Fragonard

06. zaří 2014 19:29
Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 06. zaří 2014 19:29

Firma Fragonard sa v skutočnosti nevolá podľa je zakladateľa - tým bol Eugen Fuchs v roku 1926, ktorý ju nazval podľa svojho obľúbeného maliara z Grasse - Jean-Honoré Fragonarda (jeho asi najslávnejším obrazom je Hojdačka z r.1767, ktorý sa stal jedným zo symbolov rokokového maliarstva).

Firma vyrába širokú paletu vôní, ktorú pravidelne rozširuje. Každoročne venuje na jar pozornosť jednému jarnému kvetu (zatiaľ to boli fialka, konvalinka, mimóza, hrachor), na počesť ktorého uvedie vôňu, parfémovanú kozmetiku a dekoračné predmety.

Súčasťou sídla firmy je aj menšia galéria, kde sú vystavené niektoré diela Jean-Honoré Fragonarda a ďalších dvoch mliarov z Grasse.

Zároveň firma predáva aj dekoračné a upomienkové predmety na motívy diel tohto maliara a prepája jeho dielo so svojím parfumérskym umením.

 

(obrázky prevzaté z www.fragonard.com, www.wikipedia.com, www.punmiris.com, www.nstperfume.com)

 

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 08. zaří 2014 23:31

Rose de Mai

Nástup je kysele rybízový, který následují spařené konvalinky s další zelení a mydlinkami. Postupně se to naštěstí uklidní a prostor konečně dostává růže. Zprvu je mírně olejovitá, potom však přechází do pudrova a nakonec příjemně zesládne, i když jen velice nepatrně. A na toaletku drží opravdu dobře .

Belle d´Avril

Příjemná pudříková vůně s bílými květy, které vyloženě sluší jarní počasí. Na první přičichnutí skutečně připomíná fialky v pudru, jak napsala jerry, když jsem ale do ní trochu zavrtala nos, ucítila jsem svěží citrusy s konvalinkou (při stříknutí na svetr vystoupí i pomerančový květ). V základu vanilkově zesládne a zpudrovatí. Hezky se drží u těla, nekřičí do okolí, přitom i po 3 hodinách je na ruce co čichat (na svetru mi vydržela celý den).

Juste un Basier (č.p.)

Začíná sprškou kyselé pomerančové šťávy (ač složení uvádí mandarinku), vůně se z toho ovšem rychle oklepe a na povrch se dere lesní ovoce, především tedy ostružiny rozmačkané s cukrem – chvilku mi to dokonce připomíná Harribo Berries – svým způsobem trochu infantilní. Mihne i trocha bonbonkových fialek. Když pomine celá tato ovocná část, zůstává ambra s prachovou vanilkou.

Ile d´Amour (č.p.)

Vůně má být údajně květinově-ovocná. No, květiny to neukecá, určitě ne šeřík s konvalinkami. Na začátku je to vodnaté, slané, chladně kovové, štiplavé a zeleně bylinkové, čili nejspíš zaplesají příznivci ultra svěženek typu Lutens L´Eau Froide, jen zde bez kouře. Potom tedy řekněme, že nás ovane umělohmotný jasmínový vánek s ovocným (broskvovým) nádechem a průsvitným pižmem. A tím naše exkurze po ostrovu lásky končí.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 09. zaří 2014 23:26

Fragonard

EdT: Teplá květinová vůně se zeleným nádechem, nejvýraznější v ní je zimolez a lilie, která je hodně podobná té v Anais Anais (Cacharel). Tady ale narozdíl od zemitosti je základ složený z rozmačkaných zelených listů a jemně namleté citronové kůry.

č.p.: Oproti toaletce zde v prvních vteřinách cítím medově nasládlý podtón. Potom už jde víceméně ve stejném duchu, snad jen té zeleně je tam víc a je víc svěží. Odlišnost zase až na úplném konci, kdy č.p. jde na mně do krémova a narozdíl od EDT se objeví i ta pryskyřičnatá ambra.

Emilie

č.p.: Jistou dobu mě lákalo tuto vůni vyzkoušet kvůli uváděným fialkám ve složení, když jsem měla svoje "insolenční" období. V tomhle případě jsou schované pod záplavou svěžích citrusů, jsou pudrové a chvílemi i malinko bonbónkové. Potom vše zakryje vosková růže s poměrně vlezlým kovovým podtónem, což znamená, že určitě nebude přírodní. S příchodem hřejivé pryskyřičnaté ambry pak veškerá počáteční „svěžest“ mizí, jako kdyby se po letním dnu najednou začalo stmívat a vy jste se šly ohřát k ohni. Přesto na tuhle značku docela slušné.

EdT: Oproti č.p. značně naředěné, zbytečné a zcela zapomenutelné, v hlavě jsouakorát výraznější citrusy na úkor květin, ale zase ta růže nepůsobí tak voskovitě a kovově. Ovšem základ, to je pouze chabá připomínka toho, jakože by se mělo jednat o ambru.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 12. listopadu 2014 15:38

Diamant č.p.

K téhle vůni jsem měla poměrně dlouho sentimentální vztah, jelikož šlo o poslední voňavý dárek od mého táty. Důvod, proč jsem ho chtěla, byl ten, že jsem v souvislosti s ním hodně četla jako o méně sladkém a méně komplikovaném Angelu. A to mi jistou dobu vyhovovalo, ovšem s odstupem času k němu musím být kapku objektivnější.

Svěže štiplavý citrusově-pepřový začátek není zrovna ohromující. Ani květinová složka v podání kovové růže a gumového jasmínu se zrovna nepovedla, i když za ten kov může pravděpodobně pepř. Teprve hřejivý pryskyřičnatý základ s hustým švestkovým nektarem, táhlým karamelem, pačuli a vanilkou vůni příjemně uhladí a trocha pudrového pižma zase malinko nadýchá.

Étoile č.p.

V případě téhle vůně musím souhlasit s velkou podobností k Light Blue. Avěží citrusy s jablkem si opravdu vypůjčili odtud a stejně tak ostrouhanotužkový cedr. Avšak do čistého parfému přilili i trochu zázvorové limonády s bublinkami a přidali jemnou gardénii. I když to je tak jediné, čím se liší. Drydown je už totiž pro změnu ve znamení citronových a pomerančových dropsů z I Love Love, které akorát narozdíl od něj nepůsobí tak ulepeně.

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 25. května 2015 00:06

Toho roku sa rozhodol uviesť Fragonard ako svojú jarnú vôňu Jazmín:

Súčasťou kolekcie je aj tradičný darčekový balíček s mydlom, miniatúrkou a rôznymi drobnosťami (tentokrát je súčasťou kozmetická taštička, uteráčik a mini sprchový gel), sviečka, mydlo a roztomilá mydelnička:

Ďalšou novinkou je ďalšia vôňa v kolekcii Le Jardin de Fragonard: Santal - Cardamom:

Zloženie:

HLAVA: čierne korenie, kardamóm, ružové korenie

SRDCE: vavrín, kadidlo, nové korenie

ZÁKLAD: benzoin, santal, pižmo

Ďalej v rámci obmeny ponuky toaletných vôd znovuoživili vône Lune de Miel s novým zložením a Reine des Coeurs, kde zloženie je pôvodné, nová je táto koncentrácia (ale zas zmizla Juste un Basier):

No a príjemnou novinkou je nový typ fľaštičiek v testovacích setoch - pôvodné 2ml povyrástli na 5ml!

Offline slniecko admin
Avatar
17569 příspěvků moje polička 10. října 2015 18:38

V Paríži výstava o Fragonarde a maliarovi Fragonardovi, tu je z nej pár postrehov :) :

http://www.fragrantica.com/news/Smelling-Paintings-by-Fragonard-in-Paris-7146.html

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 26. října 2015 11:28
Reakce na slniecko:

Toho roku sa rozhodol uviesť Fragonard ako svojú jarnú vôňu Jazmín:

Súčasťou kolekcie je aj tradičný darčekový balíček s mydlom, miniatúrkou a rôznymi drobnosťami (tentokrát je súčasťou kozmetická taštička, uteráčik a mini sprchový gel), sviečka, mydlo a roztomilá mydelnička:

Ďalšou novinkou je ďalšia vôňa v kolekcii Le Jardin de Fragonard: Santal - Cardamom:

Zloženie:

HLAVA: čierne korenie, kardamóm, ružové korenie

SRDCE: vavrín, kadidlo, nové korenie

ZÁKLAD: benzoin, santal, pižmo

Ďalej v rámci obmeny ponuky toaletných vôd znovuoživili vône Lune de Miel s novým zložením a Reine des Coeurs, kde zloženie je pôvodné, nová je táto koncentrácia (ale zas zmizla Juste un Basier):

No a príjemnou novinkou je nový typ fľaštičiek v testovacích setoch - pôvodné 2ml povyrástli na 5ml!

Jasmin jsem zkoušela v Paříži, ale na můj vkus moc těžký zelený. Mnohem víc se líbil před dvěma roky rok konvalinky.

Offline Mitzi admin
Avatar
1093 příspěvků moje polička 26. října 2015 17:26

Konvalinka byla výborná. Vůně je dobrá, ale mýdélka a všechny ty drobnosti okolo, to bylo přímo dokonalé.

Mrzí mě, že jsem nikde neulovila letošní "jarní" set s miniaturkou, bude mi chybět.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 11. června 2016 23:19

Capucine (čistý parfém)

Je osvěžující zelenou čajovkou s přírodní bergamotovou kůrou a špetkou řeřichy tak, že v první fázi skutečně připomíná zelený ice-tea. říznutý čajem Earl-Grey. Po rozvonění bergamot vystřídá ovocný jasmín s růží a Capucine díky pižmu přejde do pudrovějších tónů, aniž by však přitom ztratila tu příjemnou pikantně zelenou řeřichovou vůni. Dřevo v základu pak už jen dodá stabilitu. Je velká škoda, že se přestala vyrábět, protože to byla podle mě jedna z nejpovedenějších vůní Fragonardu.

Belle Chérie

Je celkem příjemnou květinově ovocnou vůní, která kombinuje sladkou kompotovanou mandarinku a tropické ovoce s jemnou konvalinkou, ovocným jasmínem a coca-colovým koncentrátem v podobě heliotropinu. Ten bývá v řadě vůní až úmorně sladký až lepivý, ale tady má díky rozumnému nadávkování požadovanou aldehydovou svěžest. Santal tomu moc nevěřím, nicméně i tak má vůně i pěkný vanilkově-dřevitý základ.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 02. října 2016 17:57

Soleil

Je vůní medově nasládlého jasmínu se zelenými výhonky, hořkého neroli, květinově krémové lilie, která jde rovněž jako jasmín lehce do zelena a růže z typického bulharského růžového oleje. Společně s hřejivě ambrovým základem s kořenitým santalem se potom dá říct, že skutečně vytváří velkou bílou kytici ze staré školy, zalitou sluncem. Jen se trochu obávám možného bolehlavu, který mně osobně tento typ vůní způsobuje.

Grain de Soleil

Tak tady se s kwitkem bezvýhradně shodnu. Jak mě klasická Soleil nijak zvlášť neohromila, Grain de Soleil považuju za jednu z nejlepších vůní od Fragonardu vůbec. Jasmín ze Soleil je tu zalitý sladce aldehydovým heliotropinem, který ovšem díky svěžesti pomerančového květu nepůsobí vůbec ulepeně. Rovněž růže tu má k bulharskému olejíčku daleko a je pokrytá vydatnou vrstvou sladké skořice. Má i lepší základ, v němž teplé kadidlo skutečně spolu se skořicí a vanilkou působí příjemně balsamicky.

Offline razorblade
Avatar
8171 příspěvků moje polička 20. dubna 2017 13:05

v kvetnu jedu do Grasse a pokud budu mit cas, chci se podivat i do Fragonardu, ktery tam ma mit muzeum a podnikovou prodejnu. Mate nejake tipy na vune, ktere mam vyzkouset? Nebo se svym divnym vkusem nemam do fabriky, ktera se specializuje na kyticky, vubec lezt? :)

Offline euridike blogger
Avatar
3489 příspěvků moje polička 20. dubna 2017 13:12
Reakce na razorblade:

Ja bych doporucila podivat se jeste sem...

Offline razorblade
Avatar
8171 příspěvků moje polička 20. dubna 2017 13:47
Reakce na euridike:

jj, tam se chystam ocuchat a pripadne koupit toho tveho zurnalistu. vlastne prave kvuli tomu si tenhle vylet delam. muzes za to ty! :D

Offline euridike blogger
Avatar
3489 příspěvků moje polička 20. dubna 2017 13:57
Reakce na razorblade:

... a doporucuji zkusit taky Cambouis! Navic Didier je nesmirne mily clovek - a vylet do Grasse v kvetnu, kdy vsechno kvete, to bude super... A pokud to clovek bere pres Cannes, tak to nema chybu. 

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 22. dubna 2017 23:51
Reakce na razorblade:

v kvetnu jedu do Grasse a pokud budu mit cas, chci se podivat i do Fragonardu, ktery tam ma mit muzeum a podnikovou prodejnu. Mate nejake tipy na vune, ktere mam vyzkouset? Nebo se svym divnym vkusem nemam do fabriky, ktera se specializuje na kyticky, vubec lezt? :)

No Fragonard ale moc divnejch vůní v sortimentu nemá. Snad až na Ile d´Amour.

Možná by se ti líbila Capucine, jenže ta se už bohužel přestala vyrábět. Nicméně můžeš zkusit Reve Indien, kosatcovou Iris, tilleul Cedrát, Encens Feve Tonka a Billet Doux. Ty jsou všechny dobrý.

Každopádně to muzeum určitě navštiv. Já byla jen v jejich dvou pařížských a obojí moc pěkné.

Užij si výlet. Taky bych jela. To tam určitě bude akorát všechno kvést.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 28. prosince 2017 22:30

Le Jardin de Fragonard: Santal - Cardamome

Je kadidlovkou, osvěženou chladivým kardamomem, drceným pepřem, trochou jehličí a vavřínem, který tu nevoní typicky zatuchle a polévkově, jak bývá obvykle, nýbrž naopak vytváří dojem spadaného listí. Vše je usazeno na mléčně santalovém základu s vanilkově sladkým benzoinem, díky němuž Santal - Cardamome nepůsobí odtažitě jako většina vůní tohoto typu, ale dýchá optimistickým podzimem. Pokud nepočítáme klasiku značky, jednoznačně bych ji zařadila k tomu nejlepšímu, co Fragonard v posledních letech uvedl.

http://kamsdetmi.ozpreliezka.sk

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46038 příspěvků moje polička 27. června 2018 09:23

Lune de Miel

sladce vanilkovo-ořechová vůně, připomínající "chlupatý ořech" z Bois Farine, ale ještě s tou sladkou vanilkou navrch.
z kytek.. cítím lehce houbovou gardénii, sláva nosu!:-)
no a pak už jen příjemná, sladce vanilkovo-květinová  vůně, opravdu hezká, milá, klidná.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46038 příspěvků moje polička 26. července 2018 22:10

měla jsem sice vzorek, ale nějak jsem to popletla asi s jinou vůní a když jsem viděla k prodeji použitý flakon, bez rozmyslu jsem po ní sáhla.. a -

Grain de Soleil 

nasládlé pačuli

hřejivá kůže

kožená kombinéza na motorku s úlevou svlečená a pohozená na slunci

ořechové skořápky

a docela příjemná nasládlá vanilka

pomerančový květ cítím teprve až po mnoha hodinách:-O

vůně horkého léta v polích střední evropy. za mě dobrý.

Offline wendulka admin
Avatar
16579 příspěvků moje polička 27. srpna 2018 20:44

viktorka_od splavu Jj, pokud jde o mě, řadím Grain de Soleil k tomu nejlepšímu, co Fragonard nabízí.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46038 příspěvků moje polička 27. srpna 2018 20:47

wendulka já jich bohužel moc neznám, ještě jsem zkoušela Lune de Miel a taky se mi líbila, ale ne zas tak hrozně moc, abych ji začla shánět:-)