"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Lamicka
Avatar
13362 příspěvků moje polička 22. června 2020 08:26

Luna tohle nechapu. Na jednu stranu to nikdo nechce ucit a na druhou stranu to neumozni lidem, kteri chteji. Dcera mela skvelou ucitelku v 1.a 2. tride, do 3. meli problem najit ucitelku, ktera by tu tridu chtela (spatna povest, ale dle meho zpusobena asistentkou a druzinarkou v jednom, ktera tu tridu uplne rozlozila, to je na delsi povidani). Tak to dali vychovatelce, ktera dodelavala pedak a byla ochotna je ucit. Byla dobra, ale v pololeti odesla na MD. Dostali novou pani ucitelku, to byla vyhra, jenze odchazi ucit AJ. Takze od zari budou mit asistentku. Podobna situace je na vsech skolach v okoli. Je to pech. Proste ucitele 1.stupne nejsou. 

Offline Luna
Avatar
10445 příspěvků moje polička 22. června 2020 08:45

Lamicka No to se divim, tady by to absolutne neslo. Neexistuje aby ucila vychovatelka nebo asistentka, pokud to neni jen kratke suplovani za nemoc. U nas dokonce stahli kolegyni, co ma taky vystudovany vyssi stupen a uci na prvnim, ze bud si to dodela nebo bohuzel nemuze ucit na 1.stupni. Tady to proste byt musi. Je mi na nic, ze umim anglicky, na klavir, mam statnice z malby a jsem kreativni az na pudu. Nemam potrebny papir, konec.

Offline 711990
Avatar
17150 příspěvků moje polička 22. června 2020 08:52

Luna hele u mamky ve skole si vychovatelky dodelavaly prvni stupen dalkove a z toho co rikala, tak to bylo docela levou zadni....ale ty bys to asi dalkove chtela,l tak jako tak, vid

Offline Luna
Avatar
10445 příspěvků moje polička 22. června 2020 08:57

711990 Jasně, dálkově. No já už vím, co to obnáší, mě to bavilo, z toho strach nemám. Ale aby to nebylo jako doteď, že nadšeně někam vlezu a do dvou týdnů ležím s horečkama. To se mi prostě teď stává furt.

Offline brrr
Avatar
10030 příspěvků moje polička 22. června 2020 09:19

Luna Jen ještě k tomu uznávání, pokud se nepletu, uznávají se jen zkoušky mladší pěti let (aspoň na UK to takhle bylo).

Offline Lamicka
Avatar
13362 příspěvků moje polička 22. června 2020 09:39

Luna delaji tak, ze jeden predmet uci nekdo z ucitelu a predpokladam, ze ma nad asistentkou/vychovatelkou nejaky dohled, aby to proslo. Ale jako TU je asistentka/vychovatelka. Myslim, ze v Praze by bez teto moznosti prvni stupen vubec nefungoval. 

Offline Aranel
Avatar
4521 příspěvků moje polička 22. června 2020 09:48

brrr Jo, taky si myslím, že po 7 letech už to neuznají + platí to o známkách, co psala Zina (nevím, jak je to se zápočty)

Luna Držím každopádně palce. Ale neměla bys pak čas na komiksy!

Garfie Mé zraky se toužebně upírají k univerzitě 3. věku!!

Offline Garfie
Avatar
23966 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:05

Aranel  Moje taky, já už jsem se dívala, co jde na univerzitě 3.věku studovat  Nebo jsem koukala na různé univerzitní kurzy pro veřejnost, loni jsem se málem vrhla na numismatiku (aniž bych se o ni kdykoli zajímala), naštěstí mi to nakonec nevyšlo časově

Offline Garfie
Avatar
23966 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:08

Luna Tvl, nemůžeš učit první supeň?  To mi fakt hlava nebere, mazec. Zrovna první stupeň si myslím, že naopak zvládne kdekdo (pokud má pochopitelně pro učení předpoklady) právě s tím pedagogickým minimem....

Offline Luna
Avatar
10445 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:16

Garfie No pockej, tak to te pobavim! Mam kamosku, co vystudovala 2x magistra, ucitelstvi tusim vytvarka/obcanka a k tomu si jeste dodelavala na filde cosi, tusim pedagogiku a pak ze se ji libilo v jedne MATERSKE SKOLE, kde si MUSELA dodelat jednorazovou MATURITU!!!! pro predskolni vzdelavani. Vim, ze jsme se nejednou kvuli tomu u vina malem slozily smichy.

jo a mimochodem ten 1. stupen si dodelavala i kolegyne, co ma vystudovanou zurnalistiku, proste zalibila se ji prace, na kterou nemela vzdelani, takze smula.

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:21

Luna To je drsny. Ale naopak zas moji dceru ucil 4.a 5.tridu klido-pido chlapik z 2.stupne, originalne tusim zemepis a TV a jako byla to velka katastrofa..! Ono uplne nestaci umet matiku 5.tridy a on ji navic asi ani neumel, podezirali jsme ho, ze byl o kapitolu pred deckama... Tak pro takove pripady bych trvani na vzdelani chapala..

Offline Sweet Potato
Avatar
34844 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:28

Garfie Zase že 1.stupeň zvládne kde kdo, s tím bych byla opatrná. 
Plus na spoustě škol řešej problém, že maj sice na prvním stupni x učitelů, ale zdaleka ne všem mohou dát prvňáčky.

A to dodělávání vzdělání (kamarádka se dvěma VŠ teď taky čerstvě odmaturovala, aby mohla v MŠ "povýšit") je bohužel nezbytné, aby je vedení mohlo zaplatit.

Offline Luna
Avatar
10445 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:28

Pavlena No vsak ja to vlastne taky chapu, ale trochu pakarna to je. Me to treba bavi, tak jsem ochotna to dalsi studium nejak zkousnout, navic stejne budu muset pracovat jeste aspon 30 let a nez fnukat, tak to radsi vystuduju a mam "pokoj".

Offline Luna
Avatar
10445 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:35

Sweet Potato No tak s tim naprosto souhlasim, prvnaci jsou opravdu jen pro hodne zkusene, ani nas reditel je nedava napr. absolventum nebo ucitelum, co nemaji dostatecnou praxi. 
A 1.stupen samozrejme pro kazdyho neni. Nestaci umet matiku, je tam dnes potreba i znalost specky, psychologie atd...No uz koncim.

Offline dorota
Avatar
851 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:41

Garfie Nesúhlasím s tým, že výučbu prvého stupňa zvládne každý s VŠ, ak si dorobí pedagogické minimum, dôležité je aj to, akú VŠ predtým absolvoval, aký odbor. Didaktika vyučovania predmetov na prvom stupni sa dosť líši od tej na druhom stupni. Nie každý, kto ovláda veľmi dobre napr. matematiku pre prvý stupeň či iný predmet, dokáže učivo aj vysvetliť tak, aby to naučil deti. Sama som vyštudovala učiteľstvo pre 2. stupeň ZŠ a SŠ (slovenčinu a dejepis) a netrúfala by som si bez toho, aby som si prešla didaktiku a metodiku pre 1. stupeň, učiť deti v 1. ročníku napr. také písanie, ale ani matematiku (hoci mi matematika išla veľmi dobre a zmaturovala som z nej bez problémov). Je dosť takých, ktorí učiteľstvo pre prvý stupeň aj vyštudovali a učia, ale nemajú na to, kľúčové sú práve tie pedagogické vlohy a tie nie každý má (škoda, že mnohí takú zostávajú aj v školách a skôr demotivujú deti, akoby ich niečo naučili). 

Offline dorota
Avatar
851 příspěvků moje polička 22. června 2020 10:49

A kľúčové pre každého učiteľa by malo byť aj celoživotné vzdelávanie, sledovanie nových prístupov v pedagogike a didaktike a inovácia vlastných učebných postupov. To tiež nie je pre každého učiteľa samozrejmosť. Mnohí rôzne školenia, ďalšie vzdelávania berú len ako nástroj na získanie príplatku k platu, formálne vzdelanie absolvujú, ale nie všetci nadobudnuté poznatky aj pretavia do praxe. Ďalším problémom je aj kvalita týchto ďalších vzdelávaní, kto tieto vzdelávanie poskytuje, čo je ich obsahom, ako reflektujú najnovšie poznatky a výskumy z rôznych vedných odborov a pod.

Offline dynda
Avatar
7279 příspěvků moje polička 22. června 2020 11:21

Garfie Luna dorota Sweet Potato 

V tomhle případě jsem teda taky jednoznačně pro, aby na 1. stupni neučili učitelé bez příslušného vzdělání. Pro svoje dítě byvh si to určitě nepřála. 

A myslím si, že někdo jako Luna, s velkou životní zkušeností, talentem, kreativitou, nadhledem, tu vysokou zvládne s prstem v nose, když bude sloužit zdraví.

Takže Luně držím palce, ať to dřív nebo později klapne.

Offline Garfie
Avatar
23966 příspěvků moje polička 22. června 2020 11:25

dorota Sweet Potato No tak já tam právě jmenovala ten "předpoklad", ale to se asi těžko měří...první třída je ale specifická, to nezpochybňuju. Doufám, že to nechápete tak, že si myslím, že to zvládne každý levou zadní? Já učila doma dceru ve třetí třídě a byl to očistec! Na vlastivědu jsem si musela dělat přípravu  Ale přijde mi stejně přehnané od vystudovaného pedagoga chtít absolvovat celou vysokou znovu, jen aby mohl učit první stupeň. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33752 příspěvků moje polička 22. června 2020 11:30

Garfie No já už to tady psala nedávno a místní učitelky to dovysvetlily, kamaradka si asi před 4 lety doplňovala vzdělání z učitelství pro sš na 1.stupen a nestudovala kvůli tomu celou VŠ znova. 

Offline euridike blogger
Avatar
3493 příspěvků moje polička 22. června 2020 11:31
Reakce na Luna:

Garfie No pockej, tak to te pobavim! Mam kamosku, co vystudovala 2x magistra, ucitelstvi tusim vytvarka/obcanka a k tomu si jeste dodelavala na filde cosi, tusim pedagogiku a pak ze se ji libilo v jedne MATERSKE SKOLE, kde si MUSELA dodelat jednorazovou MATURITU!!!! pro predskolni vzdelavani. Vim, ze jsme se nejednou kvuli tomu u vina malem slozily smichy.

jo a mimochodem ten 1. stupen si dodelavala i kolegyne, co ma vystudovanou zurnalistiku, proste zalibila se ji prace, na kterou nemela vzdelani, takze smula.

​Znám opačný extrém - učitelka v mateřské škole s maturitou ze zemědělské školy, vysokoškolské vzdělání žádné, nikomu to nevadí očividně...