Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline baltik
Avatar
4426 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 13:23

hele a fakt jsou v Anglii obedy zdarma? Ja jsem mela pocit, ze tam naopak obedy nejsou vubec, musi si nosit ty svoje lunchboxy, ne? Nebo se to lisi nejak podle stupnu skoly nebo verejna/soukroma?

Ja jsem teda chodila na stredni (jen na qnglictinu pro cizince) a mini polevka (takovy kelimek jak kava z automatu)  s houskou stala 1 libru.

Offline Sweet Potato
Avatar
34818 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 13:32

baltik Taky mi to vrtá hlavou, do školky a první třídy známá obědy chystala.

Offline Garfie
Avatar
23904 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 13:47

baltik Sweet Potato Už jsem napsala dotaz kamarádce a sestřenici, které tam žijí a mají děti na základce, tak uvidíme. :-)

Offline Garfie
Avatar
23904 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 14:07

Tak co se týká běů v Anglii, mám tady první odpověď, zkopíruju to doslova:

Deti na prvnim stupni ( recepce, prvni a druha trida ) maji obedy zdarma. A pak od treti si musi platit ( u olivera ve skole maji za £2.25 na den ), muzou si nosit svacinky z domu, neni to povinne. Ale nejsou to jak obedy v cechach s polevkou a dezertem takze stejne dojdou domu a snedli by celou lednicku. Pokud je rodina socialne slabsi tak ma narok na obedy zdarma. U mattyho (druhy stupen ) ve skole to funguje tak ze mu poslu penize na Jeho ucet a on si muze koupit Co chce, ale taky je to vetsinou sandwich, opekana brambora s necim, testoviny a tak

Offline Friga
Avatar
1566 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 14:17

Ve Finsku maji deti obedy zdarma i na gymplu. Jidlo je formou bufetu, na vyber jsou obvykle dve jidla, z nichz je aspon jedno jidlo vegetarianske/veganske. Kazdy si nabere kolik chce. Na VS jsou obedy pro studenty taky dost levne, cca 2,5€ na osobu. Pro srovnani obedove menu v restauraci stoji kolem 10€

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 15:04

baltik Koukala jsem na to stejné. V každém případě ty země, kde vůbec obědy ve školách jsou, budou vyjimka a ještě placené. V Rakousku nejsou obědy ani ve školce, prostě si je na oběd berou domů a ve škole na ně nemají ani přestavku, natož aby je někdo uvařil a ještě je zadarmo rozdal. Vím, že kamarádka teď řeší, že má děcko (14) školu od 7 do 18 a jen přestávky po 5 minutách. Nejdelší polední myslím 15 minut. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 15:35
Reakce na Mutziputzi:

barbucha Ja az na kraj sveta!!!

​Ale jo, já to (tentokrát ) ani nemyslela na tebe... spíš tak obecně, že každej má nějaký preference a naopak k něčemu odpor, co by nesnes - ale to nemá s postavením dotyčnýho nic společnýho. Dejme tomu, pro názornost... eště třeba takovej člověk co nosí fousy "na Lincolna", ten by mi taky ke stolu nesměl 

Offline NAmofo
Avatar
179 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 15:51

barbucha Potvrzuju, uniformy dosáhnou akorát toho, že se děti, kor v telecím věku, snaží pak odlišit jakýmkoli způsobem. A kolikrát to nedopadá dobře. Je to úplně stejné v Británii, v Irsku i ve Francii. Prostě nacpat puberťáky, kteří právě začali hledat své místo ve společnosti, vymezovat se a budovat svou identitu, do stejnokrojů je nesmysl. Nehledě na to, že opravdu ty materiály a střihy dost děs. V létě to zaplaví obchody a děcka jsou vláčena z místa na místo, aby našli něco, do čeho se vejde a nevypadá jako úplnej píp.

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 15:59

NAmofo Jo,jo, materialy, strihy a ty ceny!! Ale dobrej byznys pro ty firmy, co je zasobujou.  Navic to musis nakoupit v nekolika provedenich, protoze kazdej den se to prat nebude....no dost opruz, benefit minimalni, deti si to stejne vynahradi nekde jinde. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46054 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 18:12

Setare no a navíc přece v tom nebudou i odpoledne, to hned doma shodí a převlíknou, tak při představě že bych ještě měla toho praní dvakrát víc

Offline Sweet Potato
Avatar
34818 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 18:16

viktorka_od splavu Pokud by uniforma zaručovala, že děti doma školní oblečení hned shodí a převlíknou, beru ji okamžitě.

Offline Silvie
Avatar
98 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 18:45

Renusatko  Reni s tím Rakouskem se to nedá takhle paušalizovat. Děcka šla do školky v 18 měsících, byla to malá školička o max. 15 dětech od batolat  až do předškolního věku  ( nikdy se 15 dětí nesešlo ), ředitelka + 2 paní učitelky.

Děti se musely dostavit  ráno  do snídaně v  8.15. snídani ,dopolední a odpolední svačinu chystala paní ředitelka, obědy dodávala  italská restaurace v domě. Jídlo bylo výborné. Chudák paní ředitelka posléze chystala i svačiny na výlety

( protože někdo měl Oblatten nebo Schokolade  a někdo jabko a byl řev).

Školku jsme změnili v předškolním věku dětí, jednak už jim to tam bylo těsné a druhak je vzali  do skvělé školky v sousedství rodičovy práce. Tady vařil Eurest , paní ředitelka měla na výběr asi z pěti jídel. Klasická rakouská kuchyně, svačiny, pomazánky , ovoce, zelenina.

Teď chodí do školy  která je součástí ( nebo předstupní, nevím jak to vyjádřit) velmi dobrého gymnázia. Dopolední svačina, oběd, odpolední svačina  je v ceně Halbinternat, děti co jsou na Internátu mají i večeři a druhou večeři.

Děcka nosí uniformy , jsou na to patřičně hrdá , povoleny jsou modré džíny bez ozdob, nášivek a děr. Hadry to rozhodně nejsou, šaty, trička a košile jsou bavlna .

Když to srovnám s vnuky v Praze, ráno do školy  v aktovce jedna svačina na dopoledne, druhá v aktovce na odpoledne, to je strašná úleva tyhle starosti nemít.  ve třídě je nejen paní učitelka ale i asistentka, úkoly  s nimi píše a na testy další den je připravuje vychovatelka  v Halbinternat, doma si jen čtou.

 

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 19:04

Silvie Aha, tak to jsem netušila, že je to tak rozdílné a někde jsou i obědy a někde na ně není ani přestávka. Kamarádka je tam spoustu let. Mají za sebou školku, školu, kde chodili na první stupeň, školu kde chodili na druhý stupeň a teď nějakou střední. Nevařili jim vůbec nikde. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34818 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 19:14

Silvie Tak samozřejmě, že úroveň je různá. Jsou školy státní, soukromé, levné a drahé... Taky máme v Praze skvělé dipolední i odpolední svačiny, ale nepřijde mi to v této diskuzi nijak relevantní.

Offline Silvie
Avatar
98 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 19:20

Renusatko to s těmi přestávkami se mi moc nezdá , že by vůbec nebyly,ale kdo ví.  Mně třeba říkala jedna učitelka z jiné školy, že třídní učitelé mají za úkol na prvním stupni kontrolovat zdravé svačiny. Pokud má někdo sladkosti častěji než jednou za týden, následuje dopis rodičům, atd., no neumím si to představit jak to praktikují.

Offline Silvie
Avatar
98 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 19:21

Sweet Potato omlouvám se.

Offline evik77
Avatar
757 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 19:48
Reakce na barbucha:

Mutziputzi 

Jaký statky?! To ať má každej jaký a kolik chce, nebo podle těch tvejch zásluh... ale nevim proč by nemohli k pivku zasednout společně.

Ovšem teda já s žádným doktorem věd a kandidátem na Nobelovku se za rohem zaparkovaným bentleyem a v obleku ze Savile Row na pivko nejdu, pokud by to měl bejt Burešův nebo Emanův volič. To zas vocaď pocaď!  t.j. s instalatérem/pokrývačem/zedníkem může bejt legrace a rozumná řeč (nejsou všichni úplně tupí), ale na druhou stranu, ne každej doktor je inteligentní společenská posila/ozdoba.

​Taková šance by to byla - obrátit je na správnou víru!  Ale barbucha nééé, ta se obětovat nebude.   Jsem si jistá, že doktor věd i kandidát na Nobelovku s bentleyem by si to nechali vysvětlit...   

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46054 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 19:53

evik77 to ale riskuješ, že oni obrátí na pravou víru tebe.. jako mutzi její ANOcent

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 20:13

evik77 

barbucha už je ve věku, kdy nemá času nazbyt, pročež jím nebude mrhat se ztracenejma případama 

viktorka_od splavu 

Toho bych se nebála - takovej se eště nenarodil, kterej by mě na cokoliv obrátil, a že snahy byly  

Offline Sweet Potato
Avatar
34818 příspěvků moje polička 15. ledna 2019 20:40

Silvie To opravdu není třeba, jen myslím, že nemá smysl srovnávat nesrovnatelné.

Ještě k uniformám - jistě, že na drahých školách jsou z kvalitních krásných materiálů a rodič si může přikoupit libovolné množství. Na veřejných školách to tak ale sotva bude.