"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline continuity
Avatar
33581 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:02

viktorka_od splavukdyž usínám, tak mi něco hraje. Ale nevím co akorát když z toho vypadnu, tak vím, že to přestalo. Jinak mám příbuzného s absolutním sluchem a synestézii a ten hudbu vidí jako barvy. 

Představuji si to jako jsem mívala kdysi fraktály a obrazce na Mariánka tripech. Já mám s těmi představami problém, že bych je třeba hrozně chtěla občas nakreslit, ale neumím to. 

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:03

Potrefenáhusa vazne si ho nepredstavim. Ja vim, jak vypada slon a jak ruzova, ale dohromady to nedam. Muj mozek nevytvori zadnou predstavu, kde by ta ruzova byla na slonovi. Slon je sedej. Ale ja neumim ani ty vizualni relaxacni techniky typu zavrete oci a predstavte si plaz a splouchajici more. Celkove mi chybi nejaka smyslova predstavivost, treba i chuti a vuni. Poznam chut i vune, jako aktualni smyslovy vjem, ale nedokazu si je nejak vybavit/predstavit, kdyz ten vjem chybi. Takovyto ze si nekdo vzpomene, jak to vonelo u babicky, co jsem slysela lidi rikat, to vubec nemam. Nebo tata rika, ze kdyz vari, ze na chuti jidla pozna, co za koreni to chce, ze si nejak predstavi a vi, co jak chutna, ze to pak okoreni podle te predstavy. 

Offline continuity
Avatar
33581 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:06

Potrefenáhusa no pamatovat si tu hudbu není úplně samozřejmý, já jsem teda v jednom muzeu zjistila, že sluch mám, resp. jsem schopná zreprodukovat ten ton,co slyším, ale jen ten jeden. Což mě překvapilo, protože si třeba novou melodii nezapamatuji úplně jednoduše, myslela jsem, že to je otázka sluchu. 

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:06

viktorka_od splavu to s tim slonem mam zhruba stejne, bych rekla. Hudbu taky neslysim, pokud mi nehraje

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:15

Friga nj, chudaci jsme

Potrefenáhusa no tak zazpivat si muzu nebo rozeznit cilene nejakou pisnicku v hlave (v hlave to ani nemam falesne, to az dyz otevru pusu tak zasnu jak se to lisi od te vnitrni:-)) ale nikdy se mi nestalo, ze v ramci premysleni nebo predstav nebo treba pri cteni by se mi v hlave generovala hudba, nejaka at uz konkretni nebo fantazijni, to mi rekl az partner a koukala jsem jak puk, jj i pri tom usinani rikal, @continuity, ze to ma vlastne porad

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33668 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:16

Friga s tema vunema mám hodně spojeny vzpominky, ta vune je pak spolehlive vybaví 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33668 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:17

viktorka_od splavu fantazijní hudbu teda taky negeneruju 

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. března 2024 11:20

Friga nevidím slona, neslyším hudbu a necítím vůně

viktorka_od splavu v mojí hlavě taky zní všechno čistě, dokonce i když si zpívám v duchu já, zní to čistě. Dokud to nezkusím nahlas

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:23
Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:29

viktorka_od splavu to teda jsme ale musim rict, ze mi to nijak nevadi. Jen teda neumim dobre okorenit jidlo, ale to mi taky nejak nevadi, snim celkem cokoliv. 
Potrefenáhusa ja nemam ani tohle vybavovani vzpominek, celkove si veci moc nepamatuju. Ze smyslu si umim predstavit jen dotyk, aniz by na me nekdo sahal. 

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:30

Evaeva je super cist, ze nejsem sama

Offline Kan
Avatar
6949 příspěvků moje polička 28. března 2024 11:46

a je tu nekdo, kdo slysi hudbu?( nemyslim tu otravnou pisnicku co hrali rano v radiu:-)

​V hlavě si často broukám. Ale umím usnout a ještě si v poslední vteřině říct, super už spím!

Online bublifuk
Avatar
příspěvků moje polička 28. března 2024 13:56

continuity mám pocit, že u toho nešlo o převedení na dlouhodobou paměť, ale třeba nákupní seznam... no už si to moc nepamatuju...

Online bublifuk
Avatar
příspěvků moje polička 28. března 2024 13:58

U čtení to mám tak, že když se tam jí často suchej chleba, tak na něj dostanu chuť. U egypťana Sinuheta jsem se chtěla napít vody z nilu..

Číst recepty mi způsobuje hlad i po jídle

Offline brrr
Avatar
10000 příspěvků moje polička 28. března 2024 14:10

Taky si nevybavím celého růžového slona. U vůně mi občas vyskočí vzpomínka a naopak.

Offline continuity
Avatar
33581 příspěvků moje polička 28. března 2024 14:18

bublifukjá vím přesně o čem mluvíš, jen se nějak míjíme v tom, co se ti snažím říct. Že toto je prostě něco jiného. 

Offline Myrtila
Avatar
2953 příspěvků moje polička 28. března 2024 14:22

Potrefenáhusa Ty vůně máme prý zapsaný ve vývojově nejstarších částech mozku, takže se propojují se vzpomínkama úplně bezděčně, a prý třeba když cítíme něco velice nepříjemného (třeba hnilobu), tak se zašklebíme, nebo otřeseme, nebo dáme jinak najevo, že je nám to nepříjemné, a nedá se to vůlí potlačit, protože ty instinkty jsou rychlejší než ta rozumová část mozku, že "tohle se přece nedělá".

Evaeva Friga Jak to máte s tou hudbou, třeba že si nevybavíte písničku, když zrovna nehraje? 

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 28. března 2024 14:39

Myrtila ne, to ne. Ale žádnou negeneruju (ani v hlavě), slova, pocity ani čas nehrají.

Offline Friga
Avatar
1565 příspěvků moje polička 28. března 2024 14:47

Myrtila v podstate to tak je, nevybavim si melodii. Umim samostatne zazpivat nejakou jednoduchou detskou pisnicku typu Kocka leze dirou (rekla bych, ze to mam naucene jak rikanku vcetne melodie), ale k cemukoliv slozitejsimu uz potrebuju doprovod, melodii neudrzim, ani kdybych chtela, protoze si ji proste nevybavim (to, ze nemam vyzpivany hlas a nezpivam dobre, je jina vec ). Pritom hudebni sluch mam normalni a hudbu poslucham hodne. 

Offline Tabea
Avatar
4666 příspěvků moje polička 28. března 2024 14:49

Já si jako růžovýho slona vždycky představovala nafukovacího. Něco jako fatra. Vůbec mě nenapadlo, že by to měl být ten opravdovej.