Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline continuity
Avatar
33766 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 07:46

Garfie vejde se jim tam alespoň futon na spaní? Vypadá to opravdu miniaturní. 

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 07:46

continuity Jo, ta věc ve schránce byla nejhorší i pro mě a pak ty rybičky s očima, ale to je zase tak titěrné, že si ani neuvědomíš, co jíš. 

Ale ty kobylky a červi asi nejsou mastné sami o sobě? Tady se to nejí, spíš jako taková kuriozita, jako u nás. 

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 07:48

continuity No nebyla jsem uvnitř, ale asi jo. Ono se to směrem dozadu trochu rozšiřuje, ale ne moc. A to mám pocit, že tam byly dva byty, protože to mělo dva vstupy!

Offline continuity
Avatar
33766 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 07:52

Garfie byly mastné tou úpravou, a to je pán delal na grilu, ne ve friteze. bylo to fakt strašně dobré. Červy uz jsem jedla i jinak, ale tam i po chuti poznáš, co jís a v průběhu jídla se to spíš zhoršuje, takže taky tak deset kousků.

Offline Torrah
Avatar
2570 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 16:01

Garfie u toho nejmenšího domu bych se bála, že to se mnou spadne teda přijde mi nějaký vychýlený

Offline Kora
Avatar
příspěvků moje polička 20. zaří 2022 20:19

continuity no já už teď večeřet asi nebudu

Offline Karja
Avatar
35931 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 20:21

continuity Ty jo, já jsem měla červi otestované v takové omáčce se zeleninou, osobně bych tomu řekla ,,po indicku,, mohlo to být teda i ,,po thajsku i vietnamsku,, protože te Asii absolutně nerozumím a přišlo mi to, že to zapadlo, mastné mi to nepřišlo vůbec. Takový jídlo jak kdyby to nahrazovalo místo treba kuřecí nebo tofu.  Normálně jsem to snedla jako porci jídla s rejzi. Ale já jsem několikrát už psala že bych to mohla jíst, jen teda bych to nezvládla připravovat živý já se toho děsně ale děsně štítim, jak je to v tom jídle tak ne. Ale ona se z toho asi dá dělat nějaká ta ,,mouka,, nebo třeba nějaký polotovar, tak třeba z toho jídlo budoucnosti vážně bude.

Offline continuity
Avatar
33766 příspěvků moje polička 20. zaří 2022 21:21

Karja mě to třeba přišlo jako super na posyp místo oříšků. 

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 01:59

O víkendu jsme byli na Enoshimě, malém ostrůvku blízko naší oblíbené Kamakury. Ostrov je s pevninou spojený mostem, pod kterým bydlí bezdomovci, nefotila jsem, ale musíte mi věřit, že měli skvěle zařízené podmostní byty, jeden dokonce s klavírem! 

Na ostrově jsou známé lázně a taky několik svatyní zasvěcených bohyni Benten, patronce ostrova. Je také bohyní bohatství, proto někteří návštěvníci myjí své peníze v jezírku, které je u svatyně. :-) My strávili celý den na pláži, na ostrov jsme se vydali až dost pozdě, v podstatě za tmy, takže fotky tomu odpovídají. Měli jsme to původně naplánované na druhý den, ale to už se blížil tajfun a strašně lilo. :-( Byla jsem tam poprvé, ale atmosféra byla skvělá a určitě se tam chci ještě podívat, je to je kousek. A jezdí tam navíc super vlak!  

 

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 02:02

Potkat tuhle paní ještě o hodinu později, tak mám asi infarkt!

Vůbec to tam bylo docela strašidelné! 

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 02:04

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 02:30

A potkala jsem na cestě krásného kraba! Fotila jsem rychle, protože i on byl rychlý!  Takže nemám měřítko, ale byl velký jako polovina mojí boty! 

A nazávěr, covid je v Japonsku stále živé téma!  (málem jsem je ani nestihla vyfotit, je to za jízdy)

Offline Kora
Avatar
příspěvků moje polička 21. zaří 2022 07:37

Garfie ten vlak je dobrej,  přemýšlím v čem je výhoda,  že jezdí takhle 

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 07:40

Kora Možná nezabere tolik prostoru? Kdyby jezdil po kolejích klasicky, zabralo by to víc. A navíc mám dojem, že jezdí bez řidiče.

Offline 999
Avatar
17601 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 07:55

Garfie To je všechno tak super, jídlo, zavěšený vlak, mini dům, ty svatyně. Díky za zprostředkování toho tak odlišného světa :-).

Offline rozarka
Avatar
3983 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 08:22

Garfie Ten vlak je pro mě strašidelnější, než drak . Ale ráno jsem skoukla na fotky vln, které se tyčily nad pobřežím Aki a to se mi úplně stáhly půlky.

Offline continuity
Avatar
33766 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 09:07

Garfie ostrov vypadá skvěle. Máte to daleko? Byla bych tam furt 

Závěsný vlak mě zaujal, trochu jsem googlila. nějaký konstrukčně jiný, historický je i v Německu, testují to pochopitelně Japonci a pak ma jednu turistickou atrakcí Čína. ten ma skleněnou podlahu a jezdí čistě na baterky. 

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 21. zaří 2022 10:48

continuity Je to asi hodina cesty, v podstatě stejně jako do centra Tokya, takže kousek. :-)

Hele, tady ten vlak ani není žádná atrakce, prostě normálka. 

rozarka Taky jsem koukala . Já se teda trochu bála už v tu sobotu, to jsme se byli koupat, vlny byly pořádné, dál než dva metry od břehu už to bylo nebezpečné. A v neděli ráno už bych do moře nevlezla vůbec. A to se tu v podstatě nic nedělo! 

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 23. zaří 2022 06:33

Zase trocha poučení o japonské kultuře a pár fotek z chrámu v Takasaki, městě, kde se už od 17. století vyrábí tradiční panenky Daruma a i dnes místní řemeslníci vyrábí zhruba 80% panenek v celém Japonsku. 

Daruma je tradiční japonská panenka pro štěstí. V drtivé většině je červená, ale zrovna na fotkách dole můžete najít i jiné barvy. Japonci ji vnímají jako zpodobnění štěstí a vytrvalosti. Je to v podstatě sploštělá koule a ať s ní pohodíte jakkoli, vždy překoná obtíže a vrátí se do správné polohy-to znamená nohama na zem, což je velmi symbolické . :-)

(v japonských karetních hrách a knihách je Daruma často znázorněná pod frází "Nanakorobi Yaoki", což znamená "sedmkrát dolů, osmkrát nahoru").

Pokud máte nějaký konkrétní plán nebo záměr, koupíte si pro štěstí Darumu bez očí-jedno namalujete rovnou a to druhé ve chvíli, kdy dosáhnete svého cíle. Tolik tradice, dnes už ale Daruma bez očí není úplně běžná, i když vidět se dá. Koncem devadesátek se do ní totiž pustili bojovníci za lidská práva-ukazovat Darumu bez očí je podle nich diskriminující a netaktní vůči nevidomým.

Vzhled Darumy zahrnuje spoustu symbolů a odkazů na mytologii (tak jako většina věcí v Japonsku), ve kterých se úplně nevyznám, tak snad jen na konec ještě jedna zajímavost-na konci roku se koná obřad "pálení Darumy", lidé je sváží do chrámů, poděkují za vše dobré, co díky nim získali, koupí si nové a ty staré se hromadně spálí, většinou na Silvestra.

Na fotkách chrám v Takasaki, kde se "použité" Darumy shromažďují.

Offline Garfie
Avatar
23988 příspěvků moje polička 23. zaří 2022 06:39

A tady mám ještě malé Darumy ze svatyně na ostrově u pobřeží na severu. 

A taky jednu naši domácí z plastu (ty tradiční se vyrábí z papírové hmoty), moc se jí nelíbí další svatí v naší domácnosti!