Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline moora
Avatar
7560 příspěvků moje polička 09. října 2022 13:09

Garfie jak na to koukam na malym displeji, myslela jsem, ze je to nejaka latka!

Offline Garfie
Avatar
24007 příspěvků moje polička 09. října 2022 13:24

moora Myslíš to maso? Ty už jsi úplně zblblá z washi papíru, že jo!

Offline moora
Avatar
7560 příspěvků moje polička 09. října 2022 13:53

Garfie no :)))

Offline andulka01
Avatar
10745 příspěvků moje polička 09. října 2022 14:58

Lenka22 Karja Garfie 

Tohle je téma na hrozně dlouhé vysvětlení, tak to zkusím zkrátit a bude to takové kusovité.

1/ proč u nás nemáme takové hovězí maso:
Historicky na našem území (v podstatě celá kontinentální Evropa) se hovězí chovalo primárně na mléko a na práci v potahu, maso bylo až jako houževnatý bonus když kráva chcípla. Kráva byl majetek, investice. Tomu odpovídalo dlouhodobé šlechtění plemen a proto evropská kuchyně oplývá vývary, dušenými masovými omáčkami (bourgignon), dlouho pečenými (svíčková). Maso těchto zvířat je tmavé a má tuk pouze na povrchu a velmi silné úpony (flaksy).

V kuchařkách 19. a 1/2 20. století je sice už hovězí maso běžné, ale rychlé úpravy v podstatě jen z pravé svíčkové. Bolševikovi byla kvalita masa fuk, ten měl normy na mlíko a maso se tesalo ze zasloužilých vydojených stařen (a abych byla spravedlivá, např. i západní němci na tom nebyli o mnoho lépe). Oproti například Anglii, kde rozsáhlé pastviny umožnily velmi kvalitně pást spoustu dobytka. No a anglosaský způsob je diametrálně odlišný od kontinentálního přístupu k hovězímu: kvalitní klidná pastva umožnila chovat i nemléčná plemena, která se na půl roku vypustila na obrovské (VB, USA, AUST) pastviny a na zimu sehnala zpět. 

Stejně tak evropský způsob bourání masa je hodně odlišný od anglosaského, oni bourají s ohledem k stejkovým masům, my jdeme po jednotlivých svalech a odstraňujeme tuk. V našich očích je libové maso bez tuku to nejlepší, historicky se totiž odstraňovaly ty silné vrstvy tuku a sval neměl tuk vevnitř, nebyl roznoměrně rozložený. I ten slavný Angus je spíše libové plemeno.
U nás je stále málo chovatelů, kteří mají trpělivost a pořádnou péči o masná plemena, i když už je to od hodně lepší. Vypěstovat tu správnou krávu s kvalitně rozloženým tukem je drahé a náročné.

Tuk v mase: zase historie - např. 2. světová válka, příděly, maso hnusné, flaksovité. V reakci na ten nedostatek (a teď pominu bolševika u nás) a raketový vzestup životní úrovně po válce se dlouho ctilo zcela libové maso, tuk se zavrhoval jakože fuj (to máme u nás od revoluce až skoro doteď). Jenže od 90', se vzestupem kulinářství a grilování (a globalizací a blahobytem) se masu začala věnovat větší péče, od grilovacích národů (Argentinci, Australani) se vozilo dobře prorostlé maso.

A teď jdu na tenký led, protože u těch Japonců můžu jen odhadovat:
Japonsko nemá nijak závratnou tradici produkce mléka a sýrů, mám dojem, že i to hvězí na maso historicky nic moc, skot byl hlavně na práci. Wagyu jsou v podstatě endemitní kravičky, protože uzavřené Japonsko se skotem neobchodovalo. No a jak jsou Jap pečliví, tak se o některé kusy starali líp a líp. Takže to pravidelné mramorování masa je dáno unikátním plemenem a dobrou péčí, kterou kravičky dostávají. A v souvislosti s otevřením se Japonska anglosaskému světu (bych si tipla) stoupla obliba spotřeby hovězího masa, globalizace to pak ukázala i nám a my můžeme hlavně závidět :-)

A dokončíme kolečko - proč je nemáme u nás?
Živé wagyu krávy se nesmí vyvážet, jejich křížení je velmi regulované. Nové chovy wagyu plemen mimo Jap se zakládají pomocí embryí, v CZ se začalo v r2006, takže to bude ještě trvat. Plus, péče o tyhle kousky, aby kvalita masa byla špičková je fakt náročná a drahá.

Omlouvám se, stejně jsem se rozkecala, ale už nemám čas na korektury.

Garfie tak s tim levným supermarketem ně trochu štveš trochu dost

Offline Karja
Avatar
35937 příspěvků moje polička 09. října 2022 16:58

andulka01 Ti je hrozně moc zajímavý! Kde ses to všechno naučila?

Takže je to jasný, po máku tam, musí Garfie propašovat zpátky krávu a skotnou! Já se hlásím, já ji ústajim. (úplně vidím, jak tam mám možná chyby v tom názvosloví skotna a ustájení, jestli se to vůbec vztahuje na krávy:-D že mě zemědělec nebude:-D

Ty jo, musíme tam letět na to žraso, Garfie Maluj nám prosím tě gastromapu:-D 

Online Lenka22
Avatar
1645 příspěvků moje polička 09. října 2022 19:00
Reakce na Garfie:

Zarinya No málo, málo!  Místo spánku teď louskám scénaře do drama klubu, máme jich sedm a za dva týdny budeme hlasovat, už jsem tak unavená, že to kolikrát proháním překladačem.

Lenka22 Tady se chová jiný druh skotu, je opravdu obecně lepší, vlastně jsem tady neměla špatné nebo tvrdé hovězí, nikdy. Tady je třeba vcelku běžný kus, nic speciálního, maso koupené dnes v levném supermarketu. 

​Žjóva, tak to je pěknej kousek. 

Online Lenka22
Avatar
1645 příspěvků moje polička 09. října 2022 19:10

andulka01 díky, tak to je fakt zajímavé. 

Offline andulka01
Avatar
10745 příspěvků moje polička 09. října 2022 20:22

Karja Nevím jestli naučila, já se tím prožrala

no, hodně čtu nové i staré kuchařky, měla jsem štěstí ochutnat maso v Anglii i Austrálii, trochu jsem se zajímala o styl bourání. Ale vše jen hrozně povrchně. A taky už jsem dost stará a hodně toho zažila. Edit: A o cz chovu jsem si našla na Wiki, abych uvedla prameny.

No tak až Garfie připašuje a ty ustájíš, tak my ostatní zasponzorujem prvotřídní píci, šrot, pivo, masáže.... Protože tohle jim Japonci dopřávají.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 09. října 2022 20:22
Reakce na Mrakoplas:

Chcem byt Garfie :) 

akorát se obávám že v japonsku bych přibrala asi tak sto kilo

Offline Karja
Avatar
35937 příspěvků moje polička 09. října 2022 20:25

andulka01 Ku.va práce, tak to mi nedošlo, že tomu nemůžu dát normální krmení! 

No jako víš toho dost a ,,povrchně,, (hihi jak pro koho) bych řekla že je víc než dos! A detaily leckdy unavuji;-)

Offline Mrakoplas
Avatar
8837 příspěvků moje polička 09. října 2022 20:30

viktorka_od splavu no ja bych zas umrela hladom :) surove maso a vajicka nedokazem zjest a morske potvory leda tak so zaviazanymi ocami. 

Offline Kokoska
Avatar
28378 příspěvků moje polička 09. října 2022 20:34

andulka01 to je moc zaiimave, dik!

viktorka_od splavu z kvalitniho jidla nepriberes a navic to vybehas na schodech vsech tech svatyni, po parcich a ruznych atrakcich!

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46112 příspěvků moje polička 09. října 2022 20:39
Reakce na Kokoska:

viktorka_od splavu z kvalitniho jidla nepriberes 

Offline andulka01
Avatar
10745 příspěvků moje polička 09. října 2022 20:44

Karja No ale to dovzdelani jsem právě absolvovala díky Garfie  neboť díky japonskému vláknu jsem začala sledovat tokijský vlog o místních restauracích. Do té doby jsem adorovala britské hovězí ale teď o prázdninách jsem si za hříšné peníze dala steak z australského wagyu

Offline Karja
Avatar
35937 příspěvků moje polička 09. října 2022 20:50

andulka01 Ty jo, tak ti přeju, ať se tam podivas, ty by sis to tam užila nejvíce!

Offline andulka01
Avatar
10745 příspěvků moje polička 09. října 2022 21:22

Karja to se mi asi už nestane, to bych musela vyhrát (ehm, takže i sázet). Těsně před covidem jsem měla pracovně letět do Číny, do S'czchu'an.

Offline andulka01
Avatar
10745 příspěvků moje polička 10. října 2022 07:09

Karja Hádej, o čem se mi dneska zdálo

Offline Karja
Avatar
35937 příspěvků moje polička 10. října 2022 10:29

andulka01 No nebudu hádat, i ten sen ti budu zavidet

Online SunEclipse
Avatar
3117 příspěvků moje polička 10. října 2022 10:41

andulka01 krmily jste s Karja pašovanou krávu?

Offline andulka01
Avatar
10745 příspěvků moje polička 10. října 2022 10:55

SunEclipse jo! Zdálo se mi, jak Garfie vleče krávu z letadla, malou, černou