. bos je prostě opak obutého, třeba "nenosím papuče, chodím doma bos"

Offline zelene.oko
Avatar
557 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 12:45
Reakce na Sweet Potato:

Slovník spisovného jazyka českého připouští obě možnosti významu (na bosé nohy, bez bot). A myslím, že debata ukazuje, že v živém jazyce jsou zakotveny oba významy (+přišly jsme i na jeden další). A od toho je kontext, abychom si rozuměli.

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33729 příspěvků moje polička 19. srpna 2017 12:53

Taky.a taky jak píše zelené oko,no