Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Offline Černá kočka
Avatar
1318 příspěvků moje polička 04. května 2019 19:48

Potrefenáhusa Já používám většinou "zdravím všechny" když píšu email v práci, který je určen více lidem a s některými si vykám a s některými tykám.

V osobní komumikaci to nepoužívám, ale nikdy mi nepřišlo divné když to někdo používá.

Spíš mi přijde divné, že někteří lidé se neobtěžují vůbec s žádným pozdravem.

Online viktorka_od splavu
Avatar
46059 příspěvků moje polička 04. května 2019 20:09

Černá kočka ono taky v (polo)formální písemné komunikaci se začíná oslovením, nikoliv pozdravem:-)

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 04. května 2019 21:25

Černá kočka ono taky v (polo)formální písemné komunikaci se začíná oslovením, nikoliv pozdravem:-)

​Máš sice pravdu, ale u pěti a více adresátů by půlka odpadla už po přečtení všech oslovení :-) 

Online viktorka_od splavu
Avatar
46059 příspěvků moje polička 04. května 2019 21:50

Isca jako napriklad:Mili kolegove, ...?:-)

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 04. května 2019 21:57

viktorka_od splavu Jeden dva kolegové, jeden klient, dva lidé z firmy subdodavatele klienta...

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 05. května 2019 06:21

Isca oslovila bych "vážení" , všichni jmenovitě se tam samozřejmě nepíší

Offline Černá kočka
Avatar
1318 příspěvků moje polička 05. května 2019 06:22

viktorka_od splavu Jak píše Isca, někdy ani "milý kolegové" neřeší problém.  Navíc email je podle mě hybrid mezi písemnou a ústní formou komunikace, někdy to jsou spíš diskuze než klasická korespondence.

Offline Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 05. května 2019 06:43

jinx Tak jo, no. Mailové začátky ve stávající firmě jsem řešila (mail jednomu člověku) obligátním "Vážená paní/pane XY", šéf mě poněkud iritoval používáním oslovením klientů  "Dobrý den paní/pane XY".  Po letech korespondence s některými klienty, kteří mail začínají v lepším případě "Zdravím" a v horším nijak, načež následují dvě věty o deseti slovech se čtyřmi  gramatickými a syntaktickými chybami, a v přeposlaném řetězci mailů čtu zprávy typu "Ahoj Fando, účetní mi tvrdí, že to máš blbě"  začínám občas polevovat ve formalitách.     

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 05. května 2019 06:53

Isca vždyť "vážení" je taky oslovení. Pokud jsou adresáti z různých skupin, jde to ještě trochu specifikovat "vážení obchodní partneři, vážení kolegové, v návaznosti na včerejší schůzku..." Ty dobré dny v emailu mi taky vadí, nicméně je to čím dál častější a už jsem někde četla, že se to stává akceptovatelné. Pro mě teda na úrovni snahy zrušit i/y, ale co nadělám, že. 

Ale jsou i větší zvěrtstva, už jsem v mailu pro Evu viděla i oslovení "Ahoj, Ewy" ... co na to říct, asi kreativec 

Online Gatita
Avatar
7145 příspěvků moje polička 06. května 2019 07:41

Drive jsem psala "vazeni", pripadne "vazeny pane xy", casto jsem pridavala i titul. Casto jsem si psala s rakouskymi klienty, kteri bezne zacinali mail oslovenim "pani xy!!", ti se vylozene vyzivali ve vykricnicich.

Ted jsem v instituci a komunikuji hlavne s lidmi uvnitr. A to je orisek, protoze uzus je tady prave to "dobry den". U prvniho mailu dne to jeste beru, ale kdyz si ty maily vynenime treba 3, tak pak uz jsem v koncich;)

Online viktorka_od splavu
Avatar
46059 příspěvků moje polička 06. května 2019 08:24

Gatita peklo no. me oblibene je “dobry den pane Novak”

Offline Lilly_Ku
Avatar
4129 příspěvků moje polička 06. května 2019 13:12

U nas v reklamni agenture se jede na drsno na tykacku, panc jsme desne pokrokovi :) minulej tyden jsem mela telekonferenci v peti lidech vcetne nejvyssiho managementu velkyho koncernu a to ahoj christophe se mi teda rikalo dost tezko, no ale tak co nadelam :)))

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 07. května 2019 22:58

continuity Ja to zdravim a jeste ,,dobrej,, uplne nesnasim. Protoze z toho presne cisi to-nevim jestli tykam nebo vykam. To je snad lepsi se netrefit.

To, ze je pozdrav v emailu spatne zjistuji az tady. Mne to teda v praci docela pomahalo snizit tu konverzaci na formalnosti, vubec nevim, jak bych to jinak provedla. Vazena pani Novakova se mi proste nehodilo...

Offline barbucha blogger
Avatar
30584 příspěvků moje polička 08. května 2019 00:01

Karja 

Vono záleží na situaci. Většinou rozesílám hromadný maily s nějakým požadavkem, přičemž v prvním (s udáním deadline)  figurujou Vážení kolegové (kteří mi laskavě dodají...), v druhým - po uplynutí termínu - už nastupujou Milánkové (kteří jistě jen nedopatřením deadline přehlédli)

Ale samozřejmě, nad rámec (neformálního) oddělení záleží na tom, jak se s kým - my jsme velkej barák - znáš... Vážená je už moc strnulý, někdy stačí jen Milá (paní Nováková). 

Uf, a vyfásla jsem novýho bosse... kterej zásadně v mailech (páč je furt v prachu) začíná úplně jednoduše: Paní barbuchová - bez úvodního pozdravu, s následnou prosbou... přijde mi to celkem dostačující.

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 08. května 2019 07:40

barbucha Hm hm hm, prave mi chybi neco mezi vazena a mila, bez osloveni jen pani mi to prijde takovy strohy, direktivni. Ja mela takovy nevdecny povolani, furt jsem se musela snazit abych nepusobila jako svine;-).

Online Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 08. května 2019 07:58

Karja Taky trochu tápu, ale nedávno jsem se dočetla, že Dobrý denpaní Nováková (s čárkou!) je akceptovatelné.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 08. května 2019 08:11

Sweet Potato Podle kontextu ne? Buď jako oslovení v rámci pozdravu, nebo pak v textu, s čárkou by to nemělo bejt na stejnym řádku s pozdravem.

Online Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 08. května 2019 08:15

Mutziputzi Jako oslovení v dopise, resp.mailu.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 08. května 2019 08:16

Sweet Potato no jasně, pokud to není na řádku s pozdravem, je to podle mě OK

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 08. května 2019 08:21

Sweet Potato 

Dobrý den, paní Nováková

používám (takhle s čárkou). A je to přesně to něco mezi “vážená” a “milá”.