"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline Malenge
Avatar
4281 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 15:27

letolet Díky moc. Můžu se zeptat, jaký máš? Nebo jestli ten v odkazu je dostačující? Absolutně se mi nechce číst nějaké recenze a studovat to. S nějakým tím tréninkem zpočátku počítám, ale fakt mě to hrozně zaujalo. Mám jemné létavé vlasy a vyfoukat si je neumím

Offline 711990
Avatar
17183 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 15:37

viktorka_od splavu ty to ale prekrucujes, Mohučanka bylo porazeno, at se opta, zda se pro ni neco najde aniz by se musel.upravovat jidelnicek nebo zda je ok privezt si vlastni. Nikdo tu neradil at si nadiktuje co ji maj uvarit. Ale z vlastni zkusenosti vim, ze lidi popuzuje kdyz nekdo u stolu neji, co je predlozeno, byt k tomu ma duvody. Tak je jasny, ze z toho muze mit clovek predem obavy.

Offline Lamicka
Avatar
13379 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 15:45

viktorka_od splavu to, ze jsi nemocna nikoho neurazi, ale urazi ho prineseni vlastniho jidla, protoze je hostitel a neco by ti pripravil, kdyby to vedel.  

Offline 999
Avatar
17617 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 15:49

Z mě zkušenosti - hostiteli se uleví, když to nemusí řešit dopředu. Poslední dobou se na různých akcích porkśvám s lidma, kde důleźitě hlásí, nemůžu lepek, nepůjdu tam, kde není bezlaktozové mléko... V duchu se směju, když já s tou mojí sbírkou se najím všude. A moje kamarádka má Crona a může 5 věci! Ten seznam začíná pivem, pak hermelín, tři dny staré celozrnné pečivo a ty dvě si nepamatuju....

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 16:15

Priateľ môže asi tak 10 vecí a musia to byť veci vyskúšané, tzn. že ak môže maslo tak to neznamená, že akékoľvek a podobne takže hlásenie by bolo k ničomu, to by musel zadať rovno nákupný zoznam... Takže z toho dôvodu nikdy nič nehlási, nestretol sa s tým, že by to niekoho pobúrilo. 

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 16:30

Jako hostitelka bych ráda věděla, že někdo něco nemůže, protože stejně jako pripravuji jidlo pro ostatni, tak chci i pro tohoto hosta. Pokud dotycny může 3 veci, tak nemám  problem, ze si doveze vlastní. Ale taky dobře vědět, že mu nemám ani nabízet 

Offline paktofonika
Avatar
16370 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 16:37

MaeGandal Tak aj keby si ponúkla, tak dotyčný proste odmietne. Hlásenie dopredu chápem u akcií, kde je presný počet porcií, svadby, rôzne oslavy v reštauráciách a podobne.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 16:50

MaeGandal Já bych to jako hostitelka asi vědět nechtěla, obzvlášť, kdyby to bylo něco moc složitýho nebo neobvyklýho na sehnání.

Když u členů rodiny vím, že jeden je vegetarián a druhý nemůže lepek, tak holt první misto řizku dostane třeba smažený sýr a druhý to maso bude mít na přírodno, nebo nezahustím to zelí a dá si tu kachnu jen s ním, ale kdyby na mne někdo nastoupil s tím, že to potřebuje bez lepku, laktózy, másla, mlíko jen mandlový a rozhodně žádný rajčata, okurky, radši avokádo a nic nesolit....

si vymýšlím, ale nějaký takový požadavky jsem taky zažila a nespala jsem celou noc před událostí, protože jen shromáždit ty nezávadný suroviny byl stres, páč tedy já mám stres i z normálního vaření pro více osob o více chodech, neboť mi nějak vázne ta koordinace na čtyřech plotýnkách a troubě k tomu. Holt jsem taková ta kuchařka z donucení, není to moje nejvíc oblíbená činnost.

Takže kdyby si někdo takový mezi patnácti hosty přinesl pro sebe krabičku s vegetariánským rizotem, moc mi tím pomůže

Offline MaeGandal
Avatar
1602 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 16:59

Jennyfor to chápu, proto píšu, že kdo může 3 veci, tak si doveze.  Ale když se jedná o vejce nebo lepek, tak připravuji i pro ně 

Online Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 17:05

Jennyfor  Souhlasím! Moje švagrová je v tomto expert a tchýně jí šlape na záda. Švagrová má spoustu módních alergií (módních proto, že se tak nějak průběžně mění, nedá se spolehnout na to, že co nejedla minule nejí stále a naopak). Většinu času nejí mouku a cukr, ovšem když na oslavu moje ségra donese čerstvě upečený domácí chleba a je lákavý moučník podle jejích představ, tak si dá, no občas je to na palici, hlavně to, že se to nedá odhadnout předem. A pak vždycky s láskou vzpomínám na mého bratrance, který s jídlem odjakživa nadělal, většinu času nejí různé věci z nejrůznějších důvodů, morálních i faktických, aktuálně je vegan...a když jsem ho zvala na svatbu a speciálně mu volala kvůli jídlu, tak mi řekl, ať neblázním a vůbec ho neřeším, že sní, co dostane....

Offline Mohučanka
Avatar
6407 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 17:34

Tak já jen dodám, že bych rozhodně po nikom nechtěla, aby mi připravoval extra jídlo, a ani teď jsem to samozřejmě neudělala. Jen jsem se hostitelce omluvila, že si bohužel musím odpustit jídla s moukou, ale ať si s tím v žádném případě nedělá starosti - krátce řečeno.

Přišlo mi fér to říct předem než to řešit u nedělního oběda a ostatně, když jsem nad tím pak přemýšlela, já se taky svých návštěv, které chodí na večeři (pravda, moc jich není), ptala, jestli v mnou zamýšleném jídle není problém. Jednou se ukázalo, že jsou to vegetariáni, podruhé zas, že kamarádka s Crohnem nemůže fazole. Menu jsem tomu přizpůsobila a nepovažovala jsem to za žádnou zpovykanost.

Offline Mrakoplas
Avatar
8857 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 17:41

Ja by som to ako hostitelka tiez chcela vediet, mrzelo by ma ak by host sedel "o hlade" a pritom som mohla len malou upravou spravit jedlo, ktore by smel. Ale mam pocit, ze uz sa tu zamiena "nemozem nieco jest" a "nechcem nieco jest". 

Ale raz ma trochu nastvala jedna zena kamarata, viem, ze maso neje tak sme jednu pizzu upiekli zvlast pre nu, na polku okrem ineho hriby, na druhu polku (ak by hriby nejedla) myslim olivy. No, neje ani hriby ani olivy . Tak som jej ponukla quiche kde bol aj syr s modrou plesnou. Ani ten neje.Tak.to.som.uz.vzdala.a.nechala.ju.o.hlade

Offline continuity
Avatar
33834 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 17:50

Mrakoplas to jsem měla šéfa. Vegetarián, syry mu nechutnaly a olivy a houby myslím taky ne, takže to taky nejedl. Najít hospodu, kde by si vybral z jídelního listku, byl celkem porod i v Praze. 

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 12. srpna 2020 17:52

999 viktorka_od splavu že by to třeba pro mě rád připravil, kdyby to věděl.

Mě by to nevadilo, ani jedna varianta, ale lidi jsou různí.

Offline Jennyfor
Avatar
2000 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 17:58

Garfie No tohle mi právě dělá dcera, já nikdy nevím, jestli zrovna jí maso nebo nejí, jestli jí ryby nebo jen v nějaké úpravě, lepek teda drží už 4 roky, ale nikdy na žádných testech nebyla, tak ale jestli jí to dělá dobře, přizpůsobím se. 

Ale když chce, abych přivezla obrovský hrnec svíčkové, tak ok, zahustím jí bezlepkovou moukou a knedlíky jsem udělala dvojí, obyč pro všechny a bezlepkové pro ni. Jenže ty pak došly a když jsem viděla, jak si holka přidává už potřetí ty normální, tak....ale já to pristě nekomentuju, každej jsme nějakej. Jen se prostě na sebe se synem kouknem a oba víme

Takže to většinou dělám tak, že vařím pro všechny co nejvíc toho nezávadnýho a ona pak dostane, když není vegetarián, tak kus masa se šťávou a když je vegetarián, tak grilovanou zeleninu.

Jinak bych už si musela vést deníček viz Zahradníkův rok, v květnu maso ano, v červnu ryba ne, v pátek brambory vařené, v sobotu jen batáty.

Edit: jo houby taky ne, nivu ne, olivy ne, kuře ne, vejce jen žloutky... já si ještě vzpomenu....

Offline Ounz
Avatar
19849 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 18:12
Reakce na Garfie:

Jennyfor  Souhlasím! Moje švagrová je v tomto expert a tchýně jí šlape na záda. Švagrová má spoustu módních alergií (módních proto, že se tak nějak průběžně mění, nedá se spolehnout na to, že co nejedla minule nejí stále a naopak). Většinu času nejí mouku a cukr, ovšem když na oslavu moje ségra donese čerstvě upečený domácí chleba a je lákavý moučník podle jejích představ, tak si dá, no občas je to na palici, hlavně to, že se to nedá odhadnout předem. A pak vždycky s láskou vzpomínám na mého bratrance, který s jídlem odjakživa nadělal, většinu času nejí různé věci z nejrůznějších důvodů, morálních i faktických, aktuálně je vegan...a když jsem ho zvala na svatbu a speciálně mu volala kvůli jídlu, tak mi řekl, ať neblázním a vůbec ho neřeším, že sní, co dostane....

​No a to si přesně popsala ten rozdíl mezi tim "má módní alergii" a mezi tím, když má někdo celiakii, tzn si ten dort dát nemůže, bez ohledu na to jak lákavé vypadá. Myslim, že na prohození párslov na téma ' co bude k obědu a co mám za omezení' není nic špatnýho? 

Offline letolet
Avatar
556 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 18:30

Malenge ano, jemné letave vlasy mám také. Měla jsem nějaký no name za 500, potom z Lidlu za podobnou cenu. Oba měly stejnou konstrukci, s oběma spokojenost. Odešly teda oba v záruční době, ale při temer denním používání to považuji za dobrý výkon, ten z Lidlu má záruku tři roky, bohužel ho maji v nabidce jen kolem vánoc. Tak jsem na rychlo koupila tuhle rowentu, je pro mě ale větší do ruky. Ovšem nic, nač bych si nezvykla, ve výsledku je pro mě srovnatelná i s těmi levnějšími a až odejde, klidně po nich zase sahnu. 

Online Garfie
Avatar
24031 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 18:39

Ounz Jasně že ne, já jen tak plácám k tématu. Asi všichni chápeme, že jde hlavně o způsob, jakým se to sdělí. Jen právě ti "módní alergici" to trochu komplikují ostatním, protože pokud mi např. moje švagrová sdělí, že nejí lepek, já jí udělám něco speciálního a ona se tam cpe bílým chlebem, protože je čerstvý, domácí a voní, tak to je na palici a příště se na ni vyprdneš a bohužel s tím kolikrát i na opravdovného alergika...já to beru taky z pohledu neschopné kuchařky, víš jak, speciální požadavky mě strašně vystresují (a zároveň vařím v podstatě jednoduše, takže myslím, že vždycky se v menu najde něco poživatelného pro každé omezení). 

Offline 711990
Avatar
17183 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 18:42

Nejvetsi problem ovsem je, kdyz mezi hipsterama na brunchi musite priznat, ze mate alergii na avokado

Offline continuity
Avatar
33834 příspěvků moje polička 12. srpna 2020 18:43

Garfie tak já si o sobe myslím, že vařím slušně, i mám za sebou tři Chodově menu pro 15 lidí a podobně akce. Ale jak nemám s těmi alergiemi žádné zkušenosti, je to vždy stres. To vidíš jenom ve vařícím vlákně, kolik to je pokusu, než se vychytá, která bezkaktozova smetana se ti v jídle nezdrcne. A teď to zkousej napoprve u patnácti porci.