Kytičky aneb zelené prsty...

01. února 2015 13:31
Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 18:53

viktorka_od splavu no presne! kvetinac a substrat z doby jeste za Husaka, tuna prachu, ale fikus jak lusk a vyssi nez ja. Muj, ktery jsem si koupila, byl presne ten pripad, co pise continuity . Byl drahy a chradl a chradl a tak rychle, ze jsem ani nejak nestihla napravit pripadne chyby :(

continuity kamaradce nedavno umrel dedecek, tak ma po nem krasny vzrostly fikus. To je pekna pamatka

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 20:02

MP Meri prosím tě, mám taky dotaz - hodlá mě opustit asi už poslední tlustice kde jsem se fakt ale hodně snažila.. a stejně:

(zkoušela jsem zalívat málo, zalívat hodně, nezalívat vůbec.. a furt to s ní jde z kopce:-( jinak je dál od okna ale má světlo ze všech stran, netáhne na ni, prostě nejlepší stanoviště co u nás může být:P

Offline černá káva
Avatar
1889 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 20:03
Reakce na continuity:

Naštěstí fikusy jde docela dobře držet v nějakých mezích. 

​Myslíš tim řez? Neno ještě něco jiného? A co bys, prisim, ještě uvedla. Děkuji

Offline Biely kvet
Avatar
4020 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 20:43

viktorka_od splavu Ak môžem aj ja poradiť z vlastnej skúsenosti,  ja mám tučnolist v lete na balkóne,  na východnej strane, teda pomerne dosť slnka,  zalievam tak raz do týždňa a v zime na chladnej chodbe, zalievam 2 krát mesačne. A darí sa mu.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 20:43

Biely kvet no, to máš dobrý, ale co s tím já nadělám..

Offline Biely kvet
Avatar
4020 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 20:48

viktorka_od splavu Prečo? Nemáš možnosť na také podmienky? On potrebuje hlavne veľa slnka, hoc aj na južnom okne.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 21:45

Biely kvet no jistěže nemám. tvoje je krásná

Offline MP Meri
Avatar
5403 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 22:02
Reakce na jinx:

MP Meri jj, je to jen kytka, ale fakt jenom pri nejhorsim, je mi jich lito :/

​Jasne, to byl spis recnickej :) Málokdo kytky oprasuje tolik co já. Zachranuju co se dá a hnedtak něco nevyhodim. Navrch mě štve i ten byznys a odpad okolo, tak se snažím kytce fakt poskytnout maximálně vhodný podmínky, aby přežila. Choulostivej je benjamin, elastika podle my zkušenosti ani tolik ne. Tak držím palce.

Offline continuity
Avatar
33124 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 22:54

černá káva jj, stříhat je. Zrovna fikusy to znaseji velmi dobře a vypadají pak i lip. Mám jediný s malinkatými zakroucenými listkami, který to nedáva, ale to je nejaká fakt citlivá varieta. 

Offline MP Meri
Avatar
5403 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 23:10

viktorka_od splavu Málo světla, hodně vody. Na hline je plíseň? Potřebuje fakt slunce a hodně málo zalévat. Musí být na parapetu, mimo nej přežije jen v hodně slunném bytě. Zalévat v zimě klidně jednou za tři týdny, pozná se to tak, ze listy změknou a trochu se scvrknou.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 23:18

MP Meri ne to není plíseň. je to takový ten suchý vodní šutr nebo co, co se usazuje i na okrajích květináče, možná z tvrdé vody to nevím, ale mívám to běžně. plesnivé likviduju, to jsme měli kdysi v bytě ze sádrokartonu, nakonec jsem musela po dlouhém úsilí vyhodit snad komplet všecky kytky, nešlo se toho zbavit. listy jsou právě měkké, scvrkají se a opadávají tak že spadne takový měkoučký váleček - jeden tam ještě leží. a nebo úplně seschnou a zůstanou ještě viset. jak je vidět na fotce. ovšem jestli nepřežije bez přímého slunka tak to vzdávám, to u nás není možné. 

Offline MP Meri
Avatar
5403 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 23:26

viktorka_od splavu To bude spis už to pokračující uhnivani, ono stačí tu kytku ulejt jednou, poškodí se pletivo a ta hniloba postupuje kytkou ... pak už proste "nevede" tak dobře vodu a vůbec jde celá do kopru. Já myslím, ze bez slunečného stanoviště to s ní fakt nemá cenu. Porid něco jiného a tuhle daruj sousedce, v polostinu se dá pěstovat spousta skvelejch kytek :)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 09. ledna 2021 23:39

MP Meri třeba jaký?:-)

Offline Biely kvet
Avatar
4020 příspěvků moje polička 10. ledna 2021 08:52

viktorka_od splavu Možno sa spýtam hlúpo, ale zalievaš odstátou vodou?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 10. ledna 2021 08:53

Biely kvet jj odstatou, teda snazim se, tak z 80 %

Offline MP Meri
Avatar
5403 příspěvků moje polička 10. ledna 2021 10:03

MP Meri třeba jaký?:-)

​Kam máš orientovaná okna v místnosti, kde máš kytky? Jde na ně přímé slunce, nebo ne? jak daleko eventuelně od okna cca jsou?

Offline viktorka_od splavu
Avatar
45854 příspěvků moje polička 10. ledna 2021 10:16

MP Meri východ/západ, ale v obou případech ještě před těmi okny něco je, takže teď přes zimu k nám fakt nejde přímé slunce vůbec. v létě na té západní straně je to spíš pro sukulenty nebo musím přistiňovat. to jde ale víceméně jen o okno v kuchyni. v obyváku je francouzské okno, východ, po stranách radiátory. takže zima=kytky ve tmě a v horku. jediné "příjemné" stanoviště je právě na polici uprostřed mezi kuchyní a obyvákem, kde se snažím nějak udržet tuhle potvoru. jinak daří se tam hezky marantě, pokud ji zvládnu nepřelít. vzdálenost od oken na obou stranách je ale dost, cca 4 m

v ložnici východ, ale furt otevřené okno, takže jen pro otužilce. a pak je tam místo na protější stěně, kde se kytkám celkem daří, toho světla už je tam víc jak je to v patře. celkově je tu málo prostoru, takže nějaké veliké kytky nepřipadají v úvahu, a něco jako "chladnou chodbu" vůbec nemáme.

takové ty klasiky - filodendron, potos.. mám, rostou dobře. cokoliv jinýho už je problém. a já mám kytky ráda a vždycky jsme jich doma měli spoustu..

Offline Estara
Avatar
499 příspěvků moje polička 10. ledna 2021 11:09

Jenom malý příspěvek k tlustici. Tahle je na severovýchodním okně, přímé slunce tu nehrozí. Je fakt, že přes léto je vystrčená venku na světle a v zimě ji zalévám jen občas.

Offline Ounz
Avatar
19777 příspěvků moje polička 10. ledna 2021 11:11
Reakce na MP Meri:

​Jasne, to byl spis recnickej :) Málokdo kytky oprasuje tolik co já. Zachranuju co se dá a hnedtak něco nevyhodim. Navrch mě štve i ten byznys a odpad okolo, tak se snažím kytce fakt poskytnout maximálně vhodný podmínky, aby přežila. Choulostivej je benjamin, elastika podle my zkušenosti ani tolik ne. Tak držím palce.

​to mi připomíná, že už se přes půl roku snažím zachránit vyvrácenej a přisušenej tchýnin jazyk, oschly mu konce listů (ležel vyvrácenej na chodbě bez světla chvíli i), takže vypadá jak okousanej a zatím se teda nezberchal. Přemejšlím jestli sem ho nedala do moc velkýho květináče, ale zase se mi nechce do něj hrabat zbytečně..těžký toto. Spoluzachráněný draceny prosperujou. 

Offline Ounz
Avatar
19777 příspěvků moje polička 10. ledna 2021 11:14

A jinak tlustice mám na jihovýchodním okně, přes léto venku. Loni na jaře mi jedna začla hynout, úplně bych nemyslela, že sem ji přelila, ale i přes intenzivní zachraňování sem ji musela nakonec ořezat konce a ty nechat zakořenit. Ten původní kmen sice obrazil, ale nevydržel to, prostě odumřel zevnitř.