Knihy - co jsme přečetli, doporučení...

09. srpna 2014 03:09
Offline Aranel
Avatar
4511 příspěvků moje polička 20. května 2019 09:17

nolita Fakt? To je zvláštní. V Respektu na to byla hodně pochvalná recenze, zvažovala jsem, že si to koupím na Světě knihy, a pořád to mám v hlavě...

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. května 2019 09:20

Aranel jj taky jsem ji cetla, plus me zaujalo, co se psalo na obalce, jak o knizce, tak o autorce... no ale za me fakt ne, jsem zklamana, jak jsem rikala, velmi dobre tema, ale neuchopene, nepropracovane postavy a vlastne i ten pribeh, spis takovy popis... ano, obrazek si o tom clovek udela, ale to je trochu malo... 

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 20. května 2019 15:16

Čtu teď Vypálenou nenávist/The Hate U Give, páč na Goodreads to na mě furt vyskakovalo jako top hodnocená knížka a v r. 2017 tamtéž i vyhrála čtenářskou anketu, tak jsem si řekla, že když už jsem se do toho young adult žánru tuhle nechtěně pustila... A jako není to špatný, vlastně je to něco jako Jako zabít ptáčka, ale ze současnosti, vyprávěný šestnáctiletou holkou. Asi právě díky žánru je to jednoduše napsaný, ale současně docela působivý a uvěřitelný, až mě to překvapilo, uvidím co budu říkat, až dočtu zbývající čtvrtinu.  

A pak mám ještě rozečtený Technically Wrong: Sexist Apps, Biased Algorithms and Other Threats of Toxic Tech a to je taky fajn, pěkně to shrnuje všechny průšvihy, jaký se komu v oblasti digitálních služeb a produktů za posledních pár let povedly, koho to zajímá tak můžu doporučit, akorát v češtině to pokud vím nevyšlo. 

Offline MP Marge
Avatar
5787 příspěvků moje polička 20. května 2019 16:02

Karoleena The Hate U Give je super!!! Taky natocili film, ale bojim se na to jit, protoze ta knizka je skvela, takze film bude urcite horsi...

Offline baltik
Avatar
4428 příspěvků moje polička 20. května 2019 16:44

MP Marge jsem mela pocut, ze jsem zahledla dvd v tescu :) film ma byt taky dobry nebo ne?

Edit: tak na csfd to ma 66% a hodnoceni, ze je to plne klasickych klise stretu sveta bilych a cernych

Offline MP Marge
Avatar
5787 příspěvků moje polička 20. května 2019 16:57

baltik "Klasickych klise" - hm

Offline MP Marge
Avatar
5787 příspěvků moje polička 20. května 2019 17:12

baltik

Tak ctu ty komentare na csfd. Film vyzniva "jednostranne ve prospech utlacovanych a bezduvodne strilenych cernochu". No, to mozna proto, ze film byl natocen podle knizky, jejiz hlavnim poslanim bylo na tento problem upozornit!? 

Ja kdyz jsem videla, kolik Afro-Americanu bylo za poslednich pet let bezduvodne a protipravne zastreleno policii jen v samotnem Chicagu, tak se mi udelalo nevolno - nechci radsi ani vedet, jaka jsou cisla dole na Jihu. 

Ale pokud to nekomu pripada jako klasicke klise, prosim. 

Offline MP Marge
Avatar
5787 příspěvků moje polička 20. května 2019 17:12

baltik A promin, moje nevrla reakce neni namirena na tebe!

Offline baltik
Avatar
4428 příspěvků moje polička 20. května 2019 19:02

MP Marge :) asi to zkouknu a uvidim

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 20. května 2019 19:14

MP Marge rekla bych ze v evrope, natoz v cesku, to proste neni nijak aktualni tema, tady zadny utlacovany ani strileny cernochy nemame a muze to vyznit jako smyslenky, popravde netusila jsem dost dlouho ze v usa to jeste porad takhle opravdu chodi..

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33729 příspěvků moje polička 20. května 2019 19:25

viktorka_od splavu zas tu máme cikány, taky jsem četla nějakou studii, ze dostavaj za stejný trestný činy vyšší flastry, min podmínek apod.

jinak nevim, jestli jsem to sem nepsala, ale pletarskou komunitou na instagramu cloumal před par mesici pro mě úplně nepochopitelnej rasistickej skandál, kterej mi prisel skoro má úrovni me too...fakt úplně nepochopitelná, pro mě, z prdu kulička 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 20. května 2019 19:32

Potrefenáhusa tak ale o cikanech to neni zene:-)

tjo nee, povidej!

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33729 příspěvků moje polička 20. května 2019 19:46

viktorka_od splavu začalo to pro mě nějak uplně nepochopitelně, (následuje moje interpretace) že někdo z USA napsal post ve smyslu, že jede poprvý do Indie a že je to země, o který odmala snil jako o zemi fantazie a pohádek, někdo z Indie se proti tomu docela ostře ohradil, že jsou jako normální civilizovaná země a už to jelo.....pak se začali objevovat posty o tom, jak pletení má bejt pro všechny bez rozdílu barvy, vyznání, pohlaví a já nevim čeho všeho ještě, lidi začali sdílet příhody, že se na ně někdo dovně podíval, když kupovali vlnu nebo měli divný poznámky ve smyslu ale Afričani, Japonci, Eskymáci atd., přece nepletou, případně aly vy byste měli plést jenom vaše tradiční vzory, no a každej měl potřebu se k tomu vyjádřit, na všech těch významnejch účtech se hrozně vymezovalo proti rasismu a diskriminaci.......pro mě uplně nepochopitelně se to pak celý otočilo proti jedný dost významný a úspěšný návrhářce ze Skotska, která je cca v 45 po mrtvici a všechny modely prezentuje na sobě, takže se na ni prej hejty týkající se jejího vzhledu snáší dnes a denně, která napsala něco v tom stylu, že už ji to úplně nebaví a že by se zase ráda vrátila k pletení, který nejen že je pro barevný, ale i pro postižený atd. (už přesně nevim, jak to napsala, protože se po tom shitstormu, co nastal, stáhla ze všech sociálních medií a všechny účty smazala) a strhla se úplná hysterie, že podporuje rasismus a dokonce ji donutili stáhnout se z velkýho pletařskýho festivalu, kterej se konal v tý době a kde ona měla vystoupit s nějakým programem..........

no jak říkám, pro mě uplně nepochopitelnej masakr, fakt jsem to absolutně nepobrala, ale zřejmě nám fakt emoce podstatný části světa dost unikaj

 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46074 příspěvků moje polička 20. května 2019 19:59

Potrefenáhusa boze no, na tyhle blazniviny ma muj muz takovy povzdechnuti, ktery muze a nemusi byt pochopeno ironicky;-) “my si proste zaslouzime, aby nas ty jiny civilizace vyhubily”

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33729 příspěvků moje polička 20. května 2019 20:37

viktorka_od splavu no a já právě nevim, zas nevim, jaký je to bejt černej a denodenně se s tim prát, že jo

Offline MP Marge
Avatar
5787 příspěvků moje polička 20. května 2019 20:56

MP Marge rekla bych ze v evrope, natoz v cesku, to proste neni nijak aktualni tema, tady zadny utlacovany ani strileny cernochy nemame a muze to vyznit jako smyslenky, popravde netusila jsem dost dlouho ze v usa to jeste porad takhle opravdu chodi..

​Ja to chapu, mne ale prave spis iritujou lidi, kteri taky netusi, jak to tady chodi, ale maji nutkavou potrebu se k tomu odborne vyjadrit

Online dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:11

Potrefenáhusa 

Asi i záleží, kam konkrétně se ten černoch narodí a zapadne, ale kdyby to byla pohodička, asi by to pro ně nebylo tak citlivý. Ten příběh z pletařského fóra je teda ale hrozný hned na několika místech. Co to s lidma je?

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:32

neznám ani knihu ani film, takže naprosto obecně  - dokážu si představit, že dílo, které má upozornit na nějaký závažný problém prostě nebude zpracované dobře a v závěru to jako klišé, či příliš jednostranný pohled vyzní... to se podle mě vůbec nevylučuje... jak říkám, nedokážu se vyjádřit a ani nevyjadřuju k tomu konkrétnímu dílu, co tady padlo... 

Offline jinx
Avatar
9427 příspěvků moje polička 20. května 2019 21:57

Potrefenáhusa tys to popsala tak vtipne, tolik vasne v pletarskych kruzich, to by nezasveceny necekal, si zive predstavuju, jak se nakonec ubodali jehlicema ....  

Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 20. května 2019 22:50

Potrefenáhusa to je síla teda...