Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:15
Reakce na Garfie:

​Počkej, já nechápu souvislost, s tím, co napsala Potrefenáhusa ? Člověk co není rodinnej typ by asi neměl zakládat rodinu, že jo, k tomu ho přece nikdo nenutí. 

A hele, s tím litováním na smrtelné posteli...já věřím, že je to pravda, ale na druhou stranu, člověk za život asi těžko stihne všechno, co by chtěl. Přijde mi úplně logický, že každý něčeho lituje, co nestihl, neudělal....

​No, nenuti - viz muj prispevek vyse. Zijeme sice v pomerne svobodne dobe, ale tlak spolecnosti tady je porad, nemluve o tom, ze lide, kteri pochazeji z konzervativnejsich rodin se pak treba boji tlaku rodiny (to resim v praci porad). 

I dneska mas lidi, kteri nechteji, aby se o nich vedelo, ze jsou gay. Treba proto, ze jsou z te konzervativnejsi rodiny, nebo pracuji v prostredi,  ktere neni uplne nejtolerantnejsi.

Ja bych ten spolecensky natlak nepodcenovala! Vis, co ja mam v praci klientek, ktere mi rekly "ja jsem si ho vlastne vubec vzit nechtela, ale vsichni mi davali najevo, ze to je tak spravne, tak jsem podlehla", pripadne "proc jsem zustala dvacet let v manzelstvi, kde me manzel fyzicky a psychicky tyral? Protoze u nas v rodine se nerozvadime!!!"

Strasny, jak si nekteri lide dokazou posrat zivot jen proto, ze jim zalezi, co si o nich mysli ostatni

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:16
Reakce na Miru:

ad - nejen - vztahy

(téma, na které by se dalo diskutovat donekonečna)

Podle mě nejdůležitější je, v té které situaci řídit se podle toho, jak to cítím já.

Ne, co mi říkají, radí kamošky, rodinní příslušníci, známí, odborníci, atp.

(přestože od nich ten názor slyšet chci, abych měla různé úhly pohledu),

byť by to bylo správné, vhodné a event. i podle obecně vžitých morálních zásad.

Pokud ale já to tak necítím, a udělám to ne dle svého vnitřního pocitu, tak to je špatně.

Ne proto, že dělám něco, co by se nemělo, co se nedělá/nesluší, atp.,

ale proto, že "to nejsem já"/že to nedělám sama za sebe, jak to já cítím.

A pak si, třeba i celý život vyčítat, že jsem něco ne/udělala - to je, podle mě, nejhorší...

Protože - právě - každá/ý jsme prostě jiná/ý.

PS: samozřejmě, že, když tady některé dámy píší o pokušení(teoretickém i praktickém... Prostě tohle existuje odpradávna),

tak když už, tak tak, aby to, v ideálním případě(z x důvodů, i zde výše uváděných...)

věděli jen ti dva zúčastnění. Pokud možno navždy a nebo, případně do doby, než se utvoří nový pár...

A pak se mi líbí zase chytro - pokud by se měl chlap rozhodovat mezi mnou a jinou, ať si vybere tu jinou/druhou...

​PRESNE!!!

Offline Miru
Avatar
13880 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:18
Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:21

Ale priznam se, ze jak jsme dosly z tematu "mit odvahu na to, zit si v soukromem zivote po svem" na traveni orlu je pro me naprostou zahadou!

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46142 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:25

MP Marge myslim ze v usa je tohle uplne jine nez v cr. uz jen ze tu nemame mnoho presvedcenych krestanu.

pokud tady nabadas cloveka ktery ma vztah ze ktereho odejit nechce at si uziva jinak bude litovat s druhym ktery je tez ve vztahu ktery nemini opustit a nejedna se o “otevrene vztahy” neb to by si prece s tim nedelala zadnou starost.. tak ja rikam mej si to ty osobne jak chces, ostatni tez, ale vyhlasovat to za spravne mi pripada.. nespravne. a neodsuzuju nikoho. jen nikoho taky nenabadam delat veci, ze kterych by me hryzalo svedomi. ja kdyz uz, tak bych prehodnotila (sama za sebe) zda skutecne v tom stavajicim vztahu chci zustat. nekdy clovek zustava jen ze zvyku nebo nejakych neopodstatnenych strachu. proste bud jen tak blbnu a mela bych se zklidnit, nebo vlastne toho sveho cloveka rada nemam a byt s nim nechci a hledam si unikove cesticky. je dobry si to sama se sebou probrat.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46142 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:28

Miru  pokud by se měl chlap rozhodovat mezi mnou a jinou, ať si vybere tu jinou/druhou...

to kazdopadne!

Offline Gatita
Avatar
7185 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:28

MP Marge

Ta vec, ze spis clovek lituje veci,ktere neudelal, nez tech, ktere udelal-neco na tom bude,ale u me osobne je to dane spis tim, ze dokonane veci si proste uzavru a vic se tim nezabyvam, casto na to kolikrat casem skoro i zapomenu, i na ty velke veci a rozhodnuti! K tem nedodelanym vecem se mysl furt jakoby staci, stoura a spekuluje co by kdyby. Ale to je vlastne asi to, o cem ty studie o umirajicich jsou

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46142 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:31

Gatita jasny ze na konci zivota si clovek asi rika co vse by byval chtel a uz nestihne, studovat, cestovat, mit velkou rodinu, stat se bohacem, nechodit do prace.... 

ale ze by kazdy starik ci starenka litovali ze nevosukali vsecko v sirym okoli se mi nechce verit:P spis mam kolem sebe lidi, kteri kdyz chteji tak to proste delaji:D leda by litovali tyve mel sem sto bab a cil byl dve ste;-)

Online Garfie
Avatar
24049 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:35

MP Marge No ale tohle je vážně těžké téma....já ten nátlak pochopitelně chápu, ale je pak skutečně morální, když si (čistě teoreticky a například) někdo pořídí děti a pak odejde, protože "není rodinný typ"? Protože my se tady nebavíme o tom, co je dobré pro každého jednotlivce, ale co je morální. Nebo myslíš, že morálka jako taková neexistuje? Asi můžeme vyjít obecně z desatera a bavit se o míře...

Miru ty už se ale tím prohlášením pohybuješ dost na hraně sobectví, takže máš jednat bez ohledu na ostatní? Pro mě osobně je, jak už jsem tu psala, to "co nechceš aby dělali druzí, nedělej ani ty". 

Online Garfie
Avatar
24049 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:39

MP Marge Aha, teď jsem dočetla, co jsi psala Potrefene huse, já s tím pochopitelně souhlasím, nevím teď ale jestli nezaměňujeme morálku za nějaký společenský tlak, o kterém si úplně nemyslím, že je totéž, i když hranice bude asi tenká :-)

Online continuity
Avatar
33845 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:49

viktorka_od splavu Garfie

Uz ted zpetne v zivote nekterych veci lituji, ale ani jedna neni ta, ze bych odolala nejakemu pokuseni. Zato nekolikrat jsem mu podlehla a neco z toho me mrzi dost, minimalne to slo vyresit jinak. 

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:52

Gatita jasny ze na konci zivota si clovek asi rika co vse by byval chtel a uz nestihne, studovat, cestovat, mit velkou rodinu, stat se bohacem, nechodit do prace.... 

ale ze by kazdy starik ci starenka litovali ze nevosukali vsecko v sirym okoli se mi nechce verit:P 

​Nemyslim, ze tohle tady nekdo tvrdil.

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:56
Reakce na Garfie:

Protože my se tady nebavíme o tom, co je dobré pro každého jednotlivce, ale co je morální. Nebo myslíš, že morálka jako taková neexistuje? 

​Ano, myslim. Uz jsem to psala. Moralka je socialni konstrukt. Vytvareji ji lide. Vzdyt se podivej, jak se meni napric historii - nebo napric spolecnostmi. Nerikam, ze nema sve opodstatneni, ale rozhodne se nejedna o nejaky kosmicky zakon, ktery je nemenny a univerzalne platny.

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 27. května 2019 17:59
Reakce na Garfie:

Nevím teď ale jestli nezaměňujeme morálku za nějaký společenský tlak, o kterém si úplně nemyslím, že je totéž, i když hranice bude asi tenká :-)

​No ale kdo vytvari moralku!? Spolecnost.

Samozrejme pokud nejsi krestan, ktery veri, ze ji pro tebe vytvoril a uzakonil buh. Na coz mas samozrejme pravo, ale proc bych pak podle toho mela zit ja, kdyz krestanka nejsem? 

Online Garfie
Avatar
24049 příspěvků moje polička 27. května 2019 18:01

MP Marge Tak to je jasné, že odpovídá historickému kontextu, ale sama říkáš, že má nějaké opodstatnění-možná pro tu danou dobu? A rozhodně to není nijak neprůstřelná zeď, to je jasné. Předpokládám, že největší potíže jsou právě s těmi osobními vztahy, že je nemorální krást, zabíjet a podobně tady ještě nikdo (zatím) nenapadl....

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46142 příspěvků moje polička 27. května 2019 18:01

MP Marge ja to teda tak pochopila.

Offline Gatita
Avatar
7185 příspěvků moje polička 27. května 2019 18:02

viktorka_od splavu ja to myslela uplne obecne, jako teoreticky dotaz na MP Marge , ktera ma zkusenost z oboru.Zaver te studie uz jsem nekde zaslechla (bez kontextu) a bez hlubsich uvah si to vylozila jednoduse tak, ze clovek zpravidla lituje veci, ktere nerisknul. Ale to vyzneni muze byt trochu jine, napr. ze jde spis o to, jak se cloveku ten rozhodovaci proces zaryje do pameti, a ze nektery typ rozhodnuti (varianta nejdu do toho) clovek nevnima jako plnohodnotne rozhodnuti, v dusledku cehoz se k tomu vraci a ma dojem neceho nedodelaneho.  Ted nevim, jestli jsem to popsala jasne...Tak asi popojedem;)

Online Garfie
Avatar
24049 příspěvků moje polička 27. května 2019 18:05

MP Marge No však žít podle ní nemusíš, ale já si o tobě budu myslet, že jsi nemorální  (mluvím obecně, prosím, ne že nesouhlasím konkrétně s tvým způsobem života, chápeme se, že jo?). 

Pořád tady právě probíráme ty osobní vztahy, ale morálka se vztahuje přece na všechny oblasti...

Online Garfie
Avatar
24049 příspěvků moje polička 27. května 2019 18:06

Hrozně zajímavý téma, tohle, jak obecně o morálce, tak to o litování na smrtelné posteli, škoda, že nesedíme všechny někde v hospodě, takhle se ztrácí spousta věcí v překladu....

Offline MP Marge
Avatar
5832 příspěvků moje polička 27. května 2019 18:09

MP Marge ja to teda tak pochopila.

​Promin, ale za to nemuzu