"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Raduza
Avatar
příspěvků moje polička 27. března 2024 06:47

Mrakoplas myslím, že číslování odpovídá,  mám většinou 38, v Zare kupuju 38 nebo M. Takže ta 36 by měla být ok. Zkus u produktu možnost zjistěte svou velikost,  co ti to spočítá. 

Offline Mrakoplas
Avatar
8858 příspěvků moje polička 27. března 2024 12:16

Raduza dakujem, vyskusam.

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 27. března 2024 13:11

Je podle vás nevhodné se zeptat bilingvního člověka, v jaké řeči přemýšlí? Např. v rámci smalltalku. Nemyslím někoho blízkého jako kamaráda apod. Mě vůbec nenapadlo, že je to nevhodná otázka. Až jsem teď slyšela, že jako co si to ten člověk dovolil zeptat. Překvapilo mě to. Je to příliš osobní?

Online continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 27. března 2024 13:35

notnajá už se nedivím ničemu. Tuhle jsem se dočetla, že Ok. je arogantní.

ja třeba přemýšlím v řeči, do které jsem zrovna přepnuta. Včera mi psal slovensky kolega, tak jsem mu odpověděla slovensky a do toho jsem psala Čechovi - slovensky. 

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 27. března 2024 14:22

continuity Já si říkám, že je sice fajn, jak mi je v mojí bublině dobře, ale pak koukám jak puk. Jestli jsem už stará? Si pamatuju, jak moje babička říkávala, jak tomu světu nerozumí. Bych se nerada dobrala k tomu stejnému, ale nevím, jestli už tam nejsem :-D

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 27. března 2024 14:36

notna obcas si rikam totez, vetsinou kdyz ctu nejaky chytry clanek, napriklad jak je potreba zakazat kolotoce, protoze to je krivda na zviratech. A to ani nemluvim o technice, dost dlouho jsem napriklad mela problem zapnout TV se set top boxem 

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 27. března 2024 14:39
Reakce na notna:

Je podle vás nevhodné se zeptat bilingvního člověka, v jaké řeči přemýšlí? 

​Buď ráda, že ten člověk vůbec přemejšlí, a nevrtej do toho

Online continuity
Avatar
33839 příspěvků moje polička 27. března 2024 14:44

Jinak ty jazyky jsou docela sranda, zjistila jsem, že mám problém rychle přeložit názvy měsíců z češtiny do slovenštiny. V obou jazycích to samozřejmě umím, vim přesně, o kterém měsíci se mluví, ale nemám to nějak propojené. Přitom kdysi jsem je měla úplně zautomatizované, dnes musím chvilku přemýšlet. Bych se nerada dostala do té fáze, že budu říkat desátý měsíc.

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 27. března 2024 14:44

barbucha Se nechci ptát, v jakým jazyce přemýšlí. Já se ptám, proč je to nevhodný. Jsem na to teď narazila v jednom podcastu, když to komentovali a zaujalo mě to.

Offline Kan
Avatar
7084 příspěvků moje polička 27. března 2024 14:53

notna To bude kus od kusu já na tu hyperkorektnost moc nejsem a pokud mi někdo řekne, že jsem se blbě zeptala, nemám problém se omluvit a dál už teda toho člověka nechám svému osudu. Zatím teda potkávám samé normální lidi, že něco vadí se teda vždycky doslechu až tady v panoptiku.

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 27. března 2024 14:55

notna 

Je to asi příliš osobní otázka Možná taky že si dotyčnej myslel že je to míněno ironicky a jazyk je ten nejmenší problém

Offline Karja
Avatar
36019 příspěvků moje polička 27. března 2024 15:40

notna Já občas přemýšlím, jak by to vypadalo, kdyby člověk říkal, co si skutečně myslí:-D. Ale nikdy jsem to nevyzkoušela:-D.

Témata do podcastu asi došla, zdá se;-)

Offline 999
Avatar
17617 příspěvků moje polička 27. března 2024 15:46

Prosím vás, v.s. na ČSSZ je pořád stejný? Nebo je něco, co by ho mohlo změnit? :-)

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 27. března 2024 16:50

999 Může ho změnit změna bydliště, sídla firmy, pokud se tím změní místní příslušnost k pracovišti ČSSZ.

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 27. března 2024 16:56

Karja Nestraš! Já si tak občas přemýšlím a pak ve mě hrkne při pomyšlení, že by mi ty myšlenky někdo četl :-D

V tom podcastu to nebylo téma, to tam bylo jen zmíněno. Hlavní bylo o tom vystoupení Kashcheevy na Lvech a rozpoutané debatě. Kdyby to někoho zajímalo https://a2larm.cz/2024/03/studio-alarm-daria-kashcheeva-vajecniky-a-deloha-o-cem-se-v-ceskem-patriarchatu-nemluvi/

Offline Raduza
Avatar
příspěvků moje polička 27. března 2024 17:39
Reakce na notna:

Je podle vás nevhodné se zeptat bilingvního člověka, v jaké řeči přemýšlí? Např. v rámci smalltalku. Nemyslím někoho blízkého jako kamaráda apod. Mě vůbec nenapadlo, že je to nevhodná otázka. Až jsem teď slyšela, že jako co si to ten člověk dovolil zeptat. Překvapilo mě to. Je to příliš osobní?

​Já to za nevhodnou otázku nepovažuju, nenapadá mě proč, určitě už jsem ji někdy někomu položila, nikdo se neurazil ani nic podobného. 

Offline Tabea
Avatar
4730 příspěvků moje polička 27. března 2024 17:44
Reakce na notna:

Je podle vás nevhodné se zeptat bilingvního člověka, v jaké řeči přemýšlí? Např. v rámci smalltalku. Nemyslím někoho blízkého jako kamaráda apod. Mě vůbec nenapadlo, že je to nevhodná otázka. Až jsem teď slyšela, že jako co si to ten člověk dovolil zeptat. Překvapilo mě to. Je to příliš osobní?

​koukám jako blázen, že by to někomu mohlo vadit. Mě už se na to ptalo x lidí a jako intimní otázka mi to fakt nepřipadá. 

Offline Kokoska
Avatar
28416 příspěvků moje polička 27. března 2024 19:30

Tabea taky jsem se ptala jedné známé, teda lepší známé, ale stejně jsem ji tou dobou neznala moc dlouho. Bez problému, říkala, že už většinou přemýšlí v té cizí řeči, ale počítá v češtině.

Offline notna
Avatar
6574 příspěvků moje polička 27. března 2024 19:38

Tabea Kokoska My s kamarády používáme pro míru osvojení cizího jazyka: Už se ti zdají sny v ... dosaď jazyk kde teď žije dotyčný. Ale je to mezi kamarády, známými. 

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 27. března 2024 19:53

nevim kde se to probirala ta klistata, ale: dnes v brne u anthroposu

davejte na sebe pozor!