Kytičky aneb zelené prsty...

01. února 2015 13:31
Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 16. února 2018 19:17

Dalia Ne fialku nevyhazuj, to není dobrá rada. Pokud je do kmínku tak odřízni kmínek nad zeminou, ober listy a nech nahoře pár listů a dej do vody znovu zakořenit. Říká se tomu omlazení.

Jinak fialky potřebují na kvetení malý květináč max 8cm a nejlépe 1 fialka, 1 květináč. Mám jich doma 300. Jakmile je v květináči víc fialek nebo mají velký květináč, tak nekvetou. 

Online Karlicka
Avatar
186 příspěvků moje polička 16. února 2018 19:42

Renusatko  Já jsem si hamounsky natrhala a nechala zakořenit lístečky od různých barevných druhu a vysadila do celkem velkého květináče a těšila se, jak pokvetou. A přesně jsk říkáš - ani ťuk. Myslíš, že až se rozrostou tak, že výplní celý květináč, tak pokvetou?

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 16. února 2018 20:02

Karlicka Budou to pravděpodobně slabé rostlinky, které nebudou mít na kvetení sílu. Pokud budou husté, tak ani světlo a ani pěkný tvar. Fialka by měla být jedna, potom má pěknou růžici a uprostřed květy. Taková může kvést klidně v roce třeba 9 měsíců. U těch, kde je jich v květináči moc, tak jesem tam nějaký květ, který se prodere na světlo. Když je jedna, tak kvete většinou mnohem líp, i když si člověk myslí opak. Tady je jedna moje celoročně kvetoucí...v květináči je jedna.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 16. února 2018 20:20

Renusatko Ta je nádherná!

Já tu moji zítra vyfotím. Mně se nezdá, že by byla do kmínku, ale možná se pletu. Ani ji ničím nehnojím a možná bych měla.

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 16. února 2018 20:26

Dalia Já teda fialky taky nehnojím. Dřív jsem to dělala a neviděla jsem změnu. Vyfoť a uvidíme. Někdy to dělá i stará zemina, velký květináč, taky potřebují ke kvetení hodně světla. Teď je teda zrovna období, kdy moc nekvetou, ale ještě tak měsíc a už to bude dobré. Tak ji připravíš a pokvete.

Online Karlicka
Avatar
186 příspěvků moje polička 16. února 2018 22:03

Renusatko Já to tušila, děkuju. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34878 příspěvků moje polička 17. února 2018 08:49

dzizisketa Doporučuju spíš surfinie než petunie, to jsou ty převislé. A počítej s tím, že oboje jsou mnohem citlivější než muškáty - na vítr, déšť a hlavně přísušek. Já je každoročně usušila, tak už jsem to s nimi vzdala a jedu jen v muškátech a jiných nezmarech. (Plus muškáty mi voní, to ale málokomu)

Offline razorblade
Avatar
8201 příspěvků moje polička 17. února 2018 09:19

dzizisketa ja kazdy rok pestuju koriandr, kterej ma naprosto uzasnou chut v salatech, guacamole nebo asijskych omackach s kokosovym mlekem. A tradicne vysazuju i salvej pod maso :)

a co se tydce dekorativek, tak moc hrzkx na balkone vypadaj netykavky (myslim, ze se jim rika i patience?)

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 17. února 2018 10:09

Renusatko zdensy Vkládám slíbené foto mé fialky. 

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 17. února 2018 10:48

Dalia Té nic není, vypadá dobře. Ani květináč nemá velký. Jediné co vypadá, že v boku jí roste druhá malá rostlinka. Tu bych oddělila nasadila jinam nebo zrušila. Časem by to byl problém. Máš ji na okně? Ono teď je málo světla, tak do toho konce března málo kvetou, jak den není dlouhý a to i ty na okně. Pokud je mimo okno, tak obzvlášť. Tak bych ji jen přesadila do nové hlíny, oddělila tu malou a dopřála jí dost světla. To světlo je úplně nejdůležitější pro kvetení. 

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 17. února 2018 10:50

Renusatko A hlínu jakou? Substrát pro pokojové rostliny?

Nemám ji na okně.

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 17. února 2018 11:12

Dalia Hlínu pro pokojovky, pokud jich nemáš víc, tak nemá moc cenu řešit něco speciálně. Měla by být odlehčená perlitem, aby nebyla těžká, to kořínky fialek moc nemají rádi. Pokud budeš něco kupovat, tak na všechny květiny se potom dá využít Floria , kde je celkem ideální namíchání už s tím perlitem a kokosovým vláknem. 

S tím světlem..ono se nedporučuje na fialky přímé sluneční světlo, ale zase už metr od okna kvetou mnohem méně nebo vůbec. Já je mám převážně na oknech. V podzim, zima a jaro jim to vyhovuje. V létě jim musím stínit žaluzií. Zbytek mám ve speciálních poličkách s umělým osvětlením a tam jim svítím celoročně. To světlo je prostě pro kvetení fialek úplně nejdůležitější. 

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 17. února 2018 11:17

Renusatko Děkuji za rady! Fialku tedy přemístím na parapet. Mám ji v obýváku a sem mi přímo nesvítí, tak by jí to mohlo vyhovovat. 

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 17. února 2018 11:39

Hodně neráročné bylinky jsou ještě majoránka, meduňka, máta nebo rozmarýn. Všechno pěstuju celoročně (na zimu to zajde) a používám do vaření. 

Offline zdensy
Avatar
1050 příspěvků moje polička 17. února 2018 22:15

Dalia , dala bych ji na parapet a vyštípala čtyři pět slabých listů pod horním patrem, snad mi to odbornice zase nesepsí

Offline Renusatko
Avatar
11583 příspěvků moje polička 17. února 2018 22:25

zdensy Ono kdo pěstuje fialky z obchodu, tak klidně vyhodí starší fialku. Já mám doma odrůdové. Z listu nemusí nikdy vyrůst ta stejná, mimoto to trvá zbytečně dlouho. Po tom omlazení kvete znovu třeba za měsíc. Když utrhnete listy, než zakoření, než vyrostou lístky, musíte to rozsadit, protože rostlin je v květináči třeba 10 a to vše trvá rok. Takže proč to dělat? Mimoto bych prostě nikdy fialku nevyhodila. 

Pod horním patrem bych listy taky zbytečně neštípala. Vede to opět jen k dvojení růžice. Tam je vedle hlavní fialky viditelně druhá malá rostlina, když se odstraní, tak to bude úplně dostačující. 

To jen na vysvětlení. Nemyslím to vůbec špatně, jen něco vyhodit je až poslední možnost. 

Online continuity
Avatar
33823 příspěvků moje polička 18. února 2018 01:53

dzizisketa jak pise Brambora, petunie a surfinie su hrozne zhyckane, ja mam samozavlazovaci truhliky, takze suchem netrpi, mne zas pro zmenu plesnivi, kdyz je spatne leto. kdyz na ne prsi, nekvetou. muskaty jsou mnohem lepsi i kdyz je hodne lidi nema rado. 

co se bylinek tyce, cokoliv, rozmaryn a tymian, pazitku (bez tech se v kuchyni neobejdu) ty jsem schopna na balkone prezimovat, pokud je zima jako tahle, ale potrebuji zalevat. koriandr vyroste ze seminek znova. pak je fajn mit petrzelku. bazalka je teda previt, je dost choulostiva a vim, ze je to asi divne, ale mne vzdy lepe zakorenily kytky v kvetinaci pestovane na jidlo, treba i z Billy, pokud byly v kondici. asi, ze tech rostlinek je tam vic, tak par jich vzdy prezilo. kdyz jsem poridila bazalku v zahradnictvi, tak to vzdy nakonec zdechlo.

a mata to je plevel, s tim nebudes mit problem.

jinak se daji jeste pestovat ty drobne papriky a nektere kultivary jsou i jedle (ale na to bacha, okrasne lilky jsou jedovate). + rajcata, ale ty uz potrebuji vetsi kvetnik a hodne vody.

Offline zdensy
Avatar
1050 příspěvků moje polička 18. února 2018 07:38

Dalia , Renusatko ,já bych tu druhou malou rostlinu dala do dalšího květináčku. To je pravda, že z listů to trvá dele, ale vyroste krásná mladá rostlina. Ještě se mi za ta léta nestalo, že by květy byly jiné než původní. 

Tak Dali, zdar při pěstování

Online viktorka_od splavu
Avatar
46138 příspěvků moje polička 18. února 2018 08:26

continuity jj s bazalkou jsem se strasne natrapila, na krytem balkone mi rodtla sama, ale na okne ani v zahrade to neslo... az jsem zjistila ze nechce prime slunce ani dest, musi byt trochu schovana pod strechou. ted mivam uplne kraky ve velkem kvetinaci. ostatni roste jak plevel a mam teda majoranku ktera i prezimuje, ale to je asi do truhliku zbytecne:-)

dzizisketa urcite i rozmaryn, roste pomalu ale staci ho malicko, krasne voni. petrzelka z toho kvetinacku z obchodu, poroste furt pri trose stesti

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 18. února 2018 08:53

zdensy Děkuju!  Snad se u mě bude fialkám dařit.