Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Kokoska
Avatar
28374 příspěvků moje polička 08. října 2022 10:00

Mrakoplas ja to mam nejak tak, jak psal Karel Čapek o rozbalovani balicku. Clovek se nejdriv trpelive pokousi rozmotat provazek a rozvazat vsechny uzliky, zlame si na tom nehty, pak se vztekne, vezme nuz a ten zatracenej spagat rozreze na malinky kousky.

Offline Mrakoplas
Avatar
8837 příspěvků moje polička 08. října 2022 11:06

Kokoska to je presne. 

Online Garfie
Avatar
23996 příspěvků moje polička 08. října 2022 14:04

brrr  Děkuju! To je moc hezké, občas míval květiny i před tou krádeží, co se tam nově vrátil, jsem ho ještě neviděla! 

Kokoska Jo, s tou přesností je to to tak, oni se hrozně zaměřují na detail. Já dnes ráno u kafe vysvětlovvala muži, jak se ta krabička olepuje a jen vysvětlení trvalo půl hodiny, natož to vyrobit.

A děkuji všem, byla to náhodou zábava, doma se do toho nepustím, ale jestli bude ještě šance, klidně bych se přihlásila znovu!

Online Garfie
Avatar
23996 příspěvků moje polička 08. října 2022 14:17

andulka01 Tady ta možnost zapojit se do aktivit ve škole je fakt super, je to velká výhoda naší školy, protože to tady vůbec není obvyklé. Nevím jestli jsem to psala, ale třeba na jogu tam chodím k holce, co praktikuje 20 let, má certifikáty z několika škol v Německu a v Indii, nebo třeba zumbu (tam teda nechodím) tady učí nějaká profesionálka z Brazílie (chodí se mnou na drama a chce nacvičit muzikál ). Tento týden jdu na kurz rumunské a čínské kuchyně. A když už mluvím o jídle, naskočila mi dnes na FB vzpomínka na večeři v onsenu, kde jsme byli před pěti lety...je to takové typické kaiseki, tradiční večeře o mnoha chodech. 

Offline moora
Avatar
7559 příspěvků moje polička 08. října 2022 16:02

Garfie to je super ty aktivity ve skole. Ja mam rukodelny prace moc rada

Offline Lenka22
Avatar
1642 příspěvků moje polička 08. října 2022 18:36
Reakce na andulka01:

Karja Tipla bych si striploin. Ten tuk dodává masu na šťavnatosti a křehkosti, jak je jemně mramorovaný, tak i kraťounkou vysokotepelnou úpravou se rozpustí do masa. To se s naším libovým hovězím (nebo s flaksou) vůbec, ale vůbec nedá porovnávat! Tohle se rozpustí na jazyku jak dort a chuť tě vystřelí do masového nebe.

​Dočítám později, tak možná už o tom byla řeč, ale proč ho u nás taky nemáme? Jinej typ hovězího dobytka nebo v čem to je? Nebo by se to tady neprodávalo?

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 08. října 2022 19:37

Garfie prosim te a spis taky nekdy?

Online Janulik03
Avatar
16711 příspěvků moje polička 08. října 2022 20:47

Lenka22 predava sa aj u nas, väčšinou to pripravuju na objednavku, v podstate je to špeciálne odležané hovadzie. A tym padom je to aj podstatne drahšie. My mame obmedzene mnozstvo a nie priamo na predajni, ale v ponuke je a dodame na požiadanie. 

Offline Lenka22
Avatar
1642 příspěvků moje polička 08. října 2022 21:02

Janulik03 a jmenuje se to teda striploin? 

Offline Karja
Avatar
35931 příspěvků moje polička 08. října 2022 21:15

Lenka22 Janulik03 Díky za dotaz, taky mě to napadlo a nějak v tom odležení jsem si myslela, že to vězí. Tak to je zajímavý, třeba se s tím někdy potkám. Jako vzhledově jsem nic takového nikdy neviděla ani na fotce natož na talíři nebo někde v nabídce

Offline continuity
Avatar
33766 příspěvků moje polička 08. října 2022 23:01

Lenka22 je to jiný druh dobytka a jiný způsob chovu. 

Teď jsem byla na farmě, kde ty krávy chovají, jsou s tím nějaké peripetie, co se týče chovu a křížení, ale moc si to už nepamatuji.

Karja odležení ( stařeni masa) je něco trochu jiného. To se dělá prakticky s každým steakovym hovězím, stařené maso se dá sehnat i z českých chovů, cestr například. 

To mramorování mají i jiné druhy masa, argentinské hovězí některé kusy urcite. ale to japonské je top. Zas ty krávy masírujú, dávají jim pivo a kdovico ještě. 

Offline continuity
Avatar
33766 příspěvků moje polička 08. října 2022 23:10

Lenka22 striploin neboli nízký roštěnec je kus masa z jakékoliv krávy (striploin se používá spíš na tu odleženou variantu). 

Pak jsou různé  plemena dobytka, které se používají. To je to wagyu třeba, v Argentině se chová zas něco jiného. 

Offline Karja
Avatar
35931 příspěvků moje polička 08. října 2022 23:20

continuity Aha, já jsem v tom Janulik příspěvků přehlédla, že je to ,,špecialne,,. Myslela jsem si, že je to nějakou speciální metodou odležene, že s tím prostě něco vyvádějí, plemeno neplemeno. Tak to je velice zajímavé. 

Přidávám tematickou fotku z českých luhů a haju, krávy před deštěm. Kdovi jak se tváří kravy před tajfunem. 

Offline Kan
Avatar
7042 příspěvků moje polička 09. října 2022 02:19

continuity Tak to bude něco jako vyzrálé hovězí, ne? My bereme špekáčky od řezníků, kteří se tomu dost věnují a zrárnu mají v provozovně. Mají i eshop a vozí je Scuk.

Offline Lenka22
Avatar
1642 příspěvků moje polička 09. října 2022 05:19

continuity to je hotová věda kolem toho.. Někdy někde jsem jemně mramorované maso viděla, ale jen na fotce, ne na talíři

Online Janulik03
Avatar
16711 příspěvků moje polička 09. října 2022 07:47

Karja Lenka22 ono je to steakove maso. Toto je z nasej stránky ukážka. Je to vyzreté maso z roznych časti svalov  

Offline continuity
Avatar
33766 příspěvků moje polička 09. října 2022 09:43

Kan jj, vyzrálé je jen jiný název pro to stařené maso. A to, co tady někdo myslel tím odležením. 

Pořád stejný proces. 

Offline Kokoska
Avatar
28374 příspěvků moje polička 09. října 2022 12:04

Lenka22 na taliri to mramorovani uz neuvidis :)

Online Garfie
Avatar
23996 příspěvků moje polička 09. října 2022 12:35

Zarinya No málo, málo!  Místo spánku teď louskám scénaře do drama klubu, máme jich sedm a za dva týdny budeme hlasovat, už jsem tak unavená, že to kolikrát proháním překladačem.

Lenka22 Tady se chová jiný druh skotu, je opravdu obecně lepší, vlastně jsem tady neměla špatné nebo tvrdé hovězí, nikdy. Tady je třeba vcelku běžný kus, nic speciálního, maso koupené dnes v levném supermarketu. 

Online Garfie
Avatar
23996 příspěvků moje polička 09. října 2022 12:44

A dnes jsme měli narozeninovou oslavu a hele, kam jsme si vyrazili.  Už to znáte, že jo!