Jazykové přestupky

17. srpna 2014 18:15
Offline nolita
Avatar
6511 příspěvků moje polička 11. srpna 2018 17:05
Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 11. srpna 2018 18:22

Ounz jojo, mit den a jeste mit sex. desna cenglis

​no pockej a cim to nahradime tedy??

Offline Tak Betty
Avatar
4977 příspěvků moje polička 11. srpna 2018 19:01
Reakce na domenica:

Jak se vám líbí při loučení:

"Vidíme se" namísto "Uvidíme se"

"Voláme si" namísto "Zavoláme si"

"Píšem si" namísto "Napíšem si"

?

​To mi připomíná

"To nechceš".

Hodně to slyším poslední dobou , vlastně i na parf.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46059 příspěvků moje polička 11. srpna 2018 19:42

Mutziputzi co chces nahrazovat? prvni pul zivota jsem ten obrat vubec neznala a milovala jsem se a soulozila bez obtizi;-)

Offline Mutziputzi banned
Avatar
20970 příspěvků moje polička 11. srpna 2018 19:54

viktorka_od splavu No snad jsi s tim ze zacatku pockala par let! Jako spojeni mit sex je podle me zcela v poradku, rika se to objakziva, zadnej anglicismus ala mej hezky den v tom nevidim, sexu se urcite oddavali uz v minulym stoleti

Offline Luna
Avatar
10439 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 11:15

viktorka_od splavu Pockej az zacnes "delat lasku"

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 11:46
Reakce na dynda:

domenica 

To je něco novýho? Jaká věková skupina? Zní mi to asi jako "dobře ty".

​Na "dobře ty" jsem alergická. 

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 12:11

Tak Betty To nechceš říká pořád jedna moje kamarádka. Docela mi to leze na nervy. Je na tyhle děsy hrozně chytlavá.

Offline EJK
Avatar
48 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 12:12
Reakce na paktofonika:

slniecko Správne je shánet ale väčšina schání :D

​Ešte vám tam chýba mäkčeň nad e.

Ešte mám otázočku: keď sme sa v škole v rámci slovenského jazyka učili základy češtiny, tak platilo "já jsem, ty jsi..." atď. Tu na pfm sa stretávam s "sem, si..." . Ako je to teda správne?

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 12:18

EJK platí,co jste se učili. Sem je lajdacky jsem

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 12:55

EJK Písala som to na mobile, tam mi ě nejde napísať .

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 13:27
Reakce na EJK:

Ešte mám otázočku: keď sme sa v škole v rámci slovenského jazyka učili základy češtiny, tak platilo "já jsem, ty jsi..." atď. Tu na pfm sa stretávam s "sem, si..." . Ako je to teda správne?

Dadoo 

platí,co jste se učili. Sem je lajdacky jsem

Spisovný tvar je já jsem, ale v mluvené řeči (byl jsem vyslovit jako byl sem) a v neformální písemné konverzaci - jako například tady - je napsat já sem přípustné.

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 13:43

domenica  kde to píšou? To slyším prvně v životě.

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 13:52

domenica Dadoo Taky čučím, co je to za novinky 

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 14:51
Reakce na Dadoo:

domenica  kde to píšou? To slyším prvně v životě.

Pinot Noir 

Taky čučím, co je to za novinky 

​Teď koukám zase já.  To přece není nic nového. Nemám teď čas hledat zdroje, tak jen narychlo k té výslovnosti:

1.2 Ortofonické nedostatky způsobené nepečlivostí Výslovnost je poměrně náročná na koordinaci mluvních orgánů a na vhodnou intenzitu práce svalů, které se na výslovnosti jednotlivých hlásek a jejich seskupení podílejí. Regionálně podmíněná méně intenzivní artikulace vede k nepřesné výslovnosti vokálů (viz výše), u souhlásek se projeví např. v "polykání", nevýrazném vyslovování souhlásek [j], [v], [h] mezi samohláskami, např. [kolee] (spisovně [koleje]), [ošklio] (spisovně [ošklivo]), [dobréo] (spisovně [dobrého]). Souhláska [j] bývá vypouštěna i v jiných případech (např. [méno], [deme], [umi se] - spisovně [jméno], [jdeme], [umij se]); spisovně ji lze vypustit jen ve tvarech pomocného slovesa být ([nesl sem], [nesl si], [nesli sme], [nesli ste]; výslovnost s počátečním [j] je vhodná jen ve slavnostní výslovnosti nebo při zdůraznění, také je-li sloveso užito jako plnovýznamové.

https://www.phil.muni.cz/jazyk/files/ftikaCZorto.pdf

nebo 

Budeme mluvit o výslovnosti některých tvarů slovesa být – konkrétně o výslovnosti tvarů jsemjstejsou a podobně. Protože se čeština samozřejmě vyslovuje poněkud jinak, než se píše, není ani zde třeba všechno, co vidíme na papíře, do písmene reprodukovat v řeči. Slovesné tvary jsemjstejsou je možno ve spisovném projevu vyslovovat bez úvodního j-, ale jenom tehdy, pokud jsou součástí složeného tvaru slovesa.

Tedy podle příručky Výslovnost spisovné češtiny se může i např. v rádiu nebo v televizi říkat byl sem nebo viděli ste. Výslovnost byljsem nebo viděli jste, kde hláska j- zazní, je pak hodnocena jako zvláště pečlivá. Shrňme tedy, že ve tvarech minulého času je obojí výslovnost, sem i jsem, možná.

https://olomouc.rozhlas.cz/jsem-jsi-jsme-jsou-kdy-je-vyslovovat-peclive-6380981

Offline Dadoo
Avatar
11571 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 15:05

domenica o výslovnost ale přece vůbec nejde. Ta je celkem jasná a obecně zažité. O tom netřeba diskutovat. 

Jde o tu psanou formu. To chci vědět,kde jsi vzala. Podle koho je to přípustné?

Offline domenica blogger
Avatar
7969 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 15:54

Dadoo 

Z tvé reakce, jak byla formulovaná, nebylo jasné, z čeho přesně ti padá brada.  

V neformální písemné konverzaci, která probíhá v prostředích, mezi které třeba taková naše Parfumánie patří, tvar "já sem" obstojí. Není to samozřejmě spisovná čeština, což jsem ani netvrdila, ale je to zkrátka přípustný tvar v tomto neformálním prostředí. A ne, nemusí to být projev lajdáctví nebo neznalosti češtiny.

Offline RoSa
Avatar
8212 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 16:11

Dadoo já teda taky ráda píšu stylem piš jak vyslovuješ, a není to tím, že bych chyběla v hodinách češtiny... naopak mám češtinu ráda a troufám si tvrdit, že poznám, kdy to kdo napíše z neznalosti a kdy naschvál... 

ale jak píše domenica - můžeme tu samozřejmě diskutovat i slavnostně  to ať se každý rozhodne jak chce

 

Offline Pinot Noir
Avatar
24455 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 16:24

domenica Reagovala jsem samozřejmě na to tvrzení o psané formě.

RoSa Ale jistě, každý nechť si píše, jak se mu zlíbí, ale podle tvrzení výše to vypadalo, že na "sem" v psané formě snad existuje nějaké oficiální pravidlo.

Offline RoSa
Avatar
8212 příspěvků moje polička 12. srpna 2018 16:27

Pinot Noir

no jo, to sou ty internety - przněj nám češtinu a blbnou mládež i cizince!