Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline Pinot Noir
Avatar
24468 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:09

whiskas harant a spratek je totéž.

teena-s vtipná omluva. Vlastně to žádná omluva není.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:15

letfenixa děcko je v češtině normální. Asi se teda používá víc na Moravě, protože v mém okolí to nikdo neříká.

Offline whiskas
Avatar
19530 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:17

Evaeva Vy neříkáte "ahoj děckáááá" .

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:18

Pinot Noir v rámci toho kontextu to asi nebylo vhodně užité. Nicméně pro mě harant není totéž, co spratek. Tohle každý vnímá odlišně. Haranti normálně používám, spratek ani nevím, jestli jsem někdy použila.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:19
Offline olte
Avatar
410 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:20
Reakce na whiskas:

teena-s Bože , snad není třeba se omlouvat. To už aby se bál člověk promluvit/napsat. Zrovna v kontextu tvého sdělení mi použité slovo žíly netrhá. Jo, třeba "spratek", to by byla jiná káva . Navíc jsi pronesla účast s rodiči, takže body plus a tím se maže harant.

​souhlasím.... a harant a spratek fakt není totéž

Offline whiskas
Avatar
19530 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:22

Pinot Noir Hmm a já myslela, že spratek je ještě horší

Nechápu, proč by se měla teena-s omlouvat a komu vlastně?

Opět se něco příliš dramatizuje, ne? 

Nebo snad slovo harant někoho dohání k slzám?

Offline Luna
Avatar
10441 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:23

whiskas My rikame zasadne ZDAR DECKA!

Offline whiskas
Avatar
19530 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:28

Evaeva A já se tiše přiznám, že jsem slovo spratek použila - nikoli zoči voči rodičům, ale to jejich "děcko" bylo opravdu strašný/rozmazlený spratek, který terorizoval půlku kempu. V očích rodičů to bylo roztomilé, živější dítě. Což je prima, když jim to vyhovuje, ale okolí jejich nadšení rozhodně nesdílelo. Samozřejmě, že za to nemůže to dítě, ale výchova/benevolence jeho rodičů. Ovšem ve chvíli prudy největší padl můj "hněv" na konkrétní osobu. 

Offline whiskas
Avatar
19530 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:29

Luna Možná jsem to spletla. U nás se toto konkrétní oslovení nepoužívá, tak to mám jen z odposlechu .

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46062 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:30

whiskas mozna jo, ty co maji doma haranty

Offline nonemy
Avatar
2675 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:33

whiskas kdo teď dramatizuje jsi ty, někdo po ní snad chtěl omluvu? nebo tady brečel? nebo jí nějak nadával?

to je stejné, jako by tě někdo nazýval třeba čůzou, babou nebo hysterkou místo ženou, nebo každého muže fotrem bez příslušného kontextu
ale dětem se nadávat může, protože jsme dámy nad věcí, že? 

tak když jsi taková frajerka a myslíš, že to není nadávka, tak to řekni o cizím dítěti před cizím rodičem, uvidíme

Offline whiskas
Avatar
19530 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:33
Offline Pinot Noir
Avatar
24468 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:38

whiskas nikdo žádnou omluvu nechtěl. "Omluvila" se sama, ovšem značně neupřímně, což je mi celkem protivné.

Offline continuity
Avatar
33679 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:39

viktorka_od splavu

Jinak teda 1984. 

Offline whiskas
Avatar
19530 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:39

nonemy Prosím? Proč bych to dělala, nemám potřebu někomu vykládat, co si myslím o jeho dítěti. Ale myslet si to můžu ...

Věřím (byť to nepotěší), že jsem občas byla nazvána hysterkou, čůzou atp. A co? 

Obtěžujícího/hlučného souseda také občas někdo nazve kreténem atp. Jaký je v tom rozdíl?

A že by někdo nazýval všechny muže fotrem? To jsem ještě neslyšela, ale asi jsou i tací.

Nic nedramatizuji, jen mi přišlo zbytečné se omlouvat za použitý výraz. 

Offline whiskas
Avatar
19530 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:40

Pinot Noir Vím, že omluva nebyla vyžadováná, tím spíš mi přišla zbytečná.

A opouštím téma harantů a spratků, mám na práci podstatnější věci.

Offline Pinot Noir
Avatar
24468 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:43

whiskas a mimochodem, kromě haranta padl i zmetek, což je dost silná káva a nikdo snad nebude tvrdit, že o nic nejde, "vždyť mě takhle taky rodiče láskyplně oslovují".

Offline continuity
Avatar
33679 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:44

Pinot Noir tak když ti někdo vytkne, že si něco udělala špatně, co je následující komunikační krok?

Nebo se v novém světě omlouváme se jenom v případě, když se to od nás výslovně vyžaduje?

Já už jsem z toho zmatená....

Omluva byla neupřímna asi proto, že autorka úplně necítí vinu. (Já teda taky důvod k omlouvám nevidím, ale ani důvod k tomuto umravnovani - to je obecně protivné zas mně). 

navíc si trochu představují to migrenozni rozpoložení, kdy člověku vadí i cinknutí lžičky. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34826 příspěvků moje polička 16. dubna 2021 09:44

Do statistiky, harant je pro mne mírnější než spratek, v některém kontextu nemusí být negativní, to spratek bude asi vždy. Umím si představit, jak prarodič mluví s láskou o vnoučatech jako o harantech. Všeobecně vnímané jako neutrální ale rozhodně není. Rozhodně bych nechtěla, aby třeba lékař zval do ordinace matku s harantem. 
A v příspěvku to slovo neutrálně taky nepůsobilo. A tu pejorativnost mu dal bohužel právě kontext. Když by toho haranta našli mrtvého, taky by to bylo v pohodě?

teena-s whiskas