"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline continuity
Avatar
33761 příspěvků moje polička 27. března 2024 19:58

notnajá třeba sny, kde bych mluvila, vůbec nemám. 

Pro mne je vlastně i složité říct, v jaký řeči přemýšlím. Mám asi nějaký druh synestézie, takže přemýšlím dost často v obrazech, jediné znamení je, že že mě vypadne nějaký výstup.

Offline EDITH4B
Avatar
1997 příspěvků moje polička 27. března 2024 20:00
Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. března 2024 20:18

continuity ty nemáš vnitřní hlas, ale vnitřní obrazy? Zajímavé.

Offline Myrtila
Avatar
3007 příspěvků moje polička 27. března 2024 20:24

Evaeva Někde jsem o tom četla takový populárně naučný článek, jak lidé přemýšlí o věcech, a prý většina lidí má vnitřní hlas a menšina spíš ty abstraktní představy. A ani jednu tu skupinu, dokud o tom nemluvili s výzkumníky, nenapadlo, že to má někdo jinak Já mám ty obrazy a vždycky jsem si myslela, že pojem "vnitřní hlas" je jenom takové knižní pojmenování, dokud jsem nečetla ten článek

Offline continuity
Avatar
33761 příspěvků moje polička 27. března 2024 20:32

Evaeva

Když řeším nějakou složitější věc/plánují projekt, tak to převážně vidím. Třeba čas vnímám výhradně v obrazech. 

Občas si v duchu "povídám" typicky s někým třetím (třeba koučkou), hlavně abych si utřídila myšlenky, ve smyslu svého postoje k něčemu. (Podobně mi občas tady poslouží některá diskuze, třeba ty o výchově). 

Zajímavé je, že nemám úplně dobrou prostorovou představivost ve smyslu geometrie. 

Offline continuity
Avatar
33761 příspěvků moje polička 27. března 2024 20:35

Myrtila

Je to opravdu zajímavé, já si třeba dokážu představit, že to má někdo jinak, ale absolutně si neumím představit jak někdo nějakým povídáním cokoliv vyřeší. Vůbec nechápu, jak by to bylo možné.

Offline brrr
Avatar
10031 příspěvků moje polička 27. března 2024 20:36

Ty jo, určitě nemám vnitřní hlas (někdy si teda představuju, co bych řekla, to je ono?), ale ani žádné obrazy. Ale ja jsem celkově divná, když čtu, tak si nic nepředstavuju.

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. března 2024 20:40

Myrtila continuity to je zajímavé? Jak to mají děti? Můj starší syn má určitě vnitřní hlas, už od miminka bych řekla. Ne vždycky je totiž úplně vnitřní Mladší nevím. Ale vlastně mně nikdy nenapadlo, že někdo nemá hlas, ale představy. 

Offline bublifuk
Avatar
příspěvků moje polička 27. března 2024 20:42

brrr dík , že ses zeptala... taky nevím co si pod tím představit. Považovala jsem to jenom za slovní obrat.

Offline Kokoska
Avatar
28349 příspěvků moje polička 27. března 2024 20:45

Co je vnitrni hlas? Jako ze slysim svoje myslenky? Jako kdybych si vevnitr prerikavala, na co myslim? 

brrr to si neumim predstavit, cist bez toho, ze aspon neco z toho deje "vidim".

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. března 2024 20:51

brrr když čtu, tak si taky nic moc nepředstavuju

Offline Mohučanka
Avatar
6396 příspěvků moje polička 27. března 2024 20:54

brrr Evaeva tyjo, já když čtu, tak si představuju úplně všechno: krajinu, domy, pokoje, lidi...všechno. A pak když koukám na film natočený podle nějaké knihy, bývám hořce zklamaná

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 27. března 2024 20:57

Mohučanka hustý! Já mám nějakou hrubou představu, že je hlavní hrdina třeba štíhlá tmavovláska (nezávisle na popisu), ale to je tak všechno.

Offline Myrtila
Avatar
3007 příspěvků moje polička 27. března 2024 21:05

Mohučanka Taky si knížky představuju, a proto nerada koukám na něco, co jsem četla a líbilo se mi to

continuity V tom článku to bylo myšlené tak, že dokud se ti lidé nedozvěděli, že to lze mít jinak, vůbec je nenapadlo, že někdo přemýšlí jiným způsobem. 
Evaeva Můžeš se kluků zkusit zeptat

Ten článek už asi nedohledám, je to minimálně rok, co jsem ho četla, a byl v  angličtině. Ale byl fakt zajímavý, doplněný o komentáře těch zkoumaných a potom i čtenářů. 

Offline JankaM
Avatar
2396 příspěvků moje polička 27. března 2024 21:08

Prodají v lékárně 10 letému dítěti sirup nebo kapky na kašel - pro něj? Když bych to třeba ráno telefonicky porvrdila, že tam přijde? 

Offline Kan
Avatar
7022 příspěvků moje polička 27. března 2024 21:13

brrr Ty seš můj manžel, ten dokáže myslet na nic, haha. Já mám v hlavě vize, představy, plány a svědomí, jelikož většina mejch plánů jsou nelegální věci. :D

Offline continuity
Avatar
33761 příspěvků moje polička 27. března 2024 21:14

JankaM

 S velikým překvapením jsem minule zjistila, že jim prodají téměř cokoliv. Možná opiáty ne . Ale i léky na recept pro matku. 

Prý je to moje odpovědnost (asi když je tam pošlu) a já se ptám, co když je tam nepošlu?

Offline Jitka77
Avatar
1142 příspěvků moje polička 27. března 2024 21:19

Ad přemýšlení, já mám verbální vnitřní hlas, ale ke každému jednotlivému slovu vnímám určitý obraz, gesto, pohyb, barvu, třeba jen sklon úhlu. Když se na to nezaměřím, nijak mě to neruší. Při pomalém čtení například poezie to rozbalím naplno. Umím i nemyslet na nic, úplně vypnout hlavu, koukat do blba. Ráno mi docela trvá, než mentálně naskočím.

Offline continuity
Avatar
33761 příspěvků moje polička 27. března 2024 21:23

Myrtila to už fakt nevím, jak jsem to měla předtím, než jsem to zjistila, že to mají lidé různě. U nás v rodině se vyskytovali obě kombinace a že existuje synestézie vím už strašně dlouho, akorát jsem nevěděla, že se to tak jmenuje.

Když jsem byla na základce, dělala jsem takové pokusy na lidech na téma vzájemné asociace předmětů, barev a čísel.

Offline Myrtila
Avatar
3007 příspěvků moje polička 27. března 2024 21:30

continuity Tak to já jsem o tom nikdy s nikým nemluvila, prostě jako v tom článku, nenapadlo mě, že to někdo může mít jinak. A když byl v knize nebo filmu použit vnitřní hlas, myslela jsem si, že je to prostě proto, aby čtenář nebo divák takto zjistil, o čem ten hrdina přemýšlí. A nějakou formu synestezie mám taky, ale nedovedu to verbalizovat, je to taková směs obrazů, jako popisuje Jitka77