Čeština - chrám i tvrz

18. srpna 2017 08:16
Offline stes
Avatar
7356 příspěvků moje polička 06. července 2022 12:06
Reakce na Hanka H:

​Smeju se jak idiot uz deset minut. Skoda ze nevime, kdo je Kamila

Offline Tak Betty
Avatar
4978 příspěvků moje polička 06. července 2022 12:22

Mě by zas zajímalo kolik mu je let.

Offline stes
Avatar
7356 příspěvků moje polička 06. července 2022 14:32

Tak Betty jo,to taky. Pismo tedy nehezky,ale absolutne to neodhadnu. Kdy se tedy B cte povinne?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 06. července 2022 19:42

Tak Betty stes "Babičku" jsem stáhla z facebooku ze skupiny Literární s(n)obi, takže absolutně neznám žádné oknosti vzniku. Pojem "povinná četba" už se dneska v osnovách nevyskytuje (přednedávnem tady proběhla na toto téma diskuze, ale je to trochu složitější z hlediska práva učitele zasahovat do času, které děti tráví mimo školu). Takže učitel může dětem pouze doporučit četbu některých titulů. S Babičkou se děti obvykle setkávají  na prvním stupni - ale nejsem si jista, jestli je ve všech typech čítanek.  Teoreticky o ní určitě v dalších třídách uslyší, prakticky ji přečíst nemusí, ani když jdou k maturitě.  

Offline continuity
Avatar
33702 příspěvků moje polička 06. července 2022 20:23

Hanka H to je zajimave s tou povinnou cetbou. Nezapomněl to někdo říct učitelům?

Jedná vyfasla v páté třídě Jiráska a druhá Lovce mamutů. 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 06. července 2022 20:55

continuity Učitelům bohužel v tomto směru dost často chybí informace - obecně platí, že náplň času, který děti tráví v době mimo vyučování, je zcela v kompetenci rodičů. Takže v podstatě, když učitel zadá jakoukoliv práci formou "domácího úkolu" a ten potom vymáhá, ba dokonce trestá jakýmkoliv způsobem jeho nevypracování, ocitá se na tenkém ledu. Jak už jsem psala - pedagog může volit jakoukoliv formu na základě dobrovolnosti, motivovat např. žáky tím, že budou psát písemnku, diktát, cokoliv... a že jim doporučuje vypracovat třeba tato cvičení, přečíst si ten a ten text, připravit si koncept slohového cvičení. Takže opravdu zadat povinného Jiráska a povinné Lovce mamutů (náhodou skvělá knížka, stejně tak jako ostatní Štorchovy) je ošemetné. 

Offline continuity
Avatar
33702 příspěvků moje polička 06. července 2022 21:19

Hanka H vlastně to byla osada havranů, ale to je fuk, naše dítě to zvládlo, i když ten jazyk už je dost archaický. Těch požadovaných 20 stran denně půlce třídy četly maminky pred spaním. Asi je to hezké, že jim rodiče čtou alespoň takto, ale přijde mi to takové nasilu?

Takže říkáš, že až příště dostane dítko dvě pětky z češtiny, protože si zapomněla slohový sešit s úkoly, a dodatečně odevzdat to v žádném případě nejde, mám se ohradit?

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 06. července 2022 21:34
Reakce na continuity:

Takže říkáš, že až příště dostane dítko dvě pětky z češtiny, protože si zapomněla slohový sešit s úkoly, a dodatečně odevzdat to v žádném případě nejde, mám se ohradit?

​Rozhodně - bohužel tenhle přístup je šílený. Klidně argumentuj výše uvedeným - i když vím, jak je to někdy těžké. 

O té povinné četbě tu byla před časem diskuze - některé se vyjádřily v tom smylu, že díky ní jejich dítka začala číst. Prostě zvolit něco, co není, jak píšeš, tak na sílu. Možnost volby, způsob prezentace....

Offline continuity
Avatar
33702 příspěvků moje polička 06. července 2022 22:16

Hanka H já vlastně nechci ty učitele prudit a vůbec mi nevadí, že děti dostávají úkoly. Akorát teda, dospělému se nikdy nestane, že na něco zapomene? Takové točo se obvykle nestane ani ze zapomenutého úkolu v práci. 

Jsou lidi, co je upomínám tak 2x týdne a já, ač mám pověst zodpovědné osoby, která vždy splní, co slíbila, taky občas na něco zapomenu. 

Teď mi nahlásila, že má splněny dobrovolný úkol ze čtení na prázdniny.

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 06. července 2022 22:51

continuity Je fajn mít doma čtenáře - benefity na obou stranách!

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33723 příspěvků moje polička 07. července 2022 02:20

Hanka H zeovna ti lovci mamutů byli pro mne strasny utrpení, hrozne mě stvalo, ze jeden z těch kluků (kopčem? Veverčák?) nemluví 

Teď jsme zkoušeli číst před spaním Staré pověsti české (diteti je to zatím celkem jedno, co se cte), máme vydání z r.1946 - a to už se opravdu nedalo 

Ale v 6.tride jsem četla Filosofskou historii, to se mi líbilo moc 

Offline baltik
Avatar
4427 příspěvků moje polička 07. července 2022 02:27

Potrefenáhusa mne i Rumcajs prisel nedavno, kdyz jsem ho chtela vnutit neterim, uz archaicky a ne uplne srozumitelny pro ne a to podle wiki vysel v 60. Letech

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33723 příspěvků moje polička 07. července 2022 02:37

baltik mne rikala i mama, ze ani mne knížky po ni vůbec nebavily a nezajimaly 

Ale děti z Bullerbynu, co jsem tuhle otevřela, mi přijdou skvělý furt! 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 07. července 2022 07:32

Potrefenáhusa baltik Tady je vidět, že prostě knížky, které někdo v dětském veku považuje za skvělé, druhému přijdou nudné. Já jsem Štorcha přímo milovala, z Jiráska jsem přečetla také mnohé - líbily se mi Staré pověsti české, Filozovská historie a do cca 3. dílu i F.L.Věk. Děti z Bullerbynu jsou kouzelné! Proto si myslím, že by dětští čtenáři měli mít na výběr. Nechci znovu otevírat diskuzi, ale v dnešní době je mezi populací asi mnohem méně čtenářů, než bylo dřív. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33723 příspěvků moje polička 07. července 2022 07:36

Hanka H já si tu povinnou literaturu ze školy vůbec nepamatuju, takže buď jsme měli na vyber nebo jsem to měla davno přečtený

ale měli jsme na druhym stupni "referát o knize", každou hodinu měl někdo petiminutovku, kde měl pohovořit o libovolný knize, proč se mu libila 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 07. července 2022 07:40

Potrefenáhusa Jo, tenhle uváděný způsob je určitě lepší. Já si z povinné četby pamatuji i různé skvosty sovětské tvorby (na základku jsem chodila v 70. letech), ale od četby mě to neodradilo.

Offline continuity
Avatar
33702 příspěvků moje polička 07. července 2022 09:33

Hanka H Čenkovej deti! 

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 07. července 2022 09:47
Reakce na continuity:

Hanka H Čenkovej deti! 

​Vzpomínám si  - naštěstí matně - to bylo takové to radostné čtení o idylické rodině, že !(v rámci studia jsem měla i slovenštinu)

Online slniecko admin
Avatar
17588 příspěvků moje polička 07. července 2022 20:00
Reakce na continuity:

Hanka H Čenkovej deti! 

alebo ako priviesť deti k literatúre

Naši to majú tak, že viacmenej odporučené, vo vyšších ročníkoch už viac-menej povinné, ale mnohokrát majú na výber, ale dobre vybraté, trebárs Hamleta, Vonneguta, to si mohli vzbrať ktorú chcú, Stopárovho sprievodcu po galaxii...ale vlastne neviem, nakoľko je to od učiteľky k učiteľke. Mám dojem, že niečo súviselo aj s maturitou...musím sa opýtať.

Mladší mal teraz povinnú jednu úplne podľa vlastného výberu a z toho nie "čitateľský", ale prezentáciu, tak si vybral "Ako som vozil Nórov" od Ondreja Sokola...no tŕpla som trochu, či nebude niečo citovať, ale zjavne k žiadnemu pohoršeniu nedošlo...

Offline Hanka H
Avatar
2906 příspěvků moje polička 08. července 2022 12:34

Test z českého jazyka

Dala mi zabrat ta li/yžina!