Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Online continuity
Avatar
33630 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 12:03

slniecko v CR fakt moc nie. Tu sa zdobia a potom sa to zje. ( teda asi, nastastie mam dievcata, neviem, co by som robila s 30 varenymi vajickami). Takto som rozdavala fakt pekne nazdobene, vyfuknute kraslice, pricom sporiva kamaradka to komentovala slovami: deti vykoledovaly vejfuky. Tak sa s tym uz tiez neparam. 

Nakoniec je to vlastne dobre, moje deti su priserne produktivne a takto vedia, ze sa ma zjest a nejde to skladovat. 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33691 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 12:23

Karja moc ne, asi 10, no nakonec jsem je vyfoukla, co s tím jinak

slniecko já nevyfoukavam, nazdobim par, to v průběhu Velikonoc sezerem a pro dítě od sousedů, co chodí koledovat 

Offline Pinot Noir
Avatar
24437 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 12:25

continuity Vejfuky

Offline Potrefenáhusa
Avatar
33691 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 13:14

continuity ale vyfoukany vajíčka jsou fakt jen domu na ozdobu, kolednikum se davaj vařený, ne? 

Online continuity
Avatar
33630 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 13:29

Potrefenáhusa ja nevim, u nas ( na severnim Slovensku) se davaji kolednikum prevazne cokokadovy (detem) a dospelym stamprli . Tak ty cokoladove pro deti kupuji doted, co ma dite z vareneho vejce za radost?  

Mne se hrozne prici vyhazovat jidlo a vajicka uvarena v barve mi treba uplne k jidlu neprijdou - kolikrat je barevnej i ten bilek.  Navic ja kdyz uz musim jist varene vajicko, tak jedine cerstve a ne dlouho varene. Takze vyfoukavam vejce uz od unora, co je potreba poslu do skoly a co zbyde rozdam mezi deti na Velikonocich a oni si to rozne nazdobi a stravi tim hezky vecer a no pak se to obcas vykoleduje

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 13:35
Reakce na continuity:

sporiva kamaradka to komentovala slovami: deti vykoledovaly vejfuky

Offline DruI
Avatar
3248 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 13:37

Potrefenáhusa Bratránek v jižních čechách koledoval i syrová nebarvená :o)

Offline slniecko admin
Avatar
17572 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 13:39

Potrefenáhusa neviem, u nás doma sa tento druh tradícií skutočne veľmi nepestoval, ale ja som mala vždy zafixované tie zdobené ako vyfúknuté, s tým, že ako keď dorazil ten objav farieb do varenia na veľkú noc, tak sa nám to ako deckám veľmi páčilo, ale to fakt len mama uvarila v tej farbe na raňajky a potom sa to zjedlo. Čo sa týka toho, čo do nás mestských detí hustili ohľadne folklóru v škole, tak sa rozdávali skôr klobásy, údené, koláče, atď, to zdobené vajce bolo tak nejako navrch a nikdy ma nenapadlo predpokladať, že nie je vyfúknuté .

Ale viem o tom ... kulový...

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 13:45

continuity je to potrevinarske barvivo, to je jako jist barevne bonbony . ale to dlouhe vystavovani pri pokojove teplote taky nemam rada. Tchyne je klidne nechava 3 dny. To se priznam, ze pak nejsem schopna pozrit. 

Online continuity
Avatar
33630 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 13:51

Lamicka to ja ale vim, nastesti bonbony se daji koupit i barvene prirodnimi extrakty. 

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 14:47
Reakce na DruI:

Potrefenáhusa Bratránek v jižních čechách koledoval i syrová nebarvená :o)

​Nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, ne?

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 15:17
Reakce na Lamicka:

Gatita moje kamaradka pouziva slovo rakovinka (mluvi obecne, ne o nekom konkretnim). Uz nekolikrat jsem premyslela, jestli to ma nejaky duvod. Ze se to treba boji to pojmenovat. Taky je mozne, ze to jen prejala v rodine.  

​ááá, moje oblíbený zdrobnělinky!

Mrtvička, rakovinka... až po to srdíčko a zdravíčko!

Doteď jsem nepochopila, proč dospělý a jinak příčetný lidi najednou žvatlaj jak nesvéprávný batole. Když takový ctihodný kmet, vědec s několika tituly, pohovoří o kamarádovi, jak ho teď zlobí srdíčko... 

Offline jerry
Avatar
9002 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 15:47
Reakce na barbucha:

Když takový ctihodný kmet, vědec s několika tituly, pohovoří o kamarádovi, jak ho teď zlobí srdíčko... 

​Asi už dětinští....což ale nevysvětluje používání zdrobnělinek u mladších ročníků.

Offline MP Marge
Avatar
5735 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 15:47

barbucha Nevim, jestli se muj tatinek pocita jako ctihodny kmet (ma titul inzenyra ), ale fakt by s tim uz mohl prestat. "Srdicko", pravda, nerika, ale louci se zasadne "packem", neji, ale "basti" (pry se mu to slovo desne libi ), a vcera pri skajpu jsem malem vyletela z kuze, kdyz mi oznamil, ze ho kamarad s autem odvezl do jeho oblibeneho reznictvi/uzenarstvi za Prahou, aby si mohl do zasoby nakoupit nejake "mnaminy"

Nechapu, co na stara kolena blbne - v zivote takhle nemluvil!? 

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 15:48

Nejhorší zdrobnělina je kolegyňka!

Offline jerry
Avatar
9002 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 15:50

MP Marge 

Jestli on nechodí na Mimibazar? To by ses mohla dočkat ještě dalšího rozšíření zdrobnělin a slovní zásoby vůbec.

Offline MP Marge
Avatar
5735 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 15:50
Reakce na jerry:

​Asi už dětinští....což ale nevysvětluje používání zdrobnělinek u mladších ročníků.

​Mladsi rocniky, to mi pripomnelo byvalou kolegyni, vyrazne mladsi nez ja (ale promovanou psycholozku a matku rocniho ditete), ktera kazdy svuj prispevek na Facebooku zacina pozdravem "cauky mnauky"

Offline MP Marge
Avatar
5735 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 15:51
Reakce na jerry:

MP Marge 

Jestli on nechodí na Mimibazar? To by ses mohla dočkat ještě dalšího rozšíření zdrobnělin a slovní zásoby vůbec.

​Prosim te, nestras

Offline Sweet Potato
Avatar
34819 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 16:01

barbucha On i ctihodný kmet občas potřebuje vyjádřit emoce. Zmírnit tu hnusnou realitu. Sám sobě namluvit, že ten problém třeba není tak vážný.

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 23. zaří 2019 16:09

barbucha jen zkontrolujeme děložku a pak můžete i s miminkem domů