Aktuální česká politická situace

29. října 2014 09:07
Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 25. července 2018 11:59
Reakce na Mutziputzi:

brrr

Jinak nevím co je špatně na studiu klidně v padesáti? To samo o sobě diletanta z nikoho nedělý myslím.

​Mutzi nedělá, ale mozek už je na tom trochu jinak a hlavně obvykle nemáš tolik času. kamarádčina mainka si dodělávala peďák a studovala déle, protože se to prostě blbě kloubilo.

navíc je rozdíl, pokud studuje někdo, kdo se pro to v 50 rozhodne sám a někdo, kdo je k tomu donucen, protože najednou maturita a praxe nestačí.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:03

A666 No tak vzhledem k tomu, že mám zkušenost tu i tu, ne teda v padesáti, tak myslim, že se pleteš

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:06
Reakce na Mutziputzi:

Jinak nevím co je špatně na studiu klidně v padesáti? To samo o sobě diletanta z nikoho nedělý myslím.

​Jasně, že na studiu v pozdějším věku není nic špatného, ale tady se mi to nějak spojilo. Asi je to tak, jak píše @A666: "nucení" dodělat si titul, při práci do toho neinvestuju tolik času, kolik by to potřebovalo, možná si taky vyberu školu, kde až tak nebazírují na dodržení všech pravidel, nevím.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:07

brrr já nevím, jak přesně ty programy fungují, a docela by mě to zajímalo. protože kdyby fungovaly nějak tak, jak si to asi představuju, tak se obávám, že strašné kvantum lidí by dnes mělo problém. a možná úplně nezáměrně. protože mnohé diplomové práce nemohou objevit nic nového, jen dokola pořád omílají již napsané, a je těžko to nějak nově vyjádřit. a pak už stačí jen neumět citovat a být trochu lempl. a možná máte plagiát raz dva - pokud to například hledá stejné věty. aniž byste chtěl záměrně opisovat.

nechci tím nikoho hájit, ale podle mě na školách nevědeckého zaměření jsou často vypsaná taková témata, že největší práce na diplomce je asi jinak formulovat věty z několika zdrojů. co chcete vymýšlet třeba u tématu, já nevím, správní rozhodnutí. nebo evropský soud pro lidská práva. nebo rod medici a jeho vliv na umění (třeba, fakt si vymýšlím).

takže tam jde vlastně je o citace a citace citací.

nemluvím o situacích, kdy jsou opsané třeba celé stránky nebo celé odstavce (nebo celá diplomka, i to myslím bylo). 

Offline brrr
Avatar
10015 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:07

P.S.: Proč je to tučně netuším, zeštíhlit to nejde (viz výše).

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:08
Reakce na Mutziputzi:

A666 No tak vzhledem k tomu, že mám zkušenost tu i tu, ne teda v padesáti, tak myslim, že se pleteš

​Mutzi vidiš, já třeba viděla kvalitativní rozdíl v psaní diplomky v 25 a dizertace ve 30. Já neříkám, že obecně nejsou lidi, co to zvládnou s prstem v nose. Ale statisticky, pokud donutíš velké % lidí si dodělávat školu, je víc než jisté, že tam bude i část, která prostě na tu školu nemá.

Offline dzizisketa
Avatar
7450 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:11
Reakce na A666:

​Mutzi nedělá, ale mozek už je na tom trochu jinak a hlavně obvykle nemáš tolik času. kamarádčina mainka si dodělávala peďák a studovala déle, protože se to prostě blbě kloubilo.

navíc je rozdíl, pokud studuje někdo, kdo se pro to v 50 rozhodne sám a někdo, kdo je k tomu donucen, protože najednou maturita a praxe nestačí.

​Kamarádčinu mainku si představuju nějak takto

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:11

Jiná Realita Přesně, to že má diplomka obsahovat autorský vklad a vlastní výzkum, je na většině škol naprostej nesmysl. Jsou témata, kde to nejde ani kdyby člověk chtěl (jakože nechtěl))), pak už se jenom točí citace a přeformulace formulací předchůdců a odborníků. Já osobně si myslim, že diplomka má prokázat hlavně vůli

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:15

Jiná Realita 

Jak antiplagiátorské programy fungují shrnovali třeba zde: https://technet.idnes.cz/plagiat-opisovani-diplomova-prace-overeni-fj6-/veda.aspx?c=A180709_124447_veda_pka

Ve zkratce dnes nejčastěji porovnávají řetězce textu, člověk pak musí posoudit, zda šlo jen o správně odcitovanou přímou citaci či nikoliv.

Odbrník, co právě tyhle plagiáty posuzoval, se v jednom rozhovoru vyjadřoval, že už u čtyřřádkového textu se dá říci, zda jde o plagiát. Čeština má totiž tolik vyjadřovacích prostředků, že se těžko dá očekávat, že by stoto množství textu napsali dva lidé úplně stejně nezávisle na sobě. Navíc se dost často objevují i stejné gramaticko-stylistické chyby (pokud jde o opis z cizí práce).

Mě osobně se nelíbí ten nápad s porovnáváním dle citací, tam už je to fakt problém, protože je dost časté, že prostě tolik různých zdrojů neexistuje. A považovat za plagiát, když má někdo strukturu teoretické části shodnou s někým jiným je už hodně ulítlé. tos e ale dnes neposuzuje.

Jinak já psala fyzikální práci, tam se teorie v podstatě skládá ze vzorců a mezi tím krátkých textů s vysvětlením a přesto to jako plagiát neoznačilo, byť se to víceméně jinak napsat nedá. naopak humanitní práce mají více prostoru k "okecávání". je jasné, že by měly být výjimky pro často používané obraty (právničtina například ) ale i ty se dnes prý v potaz berou právě když to kontroluje lnásledně člověk.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:15
Reakce na A666:

​Mutzi vidiš, já třeba viděla kvalitativní rozdíl v psaní diplomky v 25 a dizertace ve 30. Já neříkám, že obecně nejsou lidi, co to zvládnou s prstem v nose. Ale statisticky, pokud donutíš velké % lidí si dodělávat školu, je víc než jisté, že tam bude i část, která prostě na tu školu nemá.

​Jako u sebe ten rozdíl? Jinak k tomu nucení, to je holt jednorázovka, další už nebudou bez VŠ přijímat, myslíš, že ta nová generace absolventů hned po maturitě bude lepší? Já teda ne, podle mě je to tak individuální, že ve schopnosti učit se to fakt neni.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:16

dzizisketa 

Moc rychle píšu, vynechávám pak písmenka. Ovšem ta maminka má britskou modrou kočku, tam by ten obrázek možná i seděl

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:20
Reakce na Mutziputzi:

​Jako u sebe ten rozdíl? Jinak k tomu nucení, to je holt jednorázovka, další už nebudou bez VŠ přijímat, myslíš, že ta nová generace absolventů hned po maturitě bude lepší? Já teda ne, podle mě je to tak individuální, že ve schopnosti učit se to fakt neni.

​Mutzi, no já si hlavně myslím, že pro spoustu pozic prostě VŠ nepotřebuješ. V Německu to řeší přes Ausbildung, které je více zaměřené prakticky. Já si ymslím,ž e by to právě chtělo přeevidovat, na co vlastně ty VŠ třeba jsou a kde je to zbytečné. Protože samozřejmě, že to % jedinců se schopnostmi pro studium bude napříč generacemi obdobné

Jinak ne k VŠ, ale třeba v jednom řetězci prodávajícím elektroniku je nutnou podmínkou pro práci na pokladně maturita. No a pak dostaneš plat 13 tisíc hrubého.......

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:23

A666 A tak já si samozřejmě taky nemyslim, že by zdravotní sestra měla být nucena mít VŠ (to už myslím i zrušili) a kadeřnice maturitu. Systémově je to špatně. Obecně si ale nemyslím, že je rozdíl mezi absolventem VŠE ve 22 a ve 40.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:24
Reakce na dzizisketa:

​Kamarádčinu mainku si představuju nějak takto

 lol

Offline razorblade
Avatar
8175 příspěvků moje polička 25. července 2018 12:56

A666 ja jsemsi treba mgr dodelala az ted v 32, kdy moji spoluzaci, co jsme spolu zacinali na bc, jsou uz davno phdr phd... jen proto, ze byli zodpovedni a ja byla desnej lempl :D

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33722 příspěvků moje polička 25. července 2018 13:04

Mutziputzi si teda myslim, že je to velkej rozdíl, páč ve 40 už nejsi malý děcko a většinou máš k tomu studiu nějakou dobrou motivaci, nebo nemáš, a v tom případě to většinou bolí tak moc, že většinou odpadneš dost záhy.

Ale třeba v těch různejch fyzikách, chemiích (a obecně ve vědě vůbec), tam se kariéra ve 40 už moc nastartovat nedá.

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 25. července 2018 13:06

Potrefenáhusa cíleně jsem zmiňovala VŠE, možno nahradit ČZU, TEL.....

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33722 příspěvků moje polička 25. července 2018 13:07

Mutziputzi ajo...tak ty neznám, ale obecně mi dnešní studenti (ve věku studentů) přijdou jako strašný nezralý telata :-) Většinou, taky se najdou géniové, samozřejmě

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 25. července 2018 13:12

Potrefenáhusa No prostě takový ty managementy, marketingy blabla vystuduješ levou zadní ve 20 jako v 50, to mě nikdo nepřesvědčí o opaku a ze školy vyjde stejnej "odborník", nicméně netřeba se nad faktem vofrňovat, je to tak podle mě všude. Rozdíl mezi dvacátníkem a padesátníkem co absolvuje teoretickej obor prostě neni, ten druhej tomu možná díky praxi víc rozumí.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 25. července 2018 13:33

mně přijde, že mladý student na to kašle, protože má lepší zájmy, a starší je sice zodpovědný, ale zas nemá čas (děti, práce), takže výsledek je stejný :) nicméně, když jsem mohla srovnávat sebe a dálkaře, kteří studovali s námi, a bylo jim řekněme o 20 let víc, tak bylo cítit, že - a teď fakt nechci nikoho urazit - jim to jde hůř. nějak pomaleji. nevím, jestli je to obecné pravidlo, nebo to byla jen tak skupina, ale prostě těm starším se hůř pamatovalo, byli takoví míň obratní, nebo jak to vyjádřit.

edit: ten rozdíl vnímám i na kurzech mimo školu, třeba jazykových. myslím, že mladší hlava to všeobecně nasahuje líp a hloub, než starší hlava. a že ten rozdíl tam na konci je, pokud ta mladší hlava není vyloženě extra lempl, a starší hlava velmi nadaný talent. zcela obecně a zcela jen dle mých zkušeností, nemám na to výzkum ani obecné pravidlo.