Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Online Kan
Avatar
7084 příspěvků moje polička 13. března 2024 10:48

Garfie Pro mě jako pro člověka který si nejvíc cení osobního štěstí, svobody a považující to za smysl a náplň života, je tady ten způsob života pekelně pekelný, vzdělání nepovažuju za záruku spokojeného života.

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 13. března 2024 10:53

Kan Je to strašný, však i sami Korejci utíkají. Jedna z těch mých kamarádek říkala, že i když žije v Japonsku, ten tlak je pořád hrozný, když přiletí domů, pořád se jí každý ptá, jaké má syn výsledky ve škole, jaké dělá srovnávací testy, kam chce jít na univerzitu (je mu 12), no prostě je to velké téma. 

Offline Lenka22
Avatar
1659 příspěvků moje polička 13. března 2024 15:54

Garfie nemají to nějak podobně i ostatní Asiaté? Já jen, že jsem četla, že třeba Vietnamci taky dají hodně na vzdělání dětí, ač sami třeba tady u nás prodávají na stánku, tak chtějí, aby děti výborně studovaly. 

Jestli to takhle je, tak za chvíli strčí celou Evropu i Ameriku do kapsy :-), pokud se už tak neděje. 

Online continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 13. března 2024 16:13
Reakce na Lenka22:

Jestli to takhle je, tak za chvíli strčí celou Evropu i Ameriku do kapsy :-), pokud se už tak neděje. 

​já bych byla v klidu. Máme v rodině (muž i táta)  pracovní zkušenosti s korejcemi a zas taková hitparáda to není. Jedna věc je napsat excelentně nějaký srovnávací Pisa test a úplně jiná je řešit reálné problémy. 

Jak je ta společnost hrozně hierarchická, přenáší se to do pracovnich vztahů. Tam když šéf šéfa nerozhodně, tak se práce na druhém konci světa zastaví a všichni čekají. A čekají. Co v Evropě běžně vymyslí mechanik cestou do skladu pro díly, tam se posílá na management o dva stupně výše. Nemluvě o situacích, kdy jsou o hrúzo, dva názory na další postup. To se nejdřív tři dny řeší, jak to vůbec říct.

S Vietnamci zkušenost nemám. Ale o helpdescich v Indii jdou vskutku legendy. Je to k velkému pobavení na večírcích, dokud s tím člověk nepřijde do kontaktu. Pak si škube vlasy. 

Offline Zuzuli
Avatar
2173 příspěvků moje polička 13. března 2024 16:31

continuity mam dojem, ze nejak podobne popisovala Garfie i japonce. Ze si moc ceni na jejim muzi prave te improvizace a reseni problemu, pokud si dobre pamatuju.

Coz teda souvisi s tim, na co jsem se po tom cteni o korejskem skolstvi chtela zeptat. Je to uceni nejak efektivni? Vylezou ze skoly a hromadne zacnou vynalezat leky na rakovinu, letat do kosmu nebo psat literaturu hodnou nobelovky? Samozrejme prehanim, ale jak moc je to biflovani na testy a hon za vysledky a nakolik nejaky rozvoj intelektu a schopnosti?

Na IG je profil Jina_tvori cesky, co si vzala korejce, a ta uz tam nekolikrat psala, ze kdyby zili v korei, tak si radeji ani neporizuji deti. Prave kvuli tomu pro ne neunosnemu tlaku. 

Online continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 13. března 2024 16:51

Zuzulijá bych tady nerada vzbuzovala dojem, že to je úplně k ničemu, Čína, Indie i Japonsko, Korea mají vesmírný program. Včetně nosných raket. Ale když se podíváš na nositele Nobelovy ceny, teda kde se dělá nějaký základní výzkum, tak jediný, kdo do toho z Azie promlouvají jsou Japonci.

Offline Zuzuli
Avatar
2173 příspěvků moje polička 13. března 2024 19:04

continuity ja si nemyslim, ze to je k nicemu. Ja jsem jen zvedava na realne vysledky. Na jednu stranu jsem vuci tomu drilu skepticka, ale na druhou si rikam, ze nejake odrikani, ve smyslu soustredit se na vysledek, v nekterych odvetvich neni uplne na skodu. 

Online continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 13. března 2024 19:14

Zuzulijá si myslím, že když nás azie převálcuje, tak to nebude kvůli bájnému "úpadku školství", ale kvůli preregulovani všeho, což hrozně podráží lidskou tvořivost. 

Včera byla reportáž o českém středoškolském týmu, který se dostal do finále americké vědecké souteze, finále je v NASA. Chtěla jsem o tom něco dohledat a nakonec jsem našla, že na donio dělají sbírku, aby tam vůbec mohli letět. Tohle je strašné, ne to, že korejské děti staví ve škole 13 hodin denně a naše půlku. 

https://www.donio.cz/houstone-mame-problem

Online Jimik
Avatar
příspěvků moje polička 13. března 2024 22:21
Reakce na Garfie:

Kan Je to strašný, však i sami Korejci utíkají. Jedna z těch mých kamarádek říkala, že i když žije v Japonsku, ten tlak je pořád hrozný, když přiletí domů, pořád se jí každý ptá, jaké má syn výsledky ve škole, jaké dělá srovnávací testy, kam chce jít na univerzitu (je mu 12), no prostě je to velké téma. 

​On ten tlak může být způsobený i tím, že má Korea nejnižší porodnost na světě, takže je na ty děti upřena veškerá pozornost celé široké rodiny. Byla jsem před Vánocemi v Koreji i s juniorem na 14 dní a velmi mě překvapilo jak málo jsem viděla dětí ve veřejném prostoru. Vlastně jsem tam děti potkala akorát ve speciální placené herně, která tedy byla zase vymazlená. Na kočárek s dítětem se mi na ulici chodili podívat snad všichni kdo nás míjeli. Všichni na juniora mávali a byli nadšeni, když jim zamaval zpátky. Úplně cizi lidé měli tendenci si ho pohladit. Prostě pozornost na něj upřená byla hodně intenzivní a to šlo o úplně cizi dítě. Tak možná proto je i ten tlak na co nejlepší vzdělání a výsledky tak silný.

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 13. března 2024 22:54

Jimik Může být, většina Korejek tady má jedno dítě, tři žádná. Přitom Číňanky nebo Japonky mívají tři děti vcelku běžně, asi jako u nás. 

Lenka22 To vzdělání je priorita obecně v Asii, myslím, že k tomu přispívá i to, že tu existuje opravdová chudoba, to už v Evropě úplně běžně nevidíš. Indové si dovedou představit, jak by mohli skončit, pokud se nebudou učit. Z toho "strčení do kapsy" mám taky trochu strach, na rozdíl od continuity já si totiž myslím, že to kvalitní vzdělání je spíš novinka a tahle generace teprve dorůstá, určitě se to netýká dnešních čtyřicátníků. Co se Indie týká, proslulé helpdesky je jedna věc, ale nemylím, že tam jsou lidé s dobrým vzděláním, tím že je angličtina oficiální jazyk, myslím, že se tam může chytit kde kdo. Asi před rokem jsem četla zajímavý článek na téma indického vzdělávacího systému, který je v angličtině a vychází z britských osnov (teď pochopitelně nemluvím o školách někde na vsi, tam je to zřejmě katastrofa) a zaznamenává raketové úspěchy. A že v posledních deseti letech Indie raketově "vyrostla", pokud si to dobře pamatuju, psali tam, že 20% vysokých manažerských pozic ve světových firmách zastávají Indové. Škoda, že už to nedokážu dohledat. 

Zuzuli Pamatuješ si to dobře ta schopnost improvizace jim velmi chybí. Což mi připomíná ještě jednu zajímavost o Koreji, kterou zmiňovala teď ta kamarádka. Říkala, že tam úplně chybí obchody typu Obi a podobně, takové ty DIY. Že muž chtěl něco doma opravit a nesehnal žádné nářadí a ona sama cosi spravila, už nevím přesně co, asi nějakou drobnost na kole, a že všechny matky ze školy z toho byly úplně vyřízené. Japonci na tyhle kutilské práce docela jsou, jsou zruční, ale spíš jako hobby, třeba něco vyrábět, ale opravy na domě taky nedělají. 

Offline Lenka22
Avatar
1659 příspěvků moje polička 13. března 2024 23:05

Garfie tyhle věci z běžného života jsou nejzajímavější. 

S tou chudobou máš pravdu podle mě, taky naše děti odkazovat k tomu, co by za to děti v Africe/Asii daly (jídlo, vzdělávání) nefunguje. Tady to děti nemůže motivovat.

Offline Lenka22
Avatar
1659 příspěvků moje polička 13. března 2024 23:13

A jak se to asi vyvinulo, že nemají schopnost improvizace nebo že si neumí nic opravit. Nebo že si prostě věci neopravují. Pro Evropana je to přitom, aspoň myslím,  běžná věc.

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 13. března 2024 23:32

Lenka22 Já mám třeba dobrou kamarádku Indku, syn chodí s mým do třídy. Patří mezi nejlepší studenty a ona sama mi říkala, že ho dost rozmazlují, ale takovým způsobem, jako že mu koupí co značkové věci, pokud chce, jedou s ním do Disneylandu, pokud chce a tak...ale vždycky k tomu dodává, že jeho otec tvrdě pracuje, aby si on tohle mohl dovolit. A on mu to musí vracet tvrdou prací ve škole....

Dcera má ve třídě jednoho Inda, studuje na samé jedničky, vyhrál mistrovství středních škol v orientačním běhu, hraje v A týmu basket a loni získal školního Oscara za nejlepšího herce v drama. No jako co na to chceš říct! Jeho maminka je mimochodem bezva, hrozně milá a má jako jedna z mála perfektní přehled o Evropské (a vůbec celosvětovém) dění. 

A když teda zmiňuju samé jedničky, tak si ulevím, jako já vím, že je tady to hodnocení dost přísné, ale teď syn donesl hodnocení projektu ze zeměpisu, hodnotily se tři parametry, gramatiku má za 1, obsah 2-3, vizuální stránka 2....celková známka 3!! 

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 13. března 2024 23:36

Lenka22 To těžko říct, ale já myslím, že to není tak neobvyklé, prostě necháváš odborné práce na odborníkovi. Mluvím teda o Japonsku. Ale třeba když jsme opravovali byt v Itálii, zjistila jsem, že to je taky dost neobvyklé, stavař, co nám s tím pomáhal, dost koukal. Vůbec nevěřil, že si třeba zvládneme vymalovat, natož něco složitějšího. Já mám pocit, že ty domácí opravy jsou velmi typické pro Východní Evopu, ale ne už tak moc pro západní svět. :-) 

Offline Lenka22
Avatar
1659 příspěvků moje polička 13. března 2024 23:39

Garfie tak aspoň pro Němce, no...od nich jsou vsechny ty hobby markety :-)

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 15. března 2024 10:36

Dneska jsem byla na kurzu korejské kuchyně, který vedla moje dobrá kamarádka. Bylo to super a nejvtipnější bylo, když nám říkala, že nedokáže v Japonsku vyrobit dobré kimchi, protože zelí tady chutná trochu jinak a není to ono...vůbec jsem se jí neodvážila říct, že samovýroba frčí i v Evropě!

Ona sama v Japonsku vyrábí takové "rychlokimchi" z bílé ředkve, spíš salát. A je to výborné! 

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 15. března 2024 10:41

Dělali jsme taky polívku z mořských řas, to bylo asi nejvíc kontroverzní a věřím, že by to dost lidem nechutnalo. 

Nemohlo chybět bulgogi

Tteokbokki (smrtelně pálivé)

A pochopitelně Chijimi (japonská palačinka ze zeleniny)

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 15. března 2024 10:42

Pěkně po korejsku přinesla taky spoustu alkoholu, takže jsme testovali, něco bylo opravdu hodně zajímavé a nevím k čemu to přirovnat. A taky sladkosti.

Offline slniecko admin
Avatar
17621 příspěvků moje polička 15. března 2024 16:30

Lenka22 aj holanďania

Garfie som z toho hladná...

Offline brrr
Avatar
10060 příspěvků moje polička 15. března 2024 20:42

Garfie Co je bulgogi a tteokbokki? Vypadá to velmi .... podivně.