Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Garfie
Avatar
23937 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 11:37

Aranel  Taky jsem to hledala!! A musela jsem si ujasnit, jak ty výrazy vnímám já. "Spratek" je jasnej spratek nevychovanej, rozmazlenej, "děcko" je normálka, jsem z Moravy a u toho haranta jsem byla nejvíc na rozpacích, protože vnímám tu negativní konotaci, na druhou stranu to slyším používat většinou s citovým zabarvením, když tak někdo mluví o vlastních dětech, spíš tak s nadhledem. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34829 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 11:49

Aranel Haha, taky jsem si to hledala. Vypadá to, že původ bude nepřekvapivě v německém slově. To už jsem zas zapomněla, kdyžtak dodám, která znamená to skokem se vrhnout. A k tomu panu Harantovi se později připodobnilo.

Offline Mulen
Avatar
4244 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 11:53

Sweet Potato Kryštof Harant, bydlí v Polžicích. ...nebo v Bezdružicích.

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 16. dubna 2021 11:55

nonemy Vnimam to podobne jako continuity . Jen to neumim tak dobre zformulovat. Rekla bych, ze se v tom moc patlas. Asi to nebyl uplne nejvhodnejsi pripad uziti slova harant, v tom se shodneme. Stalo se, no. Jiste to autorka vyjadreni myslela s nadsazkou a nechtela se nikoho dotknout. Ja sve vlastni dite nekdy nazyvam satanem treba, strasny vid

Offline continuity
Avatar
33684 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 11:56

Garfie taky jsem si hledala. V něm okolí se harant používá přesně v tom kontextu jak popisujes. Označení svých nebo blízkých děti s určitým nadhledem. Docela mě ta striktne negativní konotace zaskočila. 

Offline Kokoska
Avatar
28306 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:06

Taky jsem svym detem a o svych detech rikala haranti, ale v dobrem. A ony vedely, ze kdyz to reknu, mam dobrou naladu. Naopak se koukaly uklidit, kdyz jsem zacala jmenovat.

Offline Sweet Potato
Avatar
34829 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:07

Mulen Nebo na Pecce

Offline Mulen
Avatar
4244 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:09

Sweet Potato no jo, vlastně (vloni jsme tam byli )

Offline Antje
Avatar
příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:18

continuity inspirovaly jste me s tim legem, koupila jsem neteri k desatym narozeninam lod v lahvi a brachovi  k svatku bonsaj .

Offline Sweet Potato
Avatar
34829 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:20

Mulen Teď mne napadá, že znám Pecku i Polžice (u Domažlic), ale kde jsou vlastně Bezdružice?

Offline Mulen
Avatar
4244 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:25

Sweet Potato našla jsem jen v mapě, 55 km od Polžic (to je dost daleko, myslela jsem si, že to bude spíš něco jako Frýdek-Místek)

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:37

nonemy vnimam to stejne jako ty.

Pro me je to vyjadreni minimalne nevkusny a je mi uprimne jedno, jestli to nekomu prijde jako poucovani.

Ale ja teda neholduju ani tomu jakoze vtipnymu a nad veci oznacovani vlastnich deti jako priserky, haranti a podobne. V podstate mi to prijde dost nepekny, mam radsi rekneme autentictejsi vyjadrovani. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:42

teena-s 

Prosimtě, příště se hlavně omluv upřímně, ale ať je to znát! Možná by pomohlo, kdyby sis k tomu klekla.

Offline continuity
Avatar
33684 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:42

Antje

Lega ani nikdy dost

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 12:52
Reakce na Aranel:

Zajímavé je, že to slovo harant má nejasný původ. Spratek je "předčasně narozené mládě, doslova vypárané /vyřezané z matčina těla".

​Ještě bych dala k úvaze souvislost s jiným označením... jak se v tom článku píše o předponě (?) "hara"... tak například harapanna byla prostitutka, děvka, a haraburdí je jasný... zřejmě to "hara" předurčovalo něco ne příliš libýho A jo, občas se stane, že se jinak rozkošný malý génius promění v haranta

Offline Mrs.Robinson
Avatar
438 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 13:04
Reakce na Mulen:

Sweet Potato Kryštof Harant, bydlí v Polžicích. ...nebo v Bezdružicích.

​A anglicky je to Christopher the Bastard from Halfspoons and Withoutsatelites :-)

Pardon, vzpomněla jsem si na dávný vtip od kamarádky angličtinářky (možná úlovek z nějaké maturitní otázky :-))

Offline Mulen
Avatar
4244 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 13:10
Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 13:55
Reakce na Lenka22:

Mirka Jaké cviky na bederku, prozradíš? Já jich pár taky používám, konkrétně od Mojžíšové....ty jsou taky dobrý. Ale neškodí mít větší výběr.

​Opravdu moc ráda bych se podělila, ale popis v podobě, zvedni levou nohu, podstrč ruku a přitáhni si ji k tělu, by moc přínosný nebyl. Nedokážu to popsat tak, aby to bylo přesné a srozumitelné a někdo si spíš neublížil.

Offline Pinot Noir
Avatar
24470 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 14:09

Lilly_Ku přesně, nevkusné, to je to pravé slovo

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 14:15

Děcko je nadávka? Poprvé jsem se s tím setkala, když jsem přijela na chmel a spolužačka z Ostravy zahlásila "Čau děckáá".