Co vás dneska vážně nas...namíchlo?

21. zaří 2015 11:38
Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:21

Krehutka To není v souvislosti s lodí. To je k tématu hypochondrie, Domácí lékař a horečka onladnic vs samovolné potraty ve dvou různých překladech.

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:38

Sweet Potato Tak to se mi pak v nasledne diskusi nejak pomotalo. Ale divny mi to bylo .

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:40

Sweet Potato Ja jsem z toho nejaka zmatena, housemaid's knee ale nema souvislost ani s horeckou omladnic, ani se samovolnejma potratama, to je zanet kolena, ne? 

Offline MP Marge
Avatar
5724 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:42

Krehutka No a ja jsem si prave uvedomila, ze to jsem pomotala ja!!!  Ja uz jsem byla myslenkami u lodi, kdyz nekdo napsal o tech kolenou, a mne nedoslo, ze se to vztahuje k predchozi debate na tema horecka omladnic versus sklon k samovolnym potratum! Ja myslela, ze to bude nejaka cast na te lodi 

Timto se vsem pritomnym omlouvam za zkomplikovani diskuse!!!

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:46

coralline Jo, to docela dava smysl-pokud to chtel prekladatel nahradit necim pochopitelnejsim pro ceske realie, horecka omladnic i sklon k samovolnym potratum jsou logicka volba.

Setare Myslim, se bali, ze to v cestine nevyzni (zustane nepochopeno), tak hledali jinou nemoc, kterou zjevne nemuze dostat.

Offline Sweet Potato
Avatar
34813 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:48

Setare Nemá. Jenže v češtině to zřejmě nemá a nemělo dostatečně známý a štěpný ekvivalent.

A tedy opět mi překlad přijde lepší než originál. (Protože chlap bude mít spíš ten zánět kolene, navzdory názvu)

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:52

Sweet Potato Garfie Ach so, diky, volnej preklad, aby nedoslo ke ztrate pointy ;)

Offline Garfie
Avatar
23903 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 15:56

Setare  sakra, jednou vetou a to si fandim, jak umim byt strucna! 

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 16:13

MP Marge  Ja uz hledala souvislosti, treba podle fotek te nemoci je koleno takove spicate, ze to Jerome pouzil nejak basnicky na znazorneni přídě lodi .

Offline Ginevra
Avatar
853 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 17:40
Reakce na Garfie:

coralline Jo, to docela dava smysl-pokud to chtel prekladatel nahradit necim pochopitelnejsim pro ceske realie, horecka omladnic i sklon k samovolnym potratum jsou logicka volba.

Setare Myslim, se bali, ze to v cestine nevyzni (zustane nepochopeno), tak hledali jinou nemoc, kterou zjevne nemuze dostat.

​Garfie má pravdu. Housemaid's knee by měly být nějaký trvalý otlaky, snad mozoly na nohou služebných, co často drhly podlahu na kolenou. U nás pojem neznámý, tak se to překladatelé snažili v různých dobách převést do češtiny neduhem nám pochopitelnějším, rovněž vlastním pouze ženám. 

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 18:11

Že jsou dnešní děti a adolescenti silně vulgární, to asi už nikoho nepřekvapí. Že se mnozí chovají tak, jako by na vše měli právo, ale povinnosti žádné, to je smutný fakt. Ale dnes mi náladu zkazili hoši hned časně ráno - vytáhli kořalku a dali si loka už pěkně v autobusu. Ovšem její majitel nezapomněl v obavách podotknout, že mu musí zůstat do školy, aby to tam přežil. Ale ani mě to nepřekvapuje, protože jim přece nic nehrozí. Nemají strach z ničeho a nikoho.

Nedávno jsem si na zastávce nechtěně vyslechla i to, že jednu moji kolegyni, pány titulovanu na p*ču, by bylo dobré vzít tyčí přes hlavu. Na jedné ze středních škol v mém okolí žákům v kouření nezbrání ani to, že je hodina, ani přítomnost učitele - sednou si do zadních lavic, otevřou okno a kouří. Nebyla jsem toho svědkem, ale doneslo se to ke mně z důvěryhodného zdroje.

Jezdívám plným autobusem. Mladí sedí, dospělí a staří stojí. Když jsem o tom mluvila se svými třeťáky, řekli mi, že dnes už se přece nemusí pouštět někoho sednou. A navíc prý oni jsou unavení z praxe. 

Děvčata devátá třída a prvák od nás - přijedou ze školy, jdou si koupit láhev, zašijou se někde venku a o zábavu mají postaráno.

V noci, pokud není zima, běžně zůstávájí venku někdy až do dvou tří do rána, dělají bordel a nikomu to žíly netrhá. 

Omlouvám se za výlev, ale nějak je mi z toho světa poslední dobou na blití. Ani bych se nedivila, kdyby nastal den, kdy skončím s kudlou v zádech za to, že jsem někomu dala pětku, nebo po něm nedej bůh něco chtěla.  

Offline barbucha blogger
Avatar
30571 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:31

Dalia 

Prosimtě kde to učíš?! 

Tady občas vídám v létě v parku na lavičce nějakou tu omladinu, ale nanejvejš s pivkem... ráno jsem ještě nezažila, že by si někdo na zastávce přihnul, leda kafe z kelímku. A v mhd pouštěj i sednout... spíš kluci teda! Naopak si kolikrát říkám, že to s tou mládeží není tak zlý  a to jsem popudlivá bába nad hrobem 

MP Marge 

Tě zabiju, takovej bordel mi v tom dělat!

Offline Pinot Noir
Avatar
24436 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:46

Dalia Tak flašku slivovice párkrát přitáhli i spolužáci na střední, a tam jsem chodila před více než dvaceti lety. Sprostě se mluvilo taky vždycky. Akorát ten pocit nedotknutelnosti nebýval, to je asi pravda. Ale z prvního těhotenství mám zkušenost, že zrovna puberťáci mi nabízeli místo docela ochotně, na rozdíl od chlapů třicet+.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:47

barbucha Kraj vína, meruněk a okurek, do "rajchu" co by kamenem dohodil. Neříkám, že jsou všichni stejní, ale bohužel výše psané je tady tvrdá realita.  

Offline RoSa
Avatar
8202 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:52

Dalia

"sednou si do zadních lavic, otevřou okno a kouří." - furt stejný, tohle jsme dělali na gymplu už před třiceti lety (ale tvrdej alkohol teda NE!)

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:52

Pinot Noir Taky jsem nebyla svatá, moje puberta byla pro chudáky rodiče poměrně náročná, ale přece jenom ty mantinely byly někde jinde, než jsou dnes. Občas mám pocit, že se pomalu vytrácí úplně.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:52
Reakce na RoSa:

Dalia

"sednou si do zadních lavic, otevřou okno a kouří." - furt stejný, tohle jsme dělali na gymplu už před třiceti lety

​V hodině?

Jako ano, jak píšu výše - nebyla jsem svatá, kouřila jsem za školou a jednou na wc. 

Offline RoSa
Avatar
8202 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:57

Dalia ano - měli jsme bezvadnýho učitele chemie: měl hodně špatný zrak, téměř nic neviděl (nám blbcům tehdy nedošlo, že o to lepší má čich ), ale přešel to velmi noblesně - a to na něm dodnes obdivuju, já bych ten klid neměla

Offline Setare
Avatar
942 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:57

Dalia Jak je to takhle napsany, tak je to hrozny, ale za myho mladi se nekteri chovali podobne, nicmene co jsem tak vypozorovala, tak vetsina i tech nejvetsich sigru z toho vyrostla. 

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 18. ledna 2019 21:58

RoSa Setare Asi jsem málo tolerantní, měla bych se nad sebou zamyslet.