Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Online dorota
Avatar
849 příspěvků moje polička 18. února 2021 21:52

Potrefenáhusa na Slovensku sa 2.7. slavi sviatok Navštívenia Panny Márie.

Online Isca
Avatar
4455 příspěvků moje polička 18. února 2021 21:58

Potrefenáhusa A 25. března je Zvěstování Panny Marie, což se v ČR kalendáři zřejmě přetransformovalo do Mariána :-) 

Online dzizisketa
Avatar
7448 příspěvků moje polička 18. února 2021 22:41

Každý Jan by měl mít povinně i to druhé jméno, aby bylo jasné, na kterého slaví. Navíc to zní skvěle, Jan Křtitel, Evangelista, Nepomuk, Sarkander...

Online dzizisketa
Avatar
7448 příspěvků moje polička 18. února 2021 22:42

Isca

AA Hromnice jsou Očištění Panny Marie. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 18. února 2021 22:58

Moje matka byla Růžena Magdalena... tvrdila celej život že kvůli faráři, kterej byl v den jejího křtu poněkud pod vlivem anžto to mělo bejt naopak, a do smrti z toho lezla po zdi -  komunisti jí udělali čáru přes rozpočet, když do občanky a dalších dokladů povolili jen jedno křestní jméno... takže ačkoliv ji prakticky nikdo jako Růženu neznal, už jí to zůstalo. I my děti jsme byly poněkud rozhozený, když nám naši matku Madlu prezentovali oficiálně jako Růženu - tu jsme neznali

Offline Mrakoplas
Avatar
8806 příspěvků moje polička 18. února 2021 23:14

dorota a 15.septembra Sedembolestna panna Mária, deň pracovného pokoja :)

Offline moora
Avatar
7536 příspěvků moje polička 19. února 2021 00:31

barbucha podobně moje prateta Mařka byla vlastně Kateřina, což jsem zjistila v až v hodně pozdním věku, nikdy jí tak nikdo neříkal

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 19. února 2021 11:16

dzizisketa Jj, moje babička slavila Marii na Hromnice

Offline crazydaisy
Avatar
2667 příspěvků moje polička 19. února 2021 21:45

Moje druhý jméno je Josefina, ale mám ho akorát uvedený v křestním listu.

Offline Mirka
Avatar
3985 příspěvků moje polička 22. února 2021 19:33

Tady pořád jedou jména? Mmch si pamatuju tady na parf. debatu o jménech, které závěr byl, že správné je používat jméno jen v základním tvaru. A tady je to samá zdrobnělina!

Offline JankaM
Avatar
2395 příspěvků moje polička 23. února 2021 21:49

Dnes jsem seděla v mhd naproti dvěma holkám tak 18 let a ty měly tak precizně  narysovane obočí, že jsem z nich nemohla spustit oči. Tak jsem si to svoje doma aspoň obarvila, ať jsem taky in

Online Tabea
Avatar
4676 příspěvků moje polička 23. února 2021 21:58
Offline Ounz
Avatar
19831 příspěvků moje polička 23. února 2021 21:59
Reakce na barbucha:

Moje matka byla Růžena Magdalena... tvrdila celej život že kvůli faráři, kterej byl v den jejího křtu poněkud pod vlivem anžto to mělo bejt naopak, a do smrti z toho lezla po zdi -  komunisti jí udělali čáru přes rozpočet, když do občanky a dalších dokladů povolili jen jedno křestní jméno... takže ačkoliv ji prakticky nikdo jako Růženu neznal, už jí to zůstalo. I my děti jsme byly poněkud rozhozený, když nám naši matku Madlu prezentovali oficiálně jako Růženu - tu jsme neznali

​mám podobnou historku, moje babička se jmenovala Albina, ale pan učitel na základní škole prej řekl, že německý jména se tam trpět nebudou a přejmenoval ji na Bělu..a zůstalo jí to. Když sem pak někde už jako větší viděla nejakej oficiální dokument na Albínu, vypadly mi oči z důlků

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 23. února 2021 23:09

Ounz 

Matka bojovala celej život za to sebeurčení a nikdy to nevyhrála, jedinej ústupek co jí úřednickej šiml povolil bylo používání jen iniciál R.M. Samozřejmě to vedlo k všeobecnému obveselení hyen v rodině (tudíž nás všech), který jí potom jinak než RM neřekly: přijde er.em na oběd? nazdar er.em, jak se máš? Možná je někdy lepší netlačit na pilu asi

Offline Kokoska
Avatar
28296 příspěvků moje polička 23. února 2021 23:13

barbucha no ale to jste měli děsně prohnile kapitalistický manýry, když si vzpomenu na ty jejich džejáry a ítý!

Offline barbucha blogger
Avatar
30590 příspěvků moje polička 23. února 2021 23:23

Kokoska 

My nic, to "vona" si to vymohla!

Ale tak jak si nás vychovala...  Džejár byl samozřejmě velkou inspirací zrovna v tý době

Offline JanieB
Avatar
532 příspěvků moje polička 25. února 2021 20:21

U nás (Slovácko) vždycky vedla Marie. Mám obě babičky Marie, každá z nich měla dceru Marii (moje tety), jedna z těch tet má taky dceru Marii (moje kmotra ) a prababičky byly Marie všechny čtyři! Mladší Marie slaví svátek 12. 9., babičky 15. 8.

A taťka Jan (vždycky Jane, Jene, Jendo, Janku, Janíčku, Jeníku... nikdy Honzo :D) neslaví v červnu, ale na konci ledna.

No a moje dítě se bude jmenovat podle mužovy rodinné tradice jako jeden ze synů Pinot Noir ;-) Uvolila jsem k tomu, protože se mi to jméno od malička celkem líbilo, znám dva sympaťáky toho jména a ještě jsem na tom nasbírala u muže i tchánovců hodně dobrých politických bodů Přesně podle mého gusta: ne dlouhé, ani moc obyčejné, ani moc výstřední, ani moc časté, žádný jazykolam, žádné extra šílené zkomoleniny mně známé, stejné v ČR i v Rakousku. Prostě akorát ;-)

Offline tina
Avatar
5867 příspěvků moje polička 04. března 2021 21:31

Přiznám se, že mám dneska hodně zvláštní náladu. Brácha má narozky, který s ním nemůžu oslavit a jsou to přesně dva roky, co odešla moje milovaná babička - nejhodnější člověk, jakého jsem kdy poznala. Na hřbitov nemůžu, tak jsem aspoň doma zapálila svíčku a nalila si na ni sklenku červeného. Je mi tak zvláštně, protože mi moc chybí a zároveň jsem vlastně ráda, že nezažívá tuhle šílenou dobu... Píšu to a slzy jak hrachy...

Offline Zarinya
Avatar
16413 příspěvků moje polička 04. března 2021 21:34
Offline Karja
Avatar
35837 příspěvků moje polička 04. března 2021 21:39

tina To je smutný! Ale hezky taky zároveň, žes měla takovou babičku a taky bráchu s kterým chceš slavit. Já nad tím poslední dobou taky přemýšlím, ještěze se snad toho babička nedozila, jak bychom to všechno dělali, co by z pravnoučat měla a tak... Navíc dnes jsem šla kolem mista jejího bývalého domu, kde teď bude nějaká křižovatka či co. Bylo to tak dívny, dcera ještě říká ,,podívej, tady bude silnice,, a já si úplně povzdechla ,,jo přes babičky obývák,,. Prostě celý divny

Tak ať je brzo lépe