Ukrajina

11. srpna 2014 19:56
Offline Garfie
Avatar
23924 příspěvků moje polička 22. listopadu 2022 06:36

martek01 To je hezký příběh.  Smutný, ale krásný zároveň. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30584 příspěvků moje polička 23. listopadu 2022 14:49

Co maj pořád s těma pračkama? Serou v místnostech, hajzlmísu neznaj... nemejou se jak je rok dlouhej, vodu do těch  zemljanek ani zavedenou nemají, ale pračku mít musej? Na co?!

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-ukrajina-valka-invaze-plukovnik-pracka-uplatek.A221122_120802_zahranicni_dtt

Offline Kan
Avatar
6977 příspěvků moje polička 23. listopadu 2022 18:16

barbucha Rusové věří v lepší zítřky (říkaly Ukrajinky), tak kdyby už to náhodou nastalo, tak aby byli připravení. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 24. listopadu 2022 16:44

Zpráva od "našich", stručně překládám:

Jsme v pořádku. Už 18 h bez elektřiny. Zapli jsme generátor kvůli vodě, tak ti rychle píšu. Když nejde elektřina, není nic. Světlo, teplo, voda, spojení se světem.

Dřív na 5-6 hodin vypínali, pak 2-3 šla, pořád dokola. Někdy nešla i 12 hodin. Po posledním útoku nejde už 18.

Držíme se. Věříme ve vítězství.

Offline Kokoska
Avatar
28280 příspěvků moje polička 24. listopadu 2022 19:53

Sweet Potato zrovna ukazovali v TV nocni satelitni snimky, Ukrajina je skoro stejne temna jako Cerne more. Ti lide musi mit vazne obrovske odhodlani a silu, aby to vydrzeli. Kdyz vidim na internetu videa tech chlapu v zakopech, v bahne, zime a s jasnyma ocima a usmevem, svira se mi srdce.

Offline Kan
Avatar
6977 příspěvků moje polička 24. listopadu 2022 20:02

Kokoska Hele i ty Ukrajinky, chlapa ve válce, děti po příbuzných a ony jedou nonstop, přesčasy, přeřazení na jinou práci a ještě jsou v pohodě a ok. Ale ty zážitky žen tam, darmo mluvit..  ony teda nemají problém pokecat o všem a už mluví sprostě česky, pěkně jadrně. 

Offline barbucha blogger
Avatar
30584 příspěvků moje polička 25. listopadu 2022 11:10
Reakce na Kokoska:

Sweet Potato zrovna ukazovali v TV nocni satelitni snimky, Ukrajina je skoro stejne temna jako Cerne more. Ti lide musi mit vazne obrovske odhodlani a silu, aby to vydrzeli. Kdyz vidim na internetu videa tech chlapu v zakopech, v bahne, zime a s jasnyma ocima a usmevem, svira se mi srdce.

Musej to vydržet, musej! Přece nebudou kapitulovat po tom, co už přestáli... a Putler jim ty města a špitály a fabriky znova nepostaví, i kdyby byly "jeho". To už by se mohli všichni rovnou oběsit.

Já si jen přeju, aby se svět neunavil a pomáhal jim i nadále (a pokud možno víc)... tady teď všichni skuhraj a myslej jen na svoje teplíčko a pohodlí... osobně uvažuju že zruším celý vánoce a to, co bych za ně utratila, pošlu jejich ambasádě, aby mi na ně zbylo víc... nevím co jinýho dělat.

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 25. listopadu 2022 11:20
Offline barbucha blogger
Avatar
30584 příspěvků moje polička 25. listopadu 2022 11:54

Sweet Potato 

No, rodina mě bude milovat

Offline barbucha blogger
Avatar
30584 příspěvků moje polička 25. listopadu 2022 14:19

Další pomocný link pro ty, kdo ještě ve slabé chvilce pomyslí na prostý russký lid se soucitem...

https://twitter.com/wartranslated/status/1595357987677290497

Offline martek01
Avatar
1438 příspěvků moje polička 25. listopadu 2022 15:23

včera jsem šla po měste a potkala jsem děti z místní školky. mezi nima chlapeček, kterýmu jsem pomohla zařídit, aby tam mohl chodit. syn jednoho z kluků, co nám opravovali barák. 

kloučka jsem pozdravila, když jsem řekla jeho jméno, rozzářili se mu oči, že ho znám

a já se rozbrečela. 5 leté dítě, v absolutně cizí zemi, s cizíma dětma. díkybohu má oba rodiče u sebe, ale doma válka. vím, že je malej, že si to neuvědomuje. ale já si to uvědomuju a obdivuju statečnost všech ukrajinců, ať zůstali nebo odešli. a tečou mi slzy, jen když to zase píšu

jsem opět s nervama v prdeli, jak na začátku války. taky mám strach, že to svět přestane bavit a že skonči podpora. mám strach, že to oni nevydrží. mám prostě ukrutnej strach a ten mě ničí zevnitř... 

Offline Karja
Avatar
35827 příspěvků moje polička 26. listopadu 2022 00:02

martek01 To je hrozný ty tvoje pocity. Ale já si dneska pomyslela neco podobného. Na mě se dneska hrozně hezky usmála holka se stejně starou dcerkou jak mám já holky.  A já si říkala, jak to musí být na hovno, i když jseš v bezpečí, ona je tu myslím s maminkou, ale stejně cizí město, cizí lidi, cizí jazyk, ten čas už je taky poměrně dlouhej, a teď ještě mi přijde tak stoupá ta nesnášenlivost, to pevne doufám, že to aspoň nepociťuji. Musí to být hrozny.

Podpora nepřestane, střední Evropa si nenechá po tom všem rusaky za zadkem, to by byl začátek vlastní sebevraždy. Nepřestane neboj! 

Offline Kokoska
Avatar
28280 příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 11:21

martek01 myslim, ze tyhle deti chapou vic, nez by v jejich veku mely. Je to strasne smutny, ale aspon ma tu rodinu kolem sebe. Ono to zvenku vypada, ze si ty deti zvyknou, za chvili se domluvi, hrajou si. Ale jaky skody ta situace nepachala vevnitr, tezko rict, ze dne na den jim skoncil jejich obvykly zivot a to myslim neni jednoduchy pro nikoho.

Offline Luna
Avatar
10439 příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 22:07

Nevim kam s tim, ale: Kdysi jsem zacala delat ilustraci k ukrajinske pohadce. Konecne hotovo a je to format A4 umeleckyma akvarelama kombinace s perokresbou a redenym akrylem.

Bylo mi receno, ze na Ukrajince se mam vy..., ze na ty je prachu dost, ale me to docela nastvalo. Plus me nastvalo, ze jsem posledni dobou byla svedkem hodne hnusnych pripadu chovani nasich lidi/deti, nebudu rozebirat, max. osobne.. Takze: 1 tisk 350, z toho neco sezerou naklady, ale jinak bych jim koupila neco, co jim bude ve skole k uzitku. (Barvy, knihy, hry...?) apod. 
Lip pomoct neumim, ale treba aspon neco...

Podepisu osobne s podekovanim. 

obrazek zde. Pokud se zapojite, moc dekuju.

A nechci to davat na ig, opravdu jen sem. Kdyztak do jineho vlakna?

Offline mirajo
Avatar
2359 příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 22:11

Luna Nádhera, ten moc potřebuju Která to je pohádka? Najdu někde? 

Offline Luna
Avatar
10439 příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 22:16

mirajo Dekuju Pohadku mam vytisklou v praci, myslim, ze je to snad nejaka sbirka slovanskych pohadek z dob narodniho obrozeni, mimochodem je to strasna drastarna. Tahle krasna panna plakala perly a tu schopnost ji zavidela zla macecha, tak ji ty oci vypichla, proto to oko mezi perlickama...Ale ma to happy end. No zkusim to sem pro zajemce nasdilet.

Offline Sweet Potato
Avatar
34821 příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 22:27

Luna Ano!

Offline Makara
Avatar
2227 příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 23:00

Luna Tak já bych si jednu Perlovou prosila.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. listopadu 2022 23:31

Luna já chci!