Co Vám dnes udělalo radost.?.

11. srpna 2014 09:59
Offline dorota
Avatar
852 příspěvků moje polička 01. května 2024 19:27

continuity Moja mama aj otec (ročník 1949) používali výrazy strýko, stryná, ujec, ujčiná na označenie súrodencov svojich rodičov (narodení v r. 192x, 193x). Ale väčšinou, keď sa o nich hovorilo, nie som si istá, či aj vtedy, keď ich priamo oslovovali. Po vzore rodičov som výrazy ujec, ujčiná, strýko, stryná používala aj ja, keď som hovorila o súrodencoch starých rodičov. Ja napríklad sestry mojej mamy a ich manželov volám krstným menom, otcových súrodencov a ich manželov/manželky označujem teta, ujo + krstné meno.

Jedna známa robila na tému používanie slov označujúcich príbuzenské vzťahy výskum. Dnes sa väčšinou používa iba ujo, teta, častejšie sa používajú krstné mená, buď v spojení teta/ujo + krstné meno alebo iba krstné meno, niektorí napr. rozlišujú starých rodičov, napr. dohodnú sa, že starí rodičia z otcovej strany budú volať dedko, babka, starých rodičov z maminej strany starká/starký, niektorí používajú aj stará mama/starý otec. Používanie môže byť odlišné aj v závislosti od toho, či priamo oslovuješ danú osobu pri osobnej komunikácii, alebo či o nej hovoríš. A ešte to býva rozdielne v závislosti od regiónu, v závislosti od veku, mladší skôr používajú krstné mená.

Online continuity
Avatar
33801 příspěvků moje polička 01. května 2024 19:30

dorota jjo, přesně tak to bolo u nás. Pouzivali sme tie označenia, ktore aj máma na jej příbuzných. 

U tych starych to rodicov som to myslela tak, že tam nie je jednotný uzuv v rámci společnosti. Každá rodina si to nějak pomenuje. 

Offline Myrtila
Avatar
3035 příspěvků moje polička 01. května 2024 19:47

continuity Mně se takto pletou děti mých sestřenic, mají jich dohromady 9 a z toho je 7 kluků. Ty děti jsou hodně podobné na matky, takže i sobě navzájem. Jako... bezpečně poznám jenom toho úplně nejstaršího, jinak od pohledu si ani nejsem jistá, čí je to dítě, natož trefit jméno bydlíme od sebe teda hodně daleko, vídáme se jednou za x let. 

Online continuity
Avatar
33801 příspěvků moje polička 01. května 2024 19:49

Myrtilamoje sestřenice se čtyřma dětma měla tolik slušnosti, že rodila holky a kluky na přeskáčku a ještě jsou od sebe vždy alespoň 3roky. To pak je lehké.

Offline Myrtila
Avatar
3035 příspěvků moje polička 01. května 2024 19:56

continuity Tak tady se ty děti rodily na přeskáčku od jednotlivých matek, navíc docela rychle za sebou, takže to je fakt chaos

Offline Kokoska
Avatar
28388 příspěvků moje polička 01. května 2024 19:57

barbucha mordor / fardor

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 01. května 2024 19:58

continuity to se ti jenom zdá Moje babička (ale jako žádná senilní stará dáma) než od mámina jména došla ke jménu malé ségry, tak nás vyjmenovala všechny. Dělí je přes 40 let.

U dětí, které vidíte jednou za půl roku se nedivím ničemu.

Online continuity
Avatar
33801 příspěvků moje polička 01. května 2024 20:01

Evaevamáma vzpomíná jak je její táta oslovoval a to kolikrát řekl na přeskáčku jejich jména i 6x než se konečně ustálil na tom, které něco chce. 

Mě se to občas děje teda i v práci a je to blbý. Snažím se to vyřešit v hlavě, než to vypustím z pusy, ale tak jednou do měsíce se mi to povede nahlas. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 01. května 2024 20:02

continuity jo, v práci je to horší.

Offline barbucha blogger
Avatar
30681 příspěvků moje polička 01. května 2024 21:20

continuity 

Dík za výklad

Offline Samantha
Avatar
1801 příspěvků moje polička 01. května 2024 21:55
Reakce na Evaeva:

continuity to se ti jenom zdá Moje babička (ale jako žádná senilní stará dáma) než od mámina jména došla ke jménu malé ségry, tak nás vyjmenovala všechny. Dělí je přes 40 let.

U dětí, které vidíte jednou za půl roku se nedivím ničemu.

​Ta naše přidala i jména všech psů

Offline Pinot Noir
Avatar
24581 příspěvků moje polička 01. května 2024 23:24
Reakce na Tabea:

Pinot Noir asi neví, jak tě má oslovit...?

​My se nijak nestýkáme, byl u nás na oslavě, dva měsíce po začátku první třídy syn asi celkem náhodně vybral pár kluků, které pozve, protože se ještě moc neznali. Od té doby na mě ve škole pořvává Ahoj, teto! Já vůbec nepotřebuju, aby mě oslovoval. Mohl by mi normálně říct Dobrý den, nebo taky nic, jako všichni ostatní. Myslím, že školním dětem už by rodiče mohli vysvětlit, že ne všechny ženy jsou "tety". No ale jak vidím, jsem jedna z mála, komu to vadí, tak asi musím trpět dál.

Offline letfenixa
Avatar
8047 příspěvků moje polička 02. května 2024 01:38

Moja mama, keď hovorí o mojom bratovi v jeho neprítomnosti, povie normálne jeho meno. Ale pokiaľ je prítomný, vždy zásadne najskôr povie meno svojho brata, môj brat sa vždy tak urazi

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 02. května 2024 06:12

Pinot Noir Velmi soucítím, taky to nesnáším! Ale nikdy jsem to neřešila a jen tiše trpěla!

V japonštině jsou rozdílná slova i pro vlastní a cizí matku/otce. A taky různá slovo pro mladší/starší sestru/bratra, rodiče zvládám, ale v těch sourozencích mám strašný chaos a pořád se mi to plete. 

Kokoska Vy máte vnuky stejnýho jména? Doufám aspoň, že jeden je od tebe a jeden od muže, jinak je to fakt zvláštní!

Offline Tabea
Avatar
4716 příspěvků moje polička 02. května 2024 06:18

Pinot Noirtrebs mu rodiče kladli na srdce, že musí všechny zdravit.
Mně nikdo teto neříká, tak nevím, jak bych to téma případně prožívala. Kamarádi dětí mi rovnou říkají jménem. Vůbec nevím, jestli se tady nějak tetuje/tetovalo.

Offline EDITH4B
Avatar
2003 příspěvků moje polička 02. května 2024 07:31

Pinot Noir taky oslovení teto nemusím, ale největší peklo pro mě bylo, když mi začala říkat teta(ne teto,ale teta) kamarádka po té,co se jí narodilo dítě.To jsem se důrazně ohradila a ona se tvářila dotčeně

Offline Sweet Potato
Avatar
34872 příspěvků moje polička 02. května 2024 07:32

Já jsem o tetování nikdy nijak nestála, ale když ke mně teď někdy přiběhne nějaký dvoumetrový chalan nebo krásná mladá slečna a s láskou na mne volá "jé, teto, jak se máš?", je to milé.

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 02. května 2024 07:55

EDITH4B Máš pravdu! To mi taky jedna kamarádka udělala, už jsem to milosrdně zapomněla!!! 

Sweet Potato Chvilku jsem se u toho tetování zasekla, ale už dobrý!

Offline Kokoska
Avatar
28388 příspěvků moje polička 02. května 2024 08:41

Garfie jedno dite je od meho syna, druhe od me dcery. Syn puvodne nechtel dite pojmenovat po sobe, nakonec to udelali. Dcera si vzala muze stejneho jmena a od zacatku rikal, ze pokud bude mit kluka, bude se jmenovat po nem, ze si to od mladi pral. Tak mame 4 Jany. Ze ty lidi nemaj rozum co? 

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 02. května 2024 09:04

Kokoska No to ti řeknu!!!