Kytičky aneb zelené prsty...

01. února 2015 13:31
Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 01. srpna 2017 09:00
Reakce na razorblade:

No přes sklo, to právě není přímé UV záření. Ale pokud tam začne svítit "až" ve dvě, tak snad to bude dobré. Pokud se listy spálí, ostříhala bych je. Tím citrus podpoříte k rozvětvení a možná vykvete. Vždycky, když je ostříhám, tak mi vykvetou. Kromě tedy toho radikálního ořezu, o kterém jsem psala. Z toho byly v šoku:-)

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 01. srpna 2017 15:24

Do "zelených prstů" se též ráda přidám, protože mým koníčkem mimo parfémů jsou i fialky. Mám doma momentálně asi 300 kusů, každou jinou. Vyhradila jsem jim jeden den na zalévání, přesazování a vůbec veškerou potřebnou péči. Doma zahradu nemám, ale na chalupě máme stále celkem zachovalou zahrádku, kde se snažím to alespoň trošku udržet.

Offline razorblade
Avatar
8175 příspěvků moje polička 11. srpna 2017 10:58
Reakce na Victoria:

musim podekovat za radu vystrcit citrusy ze skleniku ven. ten kumkvat, ktery mi pred mesicem shodil vsechny plody, nasadil kvety. dneska rano jsem ho kontrolovala a vyjekla jsem radosti :) mam ty kvety opylovat steteckem, jak jsem zvykla, nebo to mam nechat na vcelach?

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 12. srpna 2017 19:00
Reakce na razorblade:

Tak to mám radost! Opravdu jsem měla strach, aby se vám nespálil... Citrus není pokojová rostlina, tak se ukázalo, že venku je mu fakt lépe. Já nic štětečkem neopyluji, tak nevím, asi bych na to byla líná. Ale pokud jste zvyklá, asi tím nic nezkazíte. Můžete s ním také zatřást, to bude rychlejší:-)

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 12. srpna 2017 22:39

Já mám na citrusu molice. Některé listy jsou tak ulepené. Musím koupit žluté šipky, ale co s těmi ulepenými listy, jde to umýt?

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 12. srpna 2017 22:42
Reakce na Ronna:

Zkuste je umýt jarovou vodou a pak opláchnout čistou. Za pokus to stojí, neměla byste mu ublížit, jen si květináč a půdu obalte igelitem, ať vám to nejde do půdy.

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 12. srpna 2017 22:47
Reakce na Victoria:

Děkuji. Budu ho muset i tak přesadit. Pořád shazuje plody, nevím proč.

Offline Victoria
Avatar
851 příspěvků moje polička 12. srpna 2017 22:51
Reakce na Ronna:

Ta rostlina to nemusí utáhnout, má jich třeba moc. Je třeba opravdu myslet na to, že nemůže v květináči plodit jako strom zasazený ve volné půdě. Takže pravidelně hnojit speciálním hnojivem pro citrusy. A pak to přehřátí, jak už jsem psala výše. A pak, citrusy jsou citlivé na správný balanc zálivky, ani ne moc a ani ne málo... no, není lehké se v tom vyznat:-)

Offline Ronna
Avatar
1073 příspěvků moje polička 13. srpna 2017 15:51
Reakce na Victoria:

To je pravda, nikdy nevím kolik zalít, má velmi propustný substrát. Zaleju shora a hned to proteče do misky dolů.

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 27. srpna 2017 19:55

Nemáte někdo tip na nějaký květinově/bylinkově zaměřený blg nebo knihu? Čím méne prostoru po to mám, tím více mě zahradničení baví ... brala bych nějakou knihu, kde by se třeba psalo, co v jakém měsíci by se měli sázet/stříhat, nebo nějaký blog zaměřený na pokojové květiny ... 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 29. srpna 2017 18:38

Pomoooc  Koupila jsem si gardenii jasminovou a toto mi dělá. Co s ní je? Nechci ji zabit 

Offline razorblade
Avatar
8175 příspěvků moje polička 29. srpna 2017 18:43
Reakce na MP Meri:

Neni prelita? Mne jednou na kytce zacly takhle uhnivat listy, protoze jsem ji moc zalejvala :/

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 29. srpna 2017 18:53
Reakce na razorblade:

Ja nevim, možná jo. Ja uz dost kytek zahubila prilisnou peci  ale přečetla jsem si, ze potrebuje hodne vlhko, denne rosit a stat v kamincich s vodou. Ale asi jsem to holt prehnala. Co ted, sakra... No fenem ji susit nebudu, tak asi stopnu zalivku a budu doufat, ze to prezije. 

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 29. srpna 2017 19:05
Reakce na MP Meri:

Pokud je opravdu přelitá, tak pomůže vzít pod vodovod, pořádně celou hlínu propláchnout pod proudem vody, aby ta zkažená protekla květináčem ven. Nechat pořádně odkapat a čekat. 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 29. srpna 2017 19:18
Reakce na Renusatko:

Jako že ji mám ještě více zamokřit? Vážně? 

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 29. srpna 2017 19:29
Reakce na MP Meri:

Já mám doma fialky. Občas zalívám rychle a stane se mi, že nevidím, kolik toho je. Tohle je způsob, jak přelitou kytku zachránit. Nemůžu úplně přesně najít ten popis proč, ale prostě se v té vodě, která tam stojí i několik dní, tvoří nějaké odpadní látky, které je třeba propláchnout. Pokud se propláchne a voda se nechá odtéct...do umyvadla, tak kytka už není mokřejší než byla a zbaví se těch nežádaných látek. Dělám to celkem často a zatím mi to vždy pomohlo. Jde o to, jestli její problém je opravdu od přelití. 

Offline MP Meri
Avatar
5407 příspěvků moje polička 30. srpna 2017 14:12
Reakce na Renusatko:

Tak jsem to zkusila trochu opláchnout a postavila jsem ji mimo kvetinac. Jsem ted na par dní na služebce, tak uvidime, jak bude vypadat po navratu. Mam nekdy tendenci ty kvetiny denne zkoumat a nipat se v nich, takze je asi trochu dusim péčí 

Máte tip, jak donutit fialku kvést?  Uz minimálně pul roku ani kvitko. Nebo je to normální? 

Amun
Avatar
30. srpna 2017 14:54

Skvele vlakno!

Pripadavam se s otazkou. Mam dlouhodobe problemy s pestovanim bylinek doma v kvetinaci. Po nakupu je presadim do vetsiho, ale hlina mi pokazde zacne hnit a vytvaret plisen na povrchu. Kdyz udelam vetsi intervaly, bylinky zacnou usychat. Nevite, v cem je problem? Neprijde mi, ze bych je prelivala, ale v te hline se drzi hrozna vlhkost.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 30. srpna 2017 15:32
Reakce na MP Meri:

Může mít i období klidu, ale v létě, kdy je světlo by kvést  měla. Letošní léto je bohužel teplé až moc, takže na okně se jim moc nedařilo a jinde v bytě zase měly třeba tmu. Potřebuje opravdu hodně světla, ale ne slunce, to je pro kvetení nejdůležitější předpoklad. Jinak spíš malý květináč, já mám největší průměry 8 cm. Může mít vyčerpanou hlínu, potřebuje asi jednou za dva až tři roky přesadit, odlehčenou zeminu, smíchanou s perlitem. Některé starší potřebují i zmladit, pokud mají dlouhý holý krček pod růžicí. Kousek pod růžicí se ustříhne a nechá se  asi 2cm krček s růžicí listů, který se dá zakořenit do vody.

Offline Renusatko
Avatar
11582 příspěvků moje polička 30. srpna 2017 15:39
Reakce na Amun:

Plíseň na povrchu je častá, nemusí to být přelitím. Já dávám do květináče kousek dřevěného uhlí.