Postřehy z Japonska

25. února 2021 21:15
Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 02:28

A po skanzenu tu mám velmi vtipný příspěvek, naše další cesta vedla přes vesnici Shirakawa, která vypadá sama o sobě jako skanzen. Skrblík, za kterého jsem se provdala, dokonce lehce zalitoval vstupného!!!

Je to jedna ze tří nebo čtyř vesnic ve zdejších horách, zachovaných v původním stavu. Jsou i na seznamu UNESCO a tahle je nejznámější, hlavně díky zimě, pokud jste už někdy viděli fotky krásně zasněžené a osvětlené japonské vesničky, tak to byla na 98% ona. Chtěla jsem si projet i ostatní vesnice, ale trochu nás zradilo počasí a čas, takže plán na příště. Spousta farmářů tady nabízí v těch původních domech i ubytování, může to být zajímavé, třeba na jaře, když se sází rýže (to je mimochodem taky krásný zážitek, Japonsko vypadá jako jedno velké jezero). 

Název vesnice by se dal přeložit jako Bílá řeka a taky se táhne údolím kolem krásné řeky....

¨

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 02:31

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 02:33

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 02:39

Možná je těch fotek zbytečně moc :-), ale je na tom krásně vidět, že je to opravdu ucelená vesnice, není tam žádná moderní stavba, opravdu unikát. Je to místo hodně připravené na turisty, ale zároveň se tam pořád aktivně žije, bydlí tam lidé, pořádají se festivaly...někteří mají v těch domech obchody a restaurace, někteří je třeba jen tak otevřou, třeba přízemí a za poplatek tam pustí turisty. A někteří nechají zavřené dveře a žijí si svůj místní život. Dá se tam také ubytovat, což mi připomíná, že ve většině domů stále má to otevřené ohniště. Jak jsem se dozvěděla, kromě toho, že kouř konzervoval stavební materiál, sloužil také jako repelent. Zároveň se přímo nad tím ohněm vařilo (a dodnes se hřeje třeba čaj, viz tak konvička-ryba z hospody v horách), sušilo oblečení a také  často sloužil jako zdroj světla! - continuity 

Ty zelené lány jsou rýžová pole. A ještě zpátky k řece, ta je tady totiž opravdu krásná! 

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 02:40

A ještě designová perlička na závěr, stůl v restauraci (ne tady, ale na nedalekém odpočívadle), krásné dřevo a ten vějíř je intarze 

Offline brrr
Avatar
10055 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 07:38

Garfie Tam je fakt krásně. Je tam moc turistů?

A teda přiznání "znalce Japonska jen z Tvých fotek". Mi ta japonská architektura začíná připadat lehce jednotvárná (ježíš, neznamená to, že bys ji tu neměla dávat). Zajímavé mi připadají ty informace, proč tam mají to a proč ono, ale nějak mi to splývá.

Offline continuity
Avatar
33829 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 07:48

Garfie ano potvrzuji, že pověra, že kouř odpuzuje hmyz, je celoplanetární. Koho jednou sežrali komáři u ohně, ví, že to není pravda.

Zcela vážně, je to nádhera a toto mi přijde takové živější, jak je to uprostřed funkčních zahrad a tak. A je moc hezké, jak to tvoří jeden celek. 

Předpokládám, že v řece se z nějaké japonské příčiny nelze koupat: teplota, vodní hadí nebo něco takového.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 08:12

Garfie neni jich moc! a jsou nadherny:-)

Offline Malvin
Avatar
1034 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 08:19

Garfie fotek rozhodně není moc. Většina těch domu mi přijde hodně velká, ale asi žili hlavně v té jedné místnosti s ohništěm, že. 

Offline moora
Avatar
7573 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 08:29

Garfie fotek v žádném případě není moc, jen houšť. jak je to všechno zelený. a ta řeka.

Offline Kokoska
Avatar
28410 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 08:38

Garfie krasa, mas opravdu dobre oko na foceni! A fotek nikdy neni moc!

Moc se mi libi ta ziva vesnice, tedy ziva jako ze to neni skanzen, na tech domech je znat, ze se tam bydli. Udrzovat ty doskove strechy musi byt dost nakladne, i kdyz se to dela po tech 30 letech. Nekde ve Skotsku jsme se dovedeli, ze na uplne mrnavem domecku to stoji vic nez 100 tisic, tohle jsou plochy tak nejmin dvojnasobne a pochybuju, ze to v Japonsku bude levnejsi.

Ta reka je taky uzasna, ty barvy! Takovyhle opravdovy venkov jsme uplne minuli, ryzoviste jsme videli tak akorat z vlaku. Chodili jsme jen po tech vyhlasenych pamatkach a prave mi to pak uplne splyvalo, jak se to sobe vsechno dost podoba :) 

Offline Kan
Avatar
7080 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 09:47

continuity Fakt pověra? Nevím teda jak oheň, ale když si zapálím cigaretu, tak mám pocit, že komáři tolik neútočí. Minimálně netopýrům teda cigaretový kouř vadí, to mám osobně vyzkoušeno.

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 10:01

brrr Jo, to tady probíráme pořád dokola, je to monotónní. Já teda trochu rozdíly vidím, ale je to fakt pro běžného cizince prakticky nepostřehnutelné. Musím sem zase dát něco moderního, pro změnu!  Ale jak teď jedu ve stopách naší dovolené, moc toho není, byli jsme v takové klasické části Japonska. Turistů tam bylo teda strašně moc, ale jen japonských. A naštěstí jsme přijeli z druhé strany, takže jsme měli takovou hezkou bezturistickou iluzi. :-)

continuity No jasně, bylo to super, skanzen je prostě skanzen, je to muzeum. Tady to byl život. :-) A s řekou, obávám se, máš pravdu. Lidi si tam hráli, ale přeskakovali ze šutru na šutr, nohy po kotníky....kdybychom měli plavky, tak tam ale asi vlezem! 

Malvin Ano, ta horní patra byla spíš takové zázemí pro sušení a tak, aspoň teda v minulosti, dnes už to asi mají vyřešené jinak. 

Kokoska Ono tohle je vždycky problém těch zájezdů. Tady v Japonsku je tolik toho "must see", že na nějaké okrajové, třeba pro nás i zajímavější věci už nějak nezbývá kapacita. Mě tady navštívily dvě kamarádky (každá zvlášť) a obě strávily týden u nás takovým tím normálním životem, chodily jsme nakupovat, po okolí a tak a moc si to pochvalovaly, i když já jsem měla výčitky. :-) A jedna Japonka mi zase minule řekla, že se jí líbí, jak vyhledávám taková obskurní místa... což mě teda rozesmálo, ale tohle je zrovna teda asi hodně turisticky atraktivní, hlavně tím umístěním na seznam UNESCO. 

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 10:03

Kan Nás nedávno u venkovního oběda dost otravovaly vosy, dcera se bojí, vůbec by se nenajedla, tak servírka zapálila kafe. Neznala jsem ani netušila, že kafe bude dýmat, a ono to fakt pomohlo! Jasně, že ne na 100%, ale v klidu jsme se najedli.

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 10:05

Garfie Já pořád zoufám, že nestíhám dočíst, protože pěkný fotky a všechno moc zajímavý, tak začnu tady a teď

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 10:17

mirajo Jé, takže se můžu opakovat, hurá!  Furt stresuju, abych něco nepsala dvakrát....

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 10:24

GarfiePokud jde o mě, klidně i třikrát, už i nestíhám i zapomínám

Offline Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 10:29
Offline jerry
Avatar
9066 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 10:29

Garfie 

Tvých fotek a komentářů není nikdy dost. 

A opakování je matka moudrosti (a pro sklerotiky nutnost).

Offline jitřenka
Avatar
672 příspěvků moje polička 23. srpna 2022 10:30

Garfie - fotky úžasný, k tomu tvůj popis, vše supr. Vždycky je to takové odskočení od reality do Japonska. Díky za vše.