Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 10. března 2024 07:20

Garfie to je nádhera, všechno

Offline Jimik
Avatar
příspěvků moje polička 10. března 2024 07:30

Garfie To jsou krásné úlovky. Tam bych tedy nevěděla co dřív, moc se mi líbí všechno co jsi nafotila. A baví me ta rozmanitost. 

Offline jerry
Avatar
9071 příspěvků moje polička 10. března 2024 08:31

Garfie 

To je pastva pro oči - nevěděla bych, na co dřív koukat a co dřív koupit.

A největší diema bych měla u obi pásů.

A hezký "zrcadlový" autoportrét.

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 10. března 2024 08:46

Garfie krasne veci, to by chtelo tak 3 dny, aby si to clovek v klidu prohledl.

Ta "kytara " na obrazku je planek metra?

Offline Ignis
Avatar
1332 příspěvků moje polička 10. března 2024 15:54

Garfie myslela jsem, že lampičky nic nepřekoná, ale teda tam je fakt moc krásných věcí. 

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 11. března 2024 00:06

Kokoska Jojo, je to vtipný!!! Chci ho dát dceři do pokoje, v kombinaci s tou sakurou/bonsají.

Bylo to fakt moc povedený a vybíralo se těžce!!! 

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 12. března 2024 00:08

Po dlouhé době povedené obento do vlaku! :-) (bohužel ne moje, ale muže)

Offline Tabea
Avatar
4730 příspěvků moje polička 12. března 2024 09:43

Garfie chudák muž!

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 12. března 2024 09:57

Tabea Viď, chudáček týranej! Ani mu neuvařím, oběd si musí kupovat!

Offline Karja
Avatar
36018 příspěvků moje polička 12. března 2024 10:24

Garfie :-D:-D :-D A to si dřív vystačil se suchou rýží....

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 12. března 2024 11:23

Karja Kde jsou ty časy, rozmazlenec jeden!

A v návaznosti na čínskou lékařskou debatu v sousedním vláknu si musím postěžovat na dceřinu historii. Učí je Filipínec a nějak má evropskou historii dost na háku, takže během dvou týdnů přeletěli od ranného středověku až pomalu do Francouzské revoluce, o něco víc pozornosti věnovali předkolumbovskému období v Americe a teď pilují JV Asii, dcera zná zpaměti všechny císařské dynastie od roku 1500-1720 (aktuální učivo) + co se zrovna dělo v okolních asijských státech. Jako trochu jí to závidím a trochu se bojím, že jí to bude chybět. 

Offline continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 12. března 2024 12:18

Garfie

Já si myslim, že to lehce dožene až na to přijde. Moje děti maji učitelku, která se opravdu snaží vysvětlovat ty souvislosti, data nechce prakticky vůbec, je docela přísná a i tak nosí jedničky. A stejně nic.... Podle mě na to nejsou v tomto věku zralí, aby si to dovedli propojit. 

Druhou šanci bude mít na střední, pokud se budete vracet, zařídila bych se až poté. Existuje navíc dnes spousta knih. 

Offline Lenka22
Avatar
1659 příspěvků moje polička 12. března 2024 12:22

Garfie jaká je společnost v Koreji? O čem tak vykládají?

..Jinak od Korejek mám taky spoustu dobrých historek, o společnosti v Koreji, je to zajímavé.

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 12. března 2024 12:58

continuity To je pravda. Tady se zase víc dbá na ty souvislosti, co se stalo, proč se stalo a jaká byla reakce, je to až fascinující. Data jsou vedlejší. Ale sama mi už říkala, jak ji překvapilo, že tu Evropu jen tak proletěli. 

Lenka22 Teď nemám moc času se rozepsat, ale určitě se k tomu vrátím, je to zajímavé! Navíc tady teď na víkend byla kamarádka, která se do Koreje přestěhovala před rokem, takže mám náhled i od ní. 

Offline Lenka22
Avatar
1659 příspěvků moje polička 12. března 2024 13:50

Garfie těším se na to :-)

Offline SunEclipse
Avatar
3120 příspěvků moje polička 12. března 2024 17:57

Garfie prijde mi vcelku logicky, ze kazdy si jede to svoje..nepamatuju si, jestli my jsme se v dejepise o Filipinach a JV Asii vubec doslechli

Offline continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 12. března 2024 18:01

SunEclipsejenomže Garfie má děti na mezinárodní skole. Tam bych nějakou vyváženost čekala. 

Offline Isca
Avatar
4471 příspěvků moje polička 12. března 2024 20:46

continuity Ale je otázka, jaký je tam zastoupení těch národností. Pokud je tam většina z (J)V Asie (tuším dost Korejců a Číňanů), tak zaměření primárně na dějiny regionu celkem chápu.

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 12. března 2024 22:52

SunEclipse Je to jak říká continuity, jsou na mezinárodní škole, založily ji francouzské jeptišky!

Skládají dva typy mezinárodních zkoušek, IB a IGCSE, k tomu dva typy mezinárodních srovnávacích testů (SAT a PSAT). 

Isca Ano, to je pravda, ale to je relativně novinka, zvrhlo se to tak po covidu. :-) Je jasné, že se učí víc o dějinách země, ve které žijí, takže Japonsko je zastoupené docela dost, učí se o něm pochopitelně i v japonštině a je to dobře! 

Jinak teda když občas debatuju o souvislostech a historii s dospělými, začínám mít pocit, že ty evropské dějiny jsou takové zanedbatelné po celém světě, dost to tady narušuje můj evropský egocentralismus!

Japonci si prý ve škole na druhém stupni (poté co proletí celý svět) vybírají, jestli chtějí studovat mezinárodní nebo domácí dějiny....

Offline Garfie
Avatar
24037 příspěvků moje polička 13. března 2024 10:30

Lenka22 A ke Korejcům. Měla jsem takovou zajímavou výměnu s tou kamarádkou, je jí lehce přes 50 a bavily jsme se o tom, jak jsme se seznámily s muži a tak...a ona si trochu stěžovala, že ten její pořád pracuje, že se vůbec nevidí, že už byli jednu dobu velmi blízko rozvodu a on jí říkal, že si musí vybrat, jestli chce doma kamaráda nebo finanční zabezpečení. Tak jsem se jí jen tak z legrace ptala, co si vybrala, myslela jsem to jako vtip!! A ona se tak vážně zamyslela a prý že "finanční zabezpečení". Podotýkám, že to není žádná zlatokopka, teď otevírá kavárnu, pracuje v několika dobrovolnických organizacích a tak. Docela jsem koukala, i že to tak přiznala. :-) 

Ona mi pak vysvětlila, že v poválečné době, kdy se Korea začala rozvíjet měla peníze (a vzdělání a moc a dobré vychování) jen šlechta, v podstatě tyto faktory šly vždy ruku v ruce. A v korejské společnosti (i když už se to pochopitelně změnilo) je tohle pořád jakoby propojené, takže když má někdo vzdělání, očekává se, že je i morální, dobře vychovaný a bohatý, prostě balíček. 

I proto se extrémně dbá na vzdělání, asi až na hranici šílenosti. Všechny Korejky tady nutí děti k perfektním výsledkům a zároveň jedním dechem dodávají, že se nechtějí počas jejich studia vracet zpátky, právě kvůli náročnému studiu. Studium je to nejdůležitější. Po škole děti chodí do Hagwonu, speciálního poškolního vzdělávacího klubu, je dobrovolný, ale chodí tam určitě víc než 80% dětí, začínají v pěti, některé už ve dvou letech. Je to placená služba, takže rodiče musí tvrdě pracovat, aby si to mohli dovolit. Jedna místní kamarádka dřív pracovala jako učitelka na prvním stupni v Korei, říkala, že je to šílené, že rodiče vytváří drsný tlak (na děti i učitele). Po škole na děti čekají autobusy, které je rozváží do Hagwonů, ti starší tam bývají až do noci. V průměru tráví korejský student ve škole 13 hodin denně. To je už tak šílené, že se to snaží zastavit vláda, ale naráží na rodiče. 

Mezinárodní školy v Soulu jsou obrovské, v jedné třídě bývá cca sto dětí, 80% jsou Korejci, takže ta moje kamarádka, co tam má děti, s radostí po jednom roce utíká. Vyprávěla, že rodiče nesmí vstupovat do školy, neexistuje tam žádná školní komunita, jako tady. Ženy prý nevaří, naprosto běžně si nechávají vozit jídlo z restaurací (to ale jen v Soulu, Korejky co jsou v Japonsku naopak vaří na denní bázi). Je tam prý nějaká zvláštní hierarchie, kterou se jí nepodařilo rozklíčovat, ale to pociťuju i tady. Mezi moje nejbližší zdejší kamarádky patří dvě Korejky, obě jsou hrozně fajn a milé, ale spolu se vůbec nebaví. Když se náhodou potkají, tak se tak zdvořile pozdraví, ukloní a jdou si po svém, pro mě je to strašně zvláštní. Přitom vím, že obě dvě jsou velmi respektované tou místní korejskou komunitou. 

Nedávno jsem koukala na hrozně zajímavý dokument o třech britských studentech, které poslali do korejské školy, zkusím to dohledat. Hodně z toho, co jsem psala, tam bylo také poznat. Pamatuju si třeba scénku, kdy ve třídě jednoho z toho kluků zkusili napsat mezinárodní test z matiky, myslím že to byla část právě IGCSE testů. Měli na to hodinu, někteří to stihli už za 15 minut. Po ukončení se reportérka ptala, komu to připadalo extrémně těžké, přihlásil se ten Brit. A pak komu to naopak připadalo extrémně lehké-přihlásil se zbytek třídy....