"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Online Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 22. června 2020 11:36

Potrefenáhusa No Luna tady původně psala, že má peďák a musí ho dělat celý znova, na to byla ta reakce. 

Offline dynda
Avatar
7261 příspěvků moje polička 22. června 2020 11:44

Garfie 

Tak ale na učitelství pro střední školy a pro 1. stupeň ten průnik velkej nebude, co by se dalo uznat. Já mám dvě hodně odlišné VŠ a uznali mi tělocvik . Uznali by asi ještě cizí jazyk, ale ten jsem si odchodila ráda.

Online Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 22. června 2020 11:50

dynda Tak když mně přijde, že u toho prvního stupně jde především o pedagogiku a didaktiku, tedy vlastně o způsob "jak" učit, ale to "co" učit už by snad každý absolvent měl umět, na rozdíl třeba od toho učitelství pro střední školy, tam chápu, že budou plavat i znalosti....ale už mi tady teda kolegyně vysvětlily, že je to složitější...

Offline dorota
Avatar
849 příspěvků moje polička 22. června 2020 12:03

GarfieTu skôr ide o to, že učiteľstvo pre 1. stupeň ZŠ a učiteľstvo pre 2. stupeň ZŠ a SŠ sú chápané ako dva rôzne študijné odbory, rozdiel je v obsahu štúdia, predovšetkým v tej didaktike jednotlivých predmetov, ale aj v psychológii a niektorých pedagogických predmetoch, ako už spomínala aj Luna. Preto ten, kto má absolvované pedagogické vzdelanie, nie je automaticky kvalifikovaný aj na výučbu na inom stupni štúdia (či už na MŠ, ZŠ alebo SŠ). Neviem ako v ČR, ale na Slovensku musí učiteľ spĺňať isté kvalifikačné predpoklady dané zákonom o pedagogických zamestnancoch (vo vyhláške sú presne špecifikované názvy študijných odborov, ktoré musí mať učiteľ absolvované, aby bol považovaný za kvalifikovaného na výučbu príslušného predmetu na príslušnom stupni ZŠ, resp. SŠ). Pokiaľ učiteľ tieto kvalifikačné predpoklady nespĺňa, musí si vzdelanie do istého času doplniť, pri niektorých predmetoch si stačí doplniť iba doplňujúce pedagogické štúdium (= pedagogické a psychologické predmety + didaktika daného predmetu), napr. ak človek predtým absolvoval neučiteľské štúdium cudzieho jazyka, matematiky či iných predmetov, ak však predtým človek študoval úplne iný odbor, musí absolvovať celé štúdium, príp. ešte existuje tzv. rozširujúce štúdium - učiteľ si môže doplniť kvalifikáciu o ďalší predmet, rozširujúce trvá myslím kratšie, nie 5 rokov ako bežné štúdium. Pokým požadované vzdelanie nemá, berie sa daný učiteľ ako nekvalifikovaný a s tým je spojený nižší plat. Ak aj niekto má vyštudované napr. učiteľstvo pre 2. stupeň ZŠ (napr. slovenčinu - dejepis) a dajú mu učiť predmet, ktorý nemá v aprobácii (napr. výtvarnú, telesnú, geografiu), pretože škole chýba učiteľ na výučbu daného predmetu, tiež sa to berie, že daný predmet učí tento učiteľ nekvalifikovane. Ďalšia vec je, že škola nemusí človeka, ktorý nemá požadovanú kvalifikáciu, zamestnať vôbec.

Offline Luna
Avatar
10441 příspěvků moje polička 22. června 2020 12:04

Garfie Ja myslim, ze ty snad nic vysvetlovat nepotrebujes. 

A decka mi stejne vzdycky reknou, ze je nejvic ve skole bavi, kdyz si se mnou muzou povidat.

Offline dynda
Avatar
7261 příspěvků moje polička 22. června 2020 12:13

Garfie 

No ale právě ta pedagogika, psychologie, (biologie) a didaktika jsou přece celkem jiné pro šestileté a šestnáctileté. Ta třetí třída by se ti určitě učila líp, kdybys prošla didaktikou pro 1. stupeň. A to  nemyslím nijak jízlivě. Zrovna v didaktikách dostaneš tolik tipů, co jak učit. Je to přizpůsobené tomu věku a funguje to.

Online Garfie
Avatar
23936 příspěvků moje polička 22. června 2020 12:25

dynda Ano, já to tak myslela, že právě v tomto jsou největší rozdíly a je třeba si to doplnit-víc než ty samotné znalosti. Jestli jsem to napsala nepochopitelně, tak se omlouvám, úplně se shodujeme

Luna Učitelka mého druháka nám kdysi říkala, že její hlavní úkol je, aby děti měly školu rády a těšily se do ní a aby jim to vydrželo!  Něco na tom asi je....

A mě teď napadlo, že mám základní nedostatek pro práci na prvním stupni-neumím psát!! Ale jako fakt, normálně jsem uvažovala, že si koupím písanku a začnu se to znouvu učit. Kdykoli píšu nějaký vzkaz do školy (pochopitelně hůlkovým, protože psací mám naprosto nečitelné), tak se stydím!! 

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 22. června 2020 13:43

Garfie Haha, ze stejneho duvodu pisu vzkazy do skoly tiskacim. Mozna si mysli, ze jinak neumim..!  Aletak nemusi byt daleko od pravdy, mame tuhle soukromou skolu (s certifikaci MSMT ), kde se deti potrebne dovednosti neuci (protoze to poskodi cerstvou dusicku, samovolne lacnici po vzdelani) a tak ted jednoho tamniho zacka 5.tridy uci maminka, jak se ma tiskace podepsat.

Offline dynda
Avatar
7261 příspěvků moje polička 22. června 2020 14:04

Garfie 

Jo, tak to jo. Zrovna to psaní, přesně, to přece umí každý, haha. 

Mám kamarádku, co má asi 3 různé maturity a teď dálkově ten 1. stupeň na VŠ. Se jí to nějak nasbíralo, jak různě proplouvala tím školstvím. Tohle jsou ty super učitelky, co to mají tak rády, že vždycky znovu a znovu šly a dodělávaly vzdělání. 

Offline Karja
Avatar
35839 příspěvků moje polička 22. června 2020 14:05

Luna Nevim, zda se debata neposunula, ale napsala bCh ten dopis. Ja jsem takhle jednou zkusila napsat, ze na vymerene skolne nebo nejake poplatky (se kteryma jsem nepocitala, jsem dodelala ing. A jeste delala pedagogicke minimum a najednou to naskakalo) nemam penize a mi to odpustili:-D

Offline 711990
Avatar
17131 příspěvků moje polička 22. června 2020 14:18

Pavlena Waldorf? To se stalo na nasi skole, v 5.tride to rodice nevydrzeli a prihlasili dite z Waldorfu k nam. No chudak umel cist a psat asi tak jako trilety maly žluťásek ,asi po tom dost nelacnil....

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 22. června 2020 14:19

Luna To dálkové studium při práci u celkem malých dětech bude asi záhul. Možná bych to teď o ten rok posunula. Já jsem dálkově studovala ještě bez dětí, zase hodně náročná práce a mimo obor zaměstnavatele, takže bez podpory, ale bylo to tenkrát dost na sesypání. 

Jinak na naší škole není podmínka pedagogika vůbec, neví jak to řeší v realitě. Matematiku například učí kluk, který má matfyz a je to úplně nejlepší předmět pro spoustu dětí. Angličtinu rodilí mluvčí, kteří na začátku česky ani neumí, tak se děti musí snažit víc. 

Pavlena Kolikrát si říkám, že jsem ráda, že na tu alternativní školu šel syn až ve 4, i když u nás až zase taková volnost a dobrovolnost není. Mám ale kamarádku, kde též učili syna číst a psát snad v 5, protože do té doby neměl potřebu

Offline Pavlena
Avatar
6557 příspěvků moje polička 22. června 2020 14:28

711990 nene, oni ani nijaký "směr pedagogiky" nemají. prostě vybrat nemálo peněz a nechat děcka celej den skákat po matracích nebo se učit bottle-flip. 

Jako třešničku prý v souvislosti s návratem žáčků po Covidu rodičům důrazně vysvětlili, že děti budou trávit CELÝ DEN ve třídě BEZ POHYBU na značce, kterou namalovali na podlaze, to aby se náhodou nepřiblížili k někomu na 2 metry a neporušili tak nařízení MŠMT. Rodiče si naštěstí děti nechali svorně doma a svorně nadále platí nemalé školné..

Renusatko nemyslím, že je to tak v každé alternativní škole. Tato je fakt velice "speciální".

Offline žluťásek
Avatar
7615 příspěvků moje polička 22. června 2020 14:46

711990 ja dneska zjistila, že už přečte jednoduchý krátký věty

A už i píše krátký vzkazy a pokyny sám sobě, bez samohlasek, pokud nejsou v první slabice nebo na konci, ty už slyší. J S D UMT RCE (já si jdu umýt ruce). To bude ještě legrace s tou školou :) 

Offline 711990
Avatar
17131 příspěvků moje polička 22. června 2020 15:18

Pavlena jezisto je bozi

žluťásek v tom pripade to beru zpatky, tvoje dite je o dost napred! Je teda fakt uzasnej! 

Offline žluťásek
Avatar
7615 příspěvků moje polička 22. června 2020 15:50

711990 je

Já bych děsně nerada, aby to vyznělo jako vychloubání. Jen z něj mám hrozně velkou radost a jak se naučí něco novýho, mám chuť se o tu radost podělit. 

Offline 711990
Avatar
17131 příspěvků moje polička 22. června 2020 15:56

žluťásek nezni, vzdyt je to vazne super! :)

Offline slniecko admin
Avatar
17580 příspěvků moje polička 22. června 2020 22:01

žluťásek jéééé, aj moja dcéra, keď sa sama naučila písať, písala najprv len spoluhlásky.

Inak teda, mňa to najprv dosť desilo, kým som si zvykla...

Offline žluťásek
Avatar
7615 příspěvků moje polička 22. června 2020 22:51

slniecko já mám dost načteno, tak naštěstí vím že je to normální a docela běžný, dřív slyší ty souhlásky. Docela mě to baví i jako šifra :)

A až se mě zas někdo zeptá, co bude dělat ve škole, budu odpovídat, že se bude učit jezdit na klouzacce a na First biku

Offline Luna
Avatar
10441 příspěvků moje polička 23. června 2020 09:19

Jinak dekuji vsem za poznatky ke studiu. Ja jsem se konecne dohrabala, ze bude nejlepsi si doplnit kvalifikaci v ramci celozivotniho vzdelani. Akorat to co chci, neni v Brne, takze nejlepsi bude Olomouc nebo Praha, tak bych si aspon udelala vylet.