Přiznání

01. prosince 2016 10:57
Offline Pinot Noir
Avatar
24581 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 11:05

My jsme si na bydlení našetřili (pokud se splácení hypotéky 30 let dá říct našetření ), nikdo nám nedal ani korunu a ani neposkytl levné bydlení, ale tehdy ještě nebylo potřeba mít těch 20 %, nebo kolik teď člověk potřebuje, fungovaly ještě stoprocentní hypotéky (ovšem úrok byl zase přes 6 %). Jinak by se nám to nepovedlo.

Ovšem na nervy z těch několika měsíců, kdy jsme s bytem na hypotéku koupili pozemek na další hypotéku a ze třetí začali stavět dům, asi už nezapomenu. Když pak stavební firma s penězi na čtvrtinu domu pláchla a těch plánovaných pár měsíců se protáhlo na víc než rok, nastalo u mě asi zatmění a radši jsem ty pocity rychle zapomněla.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46119 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 11:24

Pinot Noir Myslím že je klíčové že jste na to dva. 

Offline Klara
Avatar
475 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 11:25

Pinot Noir Myslím že je klíčové že jste na to dva. 

​A taky že už je to asi dýl :)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46119 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 11:26

Klara :-) Tak na to pozapomenutí určitě

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:17

Pinot Noir my bychom si sami našetřili, ale ne za dva roky. Rodiče nás nechali bydlet ve svém bytě jen za náklady a muž má určitě lepší plat než většina našich vrstevníků. Jiné peníze jsme taky nedostali.

To, co vám udělala ta firma! To musela být fakt hrůza.

Offline Pinot Noir
Avatar
24581 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:21

Klara 11 let, zas taková doba to není.

viktorka_od splavu jo, ve dvou se to táhne samozřejmě mnohem líp.

Online rasaNori
Avatar
7743 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:27

My bydleli v byte tchanu, nicmene za plny trzni najem. To je taky pomoc jak stehno. Dum jsme kupovali pred 5 lety. Hypo nemame. Ale je to tim ze jsme v praci byli oba od nevidim do nevidim a tak bylo jak nasetrit... 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:32

rasaNori určite si to tak nemyslela, ale vyznie to tak, ako keby sa všetci, ktorí nemôžu našetriť na dom/byt/hypotéku len flákali. 

Online tina
Avatar
5881 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:34

rasaNori to není šťastná formulace

Offline dzizisketa
Avatar
7489 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:38

paktofonika

TTak u řasů jsou myslím oba podnikatelé, tam asi fakt platí čím víc času, tím více zakázek, tím víc peněz. To třeba u mě jako zaměstnance neplatí, nebo jen do určité míry. 

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:39

tv  Já souhlasím s dzizisketa, že to vlastnictví se u nás bohužel přeceňuje, jenomže u nás na klasické nájemní bydlení nejsou úplně dobře nastavené podmínky. Chápu, že tě to štve, ta doba kdyby byla opravdu úrodná pro levné nákupy-a většině lidí muselo být jasné, že ceny půjdou časem prudce nahoru. A historek bych měla spoustu. Pamatuju si na jeden polozbořený dům v centru-se zahradou, do kterého jsem byla zamilovaná, prodával se za 800 tisíc, bylo tam asi pět bytů. Snažila jsem se zaktivovat nějakou partičku, se kterou bychom to koupili a opravili, ale nepodařilo se mi to. Teď se ten dům prodává za nějakých 20 mega. Já sama jsem koupila totálně vybydlený byt v centru (nebyla tam ani teplá voda, nic) za nějakých 650 tisíc, spravila ho za ty samé peníze a dnes bych ho prodala tak za 2,5. Ovšem realitka, která mi ho tehdy prodávala, ho odkoupila za 40 tisíc od města....

Jo, ale ten pozemek by jednou mohl být cenný! 

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:40

Ja mam v zivote kliku v tom, ze mame dum v Praze a chatu a uz treti generaci jsme jen jedinacci a majetek se netristi. Ziji tam teda moji rodice samozrejme, ale dum je vicegeneracni.  No a my s muzem pred par lety koupili na hypo dum v Sudetech, kde se ale ten realitni trh dost zveda. Celkove na sobe vidim ten obrovsky vliv zazemi, umozneni studia a toho, ze jsem do 25 proste zila u rodicu. Proste velmi dobra startovaci pozice. Presto mi ale prijde silene, kolik dnes stoji treba 3+1 byt v krajskem meste, to je nedosazitelne temer pro kazdeho. Domy na periferii klidne 10mil (nemluvim o Praze). 

Offline Mohučanka
Avatar
6403 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:43

rasaNori to je opravdu nešťastná formulace, i když rozumím, co jsi chtěla říct.

dzizisketa já taky hlavou tabulku neprorazím.

Offline Garfie
Avatar
24021 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:48

Jinak teda ten můj byt byl už byl tehdy dobrej kauf, ale já jsem dost dlouhodobě sledovala situaci, bydlela jsem deset let po sdílených podnájmech, takže jsem okamžitě zavětřila šanci. Moje nejlepší kamarádka, když ho viděla, tak se rozplakala. Vybydlenej, smradlavej...no já měla vizi.  A kdybych nepotkala tou dobou svého muže, tak bych ho musela opravit za polovinu a dost by se to projevilo. I tak jsem se tam nadřela fest, spoustu věcí jsme dělali sami. Znám pár, co začínal v garsonce za pár kaček, když ji opravil, tak ji prodal a ze zisku se přestěhoval do jednopokojáče...a tak postupně dál. Jsou teda ale neuvěřitelně šikovní, on si nakonec založil stavební firmu. Dnes bydlí v domě a je jim přes 50.  Problém je, že tyhle výhodný vybydlený byty už prakticky neexistují....

Offline Klara
Avatar
475 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 12:50

Pinot Noir tak za 11 let pozemky (nejen) v Praze zdražily neskutečně :) čimž samozřejmě nechci snižovat že je super že vám to dobře vyšlo

Offline mnum
Avatar
2139 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 13:00

ohledně cen pozemků nevím, ale nedávno jsem někde četla, že za byt v Praze byla před několika lety průměrná cena kolem 60 tis/m, nyní je to 110-120... My jsme náš nynější minibyt stihli koupit ještě za dobrou cenu, teď intenzivně hledáme větší a často jen zapláču nad cenama... 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 26. ledna 2021 13:06

mnum my máme byt v paneláku na sídlišti v Praze, na metru. Vlastníme ho pět let. Za tu dobu se jeho cena skoro zdvojnásobila! Byl teda v původním stavu, ale rekonstrukce tolik rozhodně nestála. I byty na sídlišti, pokud jsou na metru, se pomalu stávají nedostupnými pro velkou část lidí. To rozhodnutí koupit rovnou velký byt bylo k nezaplacení.

Online continuity
Avatar
33800 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 13:07

mnum my jsme byt kupovali ta cenu, která nám tenkrát přišla šílená, navíc byly tou dobou dost strasne uroky, do toho mateřská, úplně bidu jsme netreli, ale přemýšlet jak nejlépe nakoupit jsem teda musela. Teď je cena toho bytu pomalu 2x tolik. vetsi být už jsme odpískali, ale my se nějak vejdem. Na další hypotéku nemám moral a vlastně už ani čas. 

Ty ceny jsou super viděno vzdy zpětně. 

Offline Pinot Noir
Avatar
24581 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 13:19

Klara to samozřejmě. Ale hlavně ty stoprocentní hypo nám to umožnily, těch 20 % bychom neměli ani na ten první byt.

Online rasaNori
Avatar
7743 příspěvků moje polička 26. ledna 2021 13:22

paktofonika Mohučanka tina ja to rozhodne ani tak nemyslela a rozhodne to tak ani nevidim. A uplne si pamatuju ty dny kdy vsichni sli na koupak, a my nekde v praci az do vecera, protoze bylo dlouho svetlo...