Jídlo a vaření

09. prosince 2014 15:35
Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 12. února 2018 16:45

999 Luna  Jé, hned jsem si to našla na netu. Stašně mi vadí hromada zbytečných obalů. Jenže ty ceny... Neumím si představit, že dám za jídlo tolik peněz, resp. nemám tolik peněz...  No stejně to mám trochu dost z ruky. Zatím jediným řešením na které jsem přišla, co se týče obalů, je, že se někdo z mých dětí dá na studium chemie a bude se zabývat výrobou rozložitelných obalů z přírodních látek 

Offline Zina
Avatar
5848 příspěvků moje polička 12. února 2018 17:31

Ounz I tak díky, už jsem nic podobného dlouho nedělala, tak jste mě inspirovala.

Dadoo Já smažený nemám ráda, peču tyhle věci radši v troubě na plechu, ale s tím uzeným tofu to musím vyzkoušet

Offline 999
Avatar
17585 příspěvků moje polička 12. února 2018 17:59

VeronikK Dražší to je, ale zase je to všechno v té nejlepší kvalitě. A myslím, že to lidi nutí přemýšlet, kolik toho nakoupí (a vyhodí). Mně se líbí i ta možnost si toho napoprvé nasypat jen trochu, ale hodně druhů, ochutnat a rozhodnout se. Bylo tam spousta lidí s dětmi, nevypadaly uplně na nejvyšší příjmové skupiny. A taky důchodci, ti tam chodí nakupovat vynikající kysané zelí za pár kaček a vždycky něco přihodí :-).

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 12. února 2018 18:16

Dadoo S tým tofu opatrne v jedálničku, nepoužívať často, rovnako aj sóju.

Offline Karja
Avatar
35871 příspěvků moje polička 12. února 2018 18:21

999 Neco je drazsi, ale treba radu veci jsem ted kupovala v obchode a stalo to dost podobne, zvlast ten sortiment ze ,,zdravych vyziv,, a treba lusteniny ted byly v Lidlu dvakrat tak drazsi, sic bio, ale ja na bio nejsem nijak vyhrazena, takze to neresim.. Koukam, ze jsou I na Praze 2 asi tam zajedu, jako mouky se fakt prodrazi a pronesou, ale treba koreni se hodi, jednak je v supermarketech docela omezenej sortiment, druhak za moc nestoji.Dik za tip.

Offline Luna
Avatar
10441 příspěvků moje polička 12. února 2018 18:44

999 Jo, presne...Nakupuju jen mnozstvi, ktere snime. A je to drahy stejne jak v obchode, mozna nektere druhy orechu mi prisly drahe, ale zas jich clovek moc nesni. U nas teda neni zdaleka takovy vyber, jsou tu jen suche potraviny, seminka, orechy, lusteniny, susene ovoce atd. A hlavne KAVA!!!

A jak pises, docela me prekvapilo to mnozstvi starsich lidi.

Offline 999
Avatar
17585 příspěvků moje polička 12. února 2018 18:47

Karja Já na Praze 2 nebyla, prý je tam užší sortiment a je to trochu zastrčené, ale pokud to nemáš daleko, tak se tam zajdi podívat. Ten základ bude stejný:-).

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 12. února 2018 18:51

milacka Proč?

Offline 999
Avatar
17585 příspěvků moje polička 12. února 2018 18:51

Luna Jak jsi psala, že budeš mít veganskou party, tak já teď pod vlivem té veganské kuchařky docela vařím :-).

Dnes ten cizrnový salát. Jen jsem tam místo mrkve dala ředkvičky. A je teda super :-).

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 12. února 2018 19:01

Dadoo Jedávala som často sóju a výrobky zo sóje, veľmi mi chutili,  keď mi začali problémy so štítnou žĺazou, endokrinologička mi ich stopla ako nevhodnú potravinu. 

Offline baltik
Avatar
4428 příspěvků moje polička 12. února 2018 19:09

VeronikK jedna ceska firma uz vymyslela obaly z pouziteho fritovaciho oleje, ktere se rozlozi na beznem kompostu

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 12. února 2018 19:13

milacka Strumigeny? Já to často nejím, ani dcery, ale pokud si ještě pamatuji, není to u sóji nějak extra závažný problém. Snad eventuelně ještě trochu u snížené funkce - pokud už je. Ne že by to sója vyvolala.

Navíc je to diskutabilní. Někteří doktoři píšou že škodí, jiní zase že je to zbytečné plašení lidí. 

Já bych se tím nějak zvlášť nezabývala, však denně nebo kilo naráz se toho nejí 

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 12. února 2018 19:43

Dadoo  Ja som v tom čase pojedala sójové výrobky veľmi  často, neuvedomovala som si,  že to s nimi preháňam a nevedomky si ubližujem, teraz si tofu občas dám, chutí mi rovnako dobre ako vtedy, samozrejme, že dôraz kladiem na kvalitu, nie GMO a maximálne raz za mesiac, za dva. Zákaz od mojej lekárky však naďalej platí. 

Offline milacka
Avatar
5470 příspěvků moje polička 12. února 2018 19:47

Dnes palacinky plnené tvarohovo-maskarponovou plnkou, medom a malinami. 

Offline Ounz
Avatar
19834 příspěvků moje polička 12. února 2018 20:37

Zina v troubě sem to už pekla taky, z květáku..

Offline andulka01
Avatar
10705 příspěvků moje polička 13. února 2018 19:09

VeronikK Přesně... to množství obalů je dost příšerný. Částečně to řeším nákupem na trhu, kdy zeleninu/ovoce dávám do Frusacků a snažím se ukecávat prodejce masa a uzenin, že papír mi opravdu bohatě stačí. Bezobalové obchody mám v plánu a zrovna ty věci o které mám zájem mi nepřipadají zas o tolik dražší (hlavně prostředky na mytí nádobí). Jen doufám, že se neurazí, když tam pro gel na mytí nádobí budu chodit s lahvičkou od Jaru :-) Za a/ přece ji nevyhodím abych pořizovala nový ekoobal a za b/ přítel si na to bude zvykat postupně :-) už poctivě třídí, ale bio úklid je zatím moc.

Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 13. února 2018 20:56

andulka01 zrovna tuhle jsem koukala u řezníka, jestli tam má taky nějaký papír na zabalení. ale nic. Sem si říkala, že mu povím, ať mi to balí do novin :-) Jenže zas masem a zbytky krve nasáklá taška taky nic moc, nevím, jak bych to dovezla domů... 

Můžete mi, prosím, napsat, jak vám ten frusak vydrží? Jestli se třeba neroztrhá stopkami od hrušek? Taky škoda, že unese, jak píšou 1,5 kg, to je celkem málo, ale tak to by se dalo vyřešit...

Offline Aranel
Avatar
4511 příspěvků moje polička 13. února 2018 21:39

VeronikK Za mě je úplně v pohodě, rozhodně se neroztrhá. Trochu mě mrzí, že když si do něj dám pečivo, tak oschne; musím teda recyklovat igeliťáky, což není snadné, trhají se a tak.

Offline andulka01
Avatar
10705 příspěvků moje polička 14. února 2018 09:46

VeronikK Mám dvě sady Frusaků asi rok, jeden se roztrhnul minulý týden vedle švu a v jednom je malá dírka. Takže za mě OK. Je fakt že je vůbec nešetříme. Nosnost... ono se i do těch velkých o moc víc než 1,5 kg nevejde, když teda počítám zeleninu jako třeba mrkev. Ale těch ekopytlíků se dá sehnat už víc.

Ad maso v novinách :-) Bydlím hned u trhu, takže to neřeším, ale tak třeba nějakou vlastní recyigelitku si člověk rád přinese. Oni stejně i trhovci budou muset přestat nabízet igelitky, tak snad na ten papír dojde :-) Zatím balí do igetlitopapírů (papír s vrstvou igelitu, takže to pak trhám od sebe a třídim).

A nějaký obal na chleba stále hledám..., nemáte někdo tip? Chlebník, jako krabice ne, mám málo místa v kuchyni.

Offline VeronikK
Avatar
363 příspěvků moje polička 14. února 2018 18:45

andulka01 chleba balím normálně do utěrky. Dělala to tak babička, tak jsem to taky zkusila. Ale jasně, že okorá, ale ne tak moc. U nás se většinou dlouho neohřeje. Když by tam měl vydržet dýl (víc než tři dny cca), tak ho přendám do igel. pytlíku. Pečivo jsem teda v utěrce nezkoušela.