Kytičky aneb zelené prsty...

01. února 2015 13:31
Offline Zu
Avatar
2529 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 11:05

MP Meri jo, díky, ona teď v zimě trpí, je tu fakt docela málo světla a docela chladno, rozjede se zase na jaře a i s tím stříháníˇ raději počkám!

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 11:06

Mha musi premrznout, mi bylo vysvetleno. ale co se mi to tuhle nepovedlo uz nezkousim:-)

Offline Mha
Avatar
příspěvků moje polička 08. ledna 2021 11:08

viktorka_od splavu Aha, tak to mě nenapadloA to různá semena dávám i do mrazáku...

Takže letos nic a snad příští rok na vánoce. 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 11:12
Reakce na Zu:

MP Meri jo, díky, ona teď v zimě trpí, je tu fakt docela málo světla a docela chladno, rozjede se zase na jaře a i s tím stříháníˇ raději počkám!

​Málo světla ani chladno zrovna monsteře nevadí, ale chce to v tom případě fakt málo zalejvat a vydržet do jara. Pak to půjde. 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 18:25

MP Meri prosim, co tak obecne (ne)vyhovuje monstere? moji se porad objevuji cerne fleky na listech, soucasne ale tri listy prosperuji a vyrazi ji neco, co vypada jako trs novych listu, asi teda? proste vysila strasne smisene signaly (pulce se dari, druha pulka chcipa) a ja nevim, co s ni. Stanoviste je u steny, ale hned vedle jsou dvere ven. Ty prosperujici listy se mam pocit toci za svetlem. Vic ke svetlu ji ale posunout nemuzu. A v kvetinarstvi mi rekli, ze zalivku do misky, ze si potrebnou vodu natahne, ze nemam zalivat primo substrat, je to ok? dekuji. 

Offline černá káva
Avatar
1910 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 20:05

Nedá mi to a chtěla bych něco dodat k tomu zalévání rostlin do misky. 

Tyvrady také slýchám a čítám na internetu. Ale vždy si vzpomenu na našeho zahradníka, který říká, ze v přírodě zalévá déšť, a že prší zhora.   

Offline Kan
Avatar
6950 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 21:03

černá káva i když je květináč terakota?

Offline continuity
Avatar
33610 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 22:00

Kan můžeš zalévat do misky, ale je nutné prebytecnou vodu vždy vylít. Co se málokomu chce a pak to nedopadá. Je pár kytek co zvládají přelití, ale drtivé většině to vadí. 

Offline černá káva
Avatar
1910 příspěvků moje polička 08. ledna 2021 22:26

Kan Tak zalévat by se melo, kdyz je substrat suchý. A zkouší se dloubnutim prstem pod povrch substrátu.  Tedy tzv. s mírou. 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 00:16

jinx Takhle bez fotky těžko říct, muže to bejt skoro cokoli. Jsou ty fleky opravdu černé? Nebo spíš hnědé/nažloutlé? Jsou na špičkách listů?

Obecne monsterě nejvíc vadí přelití, obzvlášť v zimě, jako většině kytek. Je v plastového květináči nebo terakotě? Nemá moc velký květináč? Obecně je obzvlášť v zimě důležitý nechat hlínu poradně proschnout. Je dost nepravděpodobný, že by ti uschla, stačí zalévat klidně jednou za 10 dni. Horem nebo spodem je fuk, jen nesmí stát ve vodě, tj. co nevypije z misky do půl hodiny do hodiny, musí se vylejt.

Chlad nevadí, většině kytek ne, co vadí je průvan. Takže pokud by se na ni třeba často otevíralo okno apod.

Fleky můžou být i z nedostatečného zalévání, ale není to moc pravděpodobný a to bys poznala, listy by byly i svesene, zašedlé apod.

Samozrejme muže mít i škůdce, což bych ti fakt nepřála, ale stává se. Prohledni pečlivě listy i zespodu, hlínu (posvítit baterkou) i misku. Cokoli se hýbe, je špatně a musí se hned řešit

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 07:52

MP Meri dekuji! 

Ano, fleky jsou spis tmave hnede a zazloutle a vic na plose listu, nez na okraji, ikdyz tam taky. Rekla bych, ze kvetinac tak nejak odpovida velikosti kytky, je plastovy, mam presadit? zalivam vetsinou tak jednou tydne a myslim, ze nijak moc, ale zkusim zalivat jeste min a min casto. Urcite neschne, to bych, presne jak rikas, poznala. Skudce nema, to jsem prohlidla dukladne. 

Co muze byt pripadne problem, ale to ma smulu, tak to je ten pruvan. Ale vetrat se musi, kytka nekytka a ja vetram rada, protoze mam rada cerstvy vzduch. KDyz stala dal od okna, tak na ni pruvan sice nesel, ale chradla jeste vic, u okna je to lepsi, ale proste to okno otviram no :(

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 09:10

jinx Nepřesazuj, leden na to stejně není nejvhodnější. Plast sám o sobě nevadí, jen víc drží vlhkost, takže je těžší v něm dosáhnout toho správného proschnutí substrátu a většina lidí kytku v plastu prostě postupně uleje k smrti. Počkej s tím eventuelně na jaro. Uvidíš, kolik listů to nepřežije, těch nejhorších se stejnak pak budeš muset zbavit, znovu hezký už nebudou. Pokud jsou ty fleky na okrajích, můžeš to normálně ostrýma nůžkama kousek nad flekem odstřihnout, ale pokud je to uprostřed listu, už s tím nic moc neuděláš.

Jestli ji nemůžeš přemístit, budeš muset prostě doufat, že se na průvan adaptuje, další generace listů už by mohla být zase odolnější a zvyknutá na prostředí. Já takhle pravidelně větrám na araukárii, jinak to nejde, ale té to tolik nevadí. Jestli vyhazuje nové listy, tak evidentně bojuje, budu jí držet palce, ať to dá do jara a pak už má skoro vyhráno, jako my všichni A na jaře sečteš škody a eventuelně zastřihneš a přesadíš (jen pozor, monstera se ráda mačká a má radši o dost menší květináč, než by jeden tipoval). 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 09:25

MP Meri super, mas fakt uzitecne tipy, jeste jednou díky! no a k tomu vetrani, ja mam kytky na parapetu v kuchyni, no protoze je to kuchyn, tak tam se obzvlast vetra a rikam tomu parapet statecnych. Je tam orchidej, tlustice, orchidej a zamiokulkas. Vsichni si fungujou, rostou a kvetou, jako by to bylo nejlepsi misto na svete. Adaptace uz zrejme probehla :) nove jim tam pribyl fikus elastica, o nej se trochu bojim, pripadama mi trochu haklivka, ale zatim se drzi. Proste "chces denni svetlo, mas ho mit, ale pocitej s tim, ze vetrat se bude, sorry jako" 

Offline continuity
Avatar
33610 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 12:32

MP Meri zrovna araukárie průvan unáší dobře, mnohem lépe než pretopeno. Muž ji měl léta u balkónových dveri, kde větrál prakticky non stop, i v zimě. Pak jsem se k němu nastěhovala já a začala různé strádat.

Proto je to taky ideální kytka do těch hal na chodbách. Já vůbec nevím, proč se o ní říká, že průvan nemá ráda. 

To samé si myslím o monstere, průvan není většinou ten největší problém. Jinak tady je zajímavá teorie, proč má děravé listy. 

jinx fíkusy jsou zrovna na nastydnuti choulostivé skoro nejvíc ze všech kytek. Průvan jim vůbec nesvedci, časem zhodí listy, ale nebývá to hned, něco zas vydrzi. Jednorázové nastydnuti, třeba při stěhování většinou zvladne. Pokud je jinak rostlina v kondici, většinou zas obrazi, ale lepe to zvládají ty drobnoliste druhy. Každopádně pár měsíců to nevypadá hezky. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 13:47
Reakce na continuity:

Kan můžeš zalévat do misky, ale je nutné prebytecnou vodu vždy vylít. Co se málokomu chce a pak to nedopadá. Je pár kytek co zvládají přelití, ale drtivé většině to vadí. 

​na toto platí ta správná velikost misky, co jsem tu už zmiňovala

Kan terakota květináč do misky o velikosti která kytce tak akorát vyhovuje množstvím vody, to jede moje maminka odjakživa a jinak si kytek víceméně nevšímá. všecko jí roste a prospívá a nechcíplo myslím nikdy nic

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 14:58

jinx Já mám araukárii taky na tom parapetu v kuchyni, a přesně, holt smůla no. Elastica to taky přežije, sjou to držáci. A přinejhorším (a to říkám jako velkej kytkomil), je to holt jen kytka :)

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 17:46

continuity ja taky ziju v domneni, ze fikus je dost haklivy, ale budu verit MP Meri a snad to zvladne. Je to rizek z fikusu, ktery stoji na spolecne chodbe v dome, cely chudak zapraseny. Je u okna, kam ale nesviti prime slunce a je nadherny. Obrovsky, husty a evidentne prosperuje. 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 17:47

MP Meri jj, je to jen kytka, ale fakt jenom pri nejhorsim, je mi jich lito :/

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46050 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 17:54

jinx to jsou místa, kde se těm kytkám obzvlášť daří - v rohu v chodbě pod vrstvou prachu bývají nejhezčí! 

Offline continuity
Avatar
33610 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 18:25

jinx Jo, oni potřebují spoustu nepřímého svetla, to jim vyhovuje velmi. Nemusi mít teplo, vadí ten studeny průvan. Uvidíš, pokud je to maly rizek, celkem o nic nejde. Buď to půjde nebo ne. Horší je, když člověk koupi vzrostlou kytku za litr a ona chřadne a není jasné proč nebo ma tu kytku po babičce, co umřela před deseti lety.

Moje puvodne malé řízky mě teda už pomalu vyhazují z baráku, ale naštěstí fikusy jde docela dobře držet v nějakých mezích. Mám je nektere už víc než 20 let, o každém vím, kde se vzal a představují kromě knížek asi poslední pojítko s minulým životem. Tak si je dost opatruji.