Domáca výroba kozmetiky

01. října 2014 08:20
Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 01. října 2014 08:20

Skúšali ste?

 

Ja mám zatiaľ na svedomí balzam na pery, telový krém a mydlá z mydlového základu.

Pátram po recepte na hydrofilný olej, ale ak nenájdem, skúsim niečo vymyslieť.

 

 

Offline Leisha
Avatar
79 příspěvků moje polička 01. října 2014 09:58

Zkouším průběžně :-)

Akorát že vycházím z aromaterapie a bylinkářství, takže nejčastějc dělám na přání kamarádům různý mazání a tinktury na aktuální zdravotní či psychycký potíže, takto pokusy na lidech.

Z těch běžně spotřebních věcí dělám rostlinná mýdla (už jsem si asi vymazlila recept co se mi zdá dobrej, teď už u něj jen měním vůně a barvy a bylinný přísady a začínám uvažovat nad nějakým designem lepším než nakrájený kostky), pak měsíčkovej hojivej balzám z bambuckýho másla co je už téměř dokonalej (už třetí týden mám měsíček naloženej a dneska či zítra to chci zpracovat), s přírodním mycím peelingem typu Solvina experimentuju taky dlouho, ale tam to furt není to pravý, no a jinak co potřebuju si namíchám (balzám na rty, masky různý, pleťový olejíčky, tělový másla....) v malým množství když na to přijde.

A ten hydrofilní olej by mě zajímal, jestli na něco přijdeš.... doteď jsem si myslela, že to asi doma nepůjde, ale kdo ví? Je to jen můj odhad, ale myslím, že to funguje asi takhle: sojovej olej obsahuje nějaký množství lecitinu, koneckonců se z něj vyrábí - extrahuje. No a hydrofilní olej (aspoň ten od Nobilisu) je prostě sójovej olej s emulgátorem, tedy bych odhadovala, že to bude meziprodukt tohohle procesu - obsah lecitinu už je větší než běžně, ale ještě to není čistý. Ale možná že se pletu

Offline RoSa
Avatar
8183 příspěvků moje polička 01. října 2014 10:14
Reakce na Leisha:

začínám uvažovat nad nějakým designem lepším než nakrájený kostky

Moje mamka taky vaří mýdlo a moc se jí osvědčily silikonové formičky - krásně se to z toho dostává.

Offline Leisha
Avatar
79 příspěvků moje polička 01. října 2014 10:50
Reakce na RoSa:

Jsem nad nima přemýšlela - akorát jsem ještě nikde neviděla tvary který by se mi líbily, a přitom to nepoužíval kdekdo (a mýdla ve tvaru muffinů, což jsou jediný formičky co doma už mám, mi nějak nesedí). Třeba někdy narazím na něco pěknýho :-)

A jinak jsem si právě říkala, že bych si formy udělala vlastní z nějakýho lukoprenu nebo tak něčeho. Někdy. Až nebudu mít na práci nic jinýho (takže to asi hned tak nebude, leda by mě něco zmotivovalo).

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 01. října 2014 11:45

Ja myslím, že ten hydrofilný bude jednoducho olej + emulgátor...asi dnes skúsim z niečoho, čo doma nájdem a dám vedieť.

 

Mydlá som ja zas naopak zistila, že musím robiť v čo najjednoduchšej forme (dná tých muffinkových robia iba jednoduche kolieska, tiež nemám rada tie vysoké, to sa blbo mydlí s tým), inak je deťom ľúto to používať. Iba na darčeky robíme do nejakých vzorov. Nekupujem na to špeci formy, robíme do tých, čo mám na pečenie - takže srdiečka a orechy:)...v tvare vanilkových rožkov mi to už predsa len príde priveľký úlet:)

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 01. října 2014 23:04
Reakce na slniecko:

To je dobrý nápad s formičkami na vánoční cukroví. Stačí třeba košíčky.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 02. října 2014 11:24

Tak funguje to, dala som tekvicový a olivový olej a cukrový ester ako emulgátor a mám fajn sprchový olej (na tvár som si zatiaľ netrúfla). Zaujímavé je, že nerobí mliečnu emulziu, ale pekne sa zmýva a nie som mastná, čiže s vodou zreagoval. Ale budúce použijem nejaký iný olej, nie tekvicový, jednak to má dosť jedlú arómu a okamžite ma to nasmerovalo dať si desiatu a jednak je dosť zelený a asi som ho nezmyla niekde úplne, lebo mám šmuhu na uteráku.

Offline alalu
Avatar
56 příspěvků moje polička 13. října 2014 12:24

Tak ja sa pridavam,robievam rozne masti,olejove maceraty,pletove ,vlasove vody.Posledne som experimentovala ale nie kozmeticky,skor lekarnicky.Spravila som tete na prekrvenie a od bolesti mast.

Udajne zabera,mne zbrala hlavne na to prekrvenie....

Offline alalu
Avatar
56 příspěvků moje polička 13. října 2014 12:27
Reakce na slniecko:

Slniecko,tak ten tekvicovy poznam skor na jedenie   Nejak ma nenapadlo ho natriet -uz len kv.tej aromatizacii a ze dokaze zafarbit ....Zato som sa vsak natrela raz olejom z vlazskeho orecha-a nemohla som sa vynachvalit.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 13. října 2014 12:33
Reakce na alalu:

tak, teraz už aj ja vidím  ....proste tekvicový do šaláta...

 

tie pleťové vody - to si destiluješ kvetinové, alebo ako?

Offline alalu
Avatar
56 příspěvků moje polička 13. října 2014 12:55

Bud som destilovala,alebo som len macerovala.Tato metoda bola podla mna sikovnejsia a jednoduchsia.

A ked rozmyslam ze som niekedy este v mojej "puberte" vsetky tie kvetinky,listocky,korienky macerovala v liehu a pouzivala na svoju mastnu plet...tak ma normalne ide vyhodit zo stolicky

...ale ten olej ja milujem,a splnil aspon ucel-naviedol ta na dobru desiatu

Offline Lalaith
Avatar
261 příspěvků moje polička 13. října 2014 18:08

A vyráběli jste někdo konopnou mast? Už nějakou dobu ji plánuju, ale přemýšlím, do jakého základu. Rozhodně nechci sádlo, moc se mi nechce ani do vazelíny, protože mám pocit, že s tou vazelínou se to prostě nevtřebává, jen to udělá film a tím to hasne. Přemýšlela jsem nad bambuckým máslem, jen nevím, jestli je postup stejný jako třeba u té vazelíny? 

A teď budu experimentovat s tónovaným balzámem na rty a vůbec mám na cestě velkou objednávku z obchodu ekokoza. Hlavně tedy kosmetické jíly na pleťové masky a věci na případnou výrobu vlastních parfémů (jen jednoduchých 2 - 3 složkových kompozic), nemohla jsem odolat. :) A hroudu kakaového másla na domácí čokoládu. :) 

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 13. října 2014 18:50
Reakce na alalu:

wow a to máš na to normálne destilačnú kolónu doma, alebo to nejako inak ide?

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 13. října 2014 18:52
Reakce na Lalaith:

na čo to vlastne je?

Mám jednu doma, čo mi manžel priniesol z nejakého dobročinného trhu a zloženie je:kokosový olej, včelí vosk, kakaové maslo, mandľový olej, konopný olej, silice

Offline Lalaith
Avatar
261 příspěvků moje polička 13. října 2014 19:50
Reakce na slniecko:

Na všechno. :) To, co máš ty, je ale něco trochu jinýho - tam je ta účinná složka ten konopný olej. Já bych ale nedělala s olejem, ale normálně z rostliny...

Chtěla bych ji zejména na ekzém a na hojení ran, případně nějaké podráždění kůže. Na to je to podle mě fakt dobrý. Tvrdí se, že pomáhá i na bolest - třeba nějaké záněty šlach, poškození kloubů apod., ale to už mi přijde trochu moc (obzvlášť pokud je základem vazelína, která se nevstřebává do hlubších vrstv kůže). Ale na ty ekzémy je to dost bezkonkurenční věc. 

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 13. října 2014 19:58
Reakce na Lalaith:

tak to zalej do bambuckého, alebo kokosového masla, podľa mňa.

 

No hneď idem skúšať na nohu - mám s ňou problémy po zlomenine.

Offline alalu
Avatar
56 příspěvků moje polička 13. října 2014 20:47
Reakce na Lalaith:

Ja som robila priamo z rastlinky.

Musis ju vsak varit.Ona musi prejst teplotou,a robila som ju v kokosovej masti.Alebo ju mozes spravit v "syndermane"Mastovy zaklad z lekarne-(vstrebe aj mast aj vodu).Ale mne to fungovalo aj z toho kokosoveho.KLudne mozes pouzit maslo.

To bambucke mozes pouzit tiez tym istym postupom,len davaj pozor nech sa neprepali.

Momentalne som spravila oleje z rastliny a takto budem pridavat do masti.Olej si spravis lahsie ako mast,lebo olej ide rychlejsie(telota varu)(treba potom davat pozor na prepalenie).Ale je lepsi aj ak si potom chces zvolit koncentraciu

Offline alalu
Avatar
56 příspěvků moje polička 13. října 2014 20:51
Reakce na slniecko:

Slni,maste su naozaj dobre prosti bolesti.Ja som teraz tete spravila taku na prekrvenie.Supla som tam aj capsaicin...

No a ten destilator si mozes aj po domacku vyrobit....vsak si treba brat priklad od vset.farmarov co tu palia vseliake tie ich palenky

Offline alalu
Avatar
56 příspěvků moje polička 13. října 2014 21:03
Reakce na Lalaith:

Nie ,tak to uplne nieje.

Olej je v kazdej masti.A na vonkajsie pouzitie ako su ekzem,popraskana koza,lupienka atd je praveze vhodnejsi ten olej.

Momentalne sa na trhu vysk.rastlinky ktore obsahuju latku THC (ta vesela rastlinka) a su take bez tej latky zato obsahuju vsetko co pokozka potrebuje.A tie su aj proti bolesti.Z tychto rastlin sa extrahuje olej.Ktory je vhodny i do kuchyne.

Toto mozes pouzit aj na vyrobu mastoveho zakladu urceny na pokozku.

Ak sa chces vsak trosku vyhrat samozrejme mozes spravit olejovy extrakt z rastlinky a ten pouzit do mastoveho zakladu.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 13. října 2014 21:08
Reakce na alalu:

tak ale tým je šecko jedno  , mne nie....ale voľačo vymyslím.