Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 19. června 2020 13:42

viktorka_od splavu No to si někam napíšu!

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 19. června 2020 13:50
Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 19. června 2020 15:49
Reakce na MP Marge:

​Rasistickyho je na tom to, ze donedavna cernoskam na jihu nic jineho nezbyvalo, nez si najit praci jako chuva nebo pomocnice v domacnosti, neb jine moznosti pracovniho uplatneni pro ne byly naprosto minimalni. Zejmena na jihu firmy  zadne cernosky ve svych kancelarich, obchodech, apod. nechtely. To je skutecnost bohate zpracovana i v literature, filmu - pokud by nekoho zajimalo si rozsirit obzory.

Deti na obou stranach pak vyrustaji s tim, ze cernochy vidi temer vyhradne v podradnych pozicich - a co se tim tedy podvedome uci!?

Z toho potom vyplyvaji situace, kvuli kterym muj byvaly pan profesor z NIU nevychazi bez univerzitni legitimace z domu, aby v pripade potreby mohl prokazat, ze si nevymysli a je opravdu profesor Anebo cetne pripady v nemocnicich, kdy se pacient odmitne nechat osetrit afro-americkou lekarkou a vyzaduje "opravdoveho doktora". Protoze kazdy prece vi, ze cernosky pracuji v kuchyni

​Nevím, jaká je aktuální situace, moje zkušenost je nějakých 10 let stará. Jih USA jsem poznala jako poslední a dost mě šokovalo, že obsluha byla vždycky afro-americká. Fast foody, restaurace, obchody, benzínky, za kasou kdekoliv, úklid... Na všech pozicích, kde jinde vidíš ten nejpestřejší mix, děcka ze střední, a tak, to na jihu bylo naprosto unifikované. To by člověka nenapadlo, dokud to nezažije, tam fakt bylo vidět, že některé práce jsou jen pro někoho.

Offline stes
Avatar
7333 příspěvků moje polička 19. června 2020 16:06

MP Marge prosim, vcera pred 19 jsem sem davala dotaz, kterej mi fakt zajima a asi ty jedina na to dovedeš odpoved nebo napsat, co s tim, jake to ma reseni. Diky

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46049 příspěvků moje polička 19. června 2020 16:17

stes já jsem teda tu tvou otázku pochopila jako čistě řečnickou, nějak nechápu kam tím míříš.

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 19. června 2020 16:22

dynda Kamarádka procestovala Jih o posledních prázdninách, zkušenost stejná. I když mně to přišlo z vyprávění spíš tak, že téměř nezavadili o bělocha, byla z toho poněkud zaskočená. Je to Mongolka mimochodem, aby nebyla podezírána z bílé nadřazenosti.  :-) Jo a pak byla ještě zaskočená (což nesouvisí s tématem, ale je to zajímavé), že syn neměl přístup do hospod, kde se podával alkohol a to ani s rodiči! A že kvůli tomu měli občas problém se najíst...

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 19. června 2020 16:25

stes já jsem teda tu tvou otázku pochopila jako čistě řečnickou, nějak nechápu kam tím míříš.

​Já taky, musela jsem si tu otázku teď dohledat a nevím, co čekáš za odpověď. Já to vnímala jako takový obecný povzdech.

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 19. června 2020 17:13
Reakce na stes:

Když zamestnam cernosku jako uklizecku, protože treba nic jineho neumi, tak je to spatne. Kdyz ji nezaměstnám, protože se budu bát, aby mi aktivisti nevymlatili firmu, protoze u mě uklizi cernoska, je to taky špatně. Takže, a ptam se zcela vážně, s touhle modelovou situace co? Jake je reseni?

​Reseni neni na tobe, ale na spolecnosti. Na tom zamestnat cernosku jako uklizecku, pokud nic jineho neumi a treba ani umet nechce, neni spatneho vubec nic. Pokud ale cernoska o takove misto zazada jen proto, ze sice ma navic, ale zije ve spolecnosti, ktera ji v pristupu ke vzdelani a k lepsim pracovnim prilezitostem hazi klacky pod nohy, tak je to spatne. To ty ovsem jako jednotlivec vyresis tezko - musi se zmenit cely system, a o tom jsou prave ty soucasne protesty. 

Ze by se aktiviste zamerovali na niceni firem jen proto, ze tam pracuji cernosi jako uklizeci, o tom jsem zatim neslysela a doufam, ze to tak zustane. 

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 19. června 2020 17:13
Reakce na bram:

MP Marge tvoje příspěvky jsou super, moc ráda tě čtu, rozšiřuješ tu obzory a myslím, že nejenom mně. 

​Dekuju, jsi hodna

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 19. června 2020 17:15
Reakce na Garfie:

continuity viktorka_od splavu To je super, dost mi mluví z duše. Mě ta moje "středová umírněnost" někdy trochu štve, ale nedokážu na věci koukat černobíle. 

​To jsem uplne presne ja! A co jsem vystudovala a zacala pracovat jako terapeutka, tak je to jeste horsi

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 19. června 2020 17:20
Reakce na Mirka:

Já jsem si taky dlouho myslela, a možná je to i případ barbucha , že po těch desítkách let je rasismus v USA okrajová záležitost, a jak psala barb, nikdo si přinejmenším "nedovolí" řešit rasu. Ale ono je to v reálu  výrazně jinak -  příspěvky MP Marge mě v tom utvrzují (díky za ně!).  Rovnost v přístupu ke vzdělání a práci a tedy k celospolečenskému bohatství jsou pořád jen teorie. Proto, podle mého, padají sochy a rabují se drahé obchody. Menšina nemá pocit sounáležitosti s většinou. Většinovou společnost a to, co vybudovala nepřijímají za své. To, co vídáme v běžně ve filmech, např. smíšená manželství, není tak běžně a bez předsudků přijímáno. 

​Ja myslim, zes to vystihla uplne presne. 

On ten americkej rasismus je zaludnej v tom, ze se za poslednich par desetileti "schoval". Aby na dverich visely cedule "jen pro bile", to uz samozrejme neexistuje, ani ja Jihu. Ale spolecnost smysleni nezmenila, jen ti jako obcance barevne pleti da najevo nenapadne a jinak, ze te nekde nechteji. Je to hrozne zakerny, protoze to neni videt na prvni pohled, takze clovek snadno propadne iluzi, ze je vlastne vsechno v poradku. Neni. 

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 19. června 2020 17:22
Reakce na continuity:

Já si myslím, že se to teda dost vystihl Čermák. Nesouhlasím se všemi formulacemi, aby bylo jasné, ale s hlavní myšlenkou jo.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jsme-jak-neuroticke-vecne-rozcilene-akvarijni-rybicky-s-kratkou-pameti-109832

​VYBORNEJ clanek

Offline MP Marge
Avatar
5712 příspěvků moje polička 19. června 2020 17:31
Reakce na dynda:

​Nevím, jaká je aktuální situace, moje zkušenost je nějakých 10 let stará. Jih USA jsem poznala jako poslední a dost mě šokovalo, že obsluha byla vždycky afro-americká. Fast foody, restaurace, obchody, benzínky, za kasou kdekoliv, úklid... Na všech pozicích, kde jinde vidíš ten nejpestřejší mix, děcka ze střední, a tak, to na jihu bylo naprosto unifikované. To by člověka nenapadlo, dokud to nezažije, tam fakt bylo vidět, že některé práce jsou jen pro někoho.

​Jo jo, Jih je takova kapitola sama pro sebe. Proto tam nechci - krome toho, ze je tam moc horko

Mne cela leta vrtalo hlavou, kdyz je ten Jih tak problematickej, proc tam tolik Afro-Americanu zustava, nebo se tam dokonce i zpatky stehuje. Nakonec jsem to nevydrzela a zacala se na to ptat. V kostce, afro-americti pratele mi vysvetlili, ze Jih je sice Jih, ale clovek pry vi, co tam ma cekat. Horsi pry je "pokrytecky" rasismus na severu, kde se komunity navenek prezentuji jako velmi liberalni, ale v realu to vypada jinak.

Ten pan profesor, co jsem ho tu zminovala, nam ve tride vypravel, ze vyrostl a vystudoval na Jihu (konkretne v Georgii) a s primym rasistickym utokem se nikdy nesetkal. "N-word" mu vmetl do tvare az soused pote, co se prestehoval do (udajne) multikulturniho New Yorku.

Pak se v tom vyznej! 

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 19. června 2020 17:59

Otec žije na juhu a je to až ľahko strašidelné, keď si to človek začne všímať (kým sa na to nezameria, tak možno nie), že tie svety sú akoby úplne oddelené. A určitý rasizmus, alebo predsudky sú na oboch stranách. Napríklad otec chcel kúpiť na dôchodok menší domček v štvrti, kde sú prevažne afroameričania a oprávnene sa obával, že by ho v susedstve neprijali, tak si to rozmyslel. Rovnako ako ked sa v tíme jeho manželky - zdravotnej sestry - postupne pomenil zvyšok personálu za nie bielych, tak ju doslova odstrihli, nakoniec zmenila miesto.

Lenže....tá nedôvera plynie z ich vlastných zlých skúseností, ako píše MP Marge , ak je už hneď škola automaticky považovaná za horšiu, pokiaľ je tam prevaha afroameričanov, alebo mexičanov, ak sa na človek majorita díva s podozrením len pre farbu kože, tak jednoducho sa v živote naučí automaticky predpokladať, že "z tej druhej strany" bude problém. Aje pokojne možné, že na to lepšie vzdelanie, či kvalifikáciu aj skutočne rezignuje, pretože to stojí nielen energiu ako u nás, ale aj naozaj množstvo peňazí, ktoré jednak nie každý má a keby aj mal, tak si zváži, či ich investovať do niečoho, čo mu bude v konečnom dôsledku houby platné.

Konieckoncov to ja osobne vidím (nemusím mať samozrejme pravdu) aj v tých policajných streľbách. Ak sa Afroameričan (oprávnene) bojí, že s ním bude nakladané horšie a potencionálne mu pôjde o život - na rozdiel od bieleho - tak je naozaj väčšia pravdepodobnosť, že buď bude ozbrojený, alebo že zareaguje skratovo a na tej druhej strane, ak majú policajti skúsenosť, že zatýkať niekoho s inou farbou pleti môže byť nebezpečné práve z tohoto dôvodu pre nich, tak reagujú tiež tvrdšie a môžu zoskratovať (úprimne, tu si ale myslím, že toto na rozdiel od tých civilistov by mala byť aj vec lepšieho výcviku) tak vzniká začarovaný kruh, ktorý sa naozaj nechcem tváriť, že by som vedela, ako rozlúsknuť.

A s tým Obamom a väčšími šancami pre nebielych.

Napríklad keď pred rokmi (to bolo myslím za neho? Už si to neviem spätne takto časovo dať dohromady) zväčšili/zrekonštruovali/whatever letisko v Atlante, valnú väčšinu personálu vzali Afroameričanov. No bol to poprask, akože je to nefér voči bielym zas....lenže...ja neviem. Ja sama som zástanca toho, aby v normálnej situácii štát zasahoval do vecí čo najmenej....ale situáciu, že časť občanov má výrazne znížené možnosti uplatnenia len kvôli farbe pokožky zas za normálnu nepovažujem. (Apropó, v živote som na danom letisku nemala žiaden väčší problém, ako na ktoromkoľvek inom).

A tie sochy. Nejdem sa vyjadrovať k ostatným, ale tam na juhu mne vždy padala sánka, keď sme prechádzali rôznymi mestečkami a v nich sochy rôznych konfederačných dôstojníkov, ktorí vlastne celý čas bojovali za to, aby mohli ďalej používať otrokov. Konieckoncov dodnes jedným z hlavných sightseeings v Atlante je "trucsocha", štyroch konfederačných generálov  vysekaná v Stone Mountain  (je to kopec, ktorý je vlastne monolit)  - ako náprotivok ku Mount Rushmore -  a okolo park a všetky možné atrakcie, koncerty, show sa dejú tam a pod tým vlastne v parku množstvo ľudí, z ktorých veľká časť, ak by títo vyhrali, by boli v pozícii sprepytujem "ľudského dobytka".

Ako nehovorím, že majú odstreliť toto, ale minimálne tie jednotlivé sochy z tých rôznych námestíčok už mali byť z môjho pohľadu dávno niekde v depozitároch, prípadne múzeách ako pripomienky doby ale aj s patričným komentárom.

Offline Garfie
Avatar
23891 příspěvků moje polička 19. června 2020 18:06

slniecko Pěkně jsi to napsala!

Offline continuity
Avatar
33581 příspěvků moje polička 19. června 2020 18:09

slniecko super, pohled. Diky

Offline stes
Avatar
7333 příspěvků moje polička 19. června 2020 18:10

Garfie . Nemirim nikam, dotaz byl na konkrétní situaci a jeji řešení. 

Offline stes
Avatar
7333 příspěvků moje polička 19. června 2020 18:12

viktorka_od splavu viz. vyse. Nejde mi zmínit vic lidi.. 

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 19. června 2020 18:19

Garfie MP Marge 

Takže žádný posun a vidím, že to všechny praští do očí. My byli mezi bělochy v Georgii, určitě tam jsou , vlastně spousta národností, ale ne v první linii. Být na místě MP Marge, taky bych tuhle oblast hned vyloučila.

Offline dynda
Avatar
7249 příspěvků moje polička 19. června 2020 18:31

slniecko 

JO!