Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Annegret
Avatar
146 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:34

Jeste k "vyhodnosti" najmu. Ted vidim z prvni ruky, ze v ČR to proste reseni neni . Kamaradka cely zivot bydli v najemnim byte, nejprve s rodici a ted jiz sama. Pronajimatel je vice nez slusny. Najem ji zveda opravdu minimalne. Brzy pujde do duchodu a proste z toho duchodu ten najem neutahne. Jasne ma nejake uspory, ze kterych muze nejakou dobu najem dotovat, ale jak dlouho? Je to problem a uz nekolik let klidne nespi. Prestehovat se do levnejsiho? Nic takoveho nesezene. V jinych zemich to asi funguje, ale v Čechach nelze z duchodu trzni najem zaplatit.

Offline bublifuk
Avatar
příspěvků moje polička 29. června 2022 09:34

To si můžu říkat i sama, proč jsem před 15 lety nekoupila něco. Bohužel mi tyhle buňky chybí a ani si nejsem jistá jestli jsem si to mohla dovolit.. Akorát teď už si bydlení nepořídím určitě, takže mě spíš občas straší ta vzdálenější budoucnost.  

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:34

Garfie Mně třeba nájemní bydlení v principu vyhovuje víc než se vázat hypotékou, obzvlášť teda teďka žejo, ale ty podmínky u nás jsou fakt... no... úplně se mně svírá žaludek, když si vzpomenu na naše období hledání bydlení, fakt tisíc a jedna variace na téma pronajímal byt, ale chtěli mu tam bydlet lidi! My jsme nakonec, díky silnýmu sociálnímu kapitálu mýho táty :D, díkybohu narazili na úplně výbornýho a příčetnýho pronajímatele, kterej pronajímá byty zcela v souladu se zákonem (zázrak!!), ale naprosto rozumím tomu, že na tohle hodně lidí nemá nervy.

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:36
Reakce na Evaeva:

Garfie právě že za nájem dáš kolikrát víc než za splátku hypotéky

​To už dávno ne, minimálně několik let ne. Lidi si to úplně neumi spocitat, ale k splatce hypo musís připočíst nějaké administrativní náklady, nájemné, nějaké opravy. 

Ty byty jsou investice, protože lidi spekulují na růst ceny. Jinak je výnos z nájmu hodně pod výnosem z jiných aktiv. Takže podle všech investičních pravidel učebnicová bublina. No uvidíme, jak se to vyvine. Přála bych všem, aby se ceny nemovitosti trochu zrealnili.  

Offline Lama_z_Lana
Avatar
6134 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:38

continuity no já nám co se dispozice a velikosti nároky fakt nemám, ale kupovat něco, v čem budu vyloženě nešťastná, to mi moc smysl nedává.

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:43

continuity Jo, to jsem vlastně taky chtěla říct, že ty byty skoro zadarmo měla spíš ta generace dnešních prarodičů, ti co kupovali byty, ve kterých celý život bydleli v nájmu. 

Já měla taky plat kolem deseti tisíc a opravdu jsem šetřila, bydlela jsem ve sdíleném podnájmu skoro deset let. Holka, co bydlela se mnou a pravidelně si na konci měsíce půjčovala mi pak šla ručit na půjčku a já zjistila, že má skoro dvojnásobný plat!  Fakt jsem šetřila brutálně, na dovolenou jsem nejezdila, nebo jako baťůžkář. Když jsem končila vysokou, bydlela v podnájmu a přišla o práci, fakt jsem byla bez příjmu, už jsem to tu psala, třeba jsem celý den jedla jen suché rohlíky. Chodila jsem tehdy s jedním pracháčem z Krnova, jezdil třeba 2x týdně a vždycky mě pozval na večeři, těšila jsem se jak malá!  Od rodičů jsem nedostala nic a na ten svůj byt jsem do teď strašně pyšná. 

Lama_z_Lana Na stáří něco podědíš, neboj. :-)

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:45

Annegret já vím, že je to pakárna, když celý život pracovala, ale nemohla by mít nárok na příspěvek na bydlení?

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:52

Lama_z_Lana to vůbec nebylo myšleno na tebe. Spíš to, že ač jsme dva, oba dva celkem slušně vydělávající, tak jsme stejně museli udělat velký kompromis. Jasné, že bych byla spokojenější ve vilce ve vedlejší ulici, ale byla mimo naše možnosti úplně stejně před patnácti lety jako je i teď. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:53
Reakce na Annegret:

Jeste k "vyhodnosti" najmu. Ted vidim z prvni ruky, ze v ČR to proste reseni neni . Kamaradka cely zivot bydli v najemnim byte, nejprve s rodici a ted jiz sama. Pronajimatel je vice nez slusny. Najem ji zveda opravdu minimalne. Brzy pujde do duchodu a proste z toho duchodu ten najem neutahne. Jasne ma nejake uspory, ze kterych muze nejakou dobu najem dotovat, ale jak dlouho? Je to problem a uz nekolik let klidne nespi. Prestehovat se do levnejsiho? Nic takoveho nesezene. V jinych zemich to asi funguje, ale v Čechach nelze z duchodu trzni najem zaplatit.

​ano ja tohle videla u kolegyne na vlastni oci a ted me to teda dost desi, pac me to cela taky... v 68 letech se zdravotne uplne rozsypala, protoze uz nezvladala pracovat, ale nemohla si dovolit odejit do duchodu kvuli najmu. jako jo urcite jsou lidi co zvladnou pracovat az do smrti, ale vetsinou je to infarkt v 50

Offline MP Meri
Avatar
5413 příspěvků moje polička 29. června 2022 09:59

Já bych v najmu i bydlela, vyšší než splátka hypo není určitě. Ale když je nájem za 2kk vyšší, než cely jeden nás příjem, tak už je to šílenství. A levnější se sehnat nedaří. Jo, jsme chudý prostě a chudí asi i zůstaneme

Offline Annegret
Avatar
146 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:00

continuity jj. Prispevek na bydleni je urcite moznost. Ona je neprakticka duse a snazi se nebyt nikomu na obtiz. Jen to byl takovy povzdech, ze celozivotniho reseni bytove otazky najemnim bydlenim se ve stari muze ukazat jako nedobra volba

Offline continuity
Avatar
33842 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:01

Garfie no skoro zadarmo to měli viděno dnešním pohledem. V té době to byla většina jejich úspor, které nastřádali za mnoho let v socializmu. Byla jsem u některých těch diskuzi a pro mnohé to nebylo jednoduché rozhodování. Navíc v docela pádivé inflaci. V 1993 byla inflace 23%, rok poté už jenom 13%. Spolehlivé pod 5% se Slovensko dostalo až v roce 2005. 

Bylo to do značné míry dáno i rozhazovačnými vládami, celé je to pod kontrolou až od zahájení přístupového procesu k přijetí eura. 

Offline Lama_z_Lana
Avatar
6134 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:03

continuity Jasný

Nevím, jak je to u větších bytů, ale co hledám já (1+1, max 40, spíš tak 35m2), tak mi u nás přijdou ceny dost random - panel, cihla, centrum, periferie.... Nekdy si rikam, ze snad nejdrazsi byty jsou zaroven i na tech (pro me) nejdebilnejsich mistech

Offline Annegret
Avatar
146 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:05

viktorka_od splavu jj presne tak si to predstavovala taky, ze bude pracovat jeste mnoho let az do umoru. Akorat nad ni visi hrozba vypovedi. Resp uz ji bylo naznaceno, ze pristi rok s ni nepocitaji . Je to stresova situace. Myslim ze v Nemecku obce vlastni najmni byty a i duchodci mohou bez starosti a dustojne zit. Proc tady je vsechno tak slozite? Myslim na vsechny, kdo resi bydleni a preju at se zadari. 

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:06

MP Meri Je to fakt bizár, třeba jeden známej teďka hledá pronájem, taky nemá peněz nazbyt a navíc je sám, a jako už se pomalu začíná smiřovat s tím, že v jednom utáhnout skoro jakejkoli byt s jeho příjmem není reálný (což jako ve čtyřiceti jít do spolubydlení, uff tvl), jenže ona už i ta nabídka spolubydlení je děsivá, v inzerci běžně samostatnej pokoj za 10-11k měsíčně, jakože cože... Já když tohle vidím, tak si říkám, že naši nájemní smlouvu vystavím v zlatým rámu a každý ráno se u ní ukloním a zapálím vonnou tyčinku nebo tak něco. A to se ještě celou dobu bavím o Brně, kde je to sice taky strašný, ale pořád ještě o fous míň než v Praze, bych tak řekla.

Offline dupali
Avatar
376 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:09
Reakce na Pinot Noir:

Karoleena tak my jsme jako ten programátor, nikdy jsme od nikoho nedostali ani korunu. Ale byli jsme od začátku dva. První hypo jsme si vzali hned po škole a budeme splácet až do šedesáti. Na dovolenou jsme jeli jen díky tomu, že jsem ji vyhrála v soutěži. . Na dobu, kdy jsme spláceli 50 tisíc měsíčně, což někdy před 13 lety byla slušná darda, vzpomínám opravdu nerada. Strach, že někoho vyrazí z práce, onemocníme... No fuj! Ale dnes už by to nešlo, tehdy nám nahrávala možnost 100% hypotéky, neměli jsme našetřeno nic.

​Byli jsme na tom s mužem úplně stejně, žádný příspěvek od rodiny, dotovali nás přece pět let na škole, takže po vysoké žádné dovolené, ale (naštěstí) 100% hypotéka na novostavbu 3+kk na sídlišti, kdy jsme se celou dobu stavby modlili, ať developer nezkrachuje. Splátky ve výši platu jednoho z nás a úrok 6%. Teď jsem za to vděčná a stěhování do většího se dvěma dětma nepřipadá v úvahu. 

Další věc je, že ani my nebudeme moct našim dětem naspořit "startovací balík" rozuměj milion/ny na nákup bytu, takže již teď jim říkám, že jim ráda investuji nemalé peníze do vzdělání/cestování/studium v zahraničí, ale že bydlení si budou muset zajistit samy (kdekoliv na světě).

P.S. hypotéku stále splácíme, brali jsme si ji na 25 let....

Offline Garfie
Avatar
24040 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:15

continuity Jednoduché to nebylo, ale pořád měli ten byt za nějaký zlomek tehdejší ceny. Ale jako jasně, často neměli na výběr, jestli zůstat v tom nájmu nebo koupit, ale koupě byla nutnost. Já zase znám pár lidí, co takhle koupili byt od města, obratem prodali za trojnásobek a koupili si dům. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34889 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:19

continuity O možnosti příspěvku na bydlení spousta lidí bohužel neví a ani o něj nezkouší žádat. 

Offline Karoleena
Avatar
2948 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:23

Pinot Noir Stoprocentní hypotéka, nojo, to už je pro mě jen taková mýty opředená záležitost z dob před začátkem mého produktivního věku! :D 

Si jak dneska vybavuju, jak na mě moje matka po zhruba roce v mém prvním zaměstnání zcela bez varování zaútočila, proč si jako nevezmu hypotéku na byt, že už musím mít dávno dost našetřeno... no bylo docela náročný jí v klidu vysvětlit, že součet všech mých dosavadních výplat je značně menší, než nutný desetiprocentní základ hypotéky na průměrný brněnský byt velikosti 2+1. 

Ale 50k měsíčně bych asi nechtěla platit ani teď, brrr, vlastně asi ideálně nikdy, no!

Online Pinot Noir
Avatar
24613 příspěvků moje polička 29. června 2022 10:33

dupali jo, to bude stejná doba, pamatuju si úrok 6,57 %. 

Karoleena no, bylo to nepříjemné. Zvlášť, když stavební firma poslední zálohu prachsprostě ukradla a zmizela a nám visely na krku děsivé splátky a dům rozestavěný do fáze, které se žádná firma nechtěla ujmout (a na dostavbu na klíč stejně nebylo odkud znovu brát).