"Blbé" dotazy / Co nutně potřebujete vědět

10. srpna 2014 15:10
Offline 711990
Avatar
17183 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:12

vanilka jeste me napada vyzkouset mast Protopic. Neni to kortikoid, pouziva se spis na oblicej, ale po aplikaci to dost pali. Ale na obliceji mi hodne pomohla. 

Kazdopadne je velka pravdepodobnost, ze z toho brzo vyroste, tak drzim palce!

Kokoska tak u ekzemu se nic pod povrch nezahani, proste bud vyrazka je nebo neni. Vzhledem k tomu, ze je to hlavne dedicna nemoc, tam zadna extra pricina neni. Myslim ze se z kortikoidu dela zbytecny strasak - pokud se tim clovek nemaze celej nebo je nemusi brat jako leky, umi byt opravdu efektivni.

Offline Alena_In
Avatar
671 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:18

Mě pomohla mast z konopí. Ale od kamaráda, takže účiiná látka asi tak ve stonásobné koncentraci. 

Offline Lilly_Ku
Avatar
4130 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:18

711990 ja male minulej rok fakt velkej ekzm na truou i na viditelnych mistech na krku a obliceji. Mazala jsem se kortikoidama, prechodne zmizel, jak jsem domazala, zas se objevil. Dostala jsem kortikoidy vnitrne, bylo mi pekne blbe, ekzem zmizel, vysadila jsem, zas byl tu.

Nakonec se nejak ztratil, ale ciha pod kuzi a vidim ho hlavne, kdyz mam hodne stresovy obdobi. Takze to je fakt peipad od pripadu... ty prasky bych si podruhe uz odpustila.

Offline vanilka
Avatar
2061 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:19

slniecko s kožní. Alergo a imuno testy máme za sebou, vše v naprostém pořádku

Alena_In konopí nám kožařka okamžitě zakázala, aniž bychom s ním vůbec začali :). Prý do dítěte rvát návykovou látku....

Offline Miru
Avatar
13873 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:25

ekzém a vyrážka je rozdíl.

Vyrážka je většinou jednorázová reakce na nějaký alergen(z jídla, pracího prášku, lék, atp.)

Ekzém se objeví na těle a prostě je.

Jde o oslabení organismu na určité dráze určitého orgánu.

Z 99% je to psychického původu.

Ve své práci se velmi často setkávám s tím, že se lidem vyrazí ekzém v obličeji. Velmi ošklivé rudé mapy přes celou tvář, trvá to i několik měsíců.

masti, nemasti všeho druhu, je to o psychice...

Většinou to, když se dotyčný/á vnitřně jaksi srovná, zmizí...

O alergické rýmě se říká, že to vlastně duše pláče...

Vyrážka, ekzém v obličeji - to je zase, přeneseně, dotyčný/á se vidí špatnýma očima - připadá si ošklivá, nechtěná, problémem pro jiné, méněcenná, nemá ráda sama sebe, neš´tastná...

prosím, nechytat za slovo, resp. jasné, každý se tak občas cítí. Ale ne třeba dlouhodobě a intenzivně.

A také - každý je jinak odolný...

Vždy je třeba najít příčinu.

Kortikoidy problém neodstraní.

Offline vanilka
Avatar
2061 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:27

711990 bohužel zahání. Mám to od zkušené zdravotnice z oboru. Kortikoidy udělají hezký povrch, coz je sice hezké, ale zaženou ohnisko dovnitř a to čeká, kde vyrazí příště. A neléčí tu příčinu, jen čistě kosmetický efekt. (Důležitý, ja vím :))

Offline slniecko admin
Avatar
17616 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:29

vanilka to, že nie všetko vyšlo z krvi, ešte nič neznamená.

Možná je aj kontaktná alergia (napríklad u nás väčšina pracích práškov), musela som vyradiť aj väčšinu čistiacich prostriedkov v domácnosti a nahradiť ich, niekedy naozaj aj ten stres (to je napríklad najčastejší spúšťač u mňa), rôzna kozmetika.

Mne dokonca alergologička kvôli deťom zakázala aj žehliť ich veci a okamžite sme videli posun.

Dôležité je udržiavať pokožku premastenú, len treba nájsť správnu kozmetiku ktorá aj premastí aj nepodráždi (to je u môjho mladšieho napríklad 11 ročná skúšacia misia). A rátať s tým, že je to trochu alchýmia, niekomu niečo zaberie a to isté inému nie. Mojej dcére napríklad vyslovene zaberá na zapálený ekzém klasická smradľavá ichtamolová masť, ktorá mne dokáže rovnaký ekzém kvalitne rozmokvať. Asi jediné, čo nám doma pomáhalo všetkým trom (iba manžel je u nás bez ekzému a alergií) aspoň trochu a nikomu nevadilo bola masť s kyselinou mliečnou z lekárne, tuším 2%.

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:41

vanilka souhlas s  711990 

Kortikoidy primarni problem samozrejme neresi, protoze tim je v drtive vetsine pripadu alergicka reakce organismu, tedy v podstate neadekvatni reakce imunitniho systemu. Kortikoidy jen potlaci projevy, takze pokozka ma sanci se alespon castecne zregenerovat a odolavat sekundarnim infekcim, ktere oslabenou kuzi napaduji a zpusobuji dalsi problemy. Jediny zpusob, jak ekzem "vylecit" je bud odstranit pricinu (alergen), nebo presvedcit imunitni system, ze ma zvolnit (nekdy to proste casem udela i sam). Hledat pricinu vyvolavajici ekzem je jak hledat jehlu v kupce sena, obcas mate stesti, obcas pomuze nahoda nebo zmena prostredi (prestehovani), vetsinou se pricinu odhalit nepodari a muze to byt fakt na cely zivot s obcasnymi prestavkami. Moje rada je podstoupit vsechny myslitelne testy, ktere existuji (alergie, potravinove alergie, epikutanni testy atd.) a modlit se, ze to vyjde. Alternativam moc neverim, ale pokud neublizi, tak proc ne.  S ekzemy se v ruzne intenzite na ruznych mistech potykam cely zivot, kortikoidama (hnusnyma, smradlavyma, hnedozelenyma mastickama z kelimku) me matka mazala od raneho detstvi a troufam si tvrdit, ze jsem to prezila bez nasledku. Drzim palce!

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:47

vanilka 

Tak ale mluvila jsi, resp. ta doktorka, o psychosomatický příčině... t.j. než všeliký to mazání a další kejkle (i když rozumnou dietou plus vyšetřením na alergologii nic nezkazíš) bych vzala synka taky minimálně k psychologovi 

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:49

Miru ja se strasne omlouvam, ale vzdycky kdyz tyhle ezokydy slysim, tak mi duse place taky. Rict mi dermatolozka, ze ekzem na ksichtu mam proto, ze se nemam rada a pripadam si menecenna, tak asi dneska sedim v kriminalu. 

Souhlasim, ze u nekoho muze byt psychika spoustecim mechanismem nebo minimalne muze problem zhorsit (jako ostatne temer jakoukoliv nemoc).

Offline andulka01
Avatar
10771 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:50

vanilka Dočítám později, ale pokud sama doktorka je přesvědčená, že je to psychosomatického původu, tak by snad měla navrhout nějaký vyšetření, ne? Mi přijde, že jen nadhodit a předepsat kortikoidy je jaksi polovičaté řešení.

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:51

vanilka no vzhledem k tomu, že to je jak píše krehutka přestřelená imunitní reakce, tak žádné "ohnisko" neexistuje.. kortikoidy tlumí právě tu imunitní reakci

Offline Miru
Avatar
13873 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:52

Krehutka 

...ezokydy.? Hmm...

V pohodě.

Nikomu nic nevnucuju. Říkám svůj názor, zkušenost.

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:52

andulka01 mne by teda zajimalo, kde bere pani doktorka tu jistotu. Jako testy ( a rozhodne re netestuje vse, s cim prichazi pacient do kontaktu a uz vubec ne vzajemne vzajemne pusobeni) nic neodhalily, tak to vylucovaci metodou musi byt psychosomaticke.

Offline Krehutka blogger
Avatar
3511 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:53

Miru ok

Offline viktorka_od splavu
Avatar
46141 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:55

vanilka doporučuju (samozřejmě jen na chvíli, třeba týden) zkusit dithiaden. jde o starší antihistaminikum, které má velkou výhodu ve vašem případě, a to, že působí i uklidňujícím dojmem (proto se na alergii teď už primárně nepoužívá a hlavně je na předpis). není to žádný dryák a je to jediný, co synkovi pomáhalo 

psycholog nevim no.. já nemám dobrou zkušenost:-/ nevylučuju teda že existují dobří

Offline SunEclipse
Avatar
3120 příspěvků moje polička 14. února 2019 20:59
Reakce na Miru:

 

...astma je dost často v podstatě alergie vyšroubovaná do extrému jako reakce na neúnosný stres...

​mám astma od dvou let. teda já musela být nebohé týrané dítě

Offline barbucha blogger
Avatar
30705 příspěvků moje polička 14. února 2019 21:04
Reakce na Miru:

Vyrážka, ekzém v obličeji - to je zase, přeneseně, dotyčný/á se vidí špatnýma očima - připadá si ošklivá, nechtěná, problémem pro jiné, méněcenná, nemá ráda sama sebe, neš´tastná...

​Miru, to bych se musela vosypat pokaždý, když se podívám do zrcadla!

Offline DruI
Avatar
3307 příspěvků moje polička 14. února 2019 21:12

Miru Jako jo, být psychicky srovnaná je skvělá věc, ale říkat člověku, který zrovna akutně fyzicky trpí, že se má srovnat uvnitř a ten fyzický projev sám odezní je vážně tak trochu na facku.

Offline Kokoska
Avatar
28413 příspěvků moje polička 14. února 2019 21:13

711990 no kdyz myslite...