Ukrajina

11. srpna 2014 19:56
Offline Janulik03
Avatar
16691 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 07:05

Ja som zrovna v piatok zachytila rozhovor kde pani opisovala ako jej známy niečo viezol na ukrajinu a že veď tam nič nie je zničené. Normalne tam boli ludia na uliciach, chodili spoje, auta a vlastne kde teda je tá vojna? To jeden nevie či dobre rozumie. Je to tá istá pani čo brojí proti deťom v školách a škôlkach lebo zaberajú miesto miestnym deťom, berú nám prácu, majú drahé autá. 

Až mi je hanba za ňu 

Offline Kan
Avatar
6977 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 07:10

Janulik03 Tak ale bojuje se jenom v části Ukrajiny, já mám teď Vierku u Ukrajiny, nechala mamince děti a pracuje přes agenturu a u nich válka taky není, spíš si stěžuje na draho a špatnou dostupnost zboží, třeba Coca Cola u nich k dostání není.

Offline Janulik03
Avatar
16691 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 07:18

Kan ale ved jasne, len to pausalizovanie a poukazovanie preco nezostanu vo vlastnej krajine, a hlavne žiadna vojna nie je a ak je môžu si za to sami. No škoda sa s nou baviť, zabitý čas. 

Offline Kan
Avatar
6977 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 07:24

Janulik03 Tak nezůstanou, protože tam není práce a je draho. Pokud najdou uplatnění tady tak pro nás je to velké plus.

Offline Sweet Potato
Avatar
34823 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 09:17

Já už podobné věci bohužel začínám slýchat zdejších ukrajinských "starousedlíků", kteří válečné uprchlíky původně podporovali. Že skutečně potřebných je prý mezi nimi max 10%. Že Krym a Donbas byl stejně vždycky ruský. Ať si ho teda Rus zase vezme, ať už to hlavně skončí...

Jaké jsou asi názory na Ukrajině?

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 09:44

Kan 

To, že se nebojuje na celém ukrajinském území (=jinde je bezpečno) není vůbec pravda. v březnu Rusko zas bombardovalo také ukrajinská území daleko za aktuální frontovou linii, třeba Lvov a může to přijít zas, vzhledem k tomu, že s nima Íránci čile obchodovali. Jak nazvat bombardování civilních oblasti jinak než bojem, mě nenapadá. 

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 09:47

Sweet Potato na Ukrajině ty naše uprchlíky budou po válce nutně potřebovat zpět. 

A je úplně jedno, čo si o tom myslí prodavačka v Kauflandu, prostý fakt je ten, že ukrajinští uprchlíci se ČR už ekonomicky vyplácejí. Že zo táto vláda neumí pořádně odkomunikovať, je jiná věc, ale mám dojem, že je ještě budeme tahat za rukáv, aby neodjeli domů po válce moc rychle. 

Offline tenzie
Avatar
294 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 10:28
Reakce na RoSa:

a představte si, oni ty svoje byty tam pronajímaj!"... 

​tyhle omezený prupovidky jsou fakt na facku... Shodou okolností jsem se o víkendu vyskytla na ubytovně pro uprchlíky v jednom krajským městě a rozhodně jim není co závidět... 

Offline Kan
Avatar
6977 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 10:43

continuity No hele, mám to od Ukrajinky, na Velikonoce byla doma a na moji otázku odpověděla, že u nich klid. Tak si to přeber jak chceš.

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 13:36

Kan to, že v nějaké ukrajinské vesnici byl o Velikonocích pár dní klid přece neznamena, že je západní část Ukrajiny od fronty v mírovém stavu. 

devátý březen 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusko-se-vratilo-k-masivnimu-bombardovani-fotky-ukazuji-dusledky-227441

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 13:46

Kan continuity jasne, ale jsou proste oblasti, kterych se valka v ten moment moc netyka, krom treba toho zdrazovani. Pani, ktera u nas roky uklizi v dome, ma taky dcery na Ukrajine, v oblasti, kde se nevalci, ziji uplne normalne, ona za nimi jezdi a rika, ze pro ne se toho moc nezmenilo.

I za valky v Jugoslavii byly oblasti, kde byl klid. Tak to proste je. Nasich kamaradi tak jezdili pres Italii kazde leto cele roky, co se tam valcilo. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34823 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 13:46

continuity Nám to asi vysvětlovat nemusíš.

(Ale otázka je, kolik z těch, co se tu "ekonomicky vyplácejí", se tam vrátí.)

Offline Sweet Potato
Avatar
34823 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 13:46

Lamicka Přesně tak. Navíc je to obrovská země.

Offline Lamicka
Avatar
13349 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 13:47

Sweet Potato a to si tu zijeme v takove bubline. Nasi jsou v malem meste ve strednich Cechach a tam to pekne bubla... teda spis nepekne.

Online Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 24. dubna 2023 14:01

Lamicka jo, teď je někde klid. Ale s dětmi bych se tam nevracela ani za nic, za pár dní klidně zase můžou lítat bomby na Kyjev.

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 14:04

Lamicka jenže Russ se chová jak nevyspytatelný psychopat a je schopen zítra poslať drony klidně kamkoliv. 

Offline RoSa
Avatar
8212 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 14:24

tak ale neni pochyb o tom, že ta země je ve válce, jakože celá, celej stát! je napadená, každej její občan... nebo by vás nechávalo chladný, že se támhle někde bojuje třeba o Bruntál? a občas něco doletí do Kolína, do Pardubic, do Prahy...

Online continuity
Avatar
33667 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 14:45

RoSa tak člověk přivykne i na šibenici, jak se říká. Oni tam budou žít více méně běžným životem, ale normální na tom není zhola nic. 

Offline notna
Avatar
6529 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 15:38

Měli jsme na domě řemeslníky, kteří mě taky přesvědčovali, že na UA žádná válka není, protože někdo, koho znají, jel domů, pak se vrátil a vykládal jim, že doma normálně chodil do kina. Z toho usoudili, že válka není V které části UA dotyčný byl, samozřejmě nevěděli, ale jinak v tom měli jasno...

A vyprávěla mi známá, že u její dcery v 9. třídě to velmi vře mezi českými a ukrajinskými žáky kvůli příjímacím zkouškám. Ukrajinské děti dělají prý jen příjímačky z matiky, celou dobu se připravovali intenzivně jen na ni. A to zbytek třídy chápe jako nespravedlnost, protože oni museli tu přípravu rozložit časově i na čj. A prý odpouštěli i příjímačky v AJ, pokud byli jinak povinné. Ve škole se bojí, že se to vyhrotí, jak přijdou výsledky řízení, protože se samozřejně hlásili často na stejné školy. Ale tohle mám od známé z druhé ruky, tak nevím, jak je to s těmi příjímačkami pravdivé. 

Offline Sweet Potato
Avatar
34823 příspěvků moje polička 24. dubna 2023 16:04

notna Je to tak, jen nikdo neví (nevěděl) přesně, jak se to těm dětem bude počítat.